Ενισχυτής με ηχεία για αυλή

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να πάρω τα ηχεία https://www.skroutz.gr/s/395845/Yamaha-NS-AW194-Ζεύγος.html για μια αυλή που έχω, ώστε να ακούω μουσική όταν καθόμαστε έξω. Δεν θέλω τρελλές εντάσεις, αλλα πιστεύω θα με καλύψουν και για όταν μαζευτούμε καμια δεκαριά φίλοι για καμία χαλαρή γιορτούλα.
Ποιόν ενισχυτή θα προτείνατε για αυτά τα ηχεία;

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
 




Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Κι εγώ σε κάτι φορητό-μεταφερόμενο θα κοιτούσα για αυλή. Δεν έχεις λόγο να κάνεις μόνιμη εγκατάσταση με ενισχυτές και καλώδια.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Με μεγάφωνο 4 ιντσών που φοράει το ΥΑΜΑΗΑ που σκέφτεσαι θα ψιθυρίζει απλά, σε ανοιχτό χώρο.
Δώσε βάση στις προδιαγραφές υγρασίας και επιπλέον θέλει ιδιαίτερη προστασία στις συνδέσεις τους και στην στεγανότητα της καλωδίωσης.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!
Θέλω κάτι ενσύρματο, έχω περάσει ήδη τις καλωδιώσεις. Το σήμα προέρχεται απο τη μουσική λίστα που έχω σε ενα pc που βρίσκεται μέσα στο σπίτι.

Άρα τα yamaha που σκέφτομαι θα είναι πολύ αδύνατα;

Κόστος ενισχυτή και ηχείων περίπου στα 200 ευρώ σκέφτομαι. Τα ηχεία δεν θα βρέχονται, θα είναι κάτω απο στέγαστρο, άρα ίσως μπορώ να μην παω σε ηχεία εξωτερικού χώρου.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το ότι δεν θα βρέχονται άμεσα δεν έχει και πολύ σημασία. Μετά από μια έντονη βροχόπτωση, η υγρασία εξωτερικά φτάνει και περνάει το 90%. Αυτό από μόνο του αρκεί για να καταστρέψει ένα διάφραγμα μεγαφώνου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Κόστος ενισχυτή και ηχείων περίπου στα 200 ευρώ σκέφτομαι. Τα ηχεία δεν θα βρέχονται, θα είναι κάτω απο στέγαστρο, άρα ίσως μπορώ να μην παω σε ηχεία εξωτερικού χώρου.
Πάρε επαγγελματικά ηχεία με πιστοποίηση για χρήση σε εξωτερικό χώρο, και επέλεξε αυτά με το μεγαλύτερο σε διάμετρο γούφερ που αγοράζεις στα λεφτά σου, και κατά προτίμηση ενεργά, να έχουν ενισχυτές πάνω τους, αν και αυτό δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση, μπορούν να συνδυαστούν με κάποιον δυνατό ενισχυτή από το σπίτι, απλώς τμήμα της ισχύος θα χάνεται στις μεγάλες καλωδιώσεις, οπότε πάρε κάνα Κράουν με μπόλικα βατ.

Σημαντική παράμετρος είναι να μπορείς να εφαρμόσεις κάποια ισοσταθμιση, να βάλεις μπάσα, να βγάλεις πρίμα, κάτι τελοσπάντων, ώστε να έρθει το άκουσμα όπως βολεύει στο χώρο σου και στα αυτιά σου.
 


Μηνύματα
10
Reaction score
0
Πάρε ένα ζευγαράκι ενεργά με 200-250 ευρώ και καθάρισες.
Κάποια πρόταση φίλε μου; Θα μπορούσα τα αυτοενισχυόμενα να τα έβαζα απευθείας πάνω στην κάρτα του υπολογιστή χωρίς ενισχυτή; Αν ναι, έχει ενδιαφέρον η πρόταση....
[DOUBLEPOST=1558117975][/DOUBLEPOST]
Ρίξε μια ματιά και εδώ
Πολύ καλό φαίνεται, αλλα ψάχνω για ηχεία που να μην είναι ογκώδη. Και κατα προτίμηση δυο ηχεία...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Πολύ καλό φαίνεται, αλλα ψάχνω για ηχεία που να μην είναι ογκώδη. Και κατα προτίμηση δυο ηχεία...
Δεν είναι ογκώδη για έξω.

Δυστυχώς, μικρά είναι.

Μη πάρεις μικρότερα, κρίμα τα λεφτά.

Το 12" που έχουν είναι ίσα ίσα για να μη λες ότι δεν έχει καθόλου μπάσο, μπορεί να σε ξεγελάσουν και να νομίζεις ότι έχει.

Πιο μικρά, σα Τουίτερ θα παίζουν.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Δεν είναι ογκώδη για έξω.

Δυστυχώς, μικρά είναι.

Μη πάρεις μικρότερα, κρίμα τα λεφτά.

Το 12" που έχουν είναι ίσα ίσα για να μη λες ότι δεν έχει καθόλου μπάσο, μπορεί να σε ξεγελάσουν και να νομίζεις ότι έχει.

Πιο μικρά, σα Τουίτερ θα παίζουν.
Το σημείο που θα μπούν δε μου επιτρέπει να βάλω μεγάλο ηχείο. Πρέπει να βρω μικρό σε μέγεθος ηχείο και ας χάσω απο άποψη μπάσου.
 


Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Ο φιλος ρωταει για ηχεια για μονιμη εγκατασταση σε εξωτερικο χωρο, και του προτεινεται αυτοενυσχυομενα; Δηλαδη μονιμα εξω να ναι ολα, και τα ηλεκτρονικα και ολα; και τα ηλεκτρονικα και ολα;
Σε κανα χρονο να τα πεταξει δηλαδη...

Εγω εχω βαλει ενα ζευγαρακι Magnat εξωτερικου χωρου, με 5" γουφερακι (δε θυμαμαι μοντελο ακριβως) , κατω απο ενα μπαλκονι, στην γωνια του τοιχου με το μπαλκονι, εχω τραβηξει γραμμη ηχειων στην αποθηκη απο πισω απτην αυλη , εκεινεχω ενα mini pc και τα οδηγω με εναν παλιο sansui καπου στα 60wrms, και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.. αν εξαιρεσουμε οτι εχω σχετικά λιγο μπασο , (που δεν με νοιαζει, μιας και σκοπος ειναι να χω μουσικη οταν πεφτει ψησημο και μετα φαι, και οχι αψογη ακουστικη) η ενταση με υπερκαλυπτει.Σε μια αυλη περιπου 7x4m και με παρεες 8-12 ατομα Ποτε δε παιξαμε πανω απο τον 50% της εντασης που βγαζουν..
Αν , βασικο ζητουμενο ειναι να χεις οσο ποιο σωστη τονικη ισοροπια, με μπασα κτλ , η αν θες κανα παρτυ με δυνατη μουσικη κτλ, ε τοτες χρειαζεσαι οπως προειπαν καποια παιδια μεγαλα ηχεια, με μεγαφωνο τουλαχιστον 10"...
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Υπαρχει αυτοενισχυομενη λυση με 15ιντσο μεγαφωνο, ενσωματωμενο media player και bluetooth, ισως βολεψει.

https://www.skroutz.gr/s/9406662/Metro-ES-15A-MP3-BT.html
Να συμπληρώσω ότι στο πίσω μέρος υπάρχει line out και line in , που σημαίνει ότι μπορεί να συνδεθεί και δεύτερο και όσα χρειάζεται για να καλυφθεί καλύτερα ένας μεγάλος χώρος.

 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top