Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Μηνύματα
153
Reaction score
316
πες τα μεγάλε! πες τα!!:):)
Η ενασχόληση μου με όλων των ειδών καλωδίων (ρεύματος -σήματος -ψηφιακών), σε βιομηχανικες εφαρμογές, μου δίνει τη δυνατότητα να γνωρίζω πολλά παραπάνω. Πρέπει να γνωρίζεις ότι στην βιομηχανία όλα αυτά είναι απόλυτα, χωρίς το παραμικρό λάθος σε οποιαδήποτε εφαρμογή. Για το χόμπι μας ειδικά τα καλώδια ρεύματος είναι τελείως ανούσια. Επίσης πιστεύω, ότι όλοι μεταξύ μας, καλό θα ήταν να ανταλλάζουμε απόψεις, να βοηθαμε ο ένας τον άλλον, για να απολαμβάνουμε τη μουσική μας βρε αδερφέ.
Προσωπικά ασχολούμαι με το σπορ κοντά 30 χρόνια και σε πληροφορώ πως ακόμα μαθαίνω.....
Πάντα φιλικά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Ακούω τώρα μια από τις πρόσφατες πολυκάναλες αγορές μου. Κυκλοφόρησε πριν μερικές εβδομάδες:

FD9422AD-0E22-41FF-88F4-8E1D8D25A2DC.jpeg


Φυσικά το βιολί βρίσκεται μπροστά μου. Δεν πετάει απο ηχείο σε ηχείο μπρος πίσω. :p

Ειναι το μοναδικό όργανο στον δίσκο, μεταγραφή των cello suites για βιολί, με την προσφάτως βραβευμένη Podger.
Αν έχετε πιάσει το νόημα, θα καταλάβετε γιατί ακούγεται καλύτερα σε πολυκάναλο απο οτι σε στέρεο. Αν όχι, θα με περνάτε για τρελό.
Μπόνους παίρνουν αυτοί που καταλαβαίνουν γιατί εχω και τα subs ενεργοποιημένα ενώ το βιολί εχει εύρος που ξεκινάει πάνω απο τα 100Hz.
[DOUBLEPOST=1557780680][/DOUBLEPOST]
Σχεδόν όλο το πολυκάναλο software που έχω είναι 5.0
Για bass management των ηχείων σου, που αν δεν είναι πέντε εξαιρετικης ποιότητος γομάρια, θα ωφεληθούν αν τους αφαιρέσεις την πρώτη ή και την δεύτερη οκτάβα.
Επισης τα subs σου μπορείς να τα τοποθετήσεις σε όποια θέση στον χώρο παίρνεις ομαλότερη μπασο, ενώ τα ηχεία μπαίνουν σε υποχρεωτικές θέσεις (τρίγωνο κτλ)
 
Last edited:


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Λοιπόν αγαπητό κωλόπαιδο ear και οι συν εσού , εξίσου κωλόπαιδα.
Εκανα το τέστ , δικάναλο vs πολυκάναλο , τώρα πριν από λίγο.
Η αλήθεια είναι ότι η δικάναλη κόπια των ισπανών που παίζουν tango ήτοι gottan project ηκούσθει εκσαιρετικά σαν πολυκάναλο upmix από τον ταπεινό μου denon avp-a1hd.
H αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν είχα δοκιμάσει πολυκάναλο με πηγή δικάναλο. Ναι ώς dsp dts neo x παίζει πολύ καλά.
Δεν είναι ότι ακριβώς υποστηρίζει ο αυτιάς , αλλά είναι κοντά. Με τα δικά μου μέσα.

Ως εκ τούτου το δικάναλο γίνεται εξαιρετικά ωραίο πολυκάναλο , αν έχεις τα μέσα.
Εγώ έχω ότι έχω και μπορώ να ομολογήσω ότι μου άρεσε το αποτέλεσμα.
Μπορώ να κάνω ακόμη και άλλα πολλά με τα dsp που έχει ο denon.

Ομως δεν μπορούν να το κάνουν όλοι αυτό.
Ως εκ τούτου , όσοι δεν μπορούν να το παίξουν πολυκάναλοι , ας καθίσουν στα αυγά τους και ας ακούν ΤΙΜΕ δικάναλο.
Είναι πολλά τα λεφτά που χρειάζεται ένα επαρκώς σωστά στημένο πολυκάναλο σύστημα.

Επανερχόμενος στο πολυκάναλο ισχύουν όσα εχει πει το κωλοαυτί.
Ακούς πράγματα για πρώτη φορά και ρε πο@στη μου λές που ήταν αυτά?
Εγώ άκουσα πράγματα που άκουγα και πρίν , απλά πριν ήταν χαμένα μέσα στο μπάχαλο που έβγαινε από το σύνολο.
Με το πολυκάναλο , αν το έχεις στήσει καλά , ακούς και άλλα πράγματα.
Μέχρι εκεί όμως.
Δεν θα θεοποιήσω κάτι που για τους περισότερους είναι άπιαστο όνειρο. Εμου συμπεριλαμνανομένου.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
:rolleyes:Tους χρυσωσες το χαπι πριν τους το δωσεις να το καταπιουν :laugh:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Ακούω Pink Floyd - Dark Side of the Moon (24bit 96khz 5.1)

Α Ν Τ Ε Γ Ε Ι Α...... Αυτό !!!!!

View attachment 126620
Λοιπόν, με τα multichannels και τα multimixers :gotcha: 4 ώρες κοιμήθηκα. :dance2:

Το σύστημα μου είναι απλό, χωρίς πολλά πολλά και εξεζητημένα μηχανήματα. Αρχεία Flac 5.1 έπαιζαν από το Mediacenter με player το Kodi και καλώδια ρεύματος & HDMI κάτι μαύρα του κιλού.
Ο Anthem κλείδωσε Multi PCM και το πανηγύρι ξεκίνησε. Μέχρι και η γυναίκα ήρθε από τη κουζίνα. "Τη είναι αυτό;" είπε.
Κάτι καλόπαιδα από τα βόρια με έβαλαν να κάτσω 1m μπροστά από ότι κάθομαι συνέχεια. Ρολόγια γύρναγαν 360° από το κεφάλι μου, και αν και δεν είχα κατεβάσει κανένα ξύδι ήμουν κάπως :imtheking:.

ΑΝ, με τόσο χάλια τοποθέτηση ηχείων, με ένα Sub, με το τραπεζάκι στη θέση του, άκουγα ότι άκουγα, τη θα γίνει αν κάνω ότι πρέπει;

Ακόμα και έτσι όπως είμαι, ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση ούτε ΜΙΑ ΣΤΟ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ να είχα πάρει αυτό που έζησα με 2 ηχεία και τα ανάλογα ενισχυτικά και καλώδια και το κόστος αυτών ας το βάλετε εσείς όσο πάνω θέλετε. Ακόμα και το setup που έχω ακούσει το δικάναλο που έχει 1 μύριο γιούρα.
ΔΕΝ, ΔΕΝ ΡΕ ΠΑΙΔΊ ΜΟΥ ΔΕΝ.

Αυτά από εμένα.

Πάμε για full Atmos - Genelec όταν μπορέσουμε.
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Το συγκεκριμένο δισκάκι ήταν το πρώτο πολυκάναλο που πήρα και άκουσα, πραγματικά άλλη εμπειρία !!!
Περιμένω πως και πως να ολοκληρώσω το νέο μου σύστημα με τα Adam για να το ξανακούσω (μαζί με όλα τα υπόλοιπα φυσικά)...
 



Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Κάτσε να βάλω τη μηχανή να τυπώνει. :lol:

Όσο έχει ένα Geithain έχουν όλα τα Genelec μαζί με τον Pro μαζί με το treatment και θα έχω και ρέστα :lolsign:

Μπα. Ειδικα για το treatment μην το λες...:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
κωλόπαιδο ear
κωλοαυτί
Αχ τι γλυκούληηηηης......:lolsign::lolsign::lolsign:



Μ@λάκα κάτσε να βάλω σε λιγάκι και τα 4 τεμάχια 310 στο ταβάνι, και με 11 ίδια ηχεία γύρω γύρω στην "ηχόσφαιρα", σε ίσες αποστάσεις ακρόασης όλα, θα σας χρυσώσω κανονικά το χάπι υπόθετο.:lol::lol::lol:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Πειράζει που δεν θέλω να πάω να ακούσω μουσική στου Κώστα; Φοβάμαι ότι, εάν το κάνω, θα θέλω να πουλήσω το σύστημά μου και να στήσω πολυκάναλο...:headbang:
 


Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Αντε μας εσκασες! Τι περιμενεις, ολο βολτες μου εισαι. Και πουσαι, ψαξε να βρεις κανα καλο κοματι για επιδειξη.

Α τωρα το θυμηθηκα. Θελω από το FIM III τα δυο πρωτα κομματια. Δυο λεπτα ακροασης. Το εχεις στους σκληρους σου, αν δεν μαζεψαν αραχνες.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ακόμα και έτσι όπως είμαι, ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση ούτε ΜΙΑ ΣΤΟ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ να είχα πάρει αυτό που έζησα με 2 ηχεία και τα ανάλογα ενισχυτικά και καλώδια και το κόστος αυτών ας το βάλετε εσείς όσο πάνω θέλετε. Ακόμα και το setup που έχω ακούσει το δικάναλο που έχει 1 μύριο γιούρα.
ΔΕΝ, ΔΕΝ ΡΕ ΠΑΙΔΊ ΜΟΥ ΔΕΝ.
Τί εννοείς Βίρνα Αλέξη ότι το σύστημα του 1 εκατομμυρίου δεν θα σου έδινε ηχητικά αυτό που άκουσες με το πολυκάναλο;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Πειράζει που δεν θέλω να πάω να ακούσω μουσική στου Κώστα; Φοβάμαι ότι, εάν το κάνω, θα θέλω να πουλήσω το σύστημά μου και να στήσω πολυκάναλο...:headbang:
Ειδικά για σένα, με τόσο ελεγχόμενο, περιορισμένου όγκου και μετρημένα σωστό ηχητικά χώρο, θα σου ετοιμάσω μια οικονομικά βιώσιμη πρόταση σε πολυκάναλο (7.4.4) , που θα βλαστημάς τα πέτρινα δικάναλα χρόνια. 8-)

Θα σταματήσεις να γράφεις στο φόρουμ... :gotcha:

Ένα μέτριο upmixing θες για τα βινύλια, και ξεκίνα να μαζεύεις πολυκάναλες εγγραφές, μάζευε και μη ρωτάς.

Στουντιακή αίθουσα έχεις ρε! Έτοιμος για μάστερινγκ είσαι...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Ειδικά για σένα, με τόσο ελεγχόμενο, περιορισμένου όγκου και μετρημένα σωστό ηχητικά χώρο, θα σου ετοιμάσω μια οικονομικά βιώσιμη πρόταση σε πολυκάναλο (7.4.4) , που θα βλαστημάς τα πέτρινα δικάναλα χρόνια. 8-)

Θα σταματήσεις να γράφεις στο φόρουμ... :gotcha:

Ένα μέτριο upmixing θες για τα βινύλια, και ξεκίνα να μαζεύεις πολυκάναλες εγγραφές, μάζευε και μη ρωτάς.

Στουντιακή αίθουσα έχεις ρε! Έτοιμος για μάστερινγκ είσαι...
Μάλλον για 5.4.4 είναι. Να του κάνουμε δυο δορυφόρους οικονομία.
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top