Περί καλωδίων ρεύματος

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μολών Λαβέ μάστορα!!:D
Τι να σου κάνω που δεν είμαι ακόμα έτοιμος για δοκιμές. :p
[DOUBLEPOST=1557945355][/DOUBLEPOST]@haris1308 Κάτι που θυμήθηκα, σχετικά με τα καλώδια ηχείων και τη διπλοκαλωδίωση ( σόρι για το οφτόπικ, αλλά επειδή ειπώθηκε εδώ ). Αν συνδέσεις το καλώδιο στα χαμηλά και το συνεχίσεις στα ψηλά τότε δεν οδηγείς τα ψηλά σε σειρά με τα χαμηλά ( ενώ τόσο τα jumpers των ηχείων όσο και τα biwire καλώδια συνδέεουν παράλληλα )? Καταλαβαίνω κάτι λάθος;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Διόρθωση: Σε σειρά είναι η σύνδεση απο τον (-) της κάτω περιοχής στον (+) της πάνω. Άρα δεν είναι σε σειρά. Αλλά και πάλι κάτι δεν μου κάθεται καλά.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αυτό που λέει ο @haris1308 δηλαδή. Το σκεφτόμουν το βράδυ και γι'αυτό έσπευσα να διορθώσω ως προς τη σύνδεση σε σειρά. Βέβαια, όσο το σκέφτομαι, τόσο περισσότερο καταλαβαίνω ότι απλά μπερδεύομαι με τη παρουσία του βραχυκυκλωτήρα. Never mind!
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.693
Τι να τα κάμεις τα γκαλώδγια, όταν έχεις αντιγκραδαμικά γκ@μ@τ@? :laugh::laugh::laugh:
20%, ουάου!! :p:D:D
[...]The point I wish to emphasize is the size of the change I heard. If I were to quantify it it in terms of the totality of the sound, I'd say it was a 20% change. This was a far bigger change than in any cable demo I've experienced. It was much larger than the difference between two similar DACs. [...]
[DOUBLEPOST=1558335794][/DOUBLEPOST]20% !! 20% !!!!! 20% !!!!!!! :o:o:roflmao::roflmao:
Θέλουν πολύ ξύλο τελικά...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Επειδή η λογική του παραλόγου είναι πάντα λογική, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πώς εξάχθηκε το ποσοστό του 20%; Γιατί, δηλαδή, να μην είναι 30% ή 50% ή 100%; Και το 20%, είναι ποσοστό πάνω σε τι ακριβώς; Στην βελτίωση; Μετριέται η βελτίωση του ηχητικού αποτελέσματος με την προσθήκη αντικραδασμικών;
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.693
Επειδή η λογική του παραλόγου είναι πάντα λογική, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πώς εξάχθηκε το ποσοστό του 20%; Γιατί, δηλαδή, να μην είναι 30% ή 50% ή 100%; Και το 20%, είναι ποσοστό πάνω σε τι ακριβώς; Στην βελτίωση; Μετριέται η βελτίωση του ηχητικού αποτελέσματος με την προσθήκη αντικραδασμικών;
Να στείλουμε μέιλ στον κύριο Όστιν να τον ρωτήσουμε :D
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κάτι που θυμήθηκα, σχετικά με τα καλώδια ηχείων και τη διπλοκαλωδίωση ( σόρι για το οφτόπικ, αλλά επειδή ειπώθηκε εδώ ). Αν συνδέσεις το καλώδιο στα χαμηλά και το συνεχίσεις στα ψηλά τότε δεν οδηγείς τα ψηλά σε σειρά με τα χαμηλά ( ενώ τόσο τα jumpers των ηχείων όσο και τα biwire καλώδια συνδέεουν παράλληλα )? Καταλαβαίνω κάτι λάθος;
Προφανώς λάθος. Άλλωστε αυτό δεν είναι διπλοκαλωδίωση όπως λες.
Είτε χρησιμοποιήσεις jumpers, είτε ένα κομμάτι καλώδιο, είτε το ίδιο καλώδιο γυμνωμενο σε δύο σημεία, πρακτικά κάνεις το ίδιο, δηλαδή "γεφυρωνεις" τις δύο μπορνες.
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Προφανώς λάθος. Άλλωστε αυτό δεν είναι διπλοκαλωδίωση όπως λες.
Είτε χρησιμοποιήσεις jumpers, είτε ένα κομμάτι καλώδιο, είτε το ίδιο καλώδιο γυμνωμενο σε δύο σημεία, πρακτικά κάνεις το ίδιο, δηλαδή "γεφυρωνεις" τις δύο μπορνες.
Όταν δεν έχουμε τετρακαλωδίωση ή διπλοενίσχυση, για να μην κάνουμε άσκοπες βόλτες το σήμα...
σύμφωνα με το συνημμένο, ενδείκνυται το TYPE “B”, δηλ. βγάζουμε off το ένα ζεύγος μπόρνες.
(μικρή παρέμβαση… εκ των έσω).
bi wir.jpg
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όταν δεν έχουμε τετρακαλωδίωση ή διπλοενίσχυση, για να μην κάνουμε άσκοπες βόλτες το σήμα...
σύμφωνα με το συνημμένο, ενδείκνυται το TYPE “B”, δηλ. βγάζουμε off το ένα ζεύγος μπόρνες.
(μικρή παρέμβαση… εκ των έσω). View attachment 127175
Δύο είναι τα συστατικά του συστήματός μου που έχουν συνδέσεις type a: τα ηχεία ( προφανώς ) και ο προενισχυτής που έχει processor out. Προτιμώ να μη πειράζω κανένα απο τα δύο, όσο και αν μου τη δίνουν τα jumpers.
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Δύο είναι τα συστατικά του συστήματός μου που έχουν συνδέσεις type a: τα ηχεία ( προφανώς ) και ο προενισχυτής που έχει processor out. Προτιμώ να μη πειράζω κανένα απο τα δύο, όσο και αν μου τη δίνουν τα jumpers.
Mην πειράξεις τίποτα… αυτό το έγραψα μπας και πάρει θέση ο Περισσός σε θέματα Bi_wiring και ξεστραβωθούμε κι εμείς.
.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Mην πειράξεις τίποτα… αυτό το έγραψα μπας και πάρει θέση ο Περισσός σε θέματα Bi_wiring και ξεστραβωθούμε κι εμείς.
.
Ο Περισσός ασχολείται με σοβαρότερα θέματα από τον χαβά του μορίου τινών.
 






ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top