Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Μηνύματα
342
Reaction score
1
Κατανοητές οι διαφωνίες για την πολυκαναλη μουσική , δεν νομίζω ότι έρχεται για να καταργήσει τη απλή στερεοφωνια αλλά για να δώσει μια άλλη άποψη για το μουσικό γεγονός.
Δεν υπάρχει απλή στερεοφωνία ούτε σύνθετο πολυκάναλο. Και οι 2 εκδοχές υπηρετούν τον ίδιο σκοπό, ο τρόπος υλοποίησης αλλάζει.
 


Μηνύματα
208
Reaction score
166
Κατανοητές οι διαφωνίες για την πολυκαναλη μουσική , δεν νομίζω ότι έρχεται για να καταργήσει τη απλή στερεοφωνια αλλά για να δώσει μια άλλη άποψη για το μουσικό γεγονός.
Η άποψη για το μουσικο γεγονός είναι μία είτε δικάναλη είτε πολυκάναλη και είναι αυτουνού του τύπου στο στούντιο που έκανε render την τελευταία μίξη σε wav και αποφάσισε πώς πρέπει να ακούει όλος ο πλανήτης το συγκεκριμένο κομμάτι στο εξής, οπότε αντικειμενικά το 'σωστό' είναι ότι είναι πιό κοντά σ' αυτό που άκουγε αυτός.

Από κεί και πέρα εννοείται ότι ο καθένας κρίνει ελεύθερα και κάνει ότι γουστάρει και ακούει όπως τον ευχαριστεί, αλλά για μένα το να προσπαθείς να ακούσεις πολυκάναλο από δικάναλο, είναι απλά γιατί δεν μπορείς να δικαιολογήσεις στον εαυτό σου ότι έχεις 15 ηχεία ( με ότι αυτό συνεπάγεται) και χρησιμοποιείς μόνο τα 2.

Είναι σαν την εποχή που βγήκε το 16:9 στις τηλεοράσεις ενώ οι περισσότερες εκπομπές ήταν σε 4:3 και προτιμούσαν οι περισσότεροι να βλέπουν την οθόνη γεμάτη αλλά στην ουσία παραμορφωμένη. Και όπως τότε όλες οι τηλεοράσεις δεν είχαν το ίδιο αποτέλεσμα στο smart stretch έτσι και τώρα όλα τα software δεν έχουν το ίδιο αποτέλεσμα στο upmixing. Ο λόγος; ότι δεν υπάρχει standard διαδικασία γι αυτό γιατί άμα ήταν τόσο απλό δεν θα ασχολούνταν να κάνουν πολυκάναλες μίξεις από την αρχή, θα τις έκαναν stereo και θα πάταγαν το κουμπί να γίνουν πολυκάναλες.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Η άποψη για το μουσικο γεγονός είναι μία είτε δικάναλη είτε πολυκάναλη και είναι αυτουνού του τύπου στο στούντιο που έκανε render την τελευταία μίξη σε wav και αποφάσισε πώς πρέπει να ακούει όλος ο πλανήτης το συγκεκριμένο κομμάτι στο εξής, οπότε αντικειμενικά το 'σωστό' είναι ότι είναι πιό κοντά σ' αυτό που άκουγε αυτός.

Από κεί και πέρα εννοείται ότι ο καθένας κρίνει ελεύθερα και κάνει ότι γουστάρει και ακούει όπως τον ευχαριστεί, αλλά για μένα το να προσπαθείς να ακούσεις πολυκάναλο από δικάναλο, είναι απλά γιατί δεν μπορείς να δικαιολογήσεις στον εαυτό σου ότι έχεις 15 ηχεία ( με ότι αυτό συνεπάγεται) και χρησιμοποιείς μόνο τα 2.

Είναι σαν την εποχή που βγήκε το 16:9 στις τηλεοράσεις ενώ οι περισσότερες εκπομπές ήταν σε 4:3 και προτιμούσαν οι περισσότεροι να βλέπουν την οθόνη γεμάτη αλλά στην ουσία παραμορφωμένη. Και όπως τότε όλες οι τηλεοράσεις δεν είχαν το ίδιο αποτέλεσμα στο smart stretch έτσι και τώρα όλα τα software δεν έχουν το ίδιο αποτέλεσμα στο upmixing. Ο λόγος; ότι δεν υπάρχει standard διαδικασία γι αυτό γιατί άμα ήταν τόσο απλό δεν θα ασχολούνταν να κάνουν πολυκάναλες μίξεις από την αρχή, θα τις έκαναν stereo και θα πάταγαν το κουμπί να γίνουν πολυκάναλες.
Ατυχες παραδειγμα η τηλεοραση εντελως. Αλλα δεδομενα εδω. Αμα ακουγες διαφορα (!!!) που κανει απλα ενα ιδιο κεντρικο σε 2 main ηχεια, θα αλλαζες γνωμη σε 10 δευτερολεπτα
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Ατυχες παραδειγμα η τηλεοραση εντελως. Αλλα δεδομενα εδω. Αμα ακουγες διαφορα (!!!) που κανει απλα ενα ιδιο κεντρικο σε 2 main ηχεια, θα αλλαζες γνωμη σε 10 δευτερολεπτα
μα έχω ακούσει, και κάθε φορά στην αρχή εντυπωσιάζομαι αλλά μετά κάτι δε μου αρέσει και μόλις ξαναγυρίσω στέρεο, λέω τελικά δεν...
 


Μηνύματα
342
Reaction score
1
Εγώ θα το έγραφα διαφορετικά φίλε Dimifoot, μην αφορίζετε κάτι αν δεν το εξετάσετε καλά, όπως λένε.. ποτέ μην λες ποτέ. Χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση φυσικά.
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.471
Ωραία, ξαναμιξάρισαν ένα άλμπουμ σε πολυκάναλο και παίζει εντυπωσιακά καλά.
Εννοείται, ποιός διαφωνεί μ' αυτό;
Δεν υπάρχει λόγος διαφωνίας, και δεν καταλαβαίνω όσους διαφωνούν ;)
Γιατί δεν το 'καναν με prologic II;
Εγινε μεγάλη συζήτηση με τους τεχνικούς της capitol που έκαναν την παρουσίαση για τον βέλτιστο τρόπο της μεταφοράς σε πολυκάναλο (τον τυπά στην φωτό), και η απάντηση ήταν γιατί εκτιμούν πως έτσι θα ήταν πιο πιστοί στην αρχική ηχογράφηση, αλλά φυσικά δέχονται πως μπορεί να γίνει και με άλλους τρόπους.
Η όλη διαδικασία έγινε σε συμφωνία με τους κληρονόμους του Miles, που ήταν παρόντες.
 
  • Like
Reactions: PMC

D

Deleted member 38719

Guest
Δεν υπάρχει λόγος διαφωνίας, και δεν καταλαβαίνω όσους διαφωνούν
Καλημέρα.
Άλλο remix (από τα master tapes), άλλο upmix... όχι σ' ένα τσουβάλι όλα!

Ωραία, ξαναμιξάρισαν ένα άλμπουμ σε πολυκάναλο και παίζει εντυπωσιακά καλά
Πόσο θα ήθελα να το ακούσω...
 

TGD

Μηνύματα
7.192
Reaction score
7.217
Για κάποιον που έκανε επιδείξεις πολυκάναλου στο δωμάτιο του Αντωνόπουλου στην έκθεση πίσω στην εποχή του Dolby ProLogic ξέρω πολύ καλά τι εννοεί το θέμα. Αλλά μην έχουμε ψευδαισθήσεις, το δικάναλο είναι ένας ωραίος οικονομικός συμβιβασμός και δεν κινδυνεύει άμεσα. Ή αν κινδυνεύει είναι από τις ηχομπάρες και το ψεευδο-σαράουντ. Όσοι εκτιμούν τον κορυφαίο πολυκάναλο ήχο μετριούνται στα δάχτυλα, και δεν νομίζω ότι αποτελούν αγοραστική δύναμη ικανή να στρέψει την πορεία των εργοστασίων.

Έχω ξαναγράψει ότι η μεγαλύτερη αποκάλυψη για την αξία του πολυκάναλου ήταν η ηχογράφηση με έργα σόλο βιόλας στην Channel. Πώς ένα και μόνο όργανο μπορεί να αναπαρασταθεί στον χώρο του σαλονιού με τέτοια τρισδιάστατη αίσθηση! Αλλά 5 ηχεία, 5 ενισχυτές κοστίζουν. Και πηγή; Πολυκάναλο DAC με πόσο; Πολυκάναλα FLAC ακριβότερα από το αντίστοιχο SACD;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Αλλά 5 ηχεία, 5 ενισχυτές κοστίζουν. Και πηγή; Πολυκάναλο DAC με πόσο; Πολυκάναλα FLAC ακριβότερα από το αντίστοιχο SACD;
...και να μιλούσαν για 5 εδώ παραπάνω... κομμάτια να γίνει..... για 11 μιλούν (χωρίς τα sub...), γύρω-γύρω πάνω-κάτω... να νομίζεις πως μπήκες σε διαστημόπλοιο!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.471
Άλλο remix (από τα master tapes), άλλο upmix... όχι σ' ένα τσουβάλι όλα!
Αν βγει το demo στο youtube δείτε το, τουλάχιστον όσο ήμασταν εμείς εκεί έγινε μεγάλη συζήτηση.
Πόσο θα ήθελα να το ακούσω...
Θα βγει στην αγορά μάλλον τα Χριστούγεννα
 

TGD

Μηνύματα
7.192
Reaction score
7.217
...και να μιλούσαν για 5 εδώ παραπάνω... κομμάτια να γίνει..... για 11 μιλούν (χωρίς τα sub...), γύρω-γύρω πάνω-κάτω... να νομίζεις πως μπήκες σε διαστημόπλοιο!
Αυτή τη στιγμή, 4.0 έχω στο σπίτι.
Πρώτον, γιατί με 12ινστα γούφερ δεν νομίζω ότι θα χρειαστώ περισσότερο χαμηλό.
Δεύτερον, γιατί ένα ίδιο κεντρικό δεν χωράει με τίποτα. Και παρότι αγόρασα ένα μικρότερο, ήταν μέσα στη μέση και τώρα πρέπει να ξηλώσω όλο το ρακ για να έρθει το κεντρικό ακριβώς κάτω από την οθόνη και να χτίσω μετά τα υπόλοιπα μηχανήματα τριγύρω. Η διαφορά πάντως είναι υπέρ του πολυκάναλου ακόμα και στο 4.0.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.499
Μην περιμένετε κάποιο σχόλιο από μένα.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
...και να μιλούσαν για 5 εδώ παραπάνω... κομμάτια να γίνει..... για 11 μιλούν (χωρίς τα sub...), γύρω-γύρω πάνω-κάτω... να νομίζεις πως μπήκες σε διαστημόπλοιο!
Αν τα στήσεις - προσαρμόσεις σύμφωνα με τον χώρο σου θα έχεις και αισθητικά όμορφο αποτέλεσμα. Δεν είναι ανάγκη να γίνει το σαλόνι γκαλάκτικα:D:D
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Αυτή τη στιγμή, 4.0 έχω στο σπίτι.
Πρώτον, γιατί με 12ινστα γούφερ δεν νομίζω ότι θα χρειαστώ περισσότερο χαμηλό.
Δεύτερον, γιατί ένα ίδιο κεντρικό δεν χωράει με τίποτα. Και παρότι αγόρασα ένα μικρότερο, ήταν μέσα στη μέση και τώρα πρέπει να ξηλώσω όλο το ρακ για να έρθει το κεντρικό ακριβώς κάτω από την οθόνη και να χτίσω μετά τα υπόλοιπα μηχανήματα τριγύρω. Η διαφορά πάντως είναι υπέρ του πολυκάναλου ακόμα και στο 4.0.
χαχαχα, και γω αυτά λέω, πως δε μπορώ να χωρέσω κεντρικό και με πήραν με τις πέτρες!!
Δε χωράει μάνα μ !!! είμαι nearfield και ανάμεσα στα ηχεία είναι μια οθόνη για το pc 32'' ....
Στις δικές μου δοκιμές με 4.1 είχε ένα ενδιαφέρον.... αλλά δεν το κράτησα γιατί τα πίσω ηχεία ήταν προχειράντζες ότι είχα, οπότε το άφησα για όταν βρω (δανειστώ ή αποκτήσω) άλλα 2 ίδια...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.359
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top