Home cinema η εξέλιξη


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Άστο πάνω τότε :D
ήταν spoiler. ότι θα πουληθεί και αυτός.

μπα πλάκα κάνω, πιστεύω να τον κρατήσω αυτόν. είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
ήταν spoiler. ότι θα πουληθεί και αυτός.

μπα πλάκα κάνω, πιστεύω να τον κρατήσω αυτόν. είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Για να δούμε :whistling:
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Σε σύγκριση με τον άλλο εκτός του μεγαλύτερου output voltage είδες τίποτα;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Σε σύγκριση με τον άλλο εκτός του μεγαλύτερου output voltage είδες τίποτα;
διαύγεια κυρίως μεσαία και ψηλά. έσφιξε πολύ το μπάσο. μεγαλύτερη αμεσότητα εναλλαγής πηγών στα hdmi και λιγότερος θόρυβος στην εικόνα.

χωρίς να έχω αλλάξει κάτι σε ρυθμίσεις από madvr ή στην tv, Στα transformers age of extinction στην αρχή που ο εξωγήινος πατάει το κουμπί και πέφτουν οι βόμβες που σκοτώνουν τους δεινόσαυρους είναι χαρακτηριστική σκηνή για να τεστάρεις ρυθμίσεις και είναι αρκετά βελτιωμένο.

Με έχει χαλάσει ένα πράγμα που βρήκα τελικά τι το προκαλεί και λόγο του αυξημένου voltage ακούγεται ενώ πριν με τα rca όχι.

ένα τσάφ την ώρα που ανοίγει και κλείνει ακούγεται από τα ηχεία που είναι με xlr.
Βέβαια το πρόβλημα τελικά το δημιουργεί το τροφοδοτικό του pc. αλλά είναι δίκοπο μαχαίρι μέχρι να του αλλάξω psu.

δλδ. όταν ταπόσω την γείωση στο καλώδιο τροφοδοσίας του pc κάνει αυτό το τσάφ.
όταν όμως τα αφήσω όλα normal περνάει το coil whine του τροφοδοτικού στα ηχεία.
 
Last edited:



Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.497
Δε νομίζω να αλλάξει κάτι με την αλλαγή του τροφοδοτικού. Θα σταματήσει όμως πιθανότατα αν όλες τις συνδέσεις τις κάνεις με xlr χωρίς κανένα rca.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Τότε δοκίμασε από διαφορετικές γραμμές στο πίνακα pc και υπόλοιπα
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τότε δοκίμασε από διαφορετικές γραμμές στο πίνακα pc και υπόλοιπα
Τα έχω δοκιμάσει όλα. Η κόκκινη μπρίζα είναι γραμμή ups από άλλη φάση του τριφασικού. Εχω τραβήξει μπαλαντέζες τα πάντα. Μόλις ενώσω το hdmi pc με pro αρχίζει η το ένα ήτο άλλο ανάλογα αν θα αφήσω γείωση ή όχι.
 



Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.497
Έχεις crown xls για θύμισε μου; Γιατί όσους ξέρω που έχουν επαγγελματικούς τελικούς παθαίνουν το ίδιο μόλις συνδέσουν pc στο ίδιο σύστημα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Έχεις crown xls για θύμισε μου; Γιατί όσους ξέρω που έχουν επαγγελματικούς τελικούς παθαίνουν το ίδιο μόλις συνδέσουν pc στο ίδιο σύστημα.
Ναι 2. Αλλά το κανει και ο adcom σε λιγότερο βαθμό με τα rca
 


Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.497
Μισό λεπτό. Δοκίμασες δηλαδή να αποσυνδέσεις τελείως τους crown από το υπόλοιπο σύστημα και συνεχίζει να το κάνει; Δεν αρκεί να τους κλείσεις, πρέπει να τους αποσυνδέσεις από το σύστημα για να το τσεκαρεις αυτό.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μισό λεπτό. Δοκίμασες δηλαδή να αποσυνδέσεις τελείως τους crown από το υπόλοιπο σύστημα και συνεχίζει να το κάνει; Δεν αρκεί να τους κλείσεις, πρέπει να τους αποσυνδέσεις από το σύστημα για να το τσεκαρεις αυτό.
Όχι. Έτσι κι αλλιώς στον adcom με rca το έκανε και πρίν απλά σε βαθμό που δε το παρατηρείς. Καλά μη φανταστείς ότι είναι κάτι τρομερό απλα κάτι που δεν ακουγόταν πρίν το τσάφ. Απλά δε ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Το coil όταν βάλω με γείωση το pc ή το τσάφ αν βγάλω τι γείωση από το pc? Όταν βγάλω το hdmi του pc. Είναι όλα αθόρυβα.
[DOUBLEPOST=1557839859][/DOUBLEPOST]
Μάλλον θέλεις pc με XLR = τρινοφ
Με τόσα λεφτά συνηθίζω και τα τσαφ και τα τσούφ.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Τα ίδια και σε μένα με τον 7012 (όχι τα τσαφ αλλά τον σαβουροθόρυβο του pc). Εγώ έφτιαξα καλώδιο χωρίς γείωση για το pc. Mάλλον έχει να κάνει με τους μάραντζ που δεν έχουν γείωση
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τα ίδια και σε μένα με τον 7012 (όχι τα τσαφ αλλά τον σαβουροθόρυβο του pc). Εγώ έφτιαξα καλώδιο χωρίς γείωση για το pc. Mάλλον έχει να κάνει με τους μάραντζ που δεν έχουν γείωση
Και εγώ αυτό είχα κάνει στον 7012 και δεν ακουγόταν κάτι ιδιαίτερο. Αλλά τώρα λόγο του voltage 2.4 xlr έναντι 1.2 του rca ακούγετε ένα ελαφρύ τσάφ.
Δεν έχει να κλανει με το marantz όλοι οι av είναι χωρίς γείωση. Και ο ysmaha που είχα το ίδιο.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.658
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top