Απλά πράγματα

D

Deleted member 23222

Guest
Κανενα θεμα δεν θα εχεις απολυτως ,πολυ καλα το σκεφτεσαι,προχωρα...
Τα ηχεια που εχουν rebound απο τον εγκλωβισμενο αερα και δεν εχουν θεμα, θα εχει το αερα στα πανια μας; με βας για βας;:gotcha:
ΙΒ ειναι με μαζα τοιχου και μηδενικη πιεση *...
*αμα εχεις θεμα βαζεις μετα κανα μπιλσταιν κιτρινο σπριντ... :gotcha:
Ίσως.

Μπορεί να είναι όπως τα λες.
Άλλο όμως ανάρτηση, άλλο κρούση.

Στη μηχανική έχει σαφή διαφορά.
Για τον ήχο...
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
Στο πάχος του τοίχου της τρύπας στην τομή της δηλ βάλε ένα δακτύλιο ή καντο τετραγωνο(άρα έτσι και την τρύπα) για ποιο εύκολη κατασκευή ένα τελάρο έτσι ώστε να μην έχεις σοβαδες σκόνες κλπ πιθανά σωματίδια να προσκοληθουν σε μηχανικά μέρη του μεγαφωνου και στο πίσω μέρος, στη άλλη μεριά του τοίχου βάλε καμιά σιτα ή κάνα δόλωμα για τα ποντίκια... :D
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Στο πάχος του τοίχου της τρύπας στην τομή της δηλ βάλε ένα δακτύλιο ή καντο τετραγωνο(άρα έτσι και την τρύπα) για ποιο εύκολη κατασκευή ένα τελάρο έτσι ώστε να μην έχεις σοβαδες σκόνες κλπ πιθανά σωματίδια να προσκοληθουν σε μηχανικά μέρη του μεγαφωνου και στο πίσω μέρος, στη άλλη μεριά του τοίχου βάλε καμιά σιτα ή κάνα δόλωμα για τα ποντίκια... :D
Πολύ σωστά, από τη στιγμή που δε θα μπει καροτιέρα, ίσως βολεύει η τομή να γίνει τετράγωνη κι όχι κυκλική. Κάτσε να το πω στο μάστορα...
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
To Σάββατο 25/5 έρχεται ο μάστορας για να ανοίξει τις τρύπες για τα γούφερς (4 x ΑΕ ΙΒ18ΗΤ). Καροτιέρα δεν μπαίνει, θα ανοίξουν με κομπρεσέρ. Ξέρω, θα γίνει κόλαση.
Βγαινω στο μπαλκονι και βλεπω ενα συνεφο σκονης, προς τα Βορειοανατολικά.
Μπα, λεω, τι να’ναι αυτο!
Μετα θυμηθηκα...
:laugh:
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
To Σάββατο 25/5 έρχεται ο μάστορας για να ανοίξει τις τρύπες για τα γούφερς (4 x ΑΕ ΙΒ18ΗΤ). Καροτιέρα δεν μπαίνει, θα ανοίξουν με κομπρεσέρ. Ξέρω, θα γίνει κόλαση.

Τέλος πάντων, το πλάνο μου είναι να κάνω τις τρύπες λίγο μεγαλύτερες από τη διάμετρο των γούφερς και να μη βιδώσω απευθείας γούφερ σε τοίχο αλλά να βιδώσω γούφερ πάνω σε μία μικρή σχετικά μπάφλα από mdf και μετά το mdf στον τοίχο..Πείτε και σώστε.
...από κοντά πάντως δείχνεις νορμάλ... :) 8-) :p
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Αφου τα ειδα (και τα πλήρωσα) ολα για να ερθουν υα μεγαφωνα απο Αμερικη, εφτασε η ωρα σιγα σιγα να μπουν στη θεση τους. Δυσκολη δουλεια και ο Ακης αφαντος.

20190930_182749.jpg

Post automatically merged:

Η οποια θεση τους ειναι στον τοιχο :) Καδρα. Δε βγαζω το χαρτονι γιατι θα τρομαξετε.

20190930_184450.jpg

Post automatically merged:

Επισης αποφασισα να διώξω τη βιβλιοθηκη απο τον αριστερο τοιχο γιατι ενοχλουσε...ακουστικα. Αλλη δυσκολη δουλεια. Ακους Ακη;


20190930_184735.jpg
 
Last edited:

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
Πρεπει να αποφασισεις.
Ή θα γυρνας στα εστιατορια ή θα φτιαξεις μπασο :fuckyou:
Ειμαι τραυματιας :(, σε καναδυο βδομαδες επιστρεφω στους αγωνιστικους χωρους.:p
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Σε κάναδυο βδομάδες, τί να σε κάνω; Να μου πατήσεις το play;

Περαστικά!
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Με δικάναλο σύστημα σε μικρό δωμάτιο, εξοπλισμό 80'ς και φοιτητικό μπάντζετ; Αρ γιου κίντινγκ μι; Την πλάκα μου κάνω απλώς.

Οι βόρειοι έχουν ξεφύγει.

Μόνο οι νότιοι αλλά βόρειοι στο φόρουμ μπορούν να κάνουν κάτι! Αλλά δε βλέπω να υπάρχει κινητικότητα και έτσι σας διασκεδάζω εγώ με τρύπες και γκρεμίσματα!
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
Σε κάναδυο βδομάδες, τί να σε κάνω; Να μου πατήσεις το play;

Περαστικά!
Καλα θα σφιξω τα δοντια και θα παιξω.
Βαλε συναντηση το ΣΚ.
Κι αμα παθω υποτροπη, φωναζουμε τον Ντιμιφουτ να μου βαλει γυψο (και να βοηθησει στις μετρησεις) :laugh:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Λοιπόν, επειδή βαριέστε να συζητάμε για σαμπ, ας ασχοληθούμε με κάτι λίγο πιο πρωτότυπο:

Infinite baffle το θέμα μας. Και συγκεκριμένα, το πρόβλημα που δημιουργείται επειδή η infinite baffle είναι ...infinite! Πόσο αδρανής μπορεί να είναι ένας τοίχος που είναι εκ των πραγμάτων αρκετά μεγάλος σε εμβαδό; Και καλά αν είναι από τσιμέντο, είναι ακουστικά νεκρός. Αν είναι όμως από τούβλα; Αν τον χτυπήσεις, ακούγεται ντονννννν. Αν τον χτυπάνε αλύπητα τα γούφερς, δε θα κουδουνίζει; Τί λέτε;

Για δείτε λίγο την παρακάω ιδέα στήριξης που στοχεύει στο decoupling του τοίχου από το γούφερ: Η στήριξη του γούφερ να γίνει όχι στον τοίχο αλλά σε στιβαρές ξύλινες δοκούς που θα πακτωθούν στο πάτωμα και το ταβάνι και που δε θα έχουν επαφή με τον τοίχο. H πατούρα θα ακουμπήσει στον τοίχο μέσω αποσβεστικού υλικού. Η ιδέα είναι το γούφερ να είναι ακλόνητο μεν (απαραίτητο για σωστό transient) αλλά να μη μεταφέρει κραδασμούς στον τοίχο δε.

Ακούω σοβαρές και λιγότερες σοβαρές ιδέες;-)

Presentation1.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
Η ενεργεια θα εκτονωνεται στο απειρο... απο μπροστα η πατουρα mdf θα ειχε απο πισω ενα οσο το παχος του τοιχου τετραγωνο πλαισιο να μην βλεπει τουβλα καθολου το μεγαφωνο ...
οποιοι συντονισμοι θα ηταν μονο απο απο υπαρξη κουτιου... τωρα απλα ενα μεγαφωνο θα κανει διαδρομες ,ενα απλο αφρωδες εαν θες και μεταξυ mdf θα εισαι οκ λεω...
 

Μηνύματα
1.841
Reaction score
3.432
Αν κατάλαβα καλά θα βάλεις τα σαμπ στον τοίχο από τούβλα.
Θα είναι backfiring.Δηλαδη βιδωμενα στο πίσω μέρος του τοίχου.
Μπορείς να βάλεις μια λαστιχένια ροδέλα στο μέγεθος του στεφανιού και έτσι θα έχεις και μερική απορρόφηση των κραδασμών στον τοίχο και πόσο να συντονίσει μετά ο τοίχος.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Ουσιαστικά και οι δύο μου λέτε να βάλω κάποιο αποσβεστικό ανάμεσα στην πατούρα και τον τοίχο ή το γούφερ και την πατούρα. Έχω ήδη προμηθευτεί τέτοιο... Προφανώς θα το δοκιμάσω έτσι πρώτα. Αλλά θεωρητικά μιλώντας το αποσβεστικό επιτρέπει μία έστω ελάχιστη κίνηση του γούφερ που είναι ανεπιθύμητη.

Θα ανεβάσω φωτό μόλις πάω σπίτι για να γίνει πιο κατανοητό το τί πάω να κάνω.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Πόσο αδρανής μπορεί να είναι ένας τοίχος που είναι εκ των πραγμάτων αρκετά μεγάλος σε εμβαδό; Και καλά αν είναι από τσιμέντο, είναι ακουστικά νεκρός. Αν είναι όμως από τούβλα;
Ο,τι και να'ναι, είναι πολύ πιο αδρανής από μια ... καμπίνα. ;)

Δεν πρόκειται να κουνηθεί από την αντίστροφη δύναμη που θα ασκηθεί από την κίνηση των κώνων των γουφερ. Ούτε για πλάκα...

Φυσικά μπορεί να δονηθεί κανονικά, από την ενέργεια στο χώρο και λόγω ιδιοσυντονισμού.

Αν και δε συμφωνώ με την κεντρική ιδέα του όλου σεναρίου, ωστόσο η χρήση 2 δοκών σε μήκος όλων των μεγαφώνων, ώστε να βιδωθουν εκεί πάνω οι πρόσθιες μπαφλες όλων των ηχείων, μου αρέσει για πρακτικούς λόγους, νομίζω πως διαφορετικά η στήριξη με βύσματα στον τοίχο θα είναι πρόβλημα.

Κάποιο δαχτυλίδι καουτσούκ ή μια περασιά με σιλικόνη ανάμεσα σε ξύλο και τοίχο, είναι επίσης καλή ιδέα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Ο,τι και να'ναι, είναι πολύ πιο αδρανής από μια ... καμπίνα. ;)

Δεν πρόκειται να κουνηθεί από την αντίστροφη δύναμη που θα ασκηθεί από την κίνηση των κώνων των γουφερ. Ούτε για πλάκα...

Φυσικά μπορεί να δονηθεί κανονικά, από την ενέργεια στο χώρο και λόγω ιδιοσυντονισμού.

Αν και δε συμφωνώ με την κεντρική ιδέα του όλου σεναρίου, ωστόσο η χρήση 2 δοκών σε μήκος όλων των μεγαφώνων, ώστε να βιδωθουν εκεί πάνω οι πρόσθιες μπαφλες όλων των ηχείων, μου αρέσει για πρακτικούς λόγους, νομίζω πως διαφορετικά η στήριξη με βύσματα στον τοίχο θα είναι πρόβλημα.

Κάποιο δαχτυλίδι καουτσούκ ή μια περασιά με σιλικόνη ανάμεσα σε ξύλο και τοίχο, είναι επίσης καλή ιδέα.
Και εγώ θεωρούσα ότι ο τοίχος λόγω μάζας και υλικόύ κατασκευής δε θα χαμπαριάζει από την κίνηση των γούφερς. Όμως αν τον χτυπήσεις με το χέρι έστω και ελαφριά, κουδουνίζει. Αντίθετα η καμπίνα του ηχείου δεν κουδουνίζει. Δοκίμασέ το. Και αν κουδουνίζει με το χέρι, γιατί να μην κουδουνίζει από το χτύπημα του γούφερ;

Η χρήση των δοκών κάνει πιο δύσκολη την κατασκευή και θα καταφύγω σε αυτή μόνο αν η απλή στήριξη έχει θέμα κωδωνισμού. Η απλή τρίξη θα γίνει με στριφώνια, μπάφλα σε τοίχο. Τί πρόβλημα μπορεί να έχει (πέρα του κωδωνσιμού που ανέφερα);

Για απόσβεση / απομόνωση, πήρα rubberflex.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Το κουδούνισμα που λες το γνωρίζω, είναι άλλωστε χαρακτηριστικός ήχος μονής τοιχοποιίας.

Νομίζω πως είναι σε αρκετά πιο υψηλές συχνότητες, όχι εντός του φάσματος ενός σαμπ. Προφανώς μπορείς να το ηχογραφήσεις και να κάνεις φασματική ανάλυση.

Κατά πόσο μπορεί να δουλέψουν επ'αυτου οι δοκοί στήριξης, δεν γνωρίζω.

Η (ήχο)μόνωση ενός τοίχου, ανεξαρτήτως σκεπτικού, ακολουθεί τους γνωστούς κανόνες (νομίζω ότι γνωρίζω). Γυψοσανίδα και πετροβάμβακας. Τυπικά κλασικά εικονογραφημένα, Μίκυ μάους και όλα ησυχάζουν.. :)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Η (ήχο)μόνωση ενός τοίχου, ανεξαρτήτως σκεπτικού, ακολουθεί τους γνωστούς κανόνες (νομίζω ότι γνωρίζω). Γυψοσανίδα και πετροβάμβακας. Τυπικά κλασικά εικονογραφημένα, Μίκυ μάους και όλα ησυχάζουν.. :)
To σενάριο να μονώσω συνολικά τον τοίχο τοποθέτησης των γούφερς παίζει επίσης. Με στόχο αφενός να μειώσω οποιονδήποτε κωδωνσιμό προκαλείται από την κίνηση των γούφερς και αφετέρου να βελτιώσω το RT του δωματίου. Είναι σενάριο εναλλακτικό των δοκών στήριξης.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.649
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top