Harbeth Monitor 40.2 40th Anniversary Edition Loudspeaker






Μηνύματα
455
Reaction score
572
Μακάρι να είχα να τα έπαιρνα.
Αυτή η αιθητική μου αρέσει,όποια εταιρεία και να είναι.
Κάποια μέρα κάποιος θα τα βγάλει και σε ενεργά.
Περιμένω καρτερικά η μήπως να βάλουμε στην πρίζα τον PeterMeni να το προχωρήσει;
Χμμμ τώρα είδα το αντίτιμο.....αλλάζω και επιμένω στα ATC 100 A.
 

C

chrispo

Guest
Θα το ξαναπώ άλλη μια φορά μπάς και το καταλάβουν μερικοί.
Οι καινούργιες σειρές της ATC ,δεν έχουν καμία σχέση με τις αντίστοιχες άλλων εταιριών. Δεν ήμουν σχεδόν ποτέ ιδιαίτερος fun της ATC, αλλά πρέπει να παραδεχθώ ότι τα ¨καινούργια ¨ της , είναι σε άλλη κλάση.
Όσοι δίνουν(πωλούν) τα παθητικά της, δεν φταίνε τα ΗΧΕΙΑ, αλλά τα συνοδά και κυρίως τα ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ.Η εταιρία με τα καινούργια tweeter, έχει πάει το παιχνίδι σε άλλο επίπεδο. Για να πάρεις καλύτερο (?) ήχο πρέπει να ξοδέψεις πάρα πολλά. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι καλύτερος ή διαφορετικός. Επιφυλάσσομαι για κάτι καινούργια ηχεία που ανέφεραν τα παιδιά , που πήγαν στο Μόναχο. Δεν τα έχω ακούσει και δεν έχω άποψη. Μέχρι τότε τα ATC ( new ones), για μένα δεν έχουν αντίπαλο.
...Harbeths.:D...u kidding me..?.
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Θα το ξαναπώ άλλη μια φορά μπάς και το καταλάβουν μερικοί.
Οι καινούργιες σειρές της ATC ,δεν έχουν καμία σχέση με τις αντίστοιχες άλλων εταιριών. Δεν ήμουν σχεδόν ποτέ ιδιαίτερος fun της ATC, αλλά πρέπει να παραδεχθώ ότι τα ¨καινούργια ¨ της , είναι σε άλλη κλάση.
Όσοι δίνουν(πωλούν) τα παθητικά της, δεν φταίνε τα ΗΧΕΙΑ, αλλά τα συνοδά και κυρίως τα ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ.Η εταιρία με τα καινούργια tweeter, έχει πάει το παιχνίδι σε άλλο επίπεδο. Για να πάρεις καλύτερο (?) ήχο πρέπει να ξοδέψεις πάρα πολλά. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι καλύτερος ή διαφορετικός. Επιφυλάσσομαι για κάτι καινούργια ηχεία που ανέφεραν τα παιδιά , που πήγαν στο Μόναχο. Δεν τα έχω ακούσει και δεν έχω άποψη. Μέχρι τότε τα ATC ( new ones), για μένα δεν έχουν αντίπαλο.
...Harbeths.:D...u kidding me..?.
Aυτό το καινούργιο είναι λιγότερο επιθετικό; Η έχουν αλλαγές και στα κρος; Για δώσε λίγο ινφο παραπάνω....
 

Μηνύματα
635
Reaction score
767
το 19 v2 το είχα για λίγο
καλό ηχείο βάσης με πολύ αυστηρό μόνιτορ χαρακτήρα, καλύτερο τουίτερ από την προηγούμενη σειρά, χρειαζόταν οπωσδήποτε sub γιατί μπάσο δεν...
δεν συγκρίνεται με τα 40.2, είναι αλλης κατηγορίας ηχείο και φυσικά δίδρομο με τα μισά λίτρα καμπίνας.
Προσωπικά δεν μπόρεσα να ζήσω πολύ με ATC, όσο κι αν εκτιμώ τις αρετές τους
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
ψευδο-δυναμικα κατα συντριπτικη πλειοψηφια εχει.
- εδώ θα διαφωνήσω , πχ το ομώνυμο των μετάλικα σε διπλό βινύλιο ( αραιογραμμένο ) , είναι torture test δυναμικών
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Έχει και καλές ηχογραφήσεις αλλά έχει και πολύ συμπίεση το metal, εκεί στα 80s - 90s έχουν γίνει εγκλήματα με το loudness war και όχι μόνο.
To And Justice for all είναι τραγικά γραμμένο-μιξαρισμένο
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
περισσοτερο για δυναμικο γελιο ειναι αυτο το (black) αλμπουμ ...
 

C

chrispo

Guest
..ό,τι και να πω είναι υποκειμενικό...πηγαίνετε να τα ακούσετε και να βγάλετε συμπεράσματα μόνοι σας. Επιθετικό δεν είναι με τίποτα...απλά το tweeter , δεν ¨ακούγεται ¨και είναι τέλεια ενσωματωμένο με το midwoofer.
Χροιές εξαιρετικές, γραμμικό και φιλικό στο αυτί , άκουσμα. Όσον αφορά στο scm 19v2, προσθέστε και την κλασική μονάδα midwoofer , με καινούργια καμπυλοειδή καμπίνα και έχετε ένα ηχείο που για πολλούς ( και για μένα), ξεπερνά σε ήχο οποιοδήποτε δίδρομο βάσης μέχρι τα 6000-8000€( δε λέω παραπάνω για να μη παρεξηγηθώ). Πολλοί θεωρούν ότι ξεπερνά και το παλιότερο scm 20 sl.Για αλλαγές στο κρος, δε νομίζω να έχουν κάνει. ..? (2,5 kHz αν θυμάμαι καλά.)

Χαμηλά έχει περιορισμούς λόγω σχεδίασης ( sealed box/ 19 lt), αλλά με προσεκτική προσθήκη sub ,για όσους θέλουν κάτι παραπάνω, μπορεί να ανταποκριθεί πιστεύω ,θετικά. Εδώ παίζει η καμπίνα του (sealed) σημαντικό ρόλο, φθίνοντας χαμηλά (12db/oct) και πρέπει να βρεθεί ικανό και ¨γρήγορο¨, sub να ακολουθήσει. Το βγάζει και active , σε δαπέδου με διπλάσια τιμή.
Και κάτι άλλο...το ¨δέσιμο ¨ των μονάδων που έχει κάνει στο ηχείο αυτό η ATC, αγγίζει την τελειότητα και είναι από τις καλύτερες που έχω ακούσει σε ηχείο ποτέ, ανεξαρτήτως τιμής.:smg:

Κατ´εμέ είναι το καλύτερο δίδρομο, value/money ηχείο που μπορεί να αποκτήσει κανείς και το πιο ¨τίμιο ¨ της ATC.:neo:

(..ψάξτε στο Ίντερνετ, υπάρχουν πολλά reviews και forums, για περαιτέρω κριτικές)
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
το τσουβάλιασμα που έχει γίνει από τους μη έχοντες επαφή με τα ηχεία ξεπερνά κατά πολύ το τσουβάλιασμα που λες ότι έκανα εγώ. Καλά κάνεις και δεν εμπιστεύσαι κανέναν. Αν είσαι Αθήνα, ευχαρίστως κανονίζουμε να ακούσεις για να έχεις άποψη
εεεεε.. άμα κανονιστεί τίποτα βάλε κι εμένα μέσα.. (αν είναι δυνατόν φυσικά..)
 
Last edited:





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.252
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top