Cardioid how to..

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
μετά το γενετήσιο ξέσπασμα του Εαρ...:D
νομίζω ότι πρέπει να αναλυθεί περαιτέρω το φαινόμενο geithain και πως αυτό μπορεί να επιτευχθεί σε πιο οικονομικό κοστολόγιο και έως ένα βαθμό χωρίς πώληση ζωτικών οργάνων:p

διάβασα κάποια ενδιαφέροντα πράγματα στη diy κοινότητα της αλλοδαπής
αλλά η μαζοχιστική απόλαυση του να διαβάζεις εγχώριο @Bhutia δεν συγκρίνεται με καμιά σεξουαλική ορμή:laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Τα κιι και ντατς, προερχόμενα από σοβαρούς σύγχρονους μηχανικούς και κατασκευαστές, όπως και άλλα που ήδη υφίστανται ή θα ακολουθήσουν, βασίζονται στην αντικειμενική υπάρχουσα γνώση και στην χρήση DSP για να δώσουν ένα σοβαρό προϊόν, με καρδιοειδή λοβό και σωστές λοιπές μετρήσεις, χειροπιαστά πράγματα.

Ένα σκαλοπάτι πιο πάνω βρίσκονται κατασκευαστικά οι φίρμες που παράγουν οι ίδιες τα μεγάφωνά τους, που όπως και να το κάνουμε, τους δίνει ένα πλεονέκτημα.

Κακά τα ψέματα, η ATC, η genelec, η Adam, η focal, η dynaudio και πολλές άλλες, πλεονεκτούν έναντι των πχ kii γιατί είναι και κατασκευαστές μεγαφώνων, είναι ένα σημαντικό πλεονέκτημα.

Τα πλεονεκτήματα των κατασκευαστών, πάνε μέχρι την τελευταία βίδα, και ας πούμε η χρήση hypex από την Adam, είναι μεν μια κορυφαία και σοφή επιλογή, αλλά εφόσον δε κατασκευάζει τα ενισχυτικά, έχει χάσει εκεί το κατασκευαστικό πλεονέκτημα που έχουν άλλες, με in house παραγωγή και βελτιστοποίηση κατά το δοκούν.

Όλο το πακέτο όλων των πλεονεκτημάτων φαίνεται να το μαζεύει η me. Δεν έχει αφήσει τίποτα στην τύχη του. Οι μηχανικοί εκεί, έχουν άλλη κλάση, μιλάμε για πρωτοπόρους, ήταν εκείνοι που έκαναν τις πρώτες dsd ηχογραφήσεις, που ανέπτυξαν με το ζόρι το sacd για να καλύψουν πραγματικές ανάγκες, δουλεύοντας με τα prototypes που έκαναν χρόνια να περάσουν στην υπόλοιπη αγορά, ακούσαμε από το στόμα τους ιστορίες για τη Philips και τη Sony, να σου σηκώνεται η τρίχα, ακούσαμε την πρώτη πρώτη εβερ ηχογράφηση που έγινε με τέτοια πρωτοποριακή για την εποχή τεχνολογία, χωρίς δυνατότητες editing, τι να σας πρωτοπώ δε ξέρω.. κουβαλούσαν το πισί τους γιατί δεν υπήρχε τρόπος να το γράψουν σε κάποιο μέσο αυτό που είχαν, ούτε να το αναπαράγουν! Ακούσαμε τρελές ιστορίες παιδιά, δεν υπάρχουν τα άτομα...

Νομίζω πως αυτοί βρίσκονται πίσω από τα νήματα της τεχνολογίας, αυτοί τα κινούν εδώ και χρόνια. Χαμπάρι δεν έχουμε...

Τι να αναλύσουμε τώρα μεις εδώ; Πώς φτιάχνουν ηχεία; Σόρρυ, μου ακούγεται λίγο αστείο...:lol:

Στα ηχεία τους που είδαμε, μέχρι και τα μικρά καλώδια ηχείων παν πακέτο με την αγορά, προφανώς εμπεριέχουν αγωγούς για φιντμπακ πάνω από τα μεγάφωνα. Σας λέω, δεν υπάρχει κάτι αφημένο στην τύχη του...
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Η Έξυπνη τοποθέτηση με συνοδεία σαμπ δε χρειάζεται καρδιοειδη ακτινοβολία.... Άλλωστε χανεις γκειν που σου κόβει αυτή, αρκεί η συμφασικη εκμετάλλευση της...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Διαφωνώ. (Μου αρέσει να διαφωνώ με τον soco, που στην ουσία συμφωνώ;-) )

Σωστοτερώτερη τοποθέτηση για βέλτιστη ατάκα στο μπασο = εντοιχισμός με απομόνωση της οπίσθιας ακτινοβολίας ή ηχείο με πραγματικό κάρδιο, δηλ. γκειθαιν.

Όλα τα άλλα, gain from boundaries, gain from συμφασική εκμετάλλευση, gain from anything = μη βέλτιστη ατάκα.

Τα παραπάνω ισχύουν αν θέλουμε το βέλτιστο, όχι απλά κάτι καλό. Εγώ μπορώ να ζήσω και το απλά κάτι καλό, είμαι απλός άνθρωπος.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Διαφωνώ. (Μου αρέσει να διαφωνώ με τον soco, που στην ουσία συμφωνώ;-) )

Σωστοτερώτερη τοποθέτηση για βέλτιστη ατάκα στο μπασο = εντοιχισμός με απομόνωση της οπίσθιας ακτινοβολίας ή ηχείο με πραγματικό κάρδιο, δηλ. γκειθαιν.

Όλα τα άλλα, gain from boundaries, gain from συμφασική εκμετάλλευση, gain from anything = μη βέλτιστη ατάκα.

Τα παραπάνω ισχύουν αν θέλουμε το βέλτιστο, όχι απλά κάτι καλό. Εγώ μπορώ να ζήσω και το απλά κάτι καλό, είμαι απλός άνθρωπος.
απομόνωση οπίσθιας ακτινοβολίας από ποιες συχνότητες και κάτω?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
300 και κάτω λοιπόν...
άρα με σκέτο sub που να δίνει καρδιοειδή λοβό και φυσιολογική τοποθέτηση ηχείων δεν σώζεται η κατάσταση

άρα αναγκαστικό εντοιχισμό όλου του συνόλου των δορυφόρων με συμπαγή δόμηση (που να φρενάρει τα 80-300) για να φτάσουμε ένα κάπως αντίστοιχο αποτέλεσμα και αν είναι δυνατόν και σε coaxial αρχιτεκτονική

άρα καταλήγουμε στο ή θα μας φάει τα νεφρά το τριτμεντ ή η ΜΕ
 





Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
300 και κάτω λοιπόν...
άρα με σκέτο sub που να δίνει καρδιοειδή λοβό και φυσιολογική τοποθέτηση ηχείων δεν σώζεται η κατάσταση

άρα αναγκαστικό εντοιχισμό όλου του συνόλου των δορυφόρων με συμπαγή δόμηση (που να φρενάρει τα 80-300) για να φτάσουμε ένα κάπως αντίστοιχο αποτέλεσμα και αν είναι δυνατόν και σε coaxial αρχιτεκτονική

άρα καταλήγουμε στο ή θα μας φάει τα νεφρά το τριτμεντ ή η ΜΕ
Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Εσύ για τη χρήση που θες κάνε ότι κάνουν τα Αμερικανακια του avsforum η ακόμα καλύτερα ξεκινα να αντιγράφεις τον @TERMATOGAZI . Αυτά που λένε αυτοί δεν είναι για εμάς. Καλά τα είδες και χάρηκες αλλά τώρα γύρνα στη πραγματικότητα :D
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Εσύ για τη χρήση που θες κάνε ότι κάνουν τα Αμερικανακια του avsforum η ακόμα καλύτερα ξεκινα να αντιγράφεις τον @TERMATOGAZI . Αυτά που λένε αυτοί δεν είναι για εμάς. Καλά τα είδες και χάρηκες αλλά τώρα γύρνα στη πραγματικότητα :D
τα μεγέθη του τερμαγκάζι είναι εκτός πραγματικότητας...
όχι η καρδιοειδής κατευθυντικότητα :p

σκέψου μόνο ότι ο Μιχάλης αν είχε ντουβάρια-εντοιχισμό
και όχι ξύλο-γυψοσανίδα θα την πάλευε με τα μισά sub;)
ενδεχομένως να μην χρειαζόταν καν 3677 και να έκανε την δουλειά του με την coaxial σειρά scs:o της jbl
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top