Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ω ρε τι γινεται τα βραδια ... μια ομελετα πηγα να φτιαξω χτες και σημερα να παρω ζουμι για το σιντερο και σειστηκε το φορουμ ...
Να παρω θεση στο θεμα ,
εγω ειμαι με τσι ψηφιακους πολυκαναλους ,
αμα αρχιξουνε ν αλλαζουνε το σεταπ θα γινεται (ο χαμος) η χαρα του αφραγκου χαιεντα στσι αγγελιες ...
ηντα να καμωμε παιδια , με κινει μια (φτηνη) ιδιοτελεια ...


:angel:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.109
Reaction score
30.056
Έτσι. Στέρεο ονομα και πράμα. Ενώ του Κώστα είδατε ε;
Τι στηρίξεις απο κορυφαιο μηχανουργό, τι πατέντες, και πάλι τρίζει! :p
 




Μηνύματα
591
Reaction score
557
Γίνεται καμία έκθεση με πολυκαναλα συστήματα μόνο να πάμε μπας και αλλάξουμε γνώμη;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Έτσι. Στέρεο ονομα και πράμα. Ενώ του Κώστα είδατε ε;
Τι στηρίξεις απο κορυφαιο μηχανουργό, τι πατέντες, και πάλι τρίζει! :p
Σιγά τογκορυφαιομηχανουργόρε. Α! Για καμιά μπριζόλα, καμιά ομελέτα, καλούτσικος είναι...
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
When we think of Atmos we think Home Cinema and blockbuster films, not jazz...

....The effect was very subtle, the sound was completely natural, in fact you only really realised the difference when they switched from the Atmos version to the stereo. There was a more immersive quality to the music in Atmos, and, by no means, did the stereo version lack at all…using the fenestrias in a ‘normal’ stereo set up was, of course, an amazing sound, but there really was a ‘je ne sais quoi’ quality to the Atmos.
https://hifipig.com/pmcs-fact-signature-launch-miles-davis-dolby-atmos-event/

Και αυτοί άσχιετοι, έτσι; Οπως όλοι όσοι περιγράφουν αντίστοιχα σεταπ, όλοι τα ίδια γράφουν με άλλα λόγια.

Πετάει το βιολί; Πετάει :p
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Για να ακούσει κάποιος αυτή την πανδαισία ήχων θέλει αποκλειστικά dedicated room
Πάντως έχει το γούστο του.
Να ξετυλιγεται σιγά-σιγά ή ειρωνεία του πράγματος.
Οι υπερμαχοι της απελευθέρωσης από την εκμεταλευση του hi-end,
της απλοποίησης, της οικονομιας, του όλα σε ενα...

Είναι τελικά απλοί άνθρωποι, όπως εμείς....
Υπέκυψαν στη γοητεία και τις απαιτήσεις του πολυκάναλου και τωρα

Συστήνουν πακετο. Με όσα περισσότερα ηχεία και σαμπ αντέχει ή τσέπη μας,
πανάκριβες επεμβάσεις στο χωρο, αποκωδικοποιητες, ισοσταθμιστες,
να ξανα αγοράσουμε ολη τη δισκοθηκη μας σε πολυκάναλη εκδοχή
και ποιος ξέρει τι άλλο στο μέλλον.

Ή μόνη σταθερά: Ή πανδαισια (όπως και ή Αγορά) ανέκαθεν απαιτεί θυσίες....
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
Πετάει το βιολί; Πετάει
Δε ξέρω για το βιολί, δεν είμαι και τόσο φαν των βιολιων γενικά.

Ξέρω πάντως πως από τον δίσκο αυτόν:

IMG_20190513_002030.jpg


Που έχει μια εξαιρετική πολυκάναλη ηχογράφηση, το πολύ γνωστό σε όλους μας κομμάτι με τον ομώνυμο τίτλο, είναι ανέλπιστη χαρά στα αυτιά μου, πραγματική και ουσιαστική απόλαυση.

Πέραν του τρισδιάστατου μουσικού δρώμενου, η άμεσα αντιληπτή υψηλή πιστότητα εγγραφής και κατά συνέπεια αναπαραγωγής, είναι εντυπωσιακή. Η κιθάρα είναι κει μπροστά σου, με τόσο ρεαλιστικές χορδές, που λες κι ακούς κάποια νέα βερσιόν, σύγχρονης τεχνολογίας εγγραφής, κι όχι κείνο το παλιό γνώριμο κι αγαπημένο βέβαια άκουσμα.

Δυστυχώς η κιθάρα δε πετάει από πάνω σου, ούτε κάνει άλλα ακροβατικά, κει μπροστά κάθεται ο μπάρμπας και ρίχνει τις πενιές στις χορδές.

Εξαίρετος ήχος, άφθονο και γλυκύτατο μεσαίο, απολαυστικός.

Πολύ ακριβό πάντως για ένα δισκάκι. Αισχος και ντροπή. Κοροϊδία ανάλογη της τιμής πώλησης βινυλίων. Μπορεί να αξίζει το περιεχόμενο, αλλά την τιμολόγηση την βρίσκω άξια γενικής κατακραυγής.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Πάντως έχει το γούστο του.
Να ξετυλιγεται σιγά-σιγά ή ειρωνεία του πράγματος.
Οι υπερμαχοι της απελευθέρωσης από την εκμεταλευση του hi-end,
της απλοποίησης, της οικονομιας, του όλα σε ενα...

Είναι τελικά απλοί άνθρωποι, όπως εμείς....
Υπέκυψαν στη γοητεία και τις απαιτήσεις του πολυκάναλου και τωρα

Συστήνουν πακετο. Με όσα περισσότερα ηχεία και σαμπ αντέχει ή τσέπη μας,
πανάκριβες επεμβάσεις στο χωρο, αποκωδικοποιητες, ισοσταθμιστες,
να ξανα αγοράσουμε ολη τη δισκοθηκη μας σε πολυκάναλη εκδοχή
και ποιος ξέρει τι άλλο στο μέλλον.

Ή μόνη σταθερά: Ή πανδαισια (όπως και ή Αγορά) ανέκαθεν απαιτεί θυσίες....

H hi-fi ζωή τελικά αρχίζει από τα 30-40 χιλιάρικα (συνυπολογίζοντας και τον αποκλειστικό χώρο) :)

Είμαστε για λύπηση τελικά :)
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
ΟΚ, στο οικιακό σύστημα είμαι (πολύ) μακριά από πολυκάναλη υλοποίηση, στο γραφείο όμως τα πράγματα ήταν πιο εύκολα.

Όταν κάτοχος του θρυλικού Ζ-5500 της Logitech, μέχρι και την Παρασκευή - και λόγω έλλειψης χώρου - από το 5.1 του συστήματος είχα υλοποιήσει το 2.1. Ας σημειωθεί το .1 στο συγκεκριμένο set είναι "υποχρεωτικό" καθώς χωρίς αυτό - με τον εξοπλισμό που παρέχει η Logitech - δεν είναι δυνατή η αναπαραγωγή του ήχου. Όλα καλά, ωραίο το 10" subwoofer, ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις (πόσο δυνατά να ακούω στο γραφείο), είχα πλούσιο ήχο. Διαβάζοντας το thread αυτό αλλά και κάποιες αναφορές/παραινέσεις του @costas EAR περί προσθήκης κεντρικού ηχείου, ίδιου με τα περιφερειακά είπα να το δοκιμάσω. Οπότε, βρήκα το κεντρικό ηχείο του set (το οποίο, βασικά, είναι το ίδιο με τα περιφερειακά απλώς είναι οριζόντιο), το πρόσθεσα, ρύθμισα το control panel σε κωδικοποίηση που να στέλνει ήχο στο κεντρικό (Dolby ProLogic II Music) και... voila! Έκανα και δοκιμές (τρομάρα μου!) για να ακούσω τη διαφορά: Ενώ έπαιζε η μουσική, αποσύνδεα τα καλώδια του κεντρικού και τα επανασύνδεα. Θα περιγράψω την εμπειρία μου με πέντε (5) λέξεις: "Είδομεν το φως το αληθινό". :)

Ας είναι μόνο στο γραφείο, δεν πειράζει.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Οπότε, βρήκα το κεντρικό ηχείο του set (το οποίο, βασικά, είναι το ίδιο με τα περιφερειακά απλώς είναι οριζόντιο), το πρόσθεσα, ρύθμισα το control panel σε κωδικοποίηση που να στέλνει ήχο στο κεντρικό (Dolby ProLogic II Music) και... voila! Έκανα και δοκιμές (τρομάρα μου!) για να ακούσω τη διαφορά: Ενώ έπαιζε η μουσική, αποσύνδεα τα καλώδια του κεντρικού και τα επανασύνδεα. Θα περιγράψω την εμπειρία μου με πέντε (5) λέξεις: "Είδομεν το φως το αληθινό". :)
Άργησες! Πολύ άργησες...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top