Νέος στο χώρο - Επιλογή ηχείων - Ενισχυτή

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν πας σε DAC, γνώμη μου να έχει και έλεγχο volume. Δεν παλεύεται να προσπαθείς να ρυθμίσεις συνέχεια την ένταση από τον υπολογιστή. Το χειροπιαστό κουμπί έχει άλλη χάρη.
Volume? μόνο αυτό? Αν το dac εκτελεί χρέη πηγής/προ τότε τηλεχειρισμό πρέπει να έχει, εκτός κι αν απευθύνεται σε μαζοχιστές.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Volume? μόνο αυτό? Αν το dac εκτελεί χρέη πηγής/προ τότε τηλεχειρισμό πρέπει να έχει, εκτός κι αν απευθύνεται σε μαζοχιστές.
η αληθεια ειναι οτι εκεινο το musical fidelity v90 που βλεπαμε δεν φαινεται να εχει...
μωρε ας κανει καλα την δουλεια του, χαλαλι :p
(εκτος αν εχουμε εναλλακτικες)
 

Μηνύματα
21
Reaction score
16
με βαση τον ιστορικο προενισχυτη που φοραει ο nad 3020, μπορει να κολλησει επανω του εναν μεταχειρισμένο rotel 970, 03 , 06, ενα ζευγαρι καλομεταχειρισμενα ελληνικα ηχεια σαν τα σπεκτρουμ s37 , roister emphasis πχ και να εχει ενα αξιοπρεπεστατο συστηματακι.
Αν δε ακουει μονο απο pc, μπορει να παρει μια καρτα φιλτρο ρευματος της elfidelity, να του δωσει μια καθαρη usb, και να βαλει ενα pci dac asus xonar, ακομα και της elfidelity me dac chip akm 4490.
με κόστος 100 ευρω οι δυο elfidelity.
Νομιζω οτι ειναι λογικες κινησεις
[DOUBLEPOST=1558012281][/DOUBLEPOST]Σου εγραφα παρακατω.
Αν βρεις dacmagic plus me 200 eurosz παρτο αερα.
Η την εξαιρετικη asus xonar 1.7.
Της αλλαζεις δυο opamp και παιζει παρα πολυ καλα, ο nad σου σαν προςνισχυτης ειναι εξαιρετικός, κολλα επανω του εναν μεταχειρισμενο ροτελ, βρες δυο ηχεια, γεμάτες οι αγγελιες με ηχεια, και καθαρισες εξαιρετικα.
Αυτα σου προτεινω πρατεις οπως θέλεις
[DOUBLEPOST=1558012494][/DOUBLEPOST]σε pci asus xonar 1.7, αλλαζεις opamps και ειναι σειναι σουπερ.
Β μια κινέζικη elfidelity 70 euros με akm 4490 chip.
Dac magic plus αερα αλλα πας για 200 ενα καλομεταχερισμενο.
[DOUBLEPOST=1558012617][/DOUBLEPOST]Μη κολλατε μωρε στις λεπτομέρειες.
Υπαρχουν τηλεχειριζομενα ποτεσιομετρα alps , βαζεις ενα σε δευτερο χρόνο
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Αγαπητοί συμφορουμιτες σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας θα προσπαθήσω να ανέβω Αθήνα σε λίγες μέρες να ακούσω και να επανέλθω με ερωτήσεις σχετικά με

*βασεις
*room treatment (ότι περισσέψει από ευρά, θα σας περιγράψω και το δωμάτιο)

Και θα δοκιμάσω τα:
*Zensor + nad 3020 (να μου φύγει η καψα)
*Focal alpha 65 (μου έχουν κάτσει πολύ καλά στο κεφάλι πριν τα ακούσω )
*Adam T7V
*Rokit 8 g3

Χίλια ευχαριστώ, η ιδέα με τα ενεργά μ άρεσε άπειρα. Περιμένω το άκουσμα τώρα!
 


Μηνύματα
296
Reaction score
546
Έμπλεξες με παλαβους...

Άντε, καλά ξεμπερδέματα τώρα! ;)


Ζήτω τα ενεργά βρε, δεν υπάρχει επιστροφή μετά από αυτά! :)
Ναι απ ότι ειδα στο φόρουμ ένα μεγάλο ποσοστό τα προτείνει... Γενικά όλοι μας όταν ξεκινάμε έχουμε εικόνα οτι ενισχυτής και passive = το καλύτερο αποτέλεσμα σε όλα τα range τιμών...
Γιααα να δούμε τι θα ακούσουμε

*Στις βάσεις για να κάνουμε την δουλειά μας ένα ποσό των 40-100 ευρώ το ζεύγος είναι καλό για τα ηχεία που συζητάμε?
*προσέχουμε κάτι συγκεκριμένο?
*αξίζει να φτιάξω custom ή όντως ψάχνουμε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά?

Είδα τις
*metro ss015
*gator gfw-spk-sm50
*norstone esse
*norstone stylum 2
*custom design rs200
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτά είναι nearfield monitor. Δηλαδή για να ακούς από 1,5 μέτρο όχι για τα 2,5-3 που έχει αναφέρει ο φίλος μας. Εκεί νομίζω θέλει mid field, δηλαδή >500 ευρώ/ηχείο.
Ένα ενεργό με 8αρι γουφερ είναι πολυυυυυύ πιο "midfield" από ένα παθητικό βάσης ή και δαπέδου με 6,5αρι.
Στην αγορά των μτχ που προτρέπεις τον φίλο να στραφεί, δε μπορώ να φανταστώ ποιο παθητικό στα 300 ευρώ θα μπορούσε να βρει, το οποίο οδηγουμενο από τον αναιμικο Nad, θα ήταν πιο κατάλληλο για τα 2,5 μέτρα από ένα προσιτό 8ιντσο ενεργό.
Εκτός και αν εννοείς να στραφεί σε μτχ ενεργά, ώστε με τα 300 ευρώ να πάρει κάτι καλύτερο. Εκεί συμφωνούμε.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
*Στις βάσεις για να κάνουμε την δουλειά μας ένα ποσό των 40-100 ευρώ το ζεύγος είναι καλό για τα ηχεία που συζητάμε?
*προσέχουμε κάτι συγκεκριμένο?
*αξίζει να φτιάξω custom ή όντως ψάχνουμε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά?

Είδα τις
*metro ss015
*gator gfw-spk-sm50
*norstone esse
*norstone stylum 2
*custom design rs200
Τις πρώτες έχω εγώ (Metro SS015) και είναι μια χαρά και φθηνές...;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Τις πρώτες έχω εγώ (Metro SS015) και είναι μια χαρά και φθηνές...;)
Κι εγώ έχω κλώνους αυτών, αλλά για να γίνουν σταθερές χρειάστηκαν μεγάλες μετατροπές ώστε να είναι ασφαλή τα βαριά μου ηχεία.
Είναι πούπουλο το κάτω τρίγωνο.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Κι εγώ έχω κλώνους αυτών, αλλά για να γίνουν σταθερές χρειάστηκαν μεγάλες μετατροπές ώστε να είναι ασφαλή τα βαριά μου ηχεία.
Είναι πούπουλο το κάτω τρίγωνο.
Ναι, για τα ηχεία πάντως που ενδιαφέρεται ο φίλος πιστεύω θα είναι μια χαρά...κι εγώ τα T7V έχω βάλει, δεν έχουν κανένα πρόβλημα...
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Έχω κι εγώ δύο τέτοια αλλά πήρα κι από τον κήπο δύο στηρίγματα για τις ντοματιες, επειδή όταν βαράει το σαμπ κάνουν λίγο τραμπαλα.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ένα ενεργό με 8αρι γουφερ είναι πολυυυυυύ πιο "midfield" από ένα παθητικό βάσης ή και δαπέδου με 6,5αρι.
Στην αγορά των μτχ που προτρέπεις τον φίλο να στραφεί, δε μπορώ να φανταστώ ποιο παθητικό στα 300 ευρώ θα μπορούσε να βρει, το οποίο οδηγουμενο από τον αναιμικο Nad, θα ήταν πιο κατάλληλο για τα 2,5 μέτρα από ένα προσιτό 8ιντσο ενεργό.
Εκτός και αν εννοείς να στραφεί σε μτχ ενεργά, ώστε με τα 300 ευρώ να πάρει κάτι καλύτερο. Εκεί συμφωνούμε.
Αυτά εδώ (από αγγελία στο φόρουμ): Audio Spectrum Artemis : 400 euro (δεν βάζω λινκ για να μην θεωρηθεί ότι προμοτάρω την αγγελία)
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Αν μπορείς, φτιάξτες μόνος σου. Όπως θα κάνω κι εγώ.
@Petros_Dalipis όταν φτιάχνουμε βάσεις πρέπει να προσέξουμε κάτι στον σχεδιασμό (κάποιο feature, δεν ξέρω βλέπω διαφορα στο νετ.. Βάσεις με ακίδες, παχιές βάσεις, λεπτές βάσεις κλπ )
Η απλά μια στιβαρή κατασκευή, βαριά και ανθεκτική?
*Πιο απλά τι χαρακτηριστικά ξεχωρίζουν μια καλή βάση από μια κακή?

[DOUBLEPOST=1558174777][/DOUBLEPOST]Όσο αναφορά τον περιορισμό τον ηχητικών ανακλάσεων στον χώρο μπορούμε να στραφούμε στα τελείως οικονομικά πάνελ /foams για αρχή? (αυτά του κιλού που κάνουν 10-15 ευρώ 4 τεμάχια 30*30cm)

Ο τοίχος πίσω από τα ηχεία είναι άδειος
Ο τοίχος απέναντι από τα ηχεία έχει μια χαμηλή συρταριερα
Ο τοίχος δεξιά από τα ηχεία μια πολύ ψηλή μεγάλη βιβλιοθήκη
Ο τοίχος αριστερά δεν έχει τπτ
Το Ταβάνι ειναι κλασσικό όχι ιδιαίτερα ψηλό / χαμηλό


 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτά εδώ (από αγγελία στο φόρουμ): Audio Spectrum Artemis : 400 euro (δεν βάζω λινκ για να μην θεωρηθεί ότι προμοτάρω την αγγελία)
Ναι... Ο 3020 που έχει ο φίλος με τα 20 ολόκληρα βαττ του, θα τα πάει μαμιωντας τα Άρτεμις..
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Στιβαρή κατασκευή, να μην έχει ελαστικότητα το κατακόρυφο σίδερο, βαριά βάση.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Ένα ενεργό με 8αρι γουφερ είναι πολυυυυυύ πιο "midfield" από ένα παθητικό βάσης ή και δαπέδου με 6,5αρι.
Στην αγορά των μτχ που προτρέπεις τον φίλο να στραφεί, δε μπορώ να φανταστώ ποιο παθητικό στα 300 ευρώ θα μπορούσε να βρει, το οποίο οδηγουμενο από τον αναιμικο Nad, θα ήταν πιο κατάλληλο για τα 2,5 μέτρα από ένα προσιτό 8ιντσο ενεργό.
Εκτός και αν εννοείς να στραφεί σε μτχ ενεργά, ώστε με τα 300 ευρώ να πάρει κάτι καλύτερο. Εκεί συμφωνούμε.
Καλησπέρα Χάρη!
Την αγορά μεταχειρισμένων την φοβάμαι λίγο λόγω του γεγονότος ότι πρέπει να μετακινούμαι πέρα δώθε για να ακούω ηχεία, δεν την αποκλείω βέβαια!

Οι αγορές μου περιοριζονται σε woofer 6.5-7", το 8αρι δεν το Πιάνω χρηματικά όπως το Focal alpha 80. Ελπίζω να μην έχουν μεγάλες διαφορές... Θα ακούσω κιόλας.

*ο nad μου έχει πληγωθει ήδη με όλα αυτά που λέγονται εδώ μέσα

Σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου στο thread!
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top