Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Κοίτα να σου πω, προφανώς έχω αρκετές (έως πολλές) ιδιαίτερα καλές εγγραφές.
Σπανίως έως ποτέ δεν τις ακούω.

Κατέβηκα χθες κι άκουσα κάποια κομμάτια από τα πολιτικά του Μικρούτσικου (κι ύστερα γιατρέ..) μετά λίγο από τον φίλο μου τον Κρητικό (μπήκαν στην πόλη οι οχτροί...) κι έκλεισα με Βασιλάκη. Προφανώς σποτιφάι... Δεν βλέπω λόγο να ψάξω κάτι άλλο...

Υπέροχα μου ακούστηκαν. Δεν έχω παράπονο. Βεβαίως δεν έκατσα να κάνω κριτική ακρόαση των μικροδυναμικων και του βάθους της ηχογράφησης, του πλούτου του ηχοχρωματος και της ανάλυσης των πριμων... Βασιλάκη λέμε ρε...

Α, σε όρο θρι Ντι. Όλα παίζανε γύρω γύρω, αλλά δε τα πολυκαταλαβαινω, σα νά'ναι στέρεο από μπροστά ακούγεται, μόνο ...πιο καλά. :D
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Οταν άκουγα με τα προηγούμενα ηχεία spotify και χωρίς να συγκρίνω με tidal δεν μπορούσα να καταλάβω κάτι κακο!
Τώρα οταν ακούς το ίδιο τραγούδι μια σε spotify και μετα σε tidal υπάρχουν διαφορες που γίνονται αμέσως αντιληπτές !
Φίλε Jiovani πράγματι τα pmc είναι από τα πιο αποκαλυπτικά ηχεία της αγοράς και ακούγονται με άνεση όλες οι διαφορές. Έχω πολλές επειρίες με όλες τις σειρές της εταιρείας και με τα δικά σου ηχεία.

Κατάφερα να ευχαριστηθώ το spotify με τέτοιας κατηγορίας ηχεία μόνο με συδυασμό ακριβού streamer.
Το Tidal μάλιστα έπαιξε καλύτερα και από Flac loosless αρχεία.
Μην με ρωτάτε γιατί. Καταθέτω μόνο την εμπειρία μου προς κάθε ενδιαφερόμενο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Στο ίδιο σενάριο, για τον φίλο μας τον Τζιοβάνι, με τα εξαιρετικά pmc, έχει ας πούμε μια βελτίωση 5% (το δίνω απλόχερα, χωρίς να νομίζω ότι είναι τόσο πολύ) ακούγοντας τινταλ σε σχέση με σποτιφάι, ακούγοντας Μαρινέλλα, Μάλαμα, δεξερωγώ τι, αδιάφορο.
Στα ίδια κομμάτια μουσικής, όταν με το καλό προσθέσει το όμοιο κεντρικό ηχείο, και αν βάλει και ακόμα 2 για σαραουντ, να πάει σε 5-καναλο, η διαφορά που θα ακούσει με upmixing θα είναι της τάξης του 40-60%, κι είναι "σεμνή" η εκτίμηση...
Δηλαδή, το σποτιφάι σε πολυκάναλο σετάπ θα παίζει αισχρά καλύτερα από το τινταλ σε δικάναλο.

Άρα, μας φταίει το σποτιφάι; που ακριβώς; :D:p

Το δάσος και το δέντρο. Φακτς.
[DOUBLEPOST=1558173922][/DOUBLEPOST]
συδυασμό ακριβού streamer.
Ποιο;
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Να αναφέρω επίσεις οτι έχω στο υπνοδωμάτιο μου τα Pmc twenty22 με ένα lyngdorf 3400 και ακούω τέλεια spotify μέσω του streamer που περιλαμβάνει το lyngdorf. Δεν μου λέιπει τίποτα εκτός από sub που θα μπει σύντομα.
Το σποτιφαι μπορεί να παίξει απίστευτα καλά. Απλά θέλει τον τρόπο του.
 

A

AKARL

Guest
Προφανώς σποτιφάι... Δεν βλέπω λόγο να ψάξω κάτι άλλο...
Προσωπικά χρειάστηκα μνιά μακρά και, μάλλον, επίπονη προσπάθεια προκειμένου, αρχικά, να συνειδητοποιήσω τις ανυπόστατες βεβαιότητες που κουβαλούσα και, στη συνέχεια, να αποδομήσω τις όλες ανοησίες περί των "κακών και χαμηλής πχοιότητας" πσηφιακών αρχείων και της "υπεροχής" του αγνού αναλογικού ήχου του βινυgλίου.

Τώρα απολαμβάνω τη μουσική που αγαπάω ασχέτως φορέα αυτής - τα πράγματα είναι πολύ απλούστερα και καλύτερα. Μεγάλο ρόλο στα παραπάνω έπαιξε η "ξεροκεφαλιά" σου και η "εμμονή" σου. Άλλους τους "προσβάλλει", τους δημιουργεί υποψίες και τους "θίγει" ... άλλους τους βοηθά. Διαλέγεις και παίρνεις.

Εννοείται ότι, ως μουσικόφιλος και ουχί ακροαματικόφιλος, προτιμώ την ποικιλία και μουσικό πλούτο του Σποτιφύ έναντι της "ανώτερης πχοιότητας" του Τιντάλ. Προτιμήσεις, προτεραιότητες και επιλογές γαρ... ;)

Από 'μένα thanx a bunch! ;) :) :drinks:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το μεγάλο πλεονέκτημα του spotify είναι η χρήση στο δρόμο. Τουλάχιστο εγώ έτσι το χρησιμοποιώ καθώς στο σπίτι υπάρχει η database και σχεδόν ό,τι θέλω το έχω ή το αποκτώ. Στο δρόμο όμως θα πρέπει να μεταφέρω άλμπουμς στο κινητό, να τα αλλάζω όταν τα βαριέμαι, να τα μετατρέπω σε mp3 αν θέλω να μην καταλαμβάνουν μεγάλο όγκο και γενικά ποτέ δε θα έχω μαζί μου όσα μπορεί να θέλω. Με το spotify όμως και ένα "πακετάκι" δεδομένων από την κινητή ειδικά για audio/video (η vodafone έχει, φαντάζομαι και οι άλλες εταιρίες) έχω μία τεράστια database πάντα στο κινητό μου, για το δρόμο, για το ταξίδι, για τις διακοπές κτλ. Έχω λιγότερο από μήνα που το χρησιμοποιώ, καθώς το σνόμπαρα σαν άχρηστο για μένα, αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος και λογικά θα το διατηρήσω.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Ποιο;
Auralic aries g2
Innuos zenith

Ξέρω είναι πανακριβα(περίπου 4000€) αλλά κάνουν το streaming να παίζει καλύτερα από οτι ο υπολογιστης με flac.

Μιλάω πάντα για συστήματα της κλάσης του jiovani. Με χαμηλότερων δυνατοτήτων συστήματα υπάρχουν πολύ καλά φτηνότερα στιμεράκια.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
Auralic aries g2
Innuos zenith
Ερώτηση! Αυτά τα δύο (με εξαίρεση το ριπάρισμα του Ίνουος) αλληλοεπικαλύπτονται? Δλδ, οι λοιπές λειτουργίες τους ταυτίζονται?
Κι άλλη μία. Αν κάποιος έχει το Άριες ή οποιοδήποτε παρόμοιο, μπορεί να ριπάρει μέσω αυτού, μιας και είναι D to D?
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κατέβηκα χθες κι άκουσα κάποια κομμάτια από τα πολιτικά του Μικρούτσικου
Όχι βρε γιατρέ μου...αυτά είναι κομμουνιστικά!:D
Βασιλάκη λέμε ρε...
Καρρά ,Τερλέγκα ή Παπακωνσταντίνου?:p

Α, σε όρο θρι Ντι. Όλα παίζανε γύρω γύρω,
Σε κλασσικό δικάναλο η σουβλερή μύτη του Παπακωνσταντίνου μένει στη θέση της...σε όρο θρι ντι όμως περιφέρεται και κινδυνεύεις να σου βγάλει κανά μάτι...Να γιατί δεν πεθαίνει το δικάναλο!:D:D
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Ερώτηση! Αυτά τα δύο (με εξαίρεση το ριπάρισμα του Ίνουος) αλληλοεπικαλύπτονται? Δλδ, οι λοιπές λειτουργίες τους ταυτίζονται?
Κι άλλη μία. Αν κάποιος έχει το Άριες ή οποιοδήποτε παρόμοιο, μπορεί να ριπάρει μέσω αυτού, μιας και είναι D to D?
Την ίδια δουλειά κάνουν πάνω κάτω.
Ριπάρισμα κάνει μόνο το Innuos. Το Auralic έχει δική του app για κινητά και τάμπλετ, έχει Air play και Wi-Fi.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ερώτηση προς χρήστες Spotify...

Σε λογαριασμό premium ,έχω τη δυνατότητα στο κινητό μου να κάνω download ό,τι θέλω ,είτε αυτό είναι μεμονωμένο άλμπουμ είτε κάποια playlist δική μου ή άλλη δημόσια ,προκειμένου να τα ακούω σε offline mode.
Όταν μπαίνω με τον ίδιο λογαριασμό από το πισί (windows 10) ,το κουμπάκι "download" εμφανίζεται μόνο σε κάποιες playlists ,αλλά σε κανένα από τα άλμπουμς που δοκίμασα .
Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο ,ή ξέρει τι μπορεί να φταίει?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Καρρά ,Τερλέγκα ή Παπακωνσταντίνου?:p
Παπακωνσταντίνου ρε τρελέ!
Σε κλασσικό δικάναλο η σουβλερή μύτη του Παπακωνσταντίνου μένει στη θέση της...σε όρο θρι ντι όμως περιφέρεται και κινδυνεύεις να σου βγάλει κανά μάτι...Να γιατί δεν πεθαίνει το δικάναλο!:D:D
Θα κλάψεις άμα σε βάλω να ακούσεις Βασιλάκη σε όρο θρι Ντι στην σπέσιαλ θέση ακρόασης στο χώρο μου.
Κλάμα.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
94.000
Γιατί βρε, κομμουνιστής αφού...:fuckyou:
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Tidal και qobuz.
To Spotify προσβάλλει την πελατεία του προσφέροντας ποιότητα mp3 το 2019, ακόμα και αν το 98% των ακροατών δεν θα εκτιμήσει την διαφορά. Φτύστε τους.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top