Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
πρεπει να δικαιολογηθουν τα λ7 σας καταλαβαινουμε.....:whistling:
...αναμενουμε το πριν και το μετα του pre/pro σε ολα τα καναλια και ανα sub
εικονιτσες πολυ ομορφες βγαζει για να δουμε ο trinnov ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.352
Reaction score
125.299
Ο ντιμιφουτ, καλώς ή κακώς, ασχολήθηκε πολύ και σε βάθος με την ισοσταθμιση του ντιράκ, έφαγε άπειρες εργατοώρες σε ρυθμίσεις και μετρήσεις και fine tuning και ξανά και ξανά, με όση γνώση κατάφερε να μαζέψει διαβάζοντας όσο περισσότερο μπόρεσε.

Οπότε ο ντιμιφουτ δεν είναι ο μέσος χρήστης που έχει ντιρακ. Το έχει ξεχειλώσει...

Και ο εμοτιβα δεν είναι ένα "μεσο" μηχάνημα, είναι στην αφρόκρεμα των consumer av pre amps.

Ε, με 1,5 λεπτό ισοσταθμισης ο τρίνοβ τον έκανε να μη μπορεί να αρθρώσει λέξη. Άγαλμα.

Παγωτό.

Πάκης.

Ήταν μια σοκαριστική εμπειρία. Δεν υπάρχουν λόγια να σας το περιγράψω, και δυστυχώς δεν είμαι ο μπούτχιας να πλάσω μια ωραία ιστορία λογοτεχνικού όντιο.

Να σας το πω λίγο απλά και ωμά: το σύστημα του ντιμιφουτ μέχρι χθες ήταν απλώς εντυπωσιακό, ισορροπημένο και αναλυτικό. Δυστυχώς όμως, τώρα γ@μαει αγριως ότι ξέρετε.

Καλώς ή κακώς, η διαφορά του τρίνοβ με οτιδήποτε άλλο, είναι εξωπραγματική.
Και γω σας το έγραψα, ότι σαν Ντακ, σαν σκέτο Ντακ, έβαλε κάτω τη μέτρικ. Για όνομα, ανατριχιαστικό...

Εκτός κι αν έχετε ακούσει πολυκάναλο γκεϊθαιν... :D
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.395
Στο μόνο που δεν έχει δίκιο ο Εαρ, είναι πως δεν θα κοιμηθώ. Πάω πάνω σιγά σιγά...:lazy:

Δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί, πρέπει να τα κάνω όλα απο την αρχή, έχασα και το calibration που κάναμε-μάλλον δεν το έσωσα, κάτι τετοιο πρέπει να συμβαίνει.
Ετσι κι αλλιώς πρέπει να τα κάνω απο την αρχή, αφού συνέδεσα μόνο τα δυο σαμπ, και γιατί έτσι και αλλιώς θα γίνουν τα έργα στην σκάλα στο επόμενο διάστημα. Προς το παρόν θα παίζω για να εξοικειωθώ με το software.
...αναμενουμε το πριν και το μετα του pre/pro σε ολα τα καναλια και ανα sub
Δεν έχει νόημα αυτό που περιμένεις. Σε διαβεβαιώ, πως σε λίγες εβδομάδες που θα το μελετήσω θα μπορώ να σου βγάλω ο,τι καμπύλη θες. 'Ισια, κατηφορική, ανηφορική, ζιγκ-ζαγκ, μαιάνδρους, φερ-φορζέ, ο,τι τραβάει η καρδιά σου :p.

Με αυτά που άκουσα σήμερα, δεν βλέπω που είναι το νόημα να παρέμβω στην ισοστάθμιση ενός Trinnov. Είναι μάλλον ιεροσυλία :p.
Θα φτιάξω το target curve κατά τας γραφάς, και δεν θα ασχοληθώ. Κάποια στιγμή απο περιέργεια θα μετρήσω φυσικά ;)

πρεπει να δικαιολογηθουν τα λ7 σας καταλαβαινουμε.....:whistling:
Ναι καλά...8-)
[DOUBLEPOST=1558134128][/DOUBLEPOST]
Αυτό φαίνεται πολύ καλό. Πρώτη φορά το βλέπω. Το πρόβλημα με τα αδάμ, νιούμαν, γκένελεκ, είναι τα σαμπς τους. Πολύ ακριβά.
Μτχ θα πάρω για πάνω, μικρομεσαία
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Με αυτά που άκουσα σήμερα, δεν βλέπω που είναι το νόημα να παρέμβω στην ισοστάθμιση ενός Trinnov. Είναι μάλλον ιεροσυλία :p.
Θα φτιάξω το target curve κατά τας γραφάς, και δεν θα ασχοληθώ. Κάποια στιγμή απο περιέργεια θα μετρήσω φυσικά ;)
Τι λε ρε φίλε τόσο πολύ; Για βάλε και λίγο πιο ποιητικό λόγο στην περιγραφή σου να γουστάρουμε και μεις οι χαιεντάδες να ούμε.....
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί, πρέπει να τα κάνω όλα απο την αρχή, έχασα και το calibration που κάναμε-μάλλον δεν το έσωσα, κάτι τετοιο πρέπει να συμβαίνει.
...... να σου πω ; ...το περιμενα αυτο
μην σκας ομως σε 1.5 λεπτο εισαι ετοιμος :D

Ε, με 1,5 λεπτό ισοσταθμισης ο τρίνοβ τον έκανε να μη μπορεί να αρθρώσει λέξη. Άγαλμα.
Παγωτό.
Πάκης.
Δεν έχει νόημα αυτό που περιμένεις. Σε διαβεβαιώ, πως σε λίγες εβδομάδες που θα το μελετήσω θα μπορώ να σου βγάλω ο,τι καμπύλη θες. 'Ισια, κατηφορική, ανηφορική, ζιγκ-ζαγκ, μαιάνδρους, φερ-φορζέ, ο,τι τραβάει η καρδιά σου :p

Με αυτά που άκουσα σήμερα, δεν βλέπω που είναι το νόημα να παρέμβω στην ισοστάθμιση ενός Trinnov. Είναι μάλλον ιεροσυλία :p.
Θα φτιάξω το target curve κατά τας γραφάς, και δεν θα ασχοληθώ. Κάποια στιγμή απο περιέργεια θα μετρήσω φυσικά ;)
καλε, δεν περιμενω να δω την καμπυλη που ακους, μου ειναι αδιαφορο...
...ο καθενας φτιαχνει την καμπυλη με βαση τον χωρο του το setup του και τις προτιμησεις του ;)
ειναι γεματο το ιντερνετ απο καμπυλες trinnov κ.λ.π.

απλα ειπα να βαλετε κανα γραφημα μετα απο 2 μηνες που εχετε το σουπερ ντουπερ εργαλειο ...
....αλλα βλεπω οτι υπαρχει καποιο θεμα και δεν βαζετε .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.352
Reaction score
125.299
υπαρχει καποιο θεμα
Ναι, γίνεσαι απεχθής.
Κάνεις ότι είναι δυνατόν για να είσαι όσο πιο απεχθής γίνεται.
Είναι το τελευταίο σου ποστ που ανέχομαι.
Στο επόμενο, μπήκες στη λίστα.

σε 1.5 λεπτο εισαι ετοιμος
1,5 ώρα έψαχνε που μπαίνει το αρχείο καλιμπραρισματος του μικροφώνου.
Μόνο αυτό δεν έγραψα, ότι είσαι έτοιμος σε 1,5 λεπτό.

Έγραψα ότι η ισοσταθμιση του τρίνοβ, πήρε 1,5 λεπτό, και οντως, τόσο παίρνει, είναι μια πολύ γρήγορη διαδικασία.
Και είναι έτοιμος να παίξει και να σου δείξει πως μπορούν να παίξουν τα ηχεία σου. Τι έχανες τόσα χρόνια.

Γραφήματα βγάζει αυτοματοποιημένα καμιά 100-αριά, ή τουλάχιστον φαίνονται ατελείωτα. Μερικά δείχνουν ακαταλαβιστικα, είναι το ένα ηχείο πάνω στο άλλο, τεθλασμένες γραμμές, κόμπος.

Δε ξέρω τι θες από αυτά, και προσωπικά δεν έχω όρεξη να σε εξυπηρετήσω σε κάτι.

Ούτε θέλω να δικαιολογήσω τα λεφτά μας:

πρεπει να δικαιολογηθουν τα λ7 σας καταλαβαινουμε....
Όχι, δεν πρέπει να δικαιολογηθούν καθόλου.
Λεφτά μας είναι, και τα πετάμε και στις γκόμενες.
Τα πετάμε γενικώς και αδικαιολόγητα, για να γουστάρουμε μόνο. Μόνο γούστα βγάζουμε.
Εντάξει κέφαλε;

Εσύ πάνε πάρε καμία παντόφλα μαλακιά.
Όταν σε βαράει στο κεφάλι να μη πονάς.
Κομπλεξάρα.
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Οι καμπύλες από το REW είναι μια χαρά για εμάς τους άσχετους που κάνουμε την πλάκα μας.
Φανερώνουν κάποια πολύ βασικά θέματα χώρου - ηχείων.

Καλό είναι να μην την ψωνίζουμε και να νομίζουμε ότι κάτι ξέρουμε ή ακόμα χειρότερα ότι είμαστε ειδικοί επί του θέματος.

Όλοι άσχετοι είμαστε.

Εκτός και αν κάποιος μετά το φυσικομαθηματικό αποφάσισε να φάει άλλα δυο χρονάκια σε σπουδές στην ακουστική.
Ε, αυτός ας μας πει με απλά λόγια τι κάνει ο Τρίνοβ.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Ο τρινοβ κανει οτι και αλλα μηχανήματα τέτοιους βεληνεκούς οπως η theta η datasat ,storm κλπ στον ήχο οπως οτι κανει η sim , barco , n9 jvc Sony 5000 στην εικονα .
Την διαφορα αυτη πληρώνεις πάντα .
Δεν ειναι τεράστια διαφορα δεν ειναι αμελητέα .
Καλα να ειναι τα παιδιά να χαίρονται αυτα που πήραν .
Δεν πρόκειται ποτε να απαξίωσω κατι επειδη δεν μπορω να το παρω εγω η δεν θελω .
Άλλος κυκλοφορεί με c50 Honda γιατι δεν μπορεί να το αλλάξει εδώ και 30 χρόνια και άλλος γιατι το λατρεύει .
Δικαίωμα όλων να υποστηρίζουν την αποψη τους .
Σεβαστό .
Ομως ουτε οι μεν ουτε οι δε πρέπει να προκαλούν .
Οπως ο κεφαλας ειναι εριστικός το ίδιο και ο έαρ .
Και οι 2 χάνουν το δίκιο τους .
Οποιος δεν τους αντέχει μπορεί να μην τους διαβαζει η να μην ξαναμπεί εδώ μεσα .
Τοσο απλα ειναι τα πράγματα ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.395
αλλα βλεπω οτι υπαρχει καποιο θεμα και δεν βαζετε .
Εγώ δεν το εχω δυο μήνες, το εχω μόνο δυο βδομάδες. Χθες το άνοιξα γιατι βαριόμουν να ασχοληθώ. Βλέπω μόνο NBA playoffs αυτή την εποχή.
Επίσης εχω βαρεθεί τις μετρήσεις, τις ρυθμίσεις και τα γραφήματα. Θέλω να ασχολούμαι όσο το δυνατό λιγοτερο. Το χόμπι μου είναι η μουσική και οι ταινίες, όχι το calibration.

Ο τερματογκάζι δεν ανεβάζει γραφήματα.

Ο Εαρ δεν εχει Umik, ούτε έχει κανει ισοστάθμιση, γιατι βαριέται και αυτός, και περιμένει να βάλει και τα Atmos, για να την κάνει μια φορά (κακώς, γιατί χρειάζεται να εξοικειωθεί πρώτα).

Δεν ξέρω αν εχει νόημα που απάντησα, τα τρολαρίσματα πρέπει να αγνοούνται.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.395
Επιπλέον, λόγω του σχετικά υψηλού συνολικού κόστους του συστήματος (όχι περισσότερο όμως από αρκετά βινυλιακά εδώ μέσα), θα ήθελα να είμαι πλέον λιτός στις περιγραφές για να μην προκαλώ αρνητικά συναισθήματα σε όσους διαβάζουν.
 

A

AKARL

Guest
Δεν υπάρχουν λόγια να σας το περιγράψω, και δυστυχώς δεν είμαι ο μπούτχιας να πλάσω μια ωραία ιστορία λογοτεχνικού όντιο.
Δεμπειράζει μρε ΕΑΡ, πες τα με δικά σου λόγια.

το σύστημα του ντιμιφουτ μέχρι χθες ήταν απλώς εντυπωσιακό, ισορροπημένο και αναλυτικό. Δυστυχώς όμως, τώρα γ@μαει αγριως ότι ξέρετε.
Α να γεια σου, το πχιάσαμε το νόημα εδά. :D

Ζεις μωρέ;

Μήλα! Ανησυχώ..
Πορτακάλια! Κι εγώ. :p
[DOUBLEPOST=1558162004][/DOUBLEPOST]
Επίσης εχω βαρεθεί τις μετρήσεις, τις ρυθμίσεις και τα γραφήματα. Θέλω να ασχολούμαι όσο το δυνατό λιγοτερο. Το χόμπι μου είναι η μουσική και οι ταινίες, όχι το calibration.
QFT. RESPECT! :hi:
[DOUBLEPOST=1558162168][/DOUBLEPOST]
Εκτός και αν κάποιος μετά το φυσικομαθηματικό αποφάσισε να φάει άλλα δυο χρονάκια σε σπουδές στην ακουστική.
Ε, αυτός ας μας πει με απλά λόγια τι κάνει ο Τρίνοβ.
Υπάρχει κάποιος και τον λένε Άλεξ Ζαπάντη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.352
Reaction score
125.299
Επιπλέον, λόγω του σχετικά υψηλού συνολικού κόστους του συστήματος (όχι περισσότερο όμως από αρκετά βινυλιακά εδώ μέσα), θα ήθελα να είμαι πλέον λιτός στις περιγραφές για να μην προκαλώ αρνητικά συναισθήματα σε όσους διαβάζουν.
Άσε μας ρε αδερφέ που θα έχεις κι ενοχές γιατί πήρες ακριβό προ!
Ρε τρελοκομείο, του νταποστ ξέρεις τι λεφτά έχουν τα ηχεία του; Λες να ντρέπεται για αυτά ή θα τον κακιώσουμε κιόλας;
Ο Τζιοβάνι με τα pmc; Πρέπει να ντρέπεται που έχει ακριβό στέρεο;
Ή μήπως εμείς κακιωσαμε με τον τζιοβανη από τη ζήλεια μας και του γράψαμε βλακείες; Χαχαχαχαχα

Και συ δηλαδή τι πια τόσο πανάκριβο νομίζεις πως πήρες που θα έχεις κι ενοχές;

Το 999% των χαϊεντάδων τα φτύνει τα λεφτά του τρίνοβ σε καλώδια!

Άσε μας κουκλίτσα μου....:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.352
Reaction score
125.299
Ο τρινοβ κανει οτι και αλλα μηχανήματα τέτοιους βεληνεκούς οπως η theta η datasat ,storm κλπ
Όχι Μάκη, καμία σχέση.
Τα υπόλοιπα που λες, παίζουν με ντιρακ.
Ουδεμία σχέση.
Κλάσεις ανώτερο το σύστημα ισοσταθμισης του τρίνοβ, και εντελώς μοναδικό.
 


D

Deleted member 38719

Guest
Ή μήπως εμείς κακιώσαμε με τον τζιοβανη από τη ζήλεια μας και του γράψαμε βλακείες
όχι, δεν το έχεις κάνει συγκεκριμένα, αλλά έχεις ανοίξει άλλα νήματα όπου εκεί "πυροβολείς" ανελλιπώς και πρώτα πρώτα ότι είναι δικάναλό! εμμέσως πλην σαφώς ειρωνεύεσαι όσους έχουν πχ jadis... Κάνω λάθος?

Καλοτάξιδο το εργαλείο, Dimifoot, its one of best!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.352
Reaction score
125.299
Οκ, όπως νομίζεις μέλος..
τα τρολ(αρίσματα) πρέπει να αγνοούνται
Ακολουθώ την προτροπή. ;)

Καλημέρα σας κύριοι. :drinks:
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.408
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top