Diy Rockford Fosqate 15" subwoofer με δερματινη

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Χτύπησα και εγώ 4 τεμάχια, δεν έχω τί να τα κάνω αλλά ήταν τόσο φθηνά που δεν άντεξα ;-) Ψήνω τη σύζυγο να βάλω κάνα δυό στο αυτοκίνητό της. Αχαχα, middle-life καγκουριές, τί να κάνουμε;

Σαν κατασκευή το μεγάφωνο είναι γενικά φθηνό, χωρίς χυτό σασί, foam surround, κώνος πολυπροπυλενίου, Λέτε να ακούγεται σαν Χαρμπαθ; Πάρα ταύτα είναι made in usa. Το συνοδευτικό φυλλάδιο έχει προτεινόμενες καμπίνες ported και κλειστές, αρκετά μικρές σε μέγεθος. Μου κάνει εντύπωση που δεν το δίνουν σα free air, παρόλο που τα χαρακτηριστικά του του δίνουν αυτή τη δυνατότητα τοποθέτησης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.354
Reaction score
125.305
Ε, πάρε 2 ξυλινους δοκους τετραγωνους και βιδωστα πάνω. Στησε όρθια τη σκάλα να δεις τι πσαργια πχιάνει.

Μετά Βάλτα μέσα σε μια τετράγωνη καμπίνα στενή όρθια, 2 από τη μια και 2 από την άλλη. Θα'χει πλάκα. Θα'χει πχιο πλάκα, μόλις ανοίξεις και.μια τρύπα στην καμπίνα, πχ στο πάνω μέρος, τετράγωνο μεγάλο καπάκι να ανοιγοκλείνει με μεντεσέδες, να λες "τώρα μπας ριφλέξ" και "τώρα κλειστό κουτί".

Έτσι για το χαβαλέ, όλα τα παραπάνω γίνονται με λίγα ευρώ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Σαν κατασκευή το μεγάφωνο είναι γενικά φθηνό, χωρίς χυτό σασί, foam surround, κώνος πολυπροπυλενίου, Λέτε να ακούγεται σαν Χαρμπαθ; Πάρα ταύτα είναι made in usa.
Πιστεύεις πως το κόστος του αρκεί για να πληρωθεί Αμερικανός εργαζόμενος;
Θα έλεγα με την καμία. Έχουν βρει κάποια κόλπα, έρχεται χωρίς πακέτο ή ακροδέκτες από Κίνα μεριά, ίσα για να πάρουν το ταμπελάκι Made in...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.354
Reaction score
125.305
Εγώ ψάχνω φελλό 12-ποντο χοντρό, να κλείσω το μπας ριφλέξ του τζιμπιέλ.

Ελπίζω να φρακαρει καλά στην τρύπα ο φελλός, γιατί αν φύγει από κει με δύναμη και μου'ρθει στο κεφάλι, τον χάσατε τον ιαρ από κρανιοεγκεφαλικη κάκωση όντιο. :D:D:D

Πιτερμενη; Φελλο έχεις;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Ε, πάρε 2 ξυλινους δοκους τετραγωνους και βιδωστα πάνω. Στησε όρθια τη σκάλα να δεις τι πσαργια πχιάνει.

Μετά Βάλτα μέσα σε μια τετράγωνη καμπίνα στενή όρθια, 2 από τη μια και 2 από την άλλη. Θα'χει πλάκα. Θα'χει πχιο πλάκα, μόλις ανοίξεις και.μια τρύπα στην καμπίνα, πχ στο πάνω μέρος, τετράγωνο μεγάλο καπάκι να ανοιγοκλείνει με μεντεσέδες, να λες "τώρα μπας ριφλέξ" και "τώρα κλειστό κουτί".

Έτσι για το χαβαλέ, όλα τα παραπάνω γίνονται με λίγα ευρώ.
Μέσα στο μυαλό μου είσαι. Κοίτα τί θα κάνω, με τα λιγότερα δυνατά ευρώ, 100 max:

Δύο ψηλά και στενά κουτιά σχήματος Π, ανοιχτά στο πίσω μέρος. Κάθε κουτί θα έχει δύο γούφερς, σε ύψη H/4 και 3H/4 όπου H το ύψος του δωματίου. Θα κοτσάρω και κάτι 7άρια vifa free air επίσης κάπου στo H/2 ώστε να ενισχύονται από το 2ο mode του ύψους του δωματίου καθώς και από δύο ίδια tweeter που έχω διαθέσιμα, μπρος-πισω, και ...τρέμε μακαρίτη Linkwitz!

Άκη παραγγέλνω τα ξύλα, φτιάχνω καφέ και σε περιμένω!!!!!

Πιστεύεις πως το κόστος του αρκεί για να πληρωθεί Αμερικανός εργαζόμενος;
Θα έλεγα με την καμία. Έχουν βρει κάποια κόλπα, έρχεται χωρίς πακέτο ή ακροδέκτες από Κίνα μεριά, ίσα για να πάρουν το ταμπελάκι Made in...
Ακριβώς. To μισθό του Αμερικανού εργαζόμενου τον έχω πληρώσει χρυσό στην acoustic elegance από το Φεβρουάριο και ακόμη γούφερς δεν έχω δει. Άσε...
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.416
Εγώ ψάχνω φελλό 12-ποντο χοντρό, να κλείσω το μπας ριφλέξ του τζιμπιέλ.

Ελπίζω να φρακαρει καλά στην τρύπα ο φελλός, γιατί αν φύγει από κει με δύναμη και μου'ρθει στο κεφάλι, τον χάσατε τον ιαρ από κρανιοεγκεφαλικη κάκωση όντιο. :D:D:D

Πιτερμενη; Φελλο έχεις;
πάνε παζάρι και παρε τσόκαρα 46+ νούμερο:D
πέρασε καλέ μια ζελατίνα να μην λερώσει και κάνε ένα φσιτ με πολυουρεθάνη ελεγχόμενης ;)
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Εγώ ψάχνω φελλό 12-ποντο χοντρό, να κλείσω το μπας ριφλέξ του τζιμπιέλ.

Ελπίζω να φρακαρει καλά στην τρύπα ο φελλός, γιατί αν φύγει από κει με δύναμη και μου'ρθει στο κεφάλι, τον χάσατε τον ιαρ από κρανιοεγκεφαλικη κάκωση όντιο. :D:D:D

Πιτερμενη; Φελλο έχεις;
Σε τέτοια διάμετρο δύσκολο να βρεις. Ψάξε εναλλακτικές.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ακριβώς. To μισθό του Αμερικανού εργαζόμενου τον έχω πληρώσει χρυσό στην acoustic elegance από το Φεβρουάριο και ακόμη γούφερς δεν έχω δει. Άσε...
Εμ βιαζόσουν τότε...
https://www.soundimports.eu/en/15pf-8.html

Μην σου πω μια 8αδα τέτοια, ανά τέσσερα και γεμίζεις έναν τοίχο...
https://www.soundimports.eu/en/12pf-8.html
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Πιστεύεις πως το κόστος του αρκεί για να πληρωθεί Αμερικανός εργαζόμενος;
Θα έλεγα με την καμία. Έχουν βρει κάποια κόλπα, έρχεται χωρίς πακέτο ή ακροδέκτες από Κίνα μεριά, ίσα για να πάρουν το ταμπελάκι Made in...
Αν είναι νότιος, αρκεί. Αναγράφουν made ή assembled in USA;

https://www.ftc.gov/system/files/documents/plain-language/bus03-complying-made-usa-standard.pdf
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Εμ βιαζόσουν τότε...
https://www.soundimports.eu/en/15pf-8.html

Μην σου πω μια 8αδα τέτοια, ανά τέσσερα και γεμίζεις έναν τοίχο...
https://www.soundimports.eu/en/12pf-8.html
Νταξ, φτηνιαδούρες αυτά που πήρα (τα rockford εννοώ), αλλά αυτά που έχεις στα λινκς το τερματίζουν! Χmax = 4mm?!!! Qts = 1.39 ?!!! Το κατά απόσβεσιν Ευαγγέλιον, τί λέει για Qts = 1.39;
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Πριν χρονια ειχα μιλήσει με την Elina.gr (Dynasonic), οταν το ψαχναμε με τον Μπακ, για τα γουφερ που ειχε φτιαξει για την Crystal Audio σε μια σερα Open Bafle ηχειων που ειχε.
Μαλιστα ηταν 24 Ωμ αλλα μονο 8ιντσα ............. και καναμε πισω.
Η τιμη ηταν καλη..............νομιζω κατω απο 50 ευρω το τεμαχιο.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.420
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top