Ηχητικη νιρβανα 2 in 1

Μηνύματα
342
Reaction score
1
.. H οντότητα :rolleyes: λοιπόν, ήταν από τις καλύτερες που έχω ακούσει με ψηφιακή πηγή. Ο ενισχυτής με την προσθήκη του τροφοδοτικού και το άκρως μελετημένο ψηφιακό set up συντέλεσαν σε αυτό. Φυσικά ρόλο παίζουν και τα υπόλοιπα μέρη της αλυσίδας (καλώδια κλπ) αλλά και η μέτρηση/φροντίδα του χώρου.
Στο συγκριτικό με τα έθερνετ, το Mikrotik router έκανε τον ήχο πιο άμεσο (γι αυτό όλοι θεώρησαν ότι ήρθε πιο μπροστά) χωρίς όμως να είναι ενοχλητικός και επίσης έκανε τις πληροφορίες στα άκρα του φάσματος πιο ευδιάκριτες.
(συνεχίζεται)
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Έχω ακούσει πολλές φορές έτσι.

Κατά βάση έτσι λέω να ακούτε όλοι, αλλά ποιος μ'ακούει...

Πολύ σωστά τα έχει στημένα τα ηχεία ο άνθρωπος.
Κωστή εγώ αφού ρωτάω, ακούω προσεκτικά τι λέει ο κάθε ένας και αφού δοκιμάσω, κρίνω και αναλόγως πράττω.
έχω πλάνο άμεσα να φέρω τον Μανώλη να μετρήσουμε.
Ασχετα με αυτό. ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικό με αυτό που διάβασα κάποια στιγμή στο θέμα σου.( για τα dead fish).
Έχεις βάλει τώρα όπως είσαι "στημένος" να παίξει το άκουαμαν στο σύστημα σου;
Εγώ προχθές είχα δύο απώλειες σε γειτονικό χώρο. Για βάλε και πες μας τι έγινε στο γειτονικό σου οικοδομικό τετράγωνο :D:D:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.691
Νορμάλ παίζει το ακουαμαν, τίποτα το ιδιαίτερο.
Εντάξει, κουνάει. Όλα κουνάνε.
Δε νομίζω ότι κουνάει λιγότερο ο Μόμπι...

Τες πα, μετά από κάποιο σημείο, αυτά δεν έχουν σημασία. Να το χαίρεσαι και να μη σε ενοχλεί.

Τα ψάρια όντως υποφέρουν. Σε κάποια χτυπήματα, χτυπούσαν σα τρελά στα τζάμια. Δεν έχω λύση, ας το συνηθίσουν...
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Νορμάλ παίζει το ακουαμαν, τίποτα το ιδιαίτερο.
Εντάξει, κουνάει. Όλα κουνάνε.
Δε νομίζω ότι κουνάει λιγότερο ο Μόμπι...

Τες πα, μετά από κάποιο σημείο, αυτά δεν έχουν σημασία. Να το χαίρεσαι και να μη σε ενοχλεί.
Έχει πολύ χαμηλό αυτή η ταινία, για τον Μόμπι δεν έχω άποψη στείλε ένα πμ με λεπτομέρειες να ακούσω και να γουστάρω.
[DOUBLEPOST=1558124926][/DOUBLEPOST]
Έχει πολύ χαμηλό αυτή η ταινία, για τον Μόμπι δεν έχω άποψη στείλε ένα πμ με λεπτομέρειες να ακούσω και να γουστάρω.
Να συμπληρώσω ότι δεν το άκουσα τόσο έντονα με κατεβασμένη ταινία σε φουλ ποιότητα ( νομίζω 50 γίγα περίπου ) με το δισκάκι ήταν άλλο έργο...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
αμ..δεν μας τιμάς με τη παρουσία σου Χάρη;)! ...και μετά μας κάνεις ένα κατεβατό ερωτήσεις:)!
θα πάρει φωτιά το πληκτρολόγιο για να σ απαντήσουμε!
Άλλωστε στ απάντησα παραπάνω ε?
[DOUBLEPOST=1558123702][/DOUBLEPOST]αμ..δεν μας τιμάς με τη παρουσία σου Χάρη;)! ...και μετά μας κάνεις ένα κατεβατό ερωτήσεις:)!
θα πάρει φωτιά το πληκτρολόγιο για να σ απαντήσουμε!
Άλλωστε, όπως έγραψα παραπάνω, ...ΟΤΙ κι αν αλλάξεις στην αλυσίδα του ήχου, θα ακούσεις άλλον ήχο!
Δοκίμασε το στο σύστημα σου και θα το δεις!
οτιδήποτε ε?;)
Μην κάνετε τον κόπο ρε λεβέντες..
Με κάλυψε ο πάντα σοβαρός blues με την απάντησή του.
Εν αντιθέσει με την για πολλά γέλια απάντηση του αερινου, ο οποίος ισχυρίστηκε ότι έγινε το ακριβώς αντίθετο από αυτό που περιέγραψε ο blues...
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ποιο αντίθετο;
Ρώτησα
Θα ήθελα μια διευκρίνιση.
Από πού προκύπτει πως οι διαφορές που ακούσατε οφείλονται ΚΑΙ στο ρούτερ ΚΑΙ στο καλώδιο δικτύου και όχι μόνο στο τροφοδοτικό που αλλάξατε?
Εγιναν ξεχωριστά συγκριτικά για το καθένα από αυτά?
Και μου απάντησες

Ναι Χάρη, εννοείται. :idk:
Δεν πέρασε ούτε μισή ώρα και ο οικοδεσπότης σε διέψευσε, λέγοντας πως τα τρία αυτά στοιχεία (ρουτερ, τροφοδοτικό, καλώδιο δικτύου) συγκριθηκαν ως "κομπο", δηλαδή πακέτο, σε σχέση με το αντίστοιχο πακέτο που χρησιμοποιεί.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Χάρη έχεις δίκιο, εκείνη τη στιγμή έγραφα, νόμιζα ότι ρώτησες αν κάναμε και τα 2 συγκριτικά μαζί, ρούτερ κλπ με αντικραδασμικά. Οκ;
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Θα μπορούσα να ρωτήσω από που έχετε προμηθευτεί το Baaske mi-1005;
Ευχαριστω πολύ
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Ευχαριστώ τον Γιώργο για την πρόσκληση. Είναι σπουδαίος άνθρωπος που πολύ καλός γνώστης. Μπορούμε να μιλάμε για ώρες για οτιδήποτε αφορά το αγαπημένο μας χόμπι. :hi:
Ο Λέανδρος βοήθησε και αυτός πρακτικά με τα αντικραδασμικά του Αργύρη που έφερε και επίσης βοήθησε στην επιλογή των κομματιών που ακούσαμε, Έχει κι αυτός πολύ καλές γνώσεις και στην μουσική. :thumbsup:
Ο Νίκος πραγματικά εντυπωσιάστηκε και οι 3 μας προσπαθήσαμε να του τα κάνουμε πενηνταράκια έτσι ώστε να τα καταλάβει. Είναι πολύ καλός στην εμπέδωση νέων για αυτόν πραγμάτων και πιστεύω σύντομα θα τα κάνει πράξη στον σύστημα του. Με τη βοήθεια μας φυσικά . Ήδη καταστρώνουμε το σχέδιο πλεύσης για το ντου που θα κάνουμε σπίτι του :D.
Πριν την επίσκεψη ήμουν ιδιαίτερα προβληματισμένος γιατί έχω ακούσει πάρα πολλές φορές ATC και τις περισσότερες φορές δεν μου άρεσαν. Το είχα πει του Γιώργου όταν τον γνώρισα στον Λέανδρο. Στο συγκεκριμένο όμως σύστημα οι εντυπώσεις ήταν εξαιρετικές. Αυτός ο ήχος που είχα ακούσει τις περισσότερες φορές στο παρελθόν απλά δεν υπήρχε και στην θέση του άκουσα κάτι που σε έκανε να μην θέλεις να σηκωθείς από τον καναπέ.
(συνεχίζεται)
Θα δούμε αν θα γίνει ντου για στήσιμο ή απλά για ακρόαση. Επιστρατεύω τον κολλητό και τον laser μετρητή αποστάσεων που έχει για να κάνουμε ακριβεις μετρήσεις του χώρου, ώστε να ορίσω επιτέλους τα ακριβή σημεία που θα κάτσουν τα ηχεία. Εσείς μάλλον θα έρθετε για τις λεπτομέρειες. Ο Λέανδρος μάλλον θα φάει χώσιμο για να ρυθμίσουμε το πικάπ ( ή να επιβεβαιώσουμε έστω ότι είναι σωστές οι ρυθμίσεις του ). Σίγουρα ακούω με ενδιαφέρον όσα μου λέτε και πιστεύω ότι έχω αποδείξει ότι παραδέχομαι την ημιμάθειά μου και δοκιμάζω παρά τις όποιες αμφιβολίες προκύπτουν μερικές φορές.
Στο σύστημα του Γιώργου τώρα.
Εγώ είχα ακούσει atc μόνο σε εκθέσεις. Τότε μου φαινόταν πολύ ξερός και ξένος ο ήχος τους. Το σύστημα του Γιώργου που ακούστηκε πολύ φυσικό και πολύ ξεκούραστο όπως είπα. Άνετα το ξημέρωνα με ακρόαση. Δεν είχα αμφιβολία για τα ψηφιακά, γιατί κι εγώ ψηφιακά ακούω ( όχι σε τόσο ανεπτυγμένο επίπεδο όσο του Γιώργου, αν και μέσες άκρες έχουμε την ίδια τεχνική, ανάγνωση, usb interface, dac. Εγώ στέλνω ομοαξονική στο dac, ο Γιώργος i2s. Γι'αυτό και εκεί το έπιασα αμέσως ). Βέβαια, ο Γιώργος έχει άλλη κατηγορία στα ψηφιακά του μηχανάκια.
Για τα αντικραδασμικά, σίγουρα κατάλαβα την αξία της σωστής στήριξης αν και εγώ θα κυνηγήσω την απόσβεση στο ρακ όσο μπορώ και μέχρι εκεί ( ούτως ή άλλως θα είναι καλύτερη απο το έπιπλο του σύνθετου που κάθονται τώρα τα μηχανήματα ). Δεν σκοπεύω να μπω σε μια αέναη αναζήτηση της καλύτερης δυνατής στήριξης, θα κάψω το μπρέιν και δεν κάνει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.691
Εμένα να μου επιτρέψετε να ευχηθώ στον μπλουζ να βάλει για αρχή ένα κεντρικό ηχείο, ATC, όμοιο. Και σε δεύτερο χρόνο, ένα-δυο-τέσσερα σαμπ.

Δέχομαι όλες τις βελτιώσεις που ακούσατε με οτιδήποτε αλλάξατε.

Η βελτίωση όμως που θα προκύψει από την προσθήκη ενός κεντρικού ηχείου και 2-4 σαμπ, θα είναι εξωπραγματική σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα που ορθώς αναφέρετε, οπότε και θα καταλάβετε το μάταιο αυτών.

Άντε και με 5.Χ και σιγά σιγά και με ηχεία στο ταβάνι. Για την δική σας απόλαυση, εγώ δε θα κερδίσω τίποτα...;)
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Θα δούμε αν θα γίνει ντου για στήσιμο ή απλά για ακρόαση. Επιστρατεύω τον κολλητό και τον laser μετρητή αποστάσεων που έχει για να κάνουμε ακριβεις μετρήσεις του χώρου, ώστε να ορίσω επιτέλους τα ακριβή σημεία που θα κάτσουν τα ηχεία. Εσείς μάλλον θα έρθετε για τις λεπτομέρειες. Ο Λέανδρος μάλλον θα φάει χώσιμο για να ρυθμίσουμε το πικάπ ( ή να επιβεβαιώσουμε έστω ότι είναι σωστές οι ρυθμίσεις του ). Σίγουρα ακούω με ενδιαφέρον όσα μου λέτε και πιστεύω ότι έχω αποδείξει ότι παραδέχομαι την ημιμάθειά μου και δοκιμάζω παρά τις όποιες αμφιβολίες προκύπτουν μερικές φορές.
Στο σύστημα του Γιώργου τώρα.
Εγώ είχα ακούσει atc μόνο σε εκθέσεις. Τότε μου φαινόταν πολύ ξερός και ξένος ο ήχος τους. Το σύστημα του Γιώργου που ακούστηκε πολύ φυσικό και πολύ ξεκούραστο όπως είπα. Άνετα το ξημέρωνα με ακρόαση. Δεν είχα αμφιβολία για τα ψηφιακά, γιατί κι εγώ ψηφιακά ακούω ( όχι σε τόσο ανεπτυγμένο επίπεδο όσο του Γιώργου, αν και μέσες άκρες έχουμε την ίδια τεχνική, ανάγνωση, usb interface, dac. Εγώ στέλνω ομοαξονική στο dac, ο Γιώργος i2s. Γι'αυτό και εκεί το έπιασα αμέσως ). Βέβαια, ο Γιώργος έχει άλλη κατηγορία στα ψηφιακά του μηχανάκια.
Για τα αντικραδασμικά, σίγουρα κατάλαβα την αξία της σωστής στήριξης αν και εγώ θα κυνηγήσω την απόσβεση στο ρακ όσο μπορώ και μέχρι εκεί ( ούτως ή άλλως θα είναι καλύτερη απο το έπιπλο του σύνθετου που κάθονται τώρα τα μηχανήματα ). Δεν σκοπεύω να μπω σε μια αέναη αναζήτηση της καλύτερης δυνατής στήριξης, θα κάψω το μπρέιν και δεν κάνει.
Μην το καψεις τωρα,εχουμε να φτιαξουμε τον χωρο σου,αsτο για αργοτερα που θα παμε για ακροαση σε μεγαλυτερα συστηματα,οπως των αλλων δυο παροντων Economides(Ανδρεα) και gpol(Γιωργο),οι οποιοι τεχνιεντως σιωπουν........
Ekει να ακουσεις ψηφιακο front end,(MSB----melcoNIZH/2 και AVALON-Argento) kai(Pillium set-melcoNIZS-Metrum-Mutec-Sybershaft master clock-Tidal-Argento) -------θα κλαψεις γοερα..............,οψομεθα για την εμπειρια και μονο
Εισαι ευτυχης,που στην δικη σου αξιεπαινη προσπαθεια,εχεις την συμπαρασταση φιλων απο το φορουμ που γνωριζουν και μπορουν να προσφερουν οικοιοθελως με την εμπειρια τους,στην σωστη κατευθυνση,χωρις υστεροβουλια,αντε με κανα πιτογυρο και λιγο Ταλισκερ 10αρι
Δεν ητο ευκολα τα πραγματα για εμας τους μεσηλικες,που ξεκινησαμε στις αρχες του 1980
[DOUBLEPOST=1558131518][/DOUBLEPOST]
Εμένα να μου επιτρέψετε να ευχηθώ στον μπλουζ να βάλει για αρχή ένα κεντρικό ηχείο, ATC, όμοιο. Και σε δεύτερο χρόνο, ένα-δυο-τέσσερα σαμπ.

Δέχομαι όλες τις βελτιώσεις που ακούσατε με οτιδήποτε αλλάξατε.

Η βελτίωση όμως που θα προκύψει από την προσθήκη ενός κεντρικού ηχείου και 2-4 σαμπ, θα είναι εξωπραγματική σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα που ορθώς αναφέρετε, οπότε και θα καταλάβετε το μάταιο αυτών.

Άντε και με 5.Χ και σιγά σιγά και με ηχεία στο ταβάνι. Για την δική σας απόλαυση, εγώ δε θα κερδίσω τίποτα...;)
Δυστυχως εχω φαει την προικα...............πλεον,ομως ενα ομοιον σαμπακι και ενα κεντρικο δεν με χαλαει καθολου
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Μην το καψεις τωρα,εχουμε να φτιαξουμε τον χωρο σου,αsτο για αργοτερα που θα παμε για ακροαση σε μεγαλυτερα συστηματα,οπως των αλλων δυο παροντων Economides(Ανδρεα) και gpol(Γιωργο),οι οποιοι τεχνιεντως σιωπουν........
Ekει να ακουσεις ψηφιακο front end,(MSB----melcoNIZH/2 και AVALON-Argento) kai(Pillium set-melcoNIZS-Metrum-Mutec-Sybershaft master clock-Tidal-Argento) -------θα κλαψεις γοερα..............,οψομεθα για την εμπειρια και μονο
Εισαι ευτυχης,που στην δικη σου αξιεπαινη προσπαθεια,εχεις την συμπαρασταση φιλων απο το φορουμ που γνωριζουν και μπορουν να προσφερουν οικοιοθελως με την εμπειρια τους,στην σωστη κατευθυνση,χωρις υστεροβουλια,αντε με κανα πιτογυρο και λιγο Ταλισκερ 10αρι
Δεν ητο ευκολα τα πραγματα για εμας τους μεσηλικες,που ξεκινησαμε στις αρχες του 1980
[DOUBLEPOST=1558131518][/DOUBLEPOST]
Δυστυχως εχω φαει την προικα...............πλεον,ομως ενα ομοιον σαμπακι και ενα κεντρικο δεν με χαλαει καθολου
Δεν ξέρω αν με θέτε στη παρέα. Παίζει και να βεντουζάρω στον καναπέ και να μη ξεκουνάω. Να το σκεφτείτε καλά. Προειδοποίησα.
Όσο για τα πιτόγυρα, το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι ο πιτογυράς μου παρόλο που τα κάνει τούμπανα ( μα, τούμπανα ), δεν συναγωνίζεται τον πιτογυρά του Λέανδρου. Στα δικά σου δε λημέρια, έχω φάει και ξέρω πολύ καλά τί παιζει ( δεν είπα τυχαία το όνομα του φαγάδικου ). Είναι αυτός ο ανταγωνισμός που με βάζει σε σκέψεις. :p
Το Ταλισκερ δεν το γνωρίζω, αλλά ο Γιαννάκος ο μαύρος κοσμεί πάντα το μπαράκι πάνω απο τη tv. Όλως παραδόξως, δεν πίνω ούτε πολύ ούτε τακτικά. ( άσχετο ).
Πιστεύω είναι ξεκάθαρη η ευγνωμοσύνη μου για τις συμβουλές που παίρνω τόσο εδώ, όσο και κατ'ιδίαν.
 


BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Δεν ξέρω αν με θέτε στη παρέα. Παίζει και να βεντουζάρω στον καναπέ και να μη ξεκουνάω. Να το σκεφτείτε καλά. Προειδοποίησα.
Όσο για τα πιτόγυρα, το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι ο πιτογυράς μου παρόλο που τα κάνει τούμπανα ( μα, τούμπανα ), δεν συναγωνίζεται τον πιτογυρά του Λέανδρου. Στα δικά σου δε λημέρια, έχω φάει και ξέρω πολύ καλά τί παιζει ( δεν είπα τυχαία το όνομα του φαγάδικου ). Είναι αυτός ο ανταγωνισμός που με βάζει σε σκέψεις. :p
Το Ταλισκερ δεν το γνωρίζω, αλλά ο Γιαννάκος ο μαύρος κοσμεί πάντα το μπαράκι πάνω απο τη tv. Όλως παραδόξως, δεν πίνω ούτε πολύ ούτε τακτικά. ( άσχετο ).
Πιστεύω είναι ξεκάθαρη η ευγνωμοσύνη μου για τις συμβουλές που παίρνω τόσο εδώ, όσο και κατ'ιδίαν.
Kαλος ο περιπατητης ο μαυρος,αλλα Το επομενο βημα της αναγεννησης σου,ειναι να εκπαιδευτεις στην γευστικη προσεγγιση των Single-malt-scotch-whisky
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Kαλος ο περιπατητης ο μαυρος,αλλα Το επομενο βημα της αναγεννησης σου,ειναι να εκπαιδευτεις στην γευστικη προσεγγιση των Single-malt-scotch-whisky
Τέλεια. Βάζω και καμιά δεκαριά κιλά και δηλώνω συμμετοχή σε εκπομπή στυλ "makeover".
[DOUBLEPOST=1558133111][/DOUBLEPOST]Τεκίλες και τσίπουρα μη με ποτίσεις μόνο, με τα λοιπά οινοπνευματώδη ματσάρω καλά. :p
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
Εχει γκαζια ο Εμιτερ
Έτσι έχω διαβάσει σε πολλά περιοδικά, φαίνεται και στα χαρακτηριστικά του. Ίσως ο πιο βαρβάτος ολοκληρωμένος και από τους περισσότερους τελικούς, ουσιαστικά, σαν να έχεις προ τελικό. Γι αυτό και ρώτησα. Αν δλδ τού φτάνει το ρεύμα για να τα δώσει όλα.

Αυτός ο ήχος που είχα ακούσει τις περισσότερες φορές στο παρελθόν απλά δεν υπήρχε και στην θέση του άκουσα κάτι που σε έκανε να μην θέλεις να σηκωθείς από τον καναπέ.
Θέμα οδήγησης. Εμιτέρ είναι αυτός, βρήκαν τον δάσκαλό τους τα αναίσθητα :thumbsup:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Χάρη έχεις δίκιο, εκείνη τη στιγμή έγραφα, νόμιζα ότι ρώτησες αν κάναμε και τα 2 συγκριτικά μαζί, ρούτερ κλπ με αντικραδασμικά. Οκ;
Οκ, συνεπώς η απάντηση δεν ήταν για γέλια. Ήταν βιαστική και, άθελά σου σύμφωνα με αυτό που γράφεις, έδινε λάθος πληροφορίες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.497
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top