Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

C

chrispo

Guest
...αν ακούτε ¨μουσική ¨ ( όλοι σας), με τέτοιες εμμονές και προκαταλήψεις στο κεφάλι , τότε μάλλον ακούτε και παρατηρείτε τους μεμονωμένους ηχητικούς φθόγγους κάποιου οργάνου και σαφώς δεν ακούτε το σύνολο, δηλαδή μουσική. Αν είστε επαγγελματίες μηχανικοί ήχου, (studio monitor & sound engineers) και δουλεύετε καθώς ακούτε, τότε OK...
Αλλά νομίζω ότι, δεν θέλετε κάτι τέτοιο...οπότε τότε γιατί αυτή η εμμονή με όλες ΑΥΤΕΣ τις ΑΧΡΗΣΤΕΣ λεπτομέρειες?

...ωραία κάποιος μπέρδεψε την ΤΟΥΜΠΑ , με την κωλοΤΟΥΜΠΑ...
...ε και? ..αυτό πρέπει να του στερήσει το δικαίωμα απόλαυσης και ακρόασης ενός κομματιού?

...ή μήπως δικαίωμα στο ¨όνειρο¨, έχουν μόνο οι ¨γνώστες ¨ και οι γνώστες?
Ας σοβαρευτούμε...(το εννοώ) και ας απολαύσουμε ,σύμφωνα με τα δικά μας γούστα την μουσική ,που θέλει να ακούσει ο καθένας, ΟΠΩΣ θέλει και ΟΣΟ άσχετος και αν είναι.

Το νόημα της μουσικής ακρόασης, δεν είναι να επιδεικνύει την ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ του καθενός,επειδή μπέρδεψε τη χροιά ενός οργάνου.
Χαλαρώστε και απολαύστε την μουσική, έτσι απλά και αβασάνιστα, χωρίς αυθυποβολές και ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ.

..ούτως ή άλλως...όλα είναι ΨΕΜΑΤΑ, (με απόλυτα κριτήρια) και αν ακούσετε ένα όργανο live performance, θα το αντιληφθείτε άμεσα, ακόμα και οι ¨κουφοί¨. Για μένα είναι ΟΥΤΟΠΙΑ να ρωτάς ένα ΨΕΥΤΗ (HiFi) και να προσδοκάς ΕΝΑΓΩΝΙΩΣ , την ΑΛΗΘΕΙΑ από μέρος του.
( ..αυτό και αν είναι κωλοτούμπα!):gotcha:
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Χαλαρώστε και απολαύστε την μουσική, έτσι απλά και αβασάνιστα, χωρίς αυθυποβολές και ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ.
Οκ.
Αλλά με χάρμπεθ ή με τζένελεκ;

Ιδού η απορία.
Και αυτήν συζητάμε.
Θες να συμμετέχεις στην απάντηση του ερωτήματος, ή το θεωρείς ψυχαναγκασμό;


Αν πάντως θεωρείς ψυχαναγκασμό την βάσει σπεκς διερεύνηση πιθανής αγοράς και τη συζήτηση περί των προτερημάτων ή μειονεκτημάτων κάθε σχεδίασης, αναρωτήσου γιατί συμμετέχεις σε αυτήν.
( ..αυτό και αν είναι κωλοτούμπα!):gotcha:
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Προτιμώ την καινούργια σειρά των ATC!!!
(True Lies)..8-)
Όντως, έχει το φαν κλαμπ της η ATC, και δικαίως, το μιντ της είναι χαρισματικό.

Δε νομίζω πάντως πως είναι μεγάλη η διαφορά που χωρίζει ATC με genelec, όπως και με τα Νιούμαν, ίσα ίσα είναι στο ίδιο μήκος κύματος αυτά.

Από την άλλη, είναι τα χρέπια τα μπιενταμπλεγιου που ξύνουν και ξυρίζουν παραμένοντας άμπασα.

Τουλάχιστον τα χάρμπεθ βγάζουν μπάσο, κι ας μην υπάρχει, ακόμα κι όταν δεν υπάρχει, χωρίς να σε ρωτάνε πολλά πολλά.

Μεταξύ μπιενταμπλεγιου και χάρμπεθ, εγώ λέω χάρμπεθ. Στανταράκι. Τα άλλα ρε είναι εντελώς χρέπια...

Τα εντελώς τρου (πολύ εντελώς τρου όμως) λάις των γκεϊθαιν, είναι το τραύμα του γράφοντος...
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Από την άλλη, είναι τα χρέπια τα μπιενταμπλεγιου που ξύνουν και ξυρίζουν παραμένοντας άμπασα.

Τουλάχιστον τα χάρμπεθ βγάζουν μπάσο, κι ας μην υπάρχει, ακόμα κι όταν δεν υπάρχει, χωρίς να σε ρωτάνε πολλά πολλά.

Μεταξύ μπιενταμπλεγιου και χάρμπεθ, εγώ λέω χάρμπεθ. Στανταράκι. Τα άλλα ρε είναι εντελώς χρέπια...
:roflmao::roflmao::roflmao:
[DOUBLEPOST=1557647843][/DOUBLEPOST]Το μοναδικό σετ απ μέλους για το οποίο έχεις παραδεχτεί δημοσίως και ΓΡΑΠΤΩΣ πως μάλλον δε θα χρειαστεί σαμπ, είναι του γουιζι..
Για θυμησε μου τι ηχεία έχει?? :p

Και μην αρχίσεις να μου λες για τον χώρο του... Έτερον εκάτερον.. :p:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
..και το καινούργιο tweeter..:thumbsup:...είναι φοβερό.(compliments the mids)
(..ακούστε λίγο πιο προσεκτικά):drinks:
Το άκουσα βρε...
Εδώ ο νταποστ ήθελε να του ξεβιδωσουμε 2 Τουίτερ για πάρτη του...

Μου θυμίζει σε βαθμό κακουργήματος αυτό που ακούω σπίτι, από τα 310. Με κλειστά μάτια νομίζω πως δε τα ξεχωρίζεις...
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Όντως, έχει το φαν κλαμπ της η ATC, και δικαίως, το μιντ της είναι χαρισματικό.

Δε νομίζω πάντως πως είναι μεγάλη η διαφορά που χωρίζει ATC με genelec, όπως και με τα Νιούμαν, ίσα ίσα είναι στο ίδιο μήκος κύματος αυτά.

Από την άλλη, είναι τα χρέπια τα μπιενταμπλεγιου που ξύνουν και ξυρίζουν παραμένοντας άμπασα.

Τουλάχιστον τα χάρμπεθ βγάζουν μπάσο, κι ας μην υπάρχει, ακόμα κι όταν δεν υπάρχει, χωρίς να σε ρωτάνε πολλά πολλά.

Μεταξύ μπιενταμπλεγιου και χάρμπεθ, εγώ λέω χάρμπεθ. Στανταράκι. Τα άλλα ρε είναι εντελώς χρέπια...

Τα εντελώς τρου (πολύ εντελώς τρου όμως) λάις των γκεϊθαιν, είναι το τραύμα του γράφοντος...
Καλά ρε εσύ είσαι στο Μόναχο, στην καρδιά της Ευρώπης, και αντι να είσαι έξω βόλτα κάθεσαι και γράφεις στα φόρουμ?
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μη φοβού...kkharam.Είμαι ο πρώτος που θ'αντιτασσόταν σε τέτοιες πρακτικές.

Είναι κρίμα ν'αποδίδονται προεκτάσεις κακεντρέχειας στη διάθεση για χαβαλέ.Δεν χρειάζεται να μεταφέρεται οποιαδήποτε πιεστική καθημερινότητα και σ'έναν εικονικό κόσμο.
Ο Geoch πάντως μάλλον υπεράσπισε παρά έψεξε την ακροαματική σου οξυδέρκεια.;)
Υπενθυμίζονται κατά τα άλλα οι φράσεις από τα προηγούμενα:

Χαίρομαι που υιοθετείς προσφιλείς στον υποφαινόμενο πρακτικές με τη μελέτη δεδομένων για να επιβεβαιώσεις αφενός μεν λόγους για τους οποίους ο γράφων προτιμά τα πεντάρια,αφετέρου δε λόγους για τους οποίους δεν...πάλλονται συμπαθητικώς προς όλα τα είδη μουσικήςακόμα και οι ενδελεχώς κουρδισμένες ξυλοκατασκευές.
Μερικοί εξ ημών είναι τυχεροί-άτυχοι να έχουν ανειλημμένες υποχρεώσεις ακόμα και το ΣΚ,οπότε θα σχολιαστεί η ταμπακέρα της ανταπόκρισης αργότερα και στο νήμα που της ταιριάζει,το "Κατά Απόσβεσιν Ευαγγγέλιον".
Ευχαρισστώ δια την κατανόησιν.
Λίγο σασπένς δεν βλάπτει κιόλας.:D
Κακεντρεχης ... ειρωνεια τοτε, γιατί τέτοια είναι κι όχι χαβαλές της πλάκας. Εδώ ο άλλος ακόμη γελάει -από χαρα;
Για τον Geoch, ίσως έτσι να είναι μα "φορτωμενος" ήδη μάλλον έχασα το "πνευμα". Ζητώ την κατανόησή του...

Σωστο.
Ορά ανωτερω
Αν αυτό αφορά το παρακάτω :

οφείλω να σου πω ότι αυτό ήταν πράγματι ένα off topic μήνυμα που το μόνο που το συνδέει με την κουβέντα είναι το εν λόγω τραγούδι. Αδυνατώ όμως να διακρίνω την παραμικρή αναφορά και συσχέτιση με την κουβέντα για τα ηχεία και το λάθος η "λάθος" που έγινε σχετικά με το πνευστο που ακούγεται στο τραγούδι. Και προφανώς δεν εμπεριέχει την παραμικρή ειρωνεία προς εσένα, οπότε δεν μπορώ να κατανοήσω και το τσουβάλιασμα που κάνεις.
Καλώς ή κακώς, δεν περιστρεφεται ο κόσμος όλος γύρω από τα χαρμπεθ ή γύρω από οποιοδήποτε άλλο ηχείο έχεις κατά καιρούς στην κατοχή σου και συνηθίζεις να το διακοσμεις κάθε Πάσχα με κίτρινα κοτοπουλακια...
(ναι, αυτό ήταν ειρωνεία..)
Ασφαλώς και ο κόσμος δεν περιστρέφεται περί των Χαρμπεθ, (ούτε και για άλλο τι παρεμφερές αντικειμενο) μα αν νομίζεις ότι η κουβέντα πλέον γίνεται γι αυτα, κάνεις λάθος. "Κάθε Πασχα" εννοείς ...κάθε Πασχα; Αν ναι, στείλε την προηγούμενη να την δω κι εγώ - και να θυμηθώ ποια είχα τοτε:). Είδες ότι είσαι προκατειλλημενος άνευ λόγου -ή μήπως υπαρχει;
Η ειρωνεία σου ανήκει στον παραπάνω χαρακτηρισμό που έδωσα (απάντηση στον Μπουτια), γιατί είναι φανερό ο,τι δεν "επιασες" τον χαβαλέ των φωτογραφιών και σχολιάζεις ούτω πως.

Επανέρχομαι στο τεχνικό θέμα της τούμπας (και ουχί της κολοτουμπας -άλλος χαρακτηρισμός παντελώς άδικος πάρα τις εξηγησεις), μετά από σημερινή ακρόαση μέσω tidal: ΔΕΝ "φουσκωνει" καθόλου και μάλιστα μου κίνησε την περιέργεια γιατί. Αργά το βράδυ με τα ακουστικά (AKG) άκουσα από τάμπλετ στο spotify το ίδιο κομμάτι, και η τούμπα στο χρονικό διάστημα μέχρι 0.43", ακουγόταν πιο ζωηρή και εμφατική, πολύ πιο πάνω από τα άλλα οργανα. Θέμα ποιότητας "παροχου";
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ασφαλώς και ο κόσμος δεν περιστρέφεται περί των Χαρμπεθ, (ούτε και για άλλο τι παρεμφερές αντικειμενο) μα αν νομίζεις ότι η κουβέντα πλέον γίνεται γι αυτα, κάνεις λάθος. "Κάθε Πασχα" εννοείς ...κάθε Πασχα; Αν ναι, στείλε την προηγούμενη να την δω κι εγώ - και να θυμηθώ ποια είχα τοτε:). Είδες ότι είσαι προκατειλλημενος άνευ λόγου -ή μήπως υπαρχει;
Η ειρωνεία σου ανήκει στον παραπάνω χαρακτηρισμό που έδωσα (απάντηση στον Μπουτια), γιατί είναι φανερό ο,τι δεν "επιασες" τον χαβαλέ των φωτογραφιών και σχολιάζεις ούτω πως.
Σχολίασα έτσι για τα πουλάκια , γράφοντας το και σε παρένθεση από κάτω, για να σου δείξω πώς πραγματικά είναι η ειρωνεία, κακεντρεχης ή μη.
Αλλά δε μου απάντησες. Στο ποστ για το μπαρ και τα ποτά διέκρινες κάποια μομφή, ειρωνεία ή έστω αναφορά εις βάρος σου?
Αν ναι, θα ήθελα να μου το υποδείξεις. Αν όχι θα ήθελα να μου πεις γιατί το τσουβαλιασες με τα υπόλοιπα σχόλια, κάποια εκ των οποίων ήταν όντως άκομψα.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Σου απαντώ συνολικα:
Αγαπητέ Λάκη, αν στις "υποκειμενικες απόψεις" για το πώς πρέπει να ακούγεται ένα σύστημα, το πως πρέπει να είναι στημένο ένα σύστημα, το πως πρέπει να "ματσάρουν" οι συσκευές σε ένα σύστημα και το πώς πρέπει να "ματσάρουν" συγκεκριμένα καλώδια με συγκεκριμένες συσκευές, προσθέσουμε και την προσωπική άποψη του καθενός από εμάς για το πώς ήθελε ο κάθε ένας από τους μουσικούς να ακουστεί αυτό που έπαιξε, ζητώ που καήκαμε!!!
[DOUBLEPOST=1557608235][/DOUBLEPOST]
Τάφος!
ΔΕΝ εννοώ να επιβάλουμε την άποψη μας στον μουσικό για το πως θέλουμε ΕΜΕΊΣ να τον ακούσουμε, μα πως πρέπει να σεβαστούμε (σεβαστον μαλλον) το πως θέλει Ο ΊΔΙΟΣ να ακουσθεί το πόνημά του, κι όχι οι ...μανατζαραιοι !

Little Wing pub στη Νέα Σμύρνη, σε ένα στενάκι κάθετο στη Συγγρού λίγο πριν τον Άγιο Σωστη.
Μία εποχή το Goodnight Ladies έπαιζε κάθε βράδυ σαν τελευταίο τραγούδι για να μας δώσει το μήνυμα να πάρουμε τον π0υλ0 γιατί ξημέρωσε..
Πρέπει να έχω αφήσει ένα κομμάτι του συκωτιού μου εκεί μέσα.. :D
Έχεις δίκαιο, μα σε πήρε η ...μπάλλα. Μια προσωπική σου "εξομολογηση" την συμπιεριελαβα στις ...άκομψες.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μιας και λατρεύω τα off topics στα φόρα θα πω πως η τούμπα είναι το όργανο που πρωτοχρησιμοποιήθηκε σαν μπάσο στις τζαζ ορχήστρες του 20ου αιώνα. Οι λόγοι είναι κυρίως δύο, πρώτον το double bass δεν ήταν διαδεδομένο και δεύτερο σε ανοικτό χώρο δεν ακουγόταν μέσα στα πνευστά. Η τούμπα από την άλλη μεριά ήταν δημοφιλής αφού την αντίστοιχη δουλειά έκανε ήδη στις στρατιωτικές ορχήστρες, marching bands, και φυσικά μπορούσε να παίξει όσο δυνατά άντεχαν τα πνευμόνια του οργανίστα. Έτσι μία συνηθισμένη μπάντα στη νέα Ορλεάνη στα 1900 αποτελούνταν από δύο ντράμερ, έναν "τουμπά" και διάφορα πνευστά της εποχής, πολλά εκ των οποίων εξαφανίστηκαν αργότερα όπως το γαλλικό κόρνο. Μιλάμε πάντα για τις μικρές ορχήστρες κι όχι για τα big bands όπου συναντάμε σχεδόν όλα τα όργανα μίας συμφωνικής ορχήστρας.

Το κλαρίνο τώρα είναι αδερφικό όργανο του σαξοφώνου με μία ουσιαστική διαφορά, το πρώτο είναι ξύλινο και το δεύτερο μπρούτζινο. Κατά τα άλλα βασίζονται στην ίδια φιλοσοφία, έχουν γλωσσίδι και κλαπέτα. Δεν είναι δύσκολο να μπερδευτούν τα δύο όργανα. Αντίθετα άλλα μπρούτζινα όπως η τρομπέτα ή το τρομπόνι ή η τούμπα που αναφέρθηκε είναι τελείως διαφορετικά στον τρόπο λειτουργίας τους.
 

D

Deleted member 38719

Guest
Είναι προφανές πως κάποιοι εδώ, έχουν γνώσεις περί της μουσικής σύνθεσης, επεξεργασίας , όπως και της αναπαραγωγής, μουσικής -ηχητικών κυμάτων- ακόμα και της ανάσας πριν ή και την ώρα που κόβεται, μέσα σ’ ένα χώρο, στο σκοτάδι, ακόμα και στο απόλυτο τίποτα... Άλλο τόσο είναι και το γεγονός συνύπαρξης εντελώς αντίθετων ανθρώπινων χαρακτηριστικών, που μέσα σ’ ένα χρονικό δεδομένο παρουσιάζονται ως μια επιπρόσθετη διάσταση, ώστε να προκύπτει αυτό το πολύπτυχο μόρφωμα που ονομάζουμε φόρουμ.
Αυτή από μόνη της είναι μια πολύ θετική τάξη πραγμάτων, σε μια εξέλιξη που ολοένα είτε διστακτικά είτε δυναμικά, μας επισφραγίζει την εντύπωση της θαυμαστής μας, βιοποικιλότητας!
Όλο αυτό το συνονθύλευμα μας κρατάει σε επικοινωνία, δίνει ζωντάνια και γνώση σε πράγματα που ίσως να μην είναι βατά ή κατανοητά σε όλους… Η αντιμαχία, ο χλευασμός και η ειρωνεία, θα μπορούσαν να περισσεύουν, αλλά μήπος δεν είναι κι αυτά, πολλές φορές, δόρυ που μας επιτρέπει να γκρεμίσουμε τοίχους και προκαταλήψεις… Η ευαισθησία του καθενός στο πως αντιλαμβάνεται καταστάσεις, έγκειται στην αυτογνωσία.

Ολοκληρώνοντας, ο φίλος μας Lakiss55, δεν υποχρεώνεται να αποδείξει κάτι που βρίσκεται σ΄ ένα κόσμο που τρέμει και τρίζει στους στεγνούς του αρμούς, στα ψυχρά υλικά του… Δεν είναι βέβαια αυτός, όπως και κανείς άλλος, που θα αποδείξει αν δυο -ήχοι- είναι όμοιοι μεταξύ τους ή η προσομοίωση αυτών, «τα πάντα ρει».
Ναι, οι κάθε είδους “σοφοί” του κόσμου αυτού, οι σκληροί άνθρωποι των εργαστηρίων, που καμαρώνουν την αλήθεια τους, και δεν έχουν μήτε συμπόνια, μήτε “πορτρέτα” ποιότητας, οι άνθρωποι των αποστειρωμένων μαθηματικών, και όχι μόνο, το μόνο που καταφέρνουν είναι να βασανίζουν το μυαλό του ανθρώπου και άλλο δεν έχουν σκοπό παρά να να του σκοτώσουν την ψυχή...
Ωστόσο, συνετό θα ήταν, να τονίσουμε, πως όλα τα παραπάνω βασίζονται σε γεγονότα μιας στερεοσκοπικής συνθήκης πραγμάτων, ακόμα ακόμα και μέσα σ΄ ενα σκοτεινό μπάρ, με άφθονο λαχταριστή tequilla (όπως το λέει και Lou: all night long you've been drinking your tequilla ), στην πρώτη σειρά μιας καλής κονσολάτης live συναυλίας (θα προτιμούσα unplug), ή στην άνεση ενός μικρού η μεγάλου σαλονιού (αδιάφορο). Κι αυτό από μόνο του, μας δίνει την βεβαιότητα, πως αυτή η άτυπη συνθήκη οποιαδήποτε στιγμή μπορεί ν’ ανατραπεί!

Τέλος, αυτή είναι η απάντηση μου, όσο πιο “ευγενικά” θα μπορούσα να την γράψω, μπροστά στις τόσες “ευγενικές” απαντήσεις (you now). Και βέβαια, αυτό θα μπορούσε να είναι και το τέλος στα δυο νήματα που αναφέρονται στο δικάναλο, αλλά επειδή κανένας δεν μπορεί ν’ αποδείξει την επικράτεια μιας και μόνο αξίας – δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε σύμφωνα με τα παραπάνω- (εξ ου και το δύο όψεις έχει το νόμισμα) εδώ είμαστε…

Υ.γ. Εξάλλου, βρήκα και το πολυσυζητημένο κομμάτι του “lou reed goodnight ladies” σε 24/96, αν και δεν είναι του γούστου μου, το έβαλα στο δικό μου “μηχανάκι” ν’ ακούσω την τούμπα – κωλοτούμπα, και προς έκπληξη μου, χωρίς να στήσω μικρόφωνα, παρά μονάχα, με τα δυο ταπεινά μου αυτάκια, όσο μπορούν και μου προσφέρουν αυτή την ευλογημένη δυνατότητα, απόλαυσα και το καταευχαριστήθηκα, ως μοναδική εμπειρία!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
ΔΕΝ εννοώ να επιβάλουμε την άποψη μας στον μουσικό για το πως θέλουμε ΕΜΕΊΣ να τον ακούσουμε, μα πως πρέπει να σεβαστούμε (σεβαστον μαλλον) το πως θέλει Ο ΊΔΙΟΣ να ακουσθεί το πόνημά του, κι όχι οι ...μανατζαραιοι !
Βρε το κατάλαβα.. Να σεβαστούμε το πώς ήθελε ο καλλιτέχνης να ακουστεί... Χίλιες φορές μαζί σου.. να το σεβαστούμε.
Αλλά πώς στο διαολο θα ξέρουμε το πώς αυτός το ήθελε?
Άρα πιθανολογουμε..
Άρα εκφράζουμε υποκειμενική άποψη για το πώς νομίζουμε ότι ήθελε ο καλλιτέχνης να ακουστεί..
Ε δεν είναι πιο ασφαλές να σεβόμαστε το τελικό αποτέλεσμα που παρηχθη και να ψάχνουμε τρόπους για όσο την δυνατόν πιστοτερη αναπαραγωγή του, από το να ψάχνουμε τρόπους και μηχανήματα που θα αναπαράγουν το προϊόν πιο κοντά σε αυτό που εμείς νομίζουμε ότι ήθελε ο καλλιτέχνης?

Έχεις δίκαιο, μα σε πήρε η ...μπάλλα. Μια προσωπική σου "εξομολογηση" την συμπιεριελαβα στις ...άκομψες.
Εντάξει, το λύσαμε αυτό. :drinks:
[DOUBLEPOST=1557664504][/DOUBLEPOST]
Είναι προφανές πως κάποιοι εδώ, έχουν γνώσεις περί της μουσικής σύνθεσης, επεξεργασίας , όπως και της αναπαραγωγής, μουσικής -ηχητικών κυμάτων- ακόμα και της ανάσας πριν ή και την ώρα που κόβεται, μέσα σ’ ένα χώρο, στο σκοτάδι, ακόμα και στο απόλυτο τίποτα... Άλλο τόσο είναι και το γεγονός συνύπαρξης εντελώς αντίθετων ανθρώπινων χαρακτηριστικών, που μέσα σ’ ένα χρονικό δεδομένο παρουσιάζονται ως μια επιπρόσθετη διάσταση, ώστε να προκύπτει αυτό το πολύπτυχο μόρφωμα που ονομάζουμε φόρουμ.
Αυτή από μόνη της είναι μια πολύ θετική τάξη πραγμάτων, σε μια εξέλιξη που ολοένα είτε διστακτικά είτε δυναμικά, μας επισφραγίζει την εντύπωση της θαυμαστής μας, βιοποικιλότητας!
Όλο αυτό το συνονθύλευμα μας κρατάει σε επικοινωνία, δίνει ζωντάνια και γνώση σε πράγματα που ίσως να μην είναι βατά ή κατανοητά σε όλους… Η αντιμαχία, ο χλευασμός και η ειρωνεία, θα μπορούσαν να περισσεύουν, αλλά μήπος δεν είναι κι αυτά, πολλές φορές, δόρυ που μας επιτρέπει να γκρεμίσουμε τοίχους και προκαταλήψεις… Η ευαισθησία του καθενός στο πως αντιλαμβάνεται καταστάσεις, έγκειται στην αυτογνωσία.

Ολοκληρώνοντας, ο φίλος μας Lakiss55, δεν υποχρεώνεται να αποδείξει κάτι που βρίσκεται σ΄ ένα κόσμο που τρέμει και τρίζει στους στεγνούς του αρμούς, στα ψυχρά υλικά του… Δεν είναι βέβαια αυτός, όπως και κανείς άλλος, που θα αποδείξει αν δυο -ήχοι- είναι όμοιοι μεταξύ τους ή η προσομοίωση αυτών, «τα πάντα ρει».
Ναι, οι κάθε είδους “σοφοί” του κόσμου αυτού, οι σκληροί άνθρωποι των εργαστηρίων, που καμαρώνουν την αλήθεια τους, και δεν έχουν μήτε συμπόνια, μήτε “πορτρέτα” ποιότητας, οι άνθρωποι των αποστειρωμένων μαθηματικών, και όχι μόνο, το μόνο που καταφέρνουν είναι να βασανίζουν το μυαλό του ανθρώπου και άλλο δεν έχουν σκοπό παρά να να του σκοτώσουν την ψυχή...
Ωστόσο, συνετό θα ήταν, να τονίσουμε, πως όλα τα παραπάνω βασίζονται σε γεγονότα μιας στερεοσκοπικής συνθήκης πραγμάτων, ακόμα ακόμα και μέσα σ΄ ενα σκοτεινό μπάρ, με άφθονο λαχταριστή tequilla (όπως το λέει και Lou: all night long you've been drinking your tequilla ), στην πρώτη σειρά μιας καλής κονσολάτης live συναυλίας (θα προτιμούσα unplug), ή στην άνεση ενός μικρού η μεγάλου σαλονιού (αδιάφορο). Κι αυτό από μόνο του, μας δίνει την βεβαιότητα, πως αυτή η άτυπη συνθήκη οποιαδήποτε στιγμή μπορεί ν’ ανατραπεί!

Τέλος, αυτή είναι η απάντηση μου, όσο πιο “ευγενικά” θα μπορούσα να την γράψω, μπροστά στις τόσες “ευγενικές” απαντήσεις (you now). Και βέβαια, αυτό θα μπορούσε να είναι και το τέλος στα δυο νήματα που αναφέρονται στο δικάναλο, αλλά επειδή κανένας δεν μπορεί ν’ αποδείξει την επικράτεια μιας και μόνο αξίας – δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε σύμφωνα με τα παραπάνω- (εξ ου και το δύο όψεις έχει το νόμισμα) εδώ είμαστε…

Υ.γ. Εξάλλου, βρήκα και το πολυσυζητημένο κομμάτι του “lou reed goodnight ladies” σε 24/96, αν και δεν είναι του γούστου μου, το έβαλα στο δικό μου “μηχανάκι” ν’ ακούσω την τούμπα – κωλοτούμπα, και προς έκπληξη μου, χωρίς να στήσω μικρόφωνα, παρά μονάχα, με τα δυο ταπεινά μου αυτάκια, όσο μπορούν και μου προσφέρουν αυτή την ευλογημένη δυνατότητα, απόλαυσα και το καταευχαριστήθηκα, ως μοναδική εμπειρία!
51:p
 


Μηνύματα
12.852
Reaction score
10.068
Κακεντρεχης ... ειρωνεια τοτε, γιατί τέτοια είναι κι όχι χαβαλές της πλάκας. Εδώ ο άλλος ακόμη γελάει -από χαρα;
Όχι, εντάξει. Σταμάτησα μετά. Αλλά να ξέρεις, δεν γέλασα μαζί σου ή με τα ηχεία σου, αλλά με την πρόταση που έγραψε για τα όργανα. Μετά ξέρεις, συνέχισα τη ζωή μου.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Ενταξει, περα απο τα διαφορα απωθημενα, που βγαινουν με τη πρωτη ευκαιρια
γεγονος ειναι οτι καθε μοναδικη "οντοτητα" κανει το δικο της balance
και η αισθηση αλλαζει, δραματικα μερικες φορες,
και αν τυχεις σε καλο κατασκευαστη και εμπειρο οικοδεσποτη εχει καλως.

Αλλιως μπορει να σου λειπουν ουσιωδη πραγματα και τρεχα γυρευε μετα καλωδια...
Οποτε μια ουδετερη μετρημενη αποψη ειναι πιο safe.....
Και παλι ορισμενες ηχογραφησεις που σ'ενδιαφερουν δεν θ'ακουγονται
οποτε δεν τελειωνει ποτε αυτη η ιστορια απ' τη μερια του ερασιτεχνη....
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλα,
απο ολακερο lou reed, με το goodnight ladies καταπιαστηκατε ?
τουμπες και πικολινα ?
ακουστε ενα september song κ' εκει γυρω στο 6.10 να σας ερθει η γκιθαρα εξ' αριστερων να φχαριστηθητε τσι συστηματαρες σας ... (μη κλεψετε ! να τ' ακουσετε ολακερο)

:drinks:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.633
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top