Roon

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Όχι, ενδιαφέροντα όλα όσα γράψατε, χρειάζονται διερεύνηση.
Δηλαδή, παίζει να στριμάρω από το κινητό κατευθείαν στον τρίνοβ τινταλ, αυτό δε γίνεται και με σποτιφάι;
Tidal με το κινητό σιγουρα. Απο Android μονο με το BubbleUPnP.
Για το Spotify πρεπει να ψάξεις να βρεις μια αντίστοιχη εφαρμογή που να μπορει να στείλει απο Spotify σε UPnP renderer....
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Όχι, ενδιαφέροντα όλα όσα γράψατε, χρειάζονται διερεύνηση.
Δηλαδή, παίζει να στριμάρω από το κινητό κατευθείαν στον τρίνοβ τινταλ, αυτό δε γίνεται και με σποτιφάι;
Ολες οι εφαρμογές που ανέφερε ο gpol είναι για tidal. Ορίζεις τον trinnov ως upnp/dlna , τον βλέπεις ως endpoint απο την εφαρμογή του ταμπλετ (συνήθως αναφέρεται ως "room") , περνάς login τινταλ και στριμαρεις.

Το ίδιο το spotify δεν υποστηρίζει upnp/dlna πρωτόκολλα άρα πρέπει ο streamer ή ο endpoint server να σου δίνει αυτήν την δυνατότητα. Εδώ γράφουν ότι δεν γίνεται απευθέιας μέσω trinnov.
Ο μόνος τρόπος έιναι να συνδέσεις πχ τo nuc απευθείας usb στον trinnov , να τρέξεις το spotify στο nuc και να το χειρίζεσαι απο ταμπλετ.
ο nucleus δεν υποστηρίζει ακόμα spotify..

Τελικά γίνεται μέσω ....innuos!
τζάμπα το κακολόγησα !o_O:D
 

D

Deleted member 35

Guest
Η αρχιτεκτονική του Roon είναι βασισμένη σε client - server αρχιτεκτονική. Έχεις ένα server που εδώ τον ονομάζει core και άπειρα clients που είναι τα endpoints. Αν τα endpoints ΔΕΝ είναι πιστοποιημένα τότε παίζεις με απλό Airplay 16/44.1. Αν είναι πιστοποιημένα roon ready τότε έχεις το 100% των δυνατοτήτων της συσκευής σου όπως και να είναι συνδεδεμένα. Αν και αυτοί εννοούν κυρίως δικτυακά.

Αν ο Trinnov είναι roon ready τότε απλά με το που θα ξεκινήσει o roon core θα τον δει και θα παίξεις κατευθείαν High Res μουσική. Αν έχεις και Tidal τότε χωρίς καμία άλλη εφαρμογή θα έχεις πρόσβαση και εκεί. Ουσιαστικά θα έχεις ένα αντίστοιχο Tidal "connect" που πολύ μας λείπει.

Δεν ξέρω τι ακρβώς έχεις σκοπό να κάνεις. Αλλά αν πιάνουν τα χέρια σου θα σου πρότεινα το πιο απλό. Ένα Linux / Windows PC και στήσιμο εκεί. Άλλωστε θα είναι δικτυακά συνδεδεμένος οπότε δε θα σε νοιάζει και ιδιαίτερα η όποια ποιότητα υλικών. Και θα είναι οποιαδήποτε στιγμή αναβαθμίσιμος και ελέξιμος από εσένα. Υπάρχουν πολύ "τσαχπίνικα" κουτιά με πολλές θέσεις δίσκων. Και πρόσφατα άρχισαν να κατρακυλούν και οι τιμές των SSD. Σκέψου πως ένας 512 που είναι πολύ πάνω από αυτό που θες για OS και Roon έχει 100€ και ένας στα 4TB 600€. Και ξενοιάζεις από θόρυβο, ταχύτητα και μηχανικά μέρη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Αλλά αν πιάνουν τα χέρια σου θα σου πρότεινα το πιο απλό. Ένα Linux / Windows PC και στήσιμο εκεί.
Αν και θα ήθελα να το αποφύγω, δείχνει όντως να είναι λογική επιλογή.
Αν μπορείς κάνε ένα ολοκληρωμένο πακέτο σαν πρόταση, να δούμε πού πάει οικονομικά το θέμα με αυτήν την οδό.

Απορώ όμως, είναι δυνατόν να μην υπάρχει πια κανένα έτοιμο ρουν σέρβερ που να μη "κλέβει" βάναυσα την τσέπη μας με υποσχέσεις φιδόλαδου;
Για όνομα...

Επίσης μου φαίνεται λογική και η επιλογή να περαστεί σε ένα νας το ρουν ώστε να αποτελέσει το ίδιο το νας το σέρβερ, καθώς δεν διαθέτω νας, και απλώς διαθέτω ένα σκασμό σκληρούς δίσκους! Μήπως αυτό είναι ακόμα πιο οικονομικό, με την έννοια της πραγματικής οικονομίας πόρων;

Ένα νας είναι η αλήθεια πως το χρειάζομαι. Γιατί να έχω πισι και να χρειάζεται να κουμπωνω εκεί πάνω τους δισκους, δουλειά που κάνει μια χαρά το νας;
 



Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Αν και θα ήθελα να το αποφύγω, δείχνει όντως να είναι λογική επιλογή.
Αν μπορείς κάνε ένα ολοκληρωμένο πακέτο σαν πρόταση, να δούμε πού πάει οικονομικά το θέμα με αυτήν την οδό.

Απορώ όμως, είναι δυνατόν να μην υπάρχει πια κανένα έτοιμο ρουν σέρβερ που να μη "κλέβει" βάναυσα την τσέπη μας με υποσχέσεις φιδόλαδου;
Για όνομα...

Επίσης μου φαίνεται λογική και η επιλογή να περαστεί σε ένα νας το ρουν ώστε να αποτελέσει το ίδιο το νας το σέρβερ, καθώς δεν διαθέτω νας, και απλώς διαθέτω ένα σκασμό σκληρούς δίσκους! Μήπως αυτό είναι ακόμα πιο οικονομικό, με την έννοια της πραγματικής οικονομίας πόρων;

Ένα νας είναι η αλήθεια πως το χρειάζομαι. Γιατί να έχω πισι και να χρειάζεται να κουμπωνω εκεί πάνω τους δισκους, δουλειά που κάνει μια χαρά το νας;

Μια χαρα λυση ειναι αυτη αρκει να μην εχεις τρελο αριθμο αρχειων

https://kb.roonlabs.com/Roon_Server_on_NAS

Εαν φυσικα δεν πιστευεις τα παρακατω σχολια της εταιριας

Why wouldn't someone want this?
NAS devices are electrically and mechanically noisy, not optimized for high performance audio, and not especially powerful (for their cost). With the arrival of 6TB and 8TB drives, most people no longer need a multi-disk NAS in the home because all their music can be stored on a single drive, and less expensive machines for running your audio system exist.
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Αν και θα ήθελα να το αποφύγω, δείχνει όντως να είναι λογική επιλογή.
Αν μπορείς κάνε ένα ολοκληρωμένο πακέτο σαν πρόταση, να δούμε πού πάει οικονομικά το θέμα με αυτήν την οδό.

Απορώ όμως, είναι δυνατόν να μην υπάρχει πια κανένα έτοιμο ρουν σέρβερ που να μη "κλέβει" βάναυσα την τσέπη μας με υποσχέσεις φιδόλαδου;
Για όνομα...

Επίσης μου φαίνεται λογική και η επιλογή να περαστεί σε ένα νας το ρουν ώστε να αποτελέσει το ίδιο το νας το σέρβερ, καθώς δεν διαθέτω νας, και απλώς διαθέτω ένα σκασμό σκληρούς δίσκους! Μήπως αυτό είναι ακόμα πιο οικονομικό, με την έννοια της πραγματικής οικονομίας πόρων;

Ένα νας είναι η αλήθεια πως το χρειάζομαι. Γιατί να έχω πισι και να χρειάζεται να κουμπωνω εκεί πάνω τους δισκους, δουλειά που κάνει μια χαρά το νας;

Εγω προσωπικα ειμαι με ενα νας qnap, 5 θεσεων. Κοστος ~500 ευρω. Εχω βαλει και 3 σκληρους, 6 ΤΒ εκαστος, αλλα 750 ευρω οι σκληροι, και καθαρισα. Σκεψου το.

Εαν θελεις να στησεις roon server στο nas, παρε το πιο δυνατο. Δεν ανεβαινει τρελα το κοστος.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
το trial για πόσο καιρό είναι; να το δοκιμάσω στο χειροποίητο NAS (OMV) σε HP Microserver Gen8 (4GB RAM / Celeron G1610T) αν αφήνει λίγο περιθώριο να παίξεις...
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
εγω πολυ το γουσταρω το roon. εβαλα και σαν end point το ρασπερι και παιζει πολυ καλα για τα δεδομενα μου.

ο εαρ ειπε οτι παιζει και σποτιφι. εγω δεν εχω δει κατι τετοιο. ειχα ψαξει και σε αλλα φορουμ και ολοι λενε οτι δεν γινεται.

νομιζω μονο tidal παιζει. και αναφερομαι για την δικη μου περιπτωση υπολογιστη και end point.

το τριαλ ειναι 14 μερες. δοκιμαζεις και κρινεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
954
Reaction score
518
επισης να πω εαν καποιος το δοκιμασει καλο ειναι να κρινει σαν στρεαμερ και οχι με usb κατευθειαν στο ντακ. και οχι με καλωδιο εθερνετ κατευθειαν στο ντακ ή στο end point.

προσωπικα εχω δοκιμασει και εχω μεινει στο εξης με πολυ καλα αποτελεσματα. repeater-0,5μ ethernet cable cat 6a-switcher (cisco ή neatgear...ακομα και ενα φθηνο θα κανει δουλεια)-0,5μ ethernet cable cat 6a-συσκευη (στην δικη μου περιπτωση εχω τραβηξει 2 καλωδια απο το switcher για ρασπερι,ντακ-στρεαμερ). βεβαια υπαρχουν και πολυ ακριβα switcher..! εγω πηρα ενα μτχ απο ebay στα 75ε ενω καινουργιο εχει 500ε. υπαρχουν και συσκευες που κανουν γαλβανική απομόνωση αλλα τα φτηνα ειναι απλα οκ και τα αλλα ξεφευγουν σε χρηματα. νομιζω δεν υπαρχει λογος.

Aυτο ο τροπος παιζει πολυ καλυτερα ακομα και εαν μια συσκευη εχει μεσα build in wifi (δεν αναφερομαι για συσκευες των 5000ε...εκει δεν ξερω δεν δοκιμασα). το repeater λογω της γειωσης που εχει και υστερα που μεταφερεται το σημα στο switcher εχει σαν αποτελεσμα πιο καθαρο σημα. Switcher μονο οσα παιρνουν το κλασσικο καλωδιο schuko-iec.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Απορώ όμως, είναι δυνατόν να μην υπάρχει πια κανένα έτοιμο ρουν σέρβερ που να μη "κλέβει" βάναυσα την τσέπη μας με υποσχέσεις φιδόλαδου;


Επίσης μου φαίνεται λογική και η επιλογή να περαστεί σε ένα νας το ρουν ώστε να αποτελέσει το ίδιο το νας το σέρβερ, καθώς δεν διαθέτω νας, και απλώς διαθέτω ένα σκασμό σκληρούς δίσκους! Μήπως αυτό είναι ακόμα πιο οικονομικό, με την έννοια της πραγματικής οικονομίας πόρων;

Ένα νας είναι η αλήθεια πως το χρειάζομαι. Γιατί να έχω πισι και να χρειάζεται να κουμπωνω εκεί πάνω τους δισκους, δουλειά που κάνει μια χαρά το νας;
Βλέπω το Innuos ZENMINI Mk3 που προτάθηκε και δεν νομίζω πως είναι ακριβό. Έχει όπως σου είπα hardware κάπου 350€ και προσθέτει καλύτερο psu από ένα απλό nuc (υποθέτω) και dac. Πας λοιπόν με αυτά πάνω από 500€. Βάλε το όμορφο κουτί, το εξειδικευμένο λειτουργικό, τη δυνατότητα να παίζει και να ριπάρει cd και θα δεις πως τα 1000€ που ζητά δεν είναι υπερβολικό ποσό, λίγο τσιμπημένο ίσως αλλά μέχρι εκεί.

Από την άλλη όμως ένα nas είναι έτσι κι αλλιώς απαραίτητο και μου κάνει εντύπωση που δεν έχεις. Ξεκίνα με αυτό και βλέπεις αν σου χρειάζεται άλλη συσκευή. Δε νομίζω να είναι δύσκολο το σετάρισμα του roon αλλά να προσέξεις να έχει 64bit intel cpu η συσκευή, όπως τουλάχιστο αναφέρει στις απαιτήσεις η εταιρία.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
1000ε για nas σερβερ?! για ποιον λογο;

εμενα μου φαινονται πολλα γι αυτην την δουλεια.
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
ναι αυτο εννοω. δεν καταλαβαινω την λογικη παρολα αυτα.

αμα εχεις λαπτοπ τα κουμπωνεις πανω....εαν εχεις στρεαμερ/ντακ πανω στις θυρες του.
 


Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
EAR, ανοιξες θρεντ για ρουν και δε σε εχω ρωτησει.

Μεχρι τωρα απο που ακους μουσικη;
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Επίσης τα παλιά microserver είχαν αλουμινιενα πρόσοψη από όσο θυμάμαι όταν το έψαχνα για nas
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
EAR, ανοιξες θρεντ για ρουν και δε σε εχω ρωτησει.

Μεχρι τωρα απο που ακους μουσικη;
Παίζει το Σόνυ και Spotify και από σκληρό, και γυρνάει όλα τα ασημένια δισκάκια.
Βγάζει μόνο HDMI, καθαρόαιμο τρανσπορτ.
Αυτό ακούω.
Κάνει και upmixing δικάναλου σε neo 6 music.
Τα έχω γράψει.

Σόνι 800.
Το πήρα μεταχειρισμένο 150€.
Ευχαριστώ. ;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top