Β&W cdm1 σκέψεις για πειράματα

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Βρες και δοκίμασε έναν ενισχυτή που να αποδίδει τουλάχιστον 2Χ200 watt στα 8ohm με όλα τα ηχεία σου και τότε θα ξέρεις πως πραγματικά μπορούν να παίξουν.

Από εκεί και πέρα να ξέρεις πως οτι συνεχίζει να μην σου αρέσει έχει να κάνει με τον χώρο και με την τοποθέτηση των ηχείων.
Υπάρχουν τρόποι για να λυθούν όλα τα προβλήματα αλλά δεν μπορούμε να σε κατευθύνουμε αν δεν έχουμε ένα αναλυτικό σχέδιο του χώρου.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Παιδιά είστε στη κατηγορία DIY Audio όχι στη κατηγορία Ηχεία
[DOUBLEPOST=1557418841][/DOUBLEPOST]Πάντως παιδιά ευχαριστώ πολύ πραγματικά βοηθήσατε γιατί τόσες ώρες που τα λέμε καθώς ακούω μουσική απο τα cdm1 κατάλαβα οτι παίζουν καταπληκτικά!
Τελικά όλα μια ιδέα είναι
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Τα CDM1 θέλουν γκάζια για να παίξουν σωστά, τέλος.
Δεν είναι εύκολο φορτίο .
Στον δικό μου χώρο όταν τους είχα βάλει τον Rotel για τελικό και έγινε βασική ισοστάθμιση με το Audyssey του Marantz ,μεταμορφώθηκαν κυριολεκτικά .
Τώρα λυπάμαι που τα έδωσα τα Χριστούγεννα
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Η απλή έκδοση του ηχείου cdm1 έχει πρώτης τάξης κροσόβερ στο woofer (ένα σκέτο πηνίο) και τρίτης στο tweeter, κάνοντας χρήση ηλεκτρολυτικών (βλέπε χαμηλής ποιότητας) πυκνωτών.
Η ειδική του έκδοση έχει δεύτερης τάξης στο woofer (πηνίο και πυκνωτή) και η ποιότητα των πυκνωτών στο tweeter είναι σαφώς ανεβασμένη, φορώντας ΜΚΤ.
Πρεπει να φορανε και διαφορετικα midbass το πρωτο εχει dust cap ενω το se phaseplug.
cdm1.jpg
cdm1se.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ναι διαφορετικά είναι αλλά δεν παύει το κρος 1ης τάξης να είναι προβληματικό γιαυτές τις σχεδιάσεις.
Αν θυμάμαι καλά η απόκριση κάνει μια έντονη βύθιση λίγο πάνω από το σημείο κρος λόγο διαφοράς φάσης.
 

I

iason

Guest
Αμ έτσι πες μου,γιατί πραγματικά ανησύχησα!
Σε προλάβανε Κίμωνα, ειναι σβελτοι αυτοί. Στο πιτς φυτίλι τα πρότειναν τα ενεργά. :p
[DOUBLEPOST=1557429783][/DOUBLEPOST]
Βρες και δοκίμασε έναν ενισχυτή που να αποδίδει τουλάχιστον 2Χ200 watt στα 8ohm με όλα τα ηχεία σου και τότε θα ξέρεις πως πραγματικά μπορούν να παίξουν.

Από εκεί και πέρα να ξέρεις πως οτι συνεχίζει να μην σου αρέσει έχει να κάνει με τον χώρο και με την τοποθέτηση των ηχείων.
Υπάρχουν τρόποι για να λυθούν όλα τα προβλήματα αλλά δεν μπορούμε να σε κατευθύνουμε αν δεν έχουμε ένα αναλυτικό σχέδιο του χώρου.
Θα του φτάσει λες 2× 200 ?
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Θα του φτάσει λες 2× 200 ?
Ιάσωνα οσο και να σου φαίνεται περίεργο τα 200 είναι οτι πρέπει.

Για εσένα μάλιστα φίλε, που ψάχνεις για μεγάλο ηχείο τα 200 Watt θα είναι λίγα. Όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο. Η οδήγηση είναι το Α και το Ω.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
ευχαριστώ πολύ πραγματικά βοηθήσατε γιατί τόσες ώρες που τα λέμε καθώς ακούω μουσική απο τα cdm1 κατάλαβα οτι παίζουν καταπληκτικά!
:D
 

I

iason

Guest
Ιάσωνα οσο και να σου φαίνεται περίεργο τα 200 είναι οτι πρέπει.

Για εσένα μάλιστα φίλε, που ψάχνεις για μεγάλο ηχείο τα 200 Watt θα είναι λίγα. Όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο. Η οδήγηση είναι το Α και το Ω.
Αγαπητέ Νικολάκη με βρισκεις απόλυτα σύμφωνο σε αυτό που λες ,το γαμωτο ξερεις ποιο ειναι ?
Οτι για να πάρεις ενα ενισχυτή αξιοπρεπή που να αποδιδει τα 2χ200 βατ στα 8 ωμ θελεις κατι αναμεσα 5000 με 10000 χιλιαρικα
Εκτός εαν ενοεις κανα Crown ,τοτε παω πασο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
Χαλάρωσε...
Φιούζιον.

Νομίζω ότι πνίγεστε σε μισή κουταλιά νερό.
 

I

iason

Guest
Και να περισσέψει λίγο δεν πάει χαμένο..
Ειναι αυτό που λεει, εάν δεν φτάσει θα περισσέψει.
[DOUBLEPOST=1557434602][/DOUBLEPOST]
Χαλάρωσε...
Φιούζιον.

Νομίζω ότι πνίγεστε σε μισή κουταλιά νερό.
Τι φιουζον ρε Κωστα ,αυτούς που μπαινουνε στη πλάτη του ηχειου?
Οτι και να παρεις Clas D ,για ενισχυτή μιλαμε οχι για πλακετα το ταληρο το θες γαματα.
 



Μηνύματα
137
Reaction score
118
Συμπέρασμα αγοράζεις ένα ζευγάρι CDM1 που είναι σωστό στα μεταχειρισμένα με 300 περίπου ευρώ Μετά αγοράζεις έναν ενισχυτή 2x200 τουλάχιστον με 4-5 χιλιάρικα για να τα οδηγείς σωστά και μετά φιάχνεις και τον χώρο σου στουντιακό με 2-3 χιλιάρικα ακόμα για να καταφέρεις να ακούσεις σωστά τα ηχεία σου που αγόρασες 300 ευρώ.
Τι άλλο θα ακούσωμεν ήμαρτον.
Επιπλέον να επισημάνουμε πως στην ειδική έκδοση βελτιώθηκε το ηχείο απο την κατασκευάστρια εταιρία σε σημεία ωστε έγινε πιο αναλυτικό που λέει και ο παλίκαρος εδωπέρα.
https://www.audioasylum.com/messages/speakers/13011/re-b-amp-w-cdm-1-vs-cdm-1-se
Αλλά τι να το κάνεις? αμα το ηχείο τα 'σπάει' δε χρειάζεται να βελτιωθεί στα σημεία που πονάει τα ενισχυτικά και ο χώρος φταίνε που δεν δαπάνισες 10 χιλιάρικα
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ρε φίλε, τί να σου κάνουν οι άλλοι αν το ηχείο σου είναι δύσκολο φορτίο και δε σου αρέσουν οι Fusion? Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.

Θες να κάθεσαι να κοιτάς τον ενισχυτή ή ν ακούς σωστά τα ηχεία σου; Κι εγώ όταν είχα το πρώτο σύστημα, νόμιζα οτι επειδή τα Klipsch είχαν τη φήμη του ευκολοδήγητου, οτι μ ένα μέτριο ενισχυτή θα τη βγάλω καθαρή. Αμ δε, μόλις πήρα ένα νέο δυνατούτσικο δικάναλο, άλλο ηχείο, δυστυχώς.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Ρε φίλε, τί να σου κάνουν οι άλλοι αν το ηχείο σου είναι δύσκολο φορτίο και δε σου αρέσουν οι Fusion? Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.

Θες να κάθεσαι να κοιτάς τον ενισχυτή ή ν ακούς σωστά τα ηχεία σου; Κι εγώ όταν είχα το πρώτο σύστημα, νόμιζα οτι επειδή τα Klipsch είχαν τη φήμη του ευκολοδήγητου, οτι μ ένα μέτριο ενισχυτή θα τη βγάλω καθαρή. Αμ δε, μόλις πήρα ένα νέο δυνατούτσικο δικάναλο, άλλο ηχείο, δυστυχώς.
Τα προβλήματα του ηχείου επισημάνθηκαν παραπάνω και φαίνονται και στο διάγραμμά του. Τώρα τι σχέση έχουν τα Klipsch και εάν αυτά έπαιξαν καλύτερα με άλλο ενισχυτή δικάναλο πραγματικά δεν κατλαβαίνω.
Θες να μου πεις για τα CDM1 και με ποιον ενισχυτή τα οδηγούσες? Ισως έτσι κάτι να βγει...
 

Attachments


Μηνύματα
137
Reaction score
118
Τα CDM1 θέλουν γκάζια για να παίξουν σωστά, τέλος.
Δεν είναι εύκολο φορτίο .
Στον δικό μου χώρο όταν τους είχα βάλει τον Rotel για τελικό και έγινε βασική ισοστάθμιση με το Audyssey του Marantz ,μεταμορφώθηκαν κυριολεκτικά .
Τώρα λυπάμαι που τα έδωσα τα Χριστούγεννα
Εσύ είχες την ειδικη έκδοση σωστα?
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Εσύ είχες την ειδικη έκδοση σωστα?
3 εκδόσεις cdm1 κυκλοφόρησαν . Τα πρώτα τα απλά, τα se και τα nt με τα nautilus tweeter.
Εγώ είχα τα cdm1 se.
Να φανταστείς τώρα έχω 4δρομα ηχεία στα 4ohm και ο Rotel με τα 200 watt ανά κανάλι είναι δροσερός.
Στα cdm1 με τα 8ohm και καλά ,όταν γκάζωνα έβραζε.
Με λίγα λόγια αν αυτά τα ηχεία υποστηρίζονται από μεστωμένα ενισχυτικά ,κυριολεκτικά μεταμορφώνονται.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211

Το γνωστό περιοδικό εδώ, αναλύει την εμπέδηση του απλού CDM-1.
Η αντίσταση του, αν και παρουσιάζει έντονες αυξομειώσεις, δεν πέφτει σε κάποιο σημείο σε χαμηλά επίπεδα.
Η φάση τώρα αγγίζει κάποιες ακραίες τιμές σε δύο σημεία, αλλά όχι κάτι τρελό, σε συνδυασμό πάντα με την αντίστοιχη αντίσταση.
Βέβαια αυτή η μέτρηση αφορά μόνο την απλή έκδοση. Με διαφορετικό κύκλωμα διαχωρισμού, οι άλλες εκδόσεις θα παρουσιάζουν διαφορετικές τιμές.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.872
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top