Xiaomi phones

Μηνύματα
892
Reaction score
81
Ετσι οπως διαλυονται ευκολα αυτα αυ κινητα, οταν ξανα αγορασω, θα παω με κριτηριο IP 68 rugged!
Και τετοια μόνο η Blackview βγάζει από τα κινεζικα.
Πανω απο 200 ευρω εε κινητα είναι πεταμενα λεφτα..
Τίποτα δεν αντεχει δυο χρόνια πλέον
Κάνεις λάθος. Έχω redmi note 4 και δουλευει άψογα, το έδωσα στην σ'υζυγο. Πήρα τώρα το mi9 και παίζει άψογα. Άσε τις φωτό που βγάζει. Δοκίμασα την βραδιά της Ανάστασης και έβγαλε φωτό για άλμπουμ.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Η βελτίωση που έχει στα λειτουργικά θέματα το Android 9 είναι μεγάλη. Αν ξεπεράσει στο μέλλον και τις διάφορες αγκυλώσεις με τα permissions στα apps θα γίνει ακόμα πιο εύχρηστο. Το ναι/όχι που πρέπει να απαντήσεις στη διάρκεια της εγκατάστασης είναι γελοίο, αφού αν πεις όχι, οι περισσότερες εφαρμογές δεν δουλεύουν.
Γενικότερα, πρέπει να έχεις όρεξη να ασχοληθείς για να το φέρεις στα μέτρα σου κι αυτό είναι το τίμημα για την πληθώρα παραμετροποιήσεων.

Η συσκευή σε επίπεδο hardware είναι πολύ καλή και ταχύτατη. Τι με χαλάει; Η αισθητική των Ασιατών στη σχεδίαση και την εμφάνιση που ακολουθεί τη δικιά τους σχολή ακόμα κι όταν αντιγράφουν. Αυτό ισχύει για όλες τις μάρκες από τα μέρη αυτά. Για brand name δεν μπορώ να έχω απαιτήσεις όταν το Mi 9 κοστίζει κάτω μέσο όρο τα μισά χρήματα από τις κορυφαίες προτάσεις άλλων εταιρειών.
 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
πλεον δεν αξιζει τον κόπο να δίνεις τα διπλασια λεφτα σε brand κινητα όταν μπορεις να παρεις τα ίδια πραγματα από κινητα με τα μισα λεφτα.
 

D

Dimkal

Guest
Xiaomiκοι ειμαστε οιοογενειακως!!
και απο redmi4 σου απαντάω.
έχουμε από 4, 5 κλπ απ ολα.
Δεν μπιρει να εχει κανεις απαιτήσεις από ενα κινητο των 75 ευρω βλέπε περσινή τιμή του 4.
Σε ενα ακριβο ομως κινητο από 150-200 και πανω εοιθυμεις πιο "δυνατο σασι"
Σιγουρα παραμείνουν ολα τα xiaomi τα πλέον value for money, αλλα σίγουρα υπαρχει ενα αγοραστικο κοινο που θελει πιο θωρακισμενες συσκευές και οχι 16cores και 8Gb ram.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Έτρεξα AnTuTu και Geekbench, έτσι χύμα, χωρίς να κάνω κάποια βελτιστοποίηση ώστε να πάρω καλύτερα νούμερα.

Screenshot_2019-05-03-17-09-17-607_com.antutu.ABenchMark.png
Screenshot_2019-05-03-17-09-38-000_com.primatelabs.geekbench.png


Τα αποτελέσματα είναι μικρότερα κατά λιγότερο από 3% από αυτά (τα ανεπίσημα) που έχουν διαρρεύσει για το OnePlus 7 Pro που θεωρείται ό,τι πιο γρήγορο έχει κατασκευαστεί.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Γενικά πως πάει το τηλέφωνο τελικά;
Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Από hardware σκίζει. Το Miui 10.2.24 που φοράει συνεργάζεται άψογα με το Android Pie. Τα μόνα παράπονά μου έχουν να κάνουν με τη συνεργασία Android με κάποιες εφαρμογές αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το Mi 9.

Είναι τόσο λεπτό που θέλει θήκη για να μπορείς να το πιάνεις με σιγουριά. Και για τον ίδιο λόγο δεν καταλαβαίνεις την ύπαρξή της.

60470395_181272082797525_2021662946135900160_n.png
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξω και γω το Redmi note 3G, αλλά δε λέει να χαλάσει (το έχω προσπαθήσει αρκετά από το 2014 που το έχω).
:D
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξω και γω το Redmi note 3G, αλλά δε λέει να χαλάσει (το έχω προσπαθήσει αρκετά από το 2014 που το έχω).
:D
Μπορείς να ακολουθήσεις το δικό μου σκεπτικό: Θεωρώ στο μυαλό μου τα προϊόντα "χαλασμένα" μόλις βγει καινούργιο μοντέλο. :D
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Μπορείς να ακολουθήσεις το δικό μου σκεπτικό: Θεωρώ στο μυαλό μου τα προϊόντα "χαλασμένα" μόλις βγει καινούργιο μοντέλο. :D
:D
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον...
Μην τρως τσάμπα χρόνο. Πήγαινε σε κάποιο από τα flagships (Samsung ή Huawei), απόλαυσέ τα και τελείωνε με τα ψυχολογικά πειράματα.

Θα διακινδυνεύσω μια πρόβλεψη για την Xiaomi. Σε μερικά χρόνια από σήμερα, τα κινητά της θα έχουν την τύχη αυτών της Lenovo...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Θα διακινδυνεύσω μια πρόβλεψη για την Xiaomi. Σε μερικά χρόνια από σήμερα, τα κινητά της θα έχουν την τύχη αυτών της Lenovo...
Δηλαδή;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον...
Μην τρως τσάμπα χρόνο. Πήγαινε σε κάποιο από τα flagships (Samsung ή Huawei), απόλαυσέ τα και τελείωνε με τα ψυχολογικά πειράματα.

Θα διακινδυνεύσω μια πρόβλεψη για την Xiaomi. Σε μερικά χρόνια από σήμερα, τα κινητά της θα έχουν την τύχη αυτών της Lenovo...
Δεν δίνω παραπάνω λεφτά για Android συσκευή. Το πήρα για πειράματα. :D
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Πλέον και 100€ για κινητό τα θεωρώ πεταμένα λεφτά....
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Η κάμερα του είναι όντως καλύτερη του XS όπως έβγαλε το DXOMark;
 



Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
  • Δεν έχει δυνατό portfolio από πατέντες, πολύ σημαντικό για την κερδοφορία τέτοιων κατασκευαστών.
  • Μεγάλο market share έχει μόνο στην Ινδία, δηλαδή σε αναπτυσσόμενη, όχι ώριμη αγορά, όπου τα δεδομένα αλλάζουν γρήγορα.
  • Προσπαθεί ανορθόδοξα να πάρει μερίδια στην Ευρώπη, γεγονός που συμπιέζει την κερδοφορία.
  • Προσπαθεί να δείξει τεράστιο growth για να συνεχίσει να παίρνει τις κυβερνητικές επιδοτήσεις.
  • Δεν πουλάει στην Αμερική και ούτε πρόκειται να πουλήσει.
  • Έχει υψηλό δανεισμό.

Η αγορά παγκοσμίως είναι πολύ συμπιεσμένη σε όλα τα price points συσκευών και επί της ουσίας δεν χωράει άλλος κατασκευαστής με υψηλά μερίδια. Samsung, Huawei και Apple έχουν καθαρίσει το παιχνίδι με δυνατά δίκτυα συνεργατών. Η Xiaomi αναπτύχθηκε ραγδαία και ανεξήγητα, περισσότερο από άλλους που ήταν περισσότερα χρόνια στην Κινεζική αγορά (πχ Oppo). Μπήκε στο χρηματιστήριο, πήρε κεφάλαια αλλά η μετοχή μάλλον πέφτει.

Οι ομοιότητες με την Lenovo είναι πολλές και σαν εταιρεία και σαν τρόπος με τον οποίο κάνει business.
 
Last edited:


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μεγάλο market share έχει μόνο στην Ινδία, δηλαδή σε αναπτυσσόμενη, όχι ώριμη αγορά, όπου τα δεδομένα αλλάζουν γρήγορα.
Διαβάζω πως είναι πρώτη και στην Κίνα εκτός της Ινδίας.

Το τηλέφωνό τους που έχω πάντως, είναι εξαιρετικό. Κατάφερα βέβαια να σπάσω το οθονάκι με το γαϊδουρινό τσιγάρο μου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top