technics sl 1900 συντηρηση-βελτιωση.

Μηνύματα
2.088
Reaction score
5.453
Καλησπερα στην παρεα.
Ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου πικαπ εδω και καποια χρονια,στο οποιο τον τελευταιο μηνα με ειχε πιασει η μανια να του κανω οτι περναει απο το χερι μου με σκοπο την βελτιωση του ηχου του.
Του ειχα τοποθετησει μια ortofon 2m red ,με το headshell που ειχε το πικαπ απο την μαμα technics,το οποιο αλλαξα με ενα ortofon ,και ρυθμισα την κεφαλη εκει που ελεγε ο κατασκευαστης,με παχυμετρο γιατι ειμαι λιγο βλαμενος!!!!!
Παρολη τη ρυθμιση η βελτιωση δεν μου αρκουσε,και μπηκα στην διαδικασια να αλλαξω τα καλωδια σηματος που ειχε απο την μαμα technics λογο του οτι ειναι και 42 ετων παρακαλω.
technics-old-cables.jpg

Ειχα καλωδια και βισματα τα οποια και αλλαξα,
newcable.jpg

newrca.jpg

cables-on.jpg

Ελα ομως που δεν μου αρεσε ετσι οπως ηταν συνδεδεμενα τα καλωδια,μεσω μιας πλακετας,οποτε και την παρεκαμψα
cables-sleeved.jpg

συνδεοντας απευθειας τα καλωδια μεταξυ τους.
Τα επιασα προσεχτικα πανω στην πλακετα για να εχουν τον αερα που χρειαζεται για να δουλευε ο βραχιονας σωστα (χρωστω φωτογραφια).
Το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο ηχητικα αλλα εκανα και ενα λαθος γιατι καθαρισα τα γρασσα που ειχε λογο του οτι ειχαν κολλησει και δεν ανεβοκατεβαινε σωστα ο βραχιονας ,και το γρασσο που ειχα ειναι ποιο ποιο λεπτο απο αυτο που πρεπει,και τωρα κατεβαινει μαλιοκουβαρα!!!.
Στον φανο δεν βρηκα(ειναι σε ελλειψη)λευκο γρασσο και θα ηθελα αν καποιος γνωριζει καποιο αλλο αντιστοιχο γι αυτη την δουλεια να μου το αναφερει για να κανω την σωστη λιπανση.
επισης σκεφτηκα αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο να αλλαζα και τα καλωδια του βραχιωνα ,με καποια νεοτερα αλλα να μην πληρωσω ενα χερι και ενα ποδι μαζι.
Οποιο σχολιο ευπροσδεκτο.
 



Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Σε κάθε περίπτωση, δώσε προσοχή στο ιξώδες του λιπαντικού. Για τον μηχανισμό του technics ενδείκνυται ιξώδες μεταξύ 300000 και 500000. Αν χρησιμοποιήσεις λεπτότερο, ο βραχίονας θα πέφτει απότομα, αν χρησιμοποιήσεις πιο πηχτό, ενδέχεται να μην κατεβαίνει καθόλου. Προσωπικά χρησιμοποίησα αυτό των 500000, και λειτουργεί στην εντέλεια.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Tο γράσο που χρειάζεσαι είναι αυτό:

https://www.ebay.co.uk/itm/2ml-Sili...657919?hash=item1ef99a4cff:g:Od4AAOSwv0tU596Q

Η διαδικασία είναι κάπως χρονοβόρα, αλλά τίποτα που θα σε δυσκολέψει ιδιαίτερα.
Θα προτεινα το 300000cst.To 500000cst στο λινκ ειναι πολυ παχυ και θελει προσοχη.Λιγο παραπανω και θα κατεβαινει πολυ αργα εως καθολου ο βραχιονας.Πριν μολις 2 μερες διορθωσα ενα armlift ενος audiocraft AC-300 με λαδι 300000cst και δουλευει αψογα.Πολυ λιγο χρειαζεται και ισως να χρειαστει και λιγο πειραματισμος.Λιγο στην επαφη μοχλου και πιστονιου και λιγο στα τυχωματα του κυλινδρου εσσωτερικα.Το παλιο λαδι πρεπει να καθαριστει οπως δηποτε με οινοπνευμα.
[DOUBLEPOST=1558197492][/DOUBLEPOST]
Σε κάθε περίπτωση, δώσε προσοχή στο ιξώδες του λιπαντικού. Για τον μηχανισμό του technics ενδείκνυται ιξώδες μεταξύ 300000 και 500000. Αν χρησιμοποιήσεις λεπτότερο, ο βραχίονας θα πέφτει απότομα, αν χρησιμοποιήσεις πιο πηχτό, ενδέχεται να μην κατεβαίνει καθόλου. Προσωπικά χρησιμοποίησα αυτό των 500000, και λειτουργεί στην εντέλεια.
Μαζι γραφαμε ? :)
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Ψάξε για λάδι σιλικόνης 300000 cst για σαζμάν στα καταστήματα μοντελισμού (λέω τα μυστικά μου αλλά δεν πειράζει...) Πάρε και 500000 cst να κάνεις μίξη αν χρειαστεί (αν το ένα κατεβαίνει αργά αλλά το άλλο γρήγορα).
Γιάννης
 

Μηνύματα
2.088
Reaction score
5.453
Μολις διαβασα τα νουμερα που αναφερατε πηγε το μυαλο μου στα λαδια για αναρτησεις των τηλεκατευθυνομενων αυτοκινητων που ειχα,σας ευχαριστω ολους,
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μολις διαβασα τα νουμερα που αναφερατε πηγε το μυαλο μου στα λαδια για αναρτησεις των τηλεκατευθυνομενων αυτοκινητων που ειχα,σας ευχαριστω ολους,
Προσεξα οτι στο καλωδιο του βραχιονα σου εχεις βαλει μαζι τους δυο αγωγους για + και για - χρησιμοποιεις την θωρακιση.Με αυτο τον τροπο εχεις αυξησει την χωρητικοτητα περιπου ισως και στο διπλασιο,κατι που δεν ειναι καλο ιδιαιτερα αν εχεις ΜΜ κεφαλη.
Στην θεση σου,θα χρησιμοποιουσα τους δυο αγωγους εναν για + και εναν για - και την θωρακιση θα την εβαζα στο - του rca η θα την εβγαζα εξω απο το rca και με δυο κοντα καλωδιακια θα την εστελνα και αυτην στην γειωση.Στην δευτερη περιπτωση,προσεξε μεσα στο rca η θωρακιση να μην αγγιζει το - του rca.Καλυψε την με θερμοσυστελλομενο (και στα δυο rca).Στην πλευρα δε του πικαπ η θωρακιση να κοπει ωστε να μην εχει επαφη με τιποτα.
 
Last edited:

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Γιατί έβαλες καλώδια balanced; Έχεις προενισχυτή με τέοιου είδους είσοδο; Δεν είναι καλή επιλογή λόγω μεγάλης χωρητικότητητας.
Το ιδανικό είναι να βρούμε ένα καλώδιο μηδενικής χωριτικότητας και να παίξουμε με τον προ και τις επιλογές που μας δίνει ώστε να ματσάρουμε τέλεια την κεφαλή με αυτόν. Αν βέβαια μιλάμε για κεφαλή MC τότε αλλάζει τπ πράγμα...
Γιάννης
 

Μηνύματα
2.088
Reaction score
5.453
Προσεξα οτι στο καλωδιο του βραχιονα σου εχεις βαλει μαζι τους δυο αγωγους για + και για - χρησιμοποιεις την θωρακιση.Με αυτο τον τροπο εχεις αυξησει την χωρητικοτητα περιπου ισως και στο διπλασιο,κατι που δεν ειναι καλο ιδιαιτερα αν εχεις ΜΜ κεφαλη.
Στην θεση σου,θα χρησιμοποιουσα τους δυο αγωγους εναν για + και εναν για - και την θωρακιση θα την εβαζα στο - του rca η θα την εβγαζα εξω απο το rca και με δυο κοντα καλωδιακια θα την εστελνα και αυτην στην γειωση.Στην δευτερη περιπτωση,προσεξε μεσα στο rca η θωρακιση να μην αγγιζει το - του rca.Καλυψε την με θερμοσυστελλομενο (και στα δυο rca).Στην πλευρα δε του πικαπ η θωρακιση να κοπει ωστε να μην εχει επαφη με τιποτα.
Σωστος το αλλαξα ηδη.
finished.jpg


Γιατί έβαλες καλώδια balanced; Έχεις προενισχυτή με τέοιου είδους είσοδο; Δεν είναι καλή επιλογή λόγω μεγάλης χωρητικότητητας.
Το ιδανικό είναι να βρούμε ένα καλώδιο μηδενικής χωριτικότητας και να παίξουμε με τον προ και τις επιλογές που μας δίνει ώστε να ματσάρουμε τέλεια την κεφαλή με αυτόν. Αν βέβαια μιλάμε για κεφαλή MC τότε αλλάζει τπ πράγμα...
Γιάννης
Σε ευχαριστω Γιαννη αυτα τα καλωδια ειχα και αυτα χρησιμοποιησα, θα κοιταξω να αγορασω καλωδιο και οταν θα το ανοιξω για να βαλω τα γρασσα τοτε θα δοκιμασω και τα καλωδια,οχι mm ειναι η κεφαλη.

Νασος
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν ειναι κανονας να εχει ψηλη χωρητικοτητα επειδη ειναι balanced το καλωδιο.Μαλλον προτιμοτερα ειναι λογω συμμετριας νοουμενου οτι η θωρακιση χρησιμοποιηθει σωστα για unbalanced εισοδο phono.
 

Μηνύματα
2.088
Reaction score
5.453
Δεν ειναι κανονας να εχει ψηλη χωρητικοτητα επειδη ειναι balanced το καλωδιο.Μαλλον προτιμοτερα ειναι λογω συμμετριας νοουμενου οτι η θωρακιση χρησιμοποιηθει σωστα για unbalanced εισοδο phono.
Αγνοουσα οτι τα καλωδια των πικαπ πρεπει να ειναι χαμηλης χωρητικοτητας. Αυτο εχει 70pf ανα μετρο στους αγωγους και 125 pf το μπλενταζ. Αν γνωριζετε καποιο που να ειναι καταλληλο ,με χαμηλοτερη χωρητικοτητα θα ηθελα να το αναφερετε για να το αλλαξω.
Σας ευχαριστω και παλι.
 



Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Αγνοουσα οτι τα καλωδια των πικαπ πρεπει να ειναι χαμηλης χωρητικοτητας. Αυτο εχει 70pf ανα μετρο στους αγωγους και 125 pf το μπλενταζ. Αν γνωριζετε καποιο που να ειναι καταλληλο ,με χαμηλοτερη χωρητικοτητα θα ηθελα να το αναφερετε για να το αλλαξω.
Σας ευχαριστω και παλι.
Τα mogami είναι χαμηλής χωρητικότητας
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Ποιο είναι το μέγιστο επιτρεπτό μήκος καλωδίου phono, πέρα από το οποίο αρχίζουμε να έχουμε απώλειες σήματος (για κεφαλές mm);
 

Μηνύματα
2.088
Reaction score
5.453
Διαβαζοντας ,βρηκα μια αναφορα για Belden 1855A το ποιο εχει χωρητικοτητα 16.3 pf ανα ποδι.
Ποιο είναι το μέγιστο επιτρεπτό μήκος καλωδίου phono, πέρα από το οποίο αρχίζουμε να έχουμε απώλειες σήματος (για κεφαλές mm);
Δεν εχεις απωλεια απο οτι καταλαβαινω απο τις ακροασεις τωρα με τις δοκιμες ,δινει περισσοτερη παραμορφωση.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Σε σχέση με την αντίσταση της κεφαλής και την αντίσταση εισόδου του προ, το 0.5 Ωμ παραπάνω λόγω μήκους δεν αλλάζει τίποτα, ΟΜΩΣ, σε σχέση με τον θόρυβο λόγω πολύ μεγάλου κέρδους του προ, όσο πιο μικρό μήκος τόσο το καλύτερο. Και όσο πιο καλή θωράκιση (η διπλή είναι ιδανική) τόσο το καλύτερο. Από όλες τις δοκιμές που έχω κάνει έχω καταλήξει σε δύο καλώδια, το Catharsis (ήταν ένα high end καλώδιο για car audio με μεσαίο αγωγό που ταιριάζει και για την γείωση) και το Sommer Cable. Έχουν και τα δύο OFC και το Catharsis έχει διπλή θωράκιση και χωριτικότητα 40 pF ανά μέτρο. Αυτό μου έδωσε και το δικάιωμα να πάω στα 1.5 μέτρα λόγω θέσης του πικάπ.
Γιάννης
 

Μηνύματα
2.088
Reaction score
5.453
mogami 2549 στους αγωγους δινει 11pf ανα μετρο,και με αυτο φτιαχνει και η ιδια τα rca για πικαπ.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Γιατί επιμένουμε σε balanced καλώδιο;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top