Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
:D:D:D:D:D
Προφανώς και δεν είδες το video. Αν όμως το είδες θα έλεγα είναι ακόμα χειρότερα γιατί δεν κατάλαβες τίποτα.
Καλή καρδιά και πολυκαναλικά.
:)8-)
.... κι εγώ λέω ότι είμαι αστροναύτης...
...εκπαιδευθείς στο Μπαϊκονούρ του Καζακστάν..
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Δεν υπάρχουν βασικές διαφορές στην απόλαυση ανάμεσα στις δύο προτάσεις. Αρκεί:
Να διαθέτουμε χρήμα,
Χώρο,
Μεράκι,
Γνώση του αντικειμένου,
Υπομονή!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Άλλο remix (από τα master tapes), άλλο upmix...
Το συγκεκριμένο Kind of Blue/Atmos είναι ακόμα πιο “περίεργο” σαν τρόπος επίτευξης του τελικού αποτελέσματος . Δεν είναι τίποτα απο τα δυο. Ψάξτο.
Και μην ξεχνάμε, η απόλυτη απόλαυση είναι στις πολυκάναλες ηχογραφήσεις.

Οσον αφορά το σετάπ, μην περιμένετε σπουδαία πράγματα με μικροσκοπικά κεντρικά ηχεία, ανόμοια σε “χαρακτήρα” περιφερειακά ηχεία, ανεπαρκή ρύθμιση του συστήματος σε στάθμες/delays/phase και ισοστάθμιση τουλάχιστον του μπάσου. Απο όσα εχω δει, το παράταιρο και μικρό κεντρικό είναι το συχνότερο φάουλ. Δεν παίζει έτσι, λυπάμαι.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
View attachment 126726




Είxα πει:
Άλλο remix (από τα master tapes), άλλο upmix... όχι σ' ένα τσουβάλι όλα
Να τα διαβάζεις όμως όλα για να μην απασχολούμαστε με περιττές παρατηρήσεις...:p
https://www.avsite.gr/forum/threads/Τα-Δυο-ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ-harbeth-40-1.67688/page-40#post-
2432013

Πρόκειται ουσιαστικά περί upmix στο στάδιο της παραγωγής αντί της αναπαραγωγής.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Εγώ θα ήθελα να μας πουν οι εδώ κύριοι του φόρουμ που κατηγορούν την πολυκάναλη μουσική, πόσοι έχουν πολυκάναλο σύστημα; Από όσους έχουν τη ηχεία είναι τα surround και κεντρικό; Έχουν ισοστάθμιση; Βελτίωση ακουστικής χώρου;

Προσωπικά τα ηχεία μου είναι όλα ίδια, της ίδιας μάρκας και σειράς, με αρκετά καλή ισοστάθμιση (Anthem) και η διαφορά είναι ΤΟ ΧΑΟΣ. Δεν τολμώ να φανταστώ τη θα γίνει αν είχα room treatment και σωστή τοποθέτηση.
AN, έχει γίνει σωστά η πολυκάναλη αναπαραγωγή με σωστό σύστημα και ανάλογο υλικό και δεν σας άρεσε πάσο. Αν και είμαι απόλυτα βέβαιος ότι είναι θέμα συνήθειας, στο δικάναλο.
Κάτι μου λέει όμως ότι δεν έγινε έτσι. Οπότε λυπάμαι αλλά δεν έχετε άποψη.

Τα λεγόμενα "όποτε σας βολεύει θέλετε για references τα PDFs και άλλοτε να ακούσουμε" είναι τουλάχιστον αστεία.
Το ένα αφορά δυνατότητες μηχανημάτων και σωστή ακουστική και το άλλο life experience. Εντελώς άσχετα πράγματα.

Προσωπικά, μετά από αυτό που άκουσα, θα δώσω πολύ μεγάλη βαρύτητα στα σωστά πολυκάναλα δισκάκια και ψηφιακά αρχεία για αγορά, από ότι έδινα μέχρι τώρα. Και αν και είναι δύσκολοι καιροί θα υποστηρίξω την προσπάθεια γιατί δεν γίνεται να θες κάτι που τώρα πατάει στα πόδια του και απο την άλλη να το κλέβεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.818
Εγώ θα ήθελα να μας πουν οι εδώ κύριοι του φόρουμ που κατηγορούν την πολυκάναλη μουσική, πόσοι έχουν πολυκάναλο σύστημα; Από όσους έχουν τη ηχεία είναι τα surround και κεντρικό; Έχουν ισοστάθμιση; Βελτίωση ακουστικής χώρου;

Προσωπικά τα ηχεία μου είναι όλα ίδια, της ίδιας μάρκας και σειράς, με αρκετά καλή ισοστάθμιση (Anthem) και η διαφορά είναι ΤΟ ΧΑΟΣ. Δεν τολμώ να φανταστώ τη θα γίνει αν είχα room treatment και σωστή τοποθέτηση.
AN, έχει γίνει σωστά η πολυκάναλη αναπαραγωγή με σωστό σύστημα και ανάλογο υλικό και δεν σας άρεσε πάσο. Κάτι μου λέει όμως ότι δεν έγινε έτσι. Οπότε λυπάμαι αλλά δεν έχετε άποψη.

Τα λεγόμενα "όποτε σας βολεύει θέλετε για references τα PDFs και άλλοτε να ακούσουμε" είναι τουλάχιστον αστεία.
Το ένα αφορά δυνατότητες μηχανημάτων και σωστή ακουστική και το άλλο life experience.
Δεν νομίζω ότι κατηγορούν τη πολυκάναλη μουσική, απλά υποστηρίζουν ( κι εγώ ) ότι ο δικάναλος δεν έχει πεθάνει. Υποψιάζομαι τί ακούτε στα πολυκάναλα μεν, αλλά προσωπικά έχω ακούσει καλοστημένα δικάναλα ( ειδικά τότε που ψαχνόμουν για να ψωνίσω ) και έμεινα ικανοποιημένος. Έχουμε κι εμείς μια καλή στερεοφωνική εικόνα, με το ύψος της, με το βάθος της και το σημαντικότερο, με αυτό το τρόπο δεν χρειάζεται να αλλάξουμε εξοπλισμό. Δεν νομίζω ότι υπάρχει αντιπαράθεση δηλαδή, απλά διαφωνία ως προς τον θάνατο του δικάναλου.
 


Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Δεν νομίζω ότι κατηγορούν τη πολυκάναλη μουσική, απλά υποστηρίζουν ( κι εγώ ) ότι ο δικάναλος δεν έχει πεθάνει. Υποψιάζομαι τί ακούτε στα πολυκάναλα μεν, αλλά προσωπικά έχω ακούσει καλοστημένα δικάναλα ( ειδικά τότε που ψαχνόμουν για να ψωνίσω ) και έμεινα ικανοποιημένος. Έχουμε κι εμείς μια καλή στερεοφωνική εικόνα, με το ύψος της, με το βάθος της και το σημαντικότερο, με αυτό το τρόπο δεν χρειάζεται να αλλάξουμε εξοπλισμό. Δεν νομίζω ότι υπάρχει αντιπαράθεση δηλαδή, απλά διαφωνία ως προς τον θάνατο του δικάναλου.
Υπονοεις ότι αυτοι που εχουν ακουσει κι εκθειαζουν τον πολυκαναλο ηχο δεν εχουν ακουσει καλοστημενο δικαναλο? Όταν τοσα χρονια βρίσκονται στο χωρο εχουν ακουσει παααααααρα πολλα συστηματα.

Αυτό που λενε ειναι ότι, οσο και καλοστημένο να είναι το δικαναλο δυστυχως είναι πολύ λιγο αν ακουσεις πολυκαναλο καλοστημενο. Και δυστυχως κοστιζει. ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Θελει ιδια ηχεια. Τα 5 είναι νορμαλ, τα 3 μίνιμουμ τα 7 ονειρο. Θελει σαμπ (2,3 4). Θελει προενισχυτη βαρβατο.

Σε πολλα τυπικα σαλονια θα είναι δυσκολο να στηθει για λογους αισθητικης. Οποτε ναι συνεχιζεται ο δικαναλος. Μια χαρα ακούγεται. Αλλα ... αν ακουσεις πολυκαναλο σε πιανει στεναχωρια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
Να τα διαβάζεις όμως όλα για να μην απασχολούμαστε με περιττές παρατηρήσεις...:p
https://www.avsite.gr/forum/threads/Τα-Δυο-ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ-harbeth-40-1.67688/page-40#post-
2432013

Πρόκειται ουσιαστικά περί upmix στο στάδιο της παραγωγής αντί της αναπαραγωγής.
Που θα μπορούσε να γίνει και με ένα plug in εκ μέρους τους, χωρίς τρομακτικές διαφορές (οι ίδιοι το παραδέχτηκαν).

Που θα μπορούσε να γίνει και στο σπίτι μας, με ένα dts ή auro upmix, χωρίς τρομακτικές διαφορές (τα ίδια plug in είναι).

Μόνο που σε μας λείπει το πλούσιο αρχικό μάστερ (τρικαναλη ηχογράφηση) κι έχουμε κάτι άθλια δικάναλα μάστερινγκ.

Πέραν τούτου, το εν λόγω συμβάν ήταν όντως η τρανή απόδειξη της υπεροχής του upmixing.

Που να καταλάβουν τα ντουγάνια όμως τι τους λες. Δε πειράζει, καταλάβαμε μεις τι παίχτηκε, και κάναμε και το δικό μας παιχνίδι.

Προσωπικά τους ζήτησα (απαίτησα) να μας δώσουν την ποιότητα των αρχικων τρικαναλων μάστερ σε όλη τη μουσική που εχουν στα στούντιο κρατημένη, γιατί μας έχουν παρατήσει με δικαναλες αηδίες μάστερινγκ. Κι ας το κάνουν ένα upmix με τον εύκολο τρόπο των plug in, δε με χαλάει να το κάνω και μόνος μου στο σπίτι το upmixing. Δώστε όμως το αρχικό υλικό, την ποιότητα που έχουν τα πρώτα τρικαναλα μάστερ (ιδανικά χωρίς να μειώσουν τα κανάλια, αλλά πλέον ούτε αυτό δε με χαλάει) με λίγη περιποίηση από τα χεράκια τους, για το φύσημα των αναλογικών ταινιών και λίγη ισοσταθμιση μπασου...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
καλημέρα κι από μένα,

όπως αρκετοί φίλοι ήδη ανέφεραν, σαφώς κι ο δικάναλος ήχος δεν έχει πεθάνει, αλλά και ούτε πρόκειται κάτι τέτοιο να συμβεί για πολλούς και διαφορετικούς λόγους:

1)Δε γουστάρουν

2)Δεν έχουν όλοι το χώρο για να πάνε σε λύση πολυκαναλικού συστήματος

3)Δεν έχουν όλοι το χρήμα που απαιτεί μια τέτοια αλλαγή γιατί είπαμε, με πορδές αυγά δε βάφεις;)

4)Όσοι ακούμε μουσικές προηγούμενων δεκαετιών, οι παραγωγές που υπάρχουν είναι στερεο ή μονό εκτός ελαχίστων σωστών πολυκαναλικών παραγωγών και για τις υπόλοιπες απλές παραγωγές, ¨θα πρέπει να πιστέψουμε την αποκοδικοποίηση ενός αλγόριθμου¨ ως σωστές....

5)το sweet spot σε μια ηχόσφαιρα που λέει κι ο φίλος μας ο ear, είναι πραγματικά..πολύ spot on! μιας και για να γίνει αντιληπτή όλη η πληροφόρηση που έρχεται από τα ηχεία, το σημείο ακρόασης είναι πολύ πιο συγκεκριμένο σε σχέση με ένα σωστά στημένο δικάναλο.

6)αν κάποιος έχει ένα σχετικά χαμηλό budget για την αγορά του ηχητικού του εξοπλισμού, τότε το δικάναλο είναι μονόδρομος.

Με τα παραπάνω, σε καμιά περίπτωση δε θέλω να μειώσω τα πολυκάναλα σε σχέση με τα δικάναλα συστήματα, απλά, η κάθε εφαρμογή έχει τα συν και πλην της και έχει και θα έχει το κοινό στο οποίο απευθύνεται. :hi:
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.818
Υπονοεις ότι αυτοι που εχουν ακουσει κι εκθειαζουν τον πολυκαναλο ηχο δεν εχουν ακουσει καλοστημενο δικαναλο? Όταν τοσα χρονια βρίσκονται στο χωρο εχουν ακουσει παααααααρα πολλα συστηματα.

Αυτό που λενε ειναι ότι, οσο και καλοστημένο να είναι το δικαναλο δυστυχως είναι πολύ λιγο αν ακουσεις πολυκαναλο καλοστημενο. Και δυστυχως κοστιζει. ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Θελει ιδια ηχεια. Τα 5 είναι νορμαλ, τα 3 μίνιμουμ τα 7 ονειρο. Θελει σαμπ (2,3 4). Θελει προενισχυτη βαρβατο.

Σε πολλα τυπικα σαλονια θα είναι δυσκολο να στηθει για λογους αισθητικης. Οποτε ναι συνεχιζεται ο δικαναλος. Μια χαρα ακούγεται. Αλλα ... αν ακουσεις πολυκαναλο σε πιανει στεναχωρια.
Όχι, ξεκαθαρίζω ότι έχω ακούσει και καλοστημένα συστήματα, σε αντίθεση με το δικό μου ( ως προς τον χώρο και τη περιποίηση ). Απο'κει και πέρα, δεν θέλω να απαντήσω επί προσωπικού, γιατί το θέμα δεν έχει να κάνει με το δικό μου σύστημα και την εξέλιξή του σε πολυκάναλο, αλλά τον πολυκάναλο ήχο τον ίδιο. Εύχομαι κάποια στιγμή να μου δοθεί η ευκαιρία να ακούσω ένα πολυκάναλο καλοστημένο ( Kώστα και dimifoot, χαμογελάστε για τη φωτογραφία ), αλλά ομολογώ ότι δεν τρελαίνομαι να μεταπηδήσω.
[DOUBLEPOST=1557903297][/DOUBLEPOST]Και όπως είπε ο Λέανδρος παραπάνω, με πορδές αβγά δεν βάφονται. Προτιμώ να στήσω σωστά το δικάναλό μου και να του παρέχω και ένα αποκλειστικό χώρο που του αρμόζει, παρά να μπω στη διαδικασία να αλλάξω όλο το σετάπ με υποχωρήσεις, άρα να κάνω μέτρια δουλειά. ( πάλι απάντησα επί προσωπικού, σόρι! )
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
1)Δε γουστάρουν
Και στις ταινίες δε γουστάρουν πολυκάναλο και τις ακούν δικάναλα; Για μεγαλύτερο σουιτ σποτ;

Ριζοσπαστική πρωτοβουλία! Προβολέας σούπερ, πανί 100"+, και ...2 ηχεία!

Μπουααααααααααααααα-χαχαχαχαχααχαχαχαχα

Θα με σκοτώσετε στο γέλιο εσείς ρε σε καλό σας..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
1)Δε γουστάρουν
Πάσο

2)Δεν έχουν όλοι το χώρο για να πάνε σε λύση πολυκαναλικού συστήματος
Εύκολα. Δεξιά και αριστερά από το καναπέ που κάθεσαι υπάρχει χώρος. Ακόμα και αν έχει τραπεζάκι, ακόμα και αν έχει τοίχο.

3)Δεν έχουν όλοι το χρήμα που απαιτεί μια τέτοια αλλαγή γιατί είπαμε, με πορδές αυγά δε βάφεις;)
Λεφτά υπάρχουν που λέει και ο Γιώργης. Απλά πάνε σε λάθος σημεία. Για ήχο μιλάω πάντα.

5)το sweet spot σε μια ηχόσφαιρα που λέει κι ο φίλος μας ο ear, είναι πραγματικά..πολύ spot on! μιας και για να γίνει αντιληπτή όλη η πληροφόρηση που έρχεται από τα ηχεία, το σημείο ακρόασης είναι πολύ πιο συγκεκριμένο σε σχέση με ένα σωστά στημένο δικάναλο.
Λάθος. Θεωρώ ότι είσαι πολύ πιο βιδωμένος στο δικάναλο αν πάμε με απόλυτα reference protocols.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
καλημέρα κι από μένα,

όπως αρκετοί φίλοι ήδη ανέφεραν, σαφώς κι ο δικάναλος ήχος δεν έχει πεθάνει, αλλά και ούτε πρόκειται κάτι τέτοιο να συμβεί για πολλούς και διαφορετικούς λόγους:

1)Δε γουστάρουν

2)Δεν έχουν όλοι το χώρο για να πάνε σε λύση πολυκαναλικού συστήματος

3)Δεν έχουν όλοι το χρήμα που απαιτεί μια τέτοια αλλαγή γιατί είπαμε, με πορδές αυγά δε βάφεις;)

4)Όσοι ακούμε μουσικές προηγούμενων δεκαετιών, οι παραγωγές που υπάρχουν είναι στερεο ή μονό εκτός ελαχίστων σωστών πολυκαναλικών παραγωγών και για τις υπόλοιπες απλές παραγωγές, ¨θα πρέπει να πιστέψουμε την αποκοδικοποίηση ενός αλγόριθμου¨ ως σωστές....

5)το sweet spot σε μια ηχόσφαιρα που λέει κι ο φίλος μας ο ear, είναι πραγματικά..πολύ spot on! μιας και για να γίνει αντιληπτή όλη η πληροφόρηση που έρχεται από τα ηχεία, το σημείο ακρόασης είναι πολύ πιο συγκεκριμένο σε σχέση με ένα σωστά στημένο δικάναλο.

6)αν κάποιος έχει ένα σχετικά χαμηλό budget για την αγορά του ηχητικού του εξοπλισμού, τότε το δικάναλο είναι μονόδρομος.

Με τα παραπάνω, σε καμιά περίπτωση δε θέλω να μειώσω τα πολυκάναλα σε σχέση με τα δικάναλα συστήματα, απλά, η κάθε εφαρμογή έχει τα συν και πλην της και έχει και θα έχει το κοινό στο οποίο απευθύνεται. :hi:
Εντάξει... για να επιμένουν τόσο οι "πολυκάναλοι" που μάλιστα έχουν περάσει και δυνατά από το δικάναλο μέτωπο, προφανώς το πολυκάναλο υπερέχει...
Όμως λίγο-πολύ οι λόγοι που αναφέρεις ισχύουν (και υπάρχουν κι άλλοι :p π.χ, αύριο θα βγάλουν άλλο φορμά που θα κάνει ακόμα καλύτερο upmixing :p , άντε πάλι για αλλαγές!), οπότε κάποιοι (ειδικά όσοι δεν έχουν το χρήμα) θα συνεχίσουμε να απολαμβάνουμε τις μουσικές μας στο δικάναλο και όλα καλά!
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.818
Και στις ταινίες δε γουστάρουν πολυκάναλο και τις ακούν δικάναλα; Για μεγαλύτερο σουιτ σποτ;

Ριζοσπαστική πρωτοβουλία! Προβολέας σούπερ, πανί 100"+, και ...2 ηχεία!

Μπουααααααααααααααα-χαχαχαχαχααχαχαχαχα

Θα με σκοτώσετε στο γέλιο εσείς ρε σε καλό σας..
Ναι, αλλά άλλο πράγμα η ταινία με τα εφέ και άλλο η μουσική που κύριος σκοπός ενός συστήματος είναι να αναπαραστήσει τη παρουσία μιας ορχήστρας, μιας μπάντας. ΟΚ, τα υποσύνολα ( τραγουδιστής σε live για παράδειγμα ) μπορεί να κινούνται, αλλά μέσα στο εύρος της σκηνής.
[DOUBLEPOST=1557904866][/DOUBLEPOST]βέβαια, το πράγμα περιπλέκεται σε μια ζωντανή ηχογράφηση που έχεις τη μπάντα μπροστά και πίσω το υπόλοιπο κοινό ( γατάκιαα, ήρθαμε πρώτοιιιιι!! ). Και σίγουρα κατανοώ τη παρουσία αντιχήσεων του χώρου και πως μπορεί να αναπαραχθεί απο ένα πολυκάναλο σύστημα. Δεν λέω ότι είναι άχρηστο το πολυκάναλο, αλλά προσωπικά λέω να ασχοληθώ με το τί συμβαίνει μπροστά μου και ας χάσω λίγο ή πολύ απο το τί συμβαίνει πίσω μου.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Και στις ταινίες δε γουστάρουν πολυκάναλο και τις ακούν δικάναλα; Για μεγαλύτερο σουιτ σποτ;

Ριζοσπαστική πρωτοβουλία! Προβολέας σούπερ, πανί 100"+, και ...2 ηχεία!

Μπουααααααααααααααα-χαχαχαχαχααχαχαχαχα

Θα με σκοτώσετε στο γέλιο εσείς ρε σε καλό σας..
μάλλον δεν έγινα σαφής ντόκτορ... για μουσική μιλούσα κι όχι για ταινίες:):)
[DOUBLEPOST=1557905111][/DOUBLEPOST]
Πάσο




Λάθος. Θεωρώ ότι είσαι πολύ πιο βιδωμένος στο δικάναλο αν πάμε με απόλυτα reference protocols.
λάθος θεωρείς:D
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
π.χ, αύριο θα βγάλουν άλλο φορμά που θα κάνει ακόμα καλύτερο upmixing :p , άντε πάλι για αλλαγές!), οπότε κάποιοι (ειδικά όσοι δεν έχουν το χρήμα) θα συνεχίσουμε να απολαμβάνουμε τις μουσικές μας στο δικάναλο και όλα καλά!
Ή κάνεις τη αλλαγή σε πολυκάναλο και όταν θα αλλάξει πάλι το πρωτόκολλο αν δεν μπορείς κάθεσαι εκεί που είσαι γιατί έτσι και αλλιώς είσαι καλύτερα από πριν.
[DOUBLEPOST=1557905316][/DOUBLEPOST]
λάθος θεωρείς:D
Έχοντας 6 ηχεία στο χώρο μου επέτρεψε μου να έχω άλλη άποψη.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ή κάνεις τη αλλαγή σε πολυκάναλο και όταν θα αλλάξει πάλι το πρωτόκολλο αν δεν μπορείς κάθεσαι εκεί που είσαι γιατί έτσι και αλλιώς είσαι καλύτερα από πριν.
[DOUBLEPOST=1557905316][/DOUBLEPOST]
Έχοντας 6 ηχεία στο χώρο μου επέτρεψε μου να έχω άλλη άποψη.
Κι εγώ φίλε μου, έχω 5.1, αλλά στη μουσική, το δικάναλο έχει τεράστια σκηνή.
αν είχες βρεθεί στην τελευταία έκθεση ήχου στην Αθήνα, στο λόμπυ, σ ένα πλήρως αφρόντιστο χώρο, μιας και ήταν το καφέ του ξενοδοχείου radison, με κόσμο να μπαινοβγαίνει συνέχεια, όπου έπαιζαν δυό ελληνικές κόρνες, θα διαπίστωνες, ότι ΟΠΟΥ κι αν ήσουν στο ισόγειο, άκουγες ΣΩΣΤΑ!
Έχεις άλλη τέτοια εμπειρία από πολυκάναλο?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
άλλο πράγμα η ταινία με τα εφέ και άλλο η μουσική που
Οχι, όχι, μη μου το χαλάς τώρα.
Ταινίες θέλουμε δικάναλα λέμε.
Εφέ και τέτοια, όλα δικάναλα.
Κι ας χάνουμε κάτι πίσω, δε γ@μεις.

Μουσική πολυκάναλα, άλλο αυτό, αλλά ταινίες, είπαμε, μόνο δικάναλα.

Πα να ξεκινήσω θρεντ στο αμερικάνικο avforum για δικάναλη αναπαραγωγή κινηματογράφου, με τίτλο "επιστροφή στο δικάναλο" με την τεράστια σκηνή που λέει ο Λέανδρος.

Χαμός θα γίνει.
Ε ρε γλέντια...
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Όχι, ξεκαθαρίζω ότι έχω ακούσει και καλοστημένα συστήματα, σε αντίθεση με το δικό μου ( ως προς τον χώρο και τη περιποίηση ). Απο'κει και πέρα, δεν θέλω να απαντήσω επί προσωπικού, γιατί το θέμα δεν έχει να κάνει με το δικό μου σύστημα και την εξέλιξή του σε πολυκάναλο, αλλά τον πολυκάναλο ήχο τον ίδιο. Εύχομαι κάποια στιγμή να μου δοθεί η ευκαιρία να ακούσω ένα πολυκάναλο καλοστημένο ( Kώστα και dimifoot, χαμογελάστε για τη φωτογραφία ), αλλά ομολογώ ότι δεν τρελαίνομαι να μεταπηδήσω.
[DOUBLEPOST=1557903297][/DOUBLEPOST]Και όπως είπε ο Λέανδρος παραπάνω, με πορδές αβγά δεν βάφονται. Προτιμώ να στήσω σωστά το δικάναλό μου και να του παρέχω και ένα αποκλειστικό χώρο που του αρμόζει, παρά να μπω στη διαδικασία να αλλάξω όλο το σετάπ με υποχωρήσεις, άρα να κάνω μέτρια δουλειά. ( πάλι απάντησα επί προσωπικού, σόρι! )
εδώ είναι το λάθος.σας έχει τρελανει ο ear με τα ιδια ηχεία ίδιες αποστάσεις και νομίζεται ότι δεν χωρούν συμβιβασμοί.

και βεβαια χωρούν και με μικρότερα ηχεία και bass management και delay πάλι καλύτερο θα είναι το αποτέλεσμα από μονο δυο.

απλα δεν θα είναι καλύτερο από ένα κορυφαίο πολυκάναλο αλλα αυτή η ζωη είναι συμβιβασμοί.

δηλαδή και στο δικαναλο αλλιώς θα παιξη σε ένα σαλόνι και αλλιώς σε ένα dedicated.
δηλ. τι οποιος δεν έχει dedicated να αλλάξει χομπυ;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.710
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top