Απλά πράγματα


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ρε παιδιά ερώτηση ...
Τελικά dirac από minidsp
Η

Μetric ;
[DOUBLEPOST=1548434105][/DOUBLEPOST]Για πολυκάναλο σύστημα
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
H Metric δε λειτουργεί lossless για HT χωρίς τον αυστραλιανό μετατροπέα που έχει ο EAR.
Δεν μπορεί επίσης να αποκωδικοποιήσει immersive formats.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Γιατί μπορεί το dirac ;
Aπο οικονομική πλευρά θέλεις η μία μετρικ η 2 dirac 8*8

Μια η άλλη δηλαδή
Προενισχυτη δεν γλιτώνεις
[DOUBLEPOST=1548435233][/DOUBLEPOST]Για dolby atmos πάντα μιλάμε έτσι ; :D
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Έχετε homework: Που θα γίνουν οι τρύπες, ωεω;

Υλικό για σκέψη:

Θέση 4 γούφερς στα L/4. Πρακτικά δεν παίζει για υπάρχει πόρτα στο δεξί L/4.
1.png


Εδώ μπορούν να γίνουν τρύπες:
2.png

που με αναστροφή φάσης στα μισά γίνεται το εξής ενδιαφέρον: Εξαφανίζεται το μεγαλύτερο, σήμερα, πρόβλημα του χώρου που είναι τα 40+ Hertz.
3.png


Επίσης, παίζει το παρακάτω σενάριο:
4.png

[DOUBLEPOST=1549524959][/DOUBLEPOST]Τέλος θα μπορούσε να παίξει και τέτοιο σενάριο (το οποίο σηκώνει και 8 γούφερς):

5.png
 
Last edited:




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
Υπενθύμιση ότι η τοποθέτηση που βολεύει λειτουργικά αλλά και που ακουστικά δεν είναι κακή είναι η παρακάτω:

Μια χαρά. Μπαίνει ωραιότατα και κεντρικό, και δύο περιφερικά, για 5.x
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ισως 90 μοίρες στροφή αριστερά;
Δημιουργουνται λειτουργικα θεματα (π.χ. δυσκολια στην τοποθετηση οθονης προβολης, κλεισιμο πορτων) ενω ακουστικα δε νομιζω οτι υπαρχει σημαντικο οφελος. Κατσε να το ξαναδω παντως γιατι αυτο μου λεει και ο Ακης.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ψειρίζω τη μαϊμού και σίγουρα υπάρχουν πιο σημαντικά θέματα να ασχοληθώ αλλά αφενός οι τρύπες θα γίνουν άπαξ, αφετέρου τα πιο σημαντικά θέματα απαιτούν να μη βαριέσαι...

Λοιπόν, θεωρητικά η τοποθέτηση στο 1/4 είναι καλύτερη όλων:

1.png


αλλά αφενός η πόρτα του δωματίου δεν επιτρέπει αυτη την τοποθέτηση, αφετέρου το παρακάτω είναι επίσης καλό:

2.png


Δηλαδή στο δικό μου δωμάτιο θα είναι αυτό, που χωτοταξικά είναι εφικτό:

5.png


Το peak στα 40 κάτι είναι λογικό να υπάρχει γιατί είναι από την ελεύθερη διάσταση και θα αντιμετωπιστεί ενεργο-παθητικά. Ας το ξεχάσουμε προς το παρόν.

Αυτό που με χαλάει είναι ότι φαίνεται να μην υπάρχει γενικά αρκετή ενέργεια στα μπάσα με την παραπάνω τοποθέτηση. Is it a problem?
 
Last edited:


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αριστερα απο την πορτα που ερχεται; δε σου βγαινει το 1/4; ποση αποκλιση τα εβαλες στο προσομειωτη;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Αριστερα απο την πορτα που ερχεται; δε σου βγαινει το 1/4; ποση αποκλιση τα εβαλες στο προσομειωτη;
Αριστερά από την πόρτα βρίσκομαι στο 30% περίπου αλλά αυτή η απόκλιση χαλάει το πράμα πάνω από τα 50Hz:

2.png


ή κάτω από τα 30 Hz:

3.png
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
To Σάββατο 25/5 έρχεται ο μάστορας για να ανοίξει τις τρύπες για τα γούφερς (4 x ΑΕ ΙΒ18ΗΤ). Καροτιέρα δεν μπαίνει, θα ανοίξουν με κομπρεσέρ. Ξέρω, θα γίνει κόλαση.

Τέλος πάντων, το πλάνο μου είναι να κάνω τις τρύπες λίγο μεγαλύτερες από τη διάμετρο των γούφερς και να μη βιδώσω απευθείας γούφερ σε τοίχο αλλά να βιδώσω γούφερ πάνω σε μία μικρή σχετικά μπάφλα από mdf και μετά το mdf στον τοίχο.

Πείτε και σώστε.
 

D

Deleted member 23222

Guest
To Σάββατο 25/5 έρχεται ο μάστορας για να ανοίξει τις τρύπες για τα γούφερς (4 x ΑΕ ΙΒ18ΗΤ). Καροτιέρα δεν μπαίνει, θα ανοίξουν με κομπρεσέρ. Ξέρω, θα γίνει κόλαση.

Τέλος πάντων, το πλάνο μου είναι να κάνω τις τρύπες λίγο μεγαλύτερες από τη διάμετρο των γούφερς και να μη βιδώσω απευθείας γούφερ σε τοίχο αλλά να βιδώσω γούφερ πάνω σε μία μικρή σχετικά μπάφλα από mdf και μετά το mdf στον τοίχο.

Πείτε και σώστε.
Θεωρώ ότι θα έχεις ταλαντώσεις.

Αργά ή γρήγορα.

ΥΓ. Δεν ξέρω όμως πόσο (και για πόσο) αυτό είναι "κακό"
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
To Σάββατο 25/5 έρχεται ο μάστορας για να ανοίξει τις τρύπες για τα γούφερς (4 x ΑΕ ΙΒ18ΗΤ). Καροτιέρα δεν μπαίνει, θα ανοίξουν με κομπρεσέρ. Ξέρω, θα γίνει κόλαση.

Τέλος πάντων, το πλάνο μου είναι να κάνω τις τρύπες λίγο μεγαλύτερες από τη διάμετρο των γούφερς και να μη βιδώσω απευθείας γούφερ σε τοίχο αλλά να βιδώσω γούφερ πάνω σε μία μικρή σχετικά μπάφλα από mdf και μετά το mdf στον τοίχο.

Πείτε και σώστε.
Γιατί δεν τα βιδώνεις σε ένα πιο ελαστικό υλικό;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Κανενα θεμα δεν θα εχεις απολυτως ,πολυ καλα το σκεφτεσαι,προχωρα...
Τα ηχεια που εχουν rebound απο τον εγκλωβισμενο αερα και δεν εχουν θεμα, θα εχει το αερα στα πανια μας; με βας για βας;:gotcha:
ΙΒ ειναι με μαζα τοιχου και μηδενικη πιεση *...
*αμα εχεις θεμα βαζεις μετα κανα μπιλσταιν κιτρινο σπριντ... :gotcha:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top