Harbeth Monitor 40.2 40th Anniversary Edition Loudspeaker

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Σε ολους αρεσουν...




...μεχρις ενα βαθμο;)
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Θα το ξαναπώ άλλη μια φορά μπάς και το καταλάβουν μερικοί.
Οι καινούργιες σειρές της ATC ,δεν έχουν καμία σχέση με τις αντίστοιχες άλλων εταιριών. Δεν ήμουν σχεδόν ποτέ ιδιαίτερος fun της ATC, αλλά πρέπει να παραδεχθώ ότι τα ¨καινούργια ¨ της , είναι σε άλλη κλάση.
Όσοι δίνουν(πωλούν) τα παθητικά της, δεν φταίνε τα ΗΧΕΙΑ, αλλά τα συνοδά και κυρίως τα ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ.Η εταιρία με τα καινούργια tweeter, έχει πάει το παιχνίδι σε άλλο επίπεδο. Για να πάρεις καλύτερο (?) ήχο πρέπει να ξοδέψεις πάρα πολλά. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι καλύτερος ή διαφορετικός. Επιφυλάσσομαι για κάτι καινούργια ηχεία που ανέφεραν τα παιδιά , που πήγαν στο Μόναχο. Δεν τα έχω ακούσει και δεν έχω άποψη. Μέχρι τότε τα ATC ( new ones), για μένα δεν έχουν αντίπαλο.
...Harbeths.:D...u kidding me..?.
Δεν ξερω για τα καινουργια....για τα παλια atc θα σου πω οτι για μενα δεν κανουν για μουσικη. Ειναι παρα παρα καλο ηχειο ναι αλλα δεν με καθηλωσαν ποτε.Το ιδιο ενιωσα και με τα ενεργα yamaha.

Τα χαμπερθ σιγουρα εχουν τα αρνητικα τους και δεν κανουν για μουσικες σκληρες. Ομως δεν ειναι τυχαιο που εχουν τους οπαδους τους και μαλιστα παρα πολλους φιλους που τα χουν χρονια και τους αρεσει αυτο το φουσκωμενο-χρωματισμενο μεσαιο. Εαν το ακουσει καποιος στο ειδος μουσικης που του αρεσει..και μεινει ευχαριστημενος ανετα μπορει να το κρατησει μεχρι να πεθανει.

Σιγουρα ομως δεν θα προτιμουσα το ακριβο της μοντελο γτ το θεωρω υπερεκτιμημενο και παιζει τρελο παιχνιδι μαρκετινγκ.

Επισης δεν συμφωνω στην λογικη του τυπου 'δεν εχει μπασο ομως με ενα σαμπ λυνεται το προβλημα'. Εγω ειμαι της λογικης πως δεν θα μεινεις απολυτα ευχαριστημενος με κατι. Οποτε βαση του μπατζετ σου παιρνεις οποιο σε ενοχλει λιγοτερο με τα αρνητικα που εχει.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Δεν ξερω για τα καινουργια....για τα παλια atc θα σου πω οτι για μενα δεν κανουν για μουσικη.
Σε ποιό μοντέλο αναφέρεσαι; Με ποιό ενισχυτή;

Επισης δεν συμφωνω στην λογικη του τυπου 'δεν εχει μπασο ομως με ενα σαμπ λυνεται το προβλημα'. Εγω ειμαι της λογικης πως δεν θα μεινεις απολυτα ευχαριστημενος με κατι. Οποτε βαση του μπατζετ σου παιρνεις οποιο σε ενοχλει λιγοτερο με τα αρνητικα που εχει.
Εδώ είσαι σαφώς λάθος.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.877
Reaction score
20.368
για τα παλια atc θα σου πω οτι για μενα δεν κανουν για μουσικη. Ειναι παρα παρα καλο ηχειο ναι αλλα δεν με καθηλωσαν ποτε
Μπορείς να εξηγήσεις λίγο καλύτερα το παραπάνω; Εάν τα παλιά ATC είναι πάρα πολύ καλά ηχεία αλλά δεν κάνουν για μουσική, τότε σε τι ακριβώς είναι πάρα πολύ καλα;
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Για μενα ειπα οτι δεν κανουν για μουσικη.οχι γενικα οτι δεν κανουν για μουσικη. Προσωπικα δεν θα τα αγοραζα.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
Επισης δεν συμφωνω στην λογικη του τυπου 'δεν εχει μπασο ομως με ενα σαμπ λυνεται το προβλημα'. Εγω ειμαι της λογικης πως δεν θα μεινεις απολυτα ευχαριστημενος με κατι. Οποτε βαση του μπατζετ σου παιρνεις οποιο σε ενοχλει λιγοτερο με τα αρνητικα που εχει.
- ούτε και εγώ συμφωνώ με την προσθήκη sub , προτιμώ ''ολοκληρωμένα'' ηχεία . . . όμως πολλές φορές το sub βοηθά στην αποφόρτιση του έργου των ηχείων μας , αλλά και σε προβληματικές καταστάσεις το sub μέσω ρυθμίσεών του μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα τα όποια προβλήματα του χαμηλού
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Έχει και καλές ηχογραφήσεις αλλά έχει και πολύ συμπίεση το metal, εκεί στα 80s - 90s έχουν γίνει εγκλήματα με το loudness war και όχι μόνο.
To And Justice for all είναι τραγικά γραμμένο-μιξαρισμένο
Η έναρξη του shortest straw με τα βαθιά είναι όμως τεστ καλό.
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Δεν ξερω για τα καινουργια....για τα παλια atc θα σου πω οτι για μενα δεν κανουν για μουσικη. Ειναι παρα παρα καλο ηχειο ναι αλλα δεν με καθηλωσαν ποτε.Το ιδιο ενιωσα και με τα ενεργα yamaha.

Τα χαμπερθ σιγουρα εχουν τα αρνητικα τους και δεν κανουν για μουσικες σκληρες. Ομως δεν ειναι τυχαιο που εχουν τους οπαδους τους και μαλιστα παρα πολλους φιλους που τα χουν χρονια και τους αρεσει αυτο το φουσκωμενο-χρωματισμενο μεσαιο. Εαν το ακουσει καποιος στο ειδος μουσικης που του αρεσει..και μεινει ευχαριστημενος ανετα μπορει να το κρατησει μεχρι να πεθανει.

Σιγουρα ομως δεν θα προτιμουσα το ακριβο της μοντελο γτ το θεωρω υπερεκτιμημενο και παιζει τρελο παιχνιδι μαρκετινγκ.

Επισης δεν συμφωνω στην λογικη του τυπου 'δεν εχει μπασο ομως με ενα σαμπ λυνεται το προβλημα'. Εγω ειμαι της λογικης πως δεν θα μεινεις απολυτα ευχαριστημενος με κατι. Οποτε βαση του μπατζετ σου παιρνεις οποιο σε ενοχλει λιγοτερο με τα αρνητικα που εχει.
εγω παλι επαθα ακριβως το αντιθετο, βαρεθηκα τα shl5 στο τριμηνο, σε αντιθεση με τα scm11 τα οποια ως πιο ουδετερα αντεχουν στο χρονο
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μανθάνων μη κάμνε, ακούσας νόει και λέγε ειδώς.

Γνώθι μαθών.
Ωπατις, το ριξαμε και στα ...αρχαιολογικα τωρα; :)
Κι αφου το ...επιζητας:
Οι γαρ πνέοντες μεγάλα τοις κρείσσους λόγους πικρώς φέρουσι των ελασσόνων ύπο
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
- προσοχή , μιλάμε για υποκειμενικές κρίσεις ( και λογικό είναι να έχουμε προσωπικά γούστα ) , αλλά πλέον η συζήτηση παίρνει ακαδημαϊκή χροιά

- εννοείται πως το χειρότερό μας άκουσμα μπορεί να είναι το καλύτερο για κάποιον άλλο
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ναι. Κι αν ειχαν μεχρι 500 ευρω -αφου τοσο αξιζουν ωε τιμη ταβανι- θα αρεσαν ακομα περισσοτερο. Αλλά ειπαμε: Αγγλοι, εμπορικες δοιάνοιες.:p:gotcha:

Μπορείς να είσαι Βέβαιη ότι αν είχαν 500ευρώ δεν θα άρεσαν στο 95% απο αυτούς που αρέσουν τώρα αλλά και πάντα.
 



Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Μπορείς να είσαι Βέβαιη ότι αν είχαν 500ευρώ δεν θα άρεσαν στο 95% απο αυτούς που αρέσουν τώρα αλλά και πάντα.
Για το μονο πραγμα που ειμαι βεβαιη ειναι για την υπερποντια ηλιθιοτητα των χαιενταδων. Παντως στα 500, εγω θα τα αγοραζα τα κασονακια...
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.319
Μηνύματα
2.858.428
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top