[Αγορά] Ποιο Media Player;

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Ειδικά για video αναπαραγωγή και προσαρμοσμένα χαρακτηριστικά (auto frame rate, auto resolution, navigation menus, 3D), νομιζω οτι τα Zidoo/Dune/Egreat/Himedia θα πρεπει να ειναι οι πρωτες επιλογές.

To shield ειναι πολυεργαλείο και οντως παιζει νεράκι. Αλλα δεν θα δειτε ποτέ απο αυτο 3D και πλοήγηση στα μενού των ταινιών.

Οχι οτι αυτα που ανεφερα πρώτα είναι αριστα παντού (πχ τα himedia/egreat σε 3D βγαζουν 24 αντι για 23.976), αλλα σιγουρα πιο video playback oriented...
 


Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Έχει κάποιος εμπειρία από media player της Zappiti?
Φορανε και αυτα Realtek οπως και τα Zidoo/Dune.
Εχουν ενσωματώσει ιδανικά στο user interface το Zappiti movie info.
Σαν αναπαραγωγή, θα παρεις ακριβώς τα ιδια αποτελέσματα. Σε οτι εχει να κάνει με αναβαθμισεις λογισμικού, θα τις παρει λιγο πιο αργα απο τα Zidoo/Dune.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ευχαριστω πολύ.
Προτιμητέο είναι το 1296 τσιπάκι της Realtek που φορά τα zidoo η το 1295 που φοράν τα zappiti/dune;
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα κι από μένα,
Δεν ξερω αν γράφω σωστά εδώ για αρχή..
Θέλω να αγοράσω ένα tv box με ενσωματωμένο kodi αξιόπιστο και εύκολο στη χρήση .Ειμαι αρκετά άσχετη με όλα αυτά και κυρίως θέλω να βλέπω ταινίες. Ιδανικά δε θα ήθελα να δώσω πάνω από 50 με 60 ευρώ .Θα ήθελα κάποιες προτάσεις , τι να προσέξω. Τέτοια πράγματα...
Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
εχω μια απορεια...
γιατι τα συγχρονα cd player λενε οτι παιζουν cd μεχρι 24 bit και 192 kbps; ενω σε τετοια αναλυση νομιζω δεν υπαρχει κανενα αυθεντικο cd.
το δικο μου cd player παιζει μονο cd και δεν παιζει dvd, με αναλυση μεχρι 24 bit 192 kbps.
ακομα αν θελω να γραψω cd με καποιο προγραμμα σε μορφη 24bit 96kbps η 192kbps δεν ειναι εφικτο, γιατι αυτη η εγραφη μπορει να γινει μονο σε dvd δισκακι, και οχι σε cd δισκο..
τι γινεται δεν ειναι λιγο περιεργο;
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
εχω μια απορεια...
γιατι τα συγχρονα cd player λενε οτι παιζουν cd μεχρι 24 bit και 192 kbps; ενω σε τετοια αναλυση νομιζω δεν υπαρχει κανενα αυθεντικο cd.
το δικο μου cd player παιζει μονο cd και δεν παιζει dvd, με αναλυση μεχρι 24 bit 192 kbps.
ακομα αν θελω να γραψω cd με καποιο προγραμμα σε μορφη 24bit 96kbps η 192kbps δεν ειναι εφικτο, γιατι αυτη η εγραφη μπορει να γινει μονο σε dvd δισκακι, και οχι σε cd δισκο..
τι γινεται δεν ειναι λιγο περιεργο;
Δε νομιζω να είναι όπως τα λες, μαλλλον καποιο λαθος κανεις.
Για γραψε ποιο cd player εχεις. Μηπως αυτό που εχεις, εχει και dac κι επομένως αν βαλεις καποιο σκληρο στην εισοδο usb παιζει στη συγκεκριμενη αναλυση?
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Λαθος καταλαβες. Σαν cdplayer παιζει οπως ολα τα κλασικα cd 12/48.
Ομως επειδη εχει και DAC, οταν βαζεις στην θυρα USB φλασακι η σκληρο, τοτε παιζει αρχεια εως και 24/192
[DOUBLEPOST=1557604681][/DOUBLEPOST]
το marantz cd 6006 uk edition. στο usb παιζει μεχρι 24bit 41khz
Δες εδω απο την σελιδα του κατασκευαστη:
The CD6006 features high-resolution digital-to-analog conversion and is equipped with the reference class CS4398 D/A converter, which provides up to 192 kHz/24 bit resolution for optimum fidelity with high resolution audio file types.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
ναι λεει αυτο, αλλα σε usb παζει μεχρι 24bit - 41khz. πανω απο 41khz δεν αναγνωριζει το αρχειο μουσικης
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μαλλον τοτε κατι πρεπει να κανεις με τις ρυθμισεις από το μενου. Δεν είναι φυσιολογικο, Επισης ουτε το 24/41 ακυγεται φυσιολογικο. Να ηταν 48 παει κι ερχεται, αλλα παλι όχι 24. Στα 24 θα επρεπε να είναι /88 η 96 η διπλασιο αυτων των αριθμων
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μολις διαβασα το manual του πλαιυερ. Συνηθως τ αρχεια 24/96 η 24/192 τα εχουμε σε μορφη flac. Όμως ο Μαραντζ δεν υποστηριζει τετοια αρχεια!!

Γραφει:
Playing back music stored on a USB memory device. 0 Only USB memory devices conforming to mass storage class standards can be played on this unit. 0 This unit is compatible with USB memory devices in “FAT16” or “FAT32” format. 0 This unit can play back the following files.
WMA MP3 WAV AAC

Αρα βρίσκεις ένα αρχειο σ αυτή την μορφη και το δοκιμάζεις. Και ο σκληρος η το φλασακι πρεπει να είναι σεταρισμενο σε FAT32. Αν το βαλεις στον υπολογιστη και πας στις ιδιότητες, θα δεις σε τι μορφη είναι.

Προφανως αυτος είναι και ο λογος που δεν βλεπει τ αρχεια που του βαζεις να παιξει. Σ αυτην την περιπτωση θα πρεπει να μετατρεπεις (μεσω του υπολογιστη σου με σχετικο προγραμμα) τ αρχεια αν είναι σε flac να τα κανεις σε wav. Πιανουν περισσοτερο στο φλασακι (η σκληρο) αλλα δεν εχεις κι άλλη επιλογή.

Επισης στο μανουαλ δεν ειδα καπου να γραφει για αρχεια υψηλης αναλυσης. Αντιθέτως καπου εχει το εξης: Signal type: 16-bit linear PCM Sampling frequency: 44.1 kHz
When audio from files in the USB memory device is output from the digital audio output connector, the sampling frequency is converted to 44.1 kHz for output.

Στην σελιδα του κατασκευαστη ωστόσο γραφει ότι υποστηριζει τετοια αρχεια.
Μπορεις να κανεις το εξης. Να κατεβασεις ένα αρχειο σε μορφη wav 24/192 και να δεις αν το βλεπει.

Απ αυτή την σελιδα ειδα το μανουαλ:
file:///C:/Users/Vastsar/AppData/Local/Packages/Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe/TempState/Downloads/CD6006_EU_EN%20(1).pdf
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
τα usb στικ τα εχω σε FAT 32, εχω δοκιμασει ολες της επιλογες και σε usb παιζει μεχρι 24βιτ 41khz, (απο 41khz και πανω δεν παιζει), σε WAV, ACC, WMA. καπου σε μια αλλη επισημη σελιδα της marantz cd 6006, λεει οτι δεν υποστηριζει αρχεια με παραπανω αναλυση, αλλα μεχρι 24/41, καπου το λεει σε αναλυτικο πινακα.
μου κανει περιεργεια πως γινεται να λεει στης προδιαγραφες οτι παιζει με υψηλη αναλυση μεχρι 24/192 ενα cd player;
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Καλησπέρα στη παρέα.

Ψάχνω κάποιο media player το οποίο να υποστηρίζει όσο το δυνατό περισσότερα πρότυπα ήχου και εικόνας ως δεύτερη επιλογή προβολής ταινιών πέρα από το HTPC που δουλεύω μέχρι τώρα.

Θέλω σιγά σιγά να μειώσω τις καταναλώσεις ρεύματος. ¨έχουν μαζευτεί πολλά μηχανήματα και η κατανάλωση έχει ανέβει αισθητά.

Οπότε ξεκινώντας από το pc με τα 850w psu (δεν καταναλώνει τόσο, το apc ups που το έχω ενωμένο σε full load παίζοντας ταινία δείχνει μέχρι 580w) είναι μια καλή αρχή.

Δεν με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή δίσκων. όλα βρίσκονται σε σκληρούς δικτυακά.
Το κόστος για oppo 203 έχει ανέβει πάρα πολύ.

οπότε κοιτάζω κάτι σε dune η zidoo ή αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.

Πλέον σε ταινίες να μπορεί να παίξει με σωστό frame rate και hdr ταινίες 4k mkv 60+gb
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
H πιο φθηνες λύσεις είναι το egreat a5 και
Nvidia shield , zidoo
Δεν έχει πέσει κάτι άλλο στην αντίληψη μου οικονομικό .
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
H πιο φθηνες λύσεις είναι το egreat a5 και
Nvidia shield , zidoo
Δεν έχει πέσει κάτι άλλο στην αντίληψη μου οικονομικό .
Δεν ψάχνω απαραίτητα πολύ οικονομικό. Μέχρι 5-6 κατοστάρικα τα δίνω. Αλλά όχι 1200-1300 που έχει φτάσει το oppo.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Δεν ψάχνω απαραίτητα πολύ οικονομικό. Μέχρι 5-6 κατοστάρικα τα δίνω. Αλλά όχι 1200-1300 που έχει φτάσει το oppo.
Δες αν θες οτι εγραψα στο post 361
Μαλλον πας σε Zidoo
Κατα προτιμηση Ζ9s/Ζ10/Χ20.

Παίζουν ακριβώς το ίδιο και έχουν κοινή ανάπτυξη λογισμικού. Αλλάζουν μόνο ευκολίες του τύπου περισσότερες usb και trays για εσωτερικούς δίσκους.
Το Χ20 έχει πιο media player friendly περιβάλλον.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δες αν θες οτι εγραψα στο post 361
Μαλλον πας σε Zidoo
Κατα προτιμηση Ζ9s/Ζ10/Χ20.

Παίζουν ακριβώς το ίδιο και έχουν κοινή ανάπτυξη λογισμικού. Αλλάζουν μόνο ευκολίες του τύπου περισσότερες usb και trays για εσωτερικούς δίσκους.
Το Χ20 έχει πιο media player friendly περιβάλλον.
Ευχαριστώ. Και εγώ κάπου εκεί καταλήγω αν και θα μου άρεσε να είχε netflix hd.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Ευχαριστώ. Και εγώ κάπου εκεί καταλήγω αν και θα μου άρεσε να είχε netflix hd.
Για Netflix 4Κ/HDR/5.1 πας μονο σε Nvidia Shield.
Εκει όμως δεν θα έχεις 3d και blu ray menu.
Διακτυακα με ολα σου εχω αναφέρει θα παίζεις τα πάντα νεράκι (εφόσον φυσικα εχεις σωστά στημένο gigabit δίκτυο)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.537
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top