Επιλογή sub

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Και εμένα η γνώμη μου είναι αυτή που αναφέρουν οι Φίλοι παραπάνω.
Πρέπει να παίσει αρκετό χρήμα για να έχεις σωστό συνδυασμό με τα ηχεία σου, διαφορετικά, το αποτέλεσμα σε χαμηλό θα είναι υποδεέστερο από αυτά.
Αν είναι 2, φυσικά το πράγμα αλλάζει.
Σε αντίθετη περίπτωση, θα αναγκαστείς να το χρησιμοποιείς μόνο σαν +1 (Δηλαδή μόνο σε πολυκάναλο σήμα & σαν κανάλι χαμηλών) απλώς για να προστατεύεις τα ηχεία σου.
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
.
Σε αντίθετη περίπτωση, θα αναγκαστείς να το χρησιμοποιείς μόνο σαν +1 (Δηλαδή μόνο σε πολυκάναλο σήμα & σαν κανάλι χαμηλών) απλώς για να προστατεύεις τα ηχεία σου.
Αυτό δεν είναι και μικρής σημασίας. Τουλάχιστον απαραίτητο για χρήση ht.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.346
Προφάσεις εν αμαρτίαις ;).

Η λύση δεν είναι να μην πάρει ο @gager σαμπ. Εκτός και αν ακούει φλογέρες μόνο :whistling:.

Δεν υπάρχει αξιοπρεπές μπάσο χωρίς δυο τουλάχιστον σαμπ και ισοστάθμιση, χωνέψτε το.

Πρέπει να πάρει τουλάχιστον δυο σαμπ, και μάλιστα ανάλογα του μεγέθους των ηχείων του, δηλαδή δυο 10ιντσα μάλλον δεν επαρκούν -όπως προαναφέρθηκε- εκτός και αν ακούει σε χαμηλές-μέτριες στάθμες. Αν ζει σε πολυκατοικία με κακή μόνωση και γκρινιάρη γείτονα, τότε ναι, μπορεί και να αρκούν.

Επίσης, ας μην ξεχνάμε πως τα κλιπς του αν "ξεφορτωθούν" τις δυο πρώτες οκτάβες θα παίξουν πολύ καλύτερα.

Αν για οικονομικούς ή παντοφλικούς λόγους δεν υπάρχει δυνατότητα για δυο 12ιντσα (τουλάχιστον), παίρνει τα δυο δεκάιντσα και παίζει σε χαμηλές στάθμες, γνωρίζοντας πως δεν εκμεταλλεύεται πλήρως το σετάπ του.

Μια επιλογή πολύ μικρού όγκου και λογικής τιμής που έχει ενδιαφέρον είναι το Dynaudio 18s.

Στην πράξη, αν λόγου χάριν πάρεις 1 και μικρό σαμπ, θα ακούς χειρότερα από ότι χωρίς σαμπ, διότι τα ηχεία σου βγάζουν κάποιο Μπάσο μόνα τους, δεν είναι πια εντελώς ψεύτικα, και είναι 2 ηχεία, άρα 2 πηγές μπάσου, οπότε αν πας σε 1 πηγή μπάσου και χαμηλής τιμής, άρα χαμηλών Μαξ εσπιελ, δε θα μπορεί να ακολουθήσει τις στάθμες των ηχείων, θα είναι χειρότερα όσον αφορά τη συμπεριφορά του χώρου διότι θα είναι μια πηγή και θα έχεις πρόβλημα ακυρώσεων μεγαλύτερο από αυτό που έχεις τώρα, άρα θα δώσεις λεφτά για ένα σαμπ και θα ακούς χειρότερα από ότι άκουγες.
Δεν ισχύει απόλυτα αυτό. Το πλεονέκτημα της χρήσης σαμπ σε αυτό το σενάριο είναι πως αυτά μπορούν να τοποθετηθούν σε άλλες θέσεις απο αυτές των ηχείων (το γράφεις πιο κάτω αλλά το τονίζω για να μην μπερδεύεται ο κόσμος), με αποτέλεσμα ομαλότερο και ισχυρότερο μπάσο. Και επίσης θα είναι πιο "υπάκουα" στην ισοστάθμιση ;).
 


Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Διαστασεις του δωματιου δεν μας ειπες.
Αν ο χωρος ειναι μικρος οπως λες μηπως δεν χρειαζεσαι σαμπ?
Το ζευγος των ηχειων σου κατεβαινει στα 30hz περιπου βλεπω .Αν θελεις πιο κατω σιγουρα θα πρεπει να δωσεις αρκετα χρηματα και μεγαλο σαμπ που μπορει να κατεβει τοσο χαμηλα.
Αντε και το πηρες .Θα μπορεσεις στο χωρο σου να το ευχαριστηθεις?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Δεν υπάρχει αξιοπρεπές μπάσο χωρίς δυο τουλάχιστον σαμπ και ισοστάθμιση, χωνέψτε το.
Σωστά.

Η ισοστάθμιση στις χαμηλές συχνότητες, είναι μια δύσκολη διαδικασία, με συνέπειες.

Δεν είναι όλα τα συστήματα ισοστάθμισης ικανοποιητικά σε αυτό το τμήμα του φάσματος, ενώ ψηλά είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Η λιγότερη δυνατή χρήση ισοστάθμισης, είναι η καλύτερη επιλογή.

Η ελαχιστοποιηση της ανάγκης ισοστάθμισης, επιτυγχάνεται με 4 τροπους:

1) ιδιαίτερα μεγάλης έκτασης επεμβάσεις ηχητικής φροντίδας στο χώρο
2) πολλαπλά σαμπ (8)
3) συνδυασμός των ανωτέρω (2-4 σαμπ και ήπια ισοστάθμιση)
4) χρήση ειδικών σαμπ (καρδιοειδη, εντοιχισμένα αρει κλπ) με ελάχιστη ισοστάθμιση

Άλλοι "μαγικοι τρόποι" δεν υπάρχουν...

Υπ'οψιν πως την ισοστάθμιση μάλλον κάποιος "ειδικός" χρειάζεται να την κάνει, με σοβαρές μετρήσεις. Δυστυχώς, δεν είναι πολύ απλή διαδικασία, και είναι σύνηθες φαινόμενο να έχει γίνει εντελώς λάθος αυτοματοποιημενη ισοστάθμιση από κάποιο λογισμικό, ή μανιουαλ από κάποιον ανιδεο χρήστη.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Σωστά.

Η ισοστάθμιση στις χαμηλές συχνότητες, είναι μια δύσκολη διαδικασία, με συνέπειες.

Δεν είναι όλα τα συστήματα ισοστάθμισης ικανοποιητικά σε αυτό το τμήμα του φάσματος, ενώ ψηλά είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Η λιγότερη δυνατή χρήση ισοστάθμισης, είναι η καλύτερη επιλογή.

Η ελαχιστοποιηση της ανάγκης ισοστάθμισης, επιτυγχάνεται με 4 τροπους:

1) ιδιαίτερα μεγάλης έκτασης επεμβάσεις ηχητικής φροντίδας στο χώρο
2) πολλαπλά σαμπ (8)
3) συνδυασμός των ανωτέρω (2-4 σαμπ και ήπια ισοστάθμιση)
4) χρήση ειδικών σαμπ (καρδιοειδη, εντοιχισμένα αρει κλπ) με ελάχιστη ισοστάθμιση

Άλλοι "μαγικοι τρόποι" δεν υπάρχουν...

Υπ'οψιν πως την ισοστάθμιση μάλλον κάποιος "ειδικός" χρειάζεται να την κάνει, με σοβαρές μετρήσεις. Δυστυχώς, δεν είναι πολύ απλή διαδικασία, και είναι σύνηθες φαινόμενο να έχει γίνει εντελώς λάθος αυτοματοποιημενη ισοστάθμιση από κάποιο λογισμικό, ή μανιουαλ από κάποιον ανιδεο χρήστη.
Εχεις απολυτο δικιο .
Γι αυτο το λογο τα σαμπς ειναι για τους λιγους που διαθετουν το χωρο την οικονομικη δυνατοτητα και την τεχνογνωσια να τα στησουν σωστα .
Να μην γινεται αγορα ψυχαναγκαστικα αλλα αναγκαστικα και μονο σε περιπτωσεις που δεν πληρουνται οι προυποθεσεις που αναφερεις
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Υπ'οψιν πως την ισοστάθμιση σίγουρα κάποιος "ειδικός" χρειάζεται να την κάνει, με σοβαρές μετρήσεις. Δυστυχώς, δεν είναι πολύ απλή διαδικασία, και είναι σίγουρο φαινόμενο να έχει γίνει εντελώς λάθος αυτοματοποιημενη ισοστάθμιση από κάποιο λογισμικό, ή μανιουαλ από κάποιον ανιδεο χρήστη.
Και μη θεωρείς τον εαυτό σου η το dimifoot μέσο χρήστη όπως πχ είμαι εγώ. Εσείς το έχετε τερματίσει για χομπίστες. Οι υπόλοιποι από εμάς μάλλον από εκεί έπρεπε να έχουμε ξεκινήσει γενικά πριν πάρουμε ούτε καν ηχεια. Για σαμπ δε το συζητώ καν...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Αρα, μηπως δεν ειναι δοκιμη η χρηση σαμπ για μας τους απλους χρηστες ? τους χωρις χρημα γνωση διαθεση ?
να, εγω δεν προσπαθω για το τελειο , αλλα για κατι καλυτερο ...
χτες που εγραψα για τη μπαλκονοπορτα μου ,που την αφησα ανοιχτη για να φυγουν οι δυο πρωτες οχταβες οξω, παρατηρησα πως ενω συνολικα η αισθηση του μπασου μειωθηκε - αυξηθηκε η καθαροτητα ακριβεια στσι χαμηλες μεσαιες ...
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
klipsch 280rf
Να φανταστώ αναφέρεσαι στα rp280f? Αν μπεις πχ στο site της svs για τα συγκεκριμένα ηχεία προτείνει τα 16αρια γιατί τα ηχεία είναι ευαίσθητα και παράγουν μεγάλη στάθμη, ειδικά αν τους αφαιρέσεις τις χαμηλές συχνότητες οι κόρνες τρυπάνε αυτιά.

Καταγραφή1.PNG
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Αρα, μηπως δεν ειναι δοκιμη η χρηση σαμπ για μας τους απλους χρηστες ? τους χωρις χρημα γνωση διαθεση ?
να, εγω δεν προσπαθω για το τελειο , αλλα για κατι καλυτερο ...
χτες που εγραψα για τη μπαλκονοπορτα μου ,που την αφησα ανοιχτη για να φυγουν οι δυο πρωτες οχταβες οξω, παρατηρησα πως ενω συνολικα η αισθηση του μπασου μειωθηκε - αυξηθηκε η καθαροτητα ακριβεια στσι χαμηλες μεσαιες ...
Δοκιμασε να ανοιξεις τους τοιχους τωρα !
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.346
Γι αυτο το λογο τα σαμπς ειναι για τους λιγους που διαθετουν το χωρο την οικονομικη δυνατοτητα και την τεχνογνωσια να τα στησουν σωστα .
Πάλι προφάσεις εν αμαρτίαις.
Ακριβώς το ίδιο μπορει να ειπωθεί και για το δικάναλο. Πόσοι εχουν την τεχνογνωσία να το στήσουν σωστά; Ας κάνουν ενα βήμα εμπρός.
.
.
.
Που πας ρε Καραμήτρο; :roflmao:

Πάρτε ακουστικά αφού είναι έτσι :p.

Οχι λοιπόν, τα αγοράζουμε υποχρεωτικά, και στο κόστος συνυπολογίζουμε και λίγα 100ρικα για τον calibrator.
Δεν έχετε δικαιολογίες. Sorry.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Πάλι προφάσεις εν αμαρτίαις.
Ακριβώς το ίδιο μπορει να ειπωθεί και για το δικάναλο. Πόσοι εχουν την τεχνογνωσία να το στήσουν σωστά; Ας κάνουν ενα βήμα εμπρός.
.
.
.
Που πας ρε Καραμήτρο; :roflmao:

Πάρτε ακουστικά αφού είναι έτσι :p.

Οχι λοιπόν, τα αγοράζουμε υποχρεωτικά, και στο κόστος συνυπολογίζουμε και λίγα 100ρικα για τον calibrator.
Δεν έχετε δικαιολογίες. Sorry.
100αρικα για calibrator 100αρικα για σαμπς κ.α γινονται 1000αρικα !
Καλη η σκεψη για ακουστικα αλλα πρακτικα αδυνατη
Συμβιβασμος τιποτε αλλο .
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Πάλι προφάσεις εν αμαρτίαις.
Ακριβώς το ίδιο μπορει να ειπωθεί και για το δικάναλο. Πόσοι εχουν την τεχνογνωσία να το στήσουν σωστά; Ας κάνουν ενα βήμα εμπρός.
.
.
.
Που πας ρε Καραμήτρο; :roflmao:

Πάρτε ακουστικά αφού είναι έτσι :p.

Οχι λοιπόν, τα αγοράζουμε υποχρεωτικά, και στο κόστος συνυπολογίζουμε και λίγα 100ρικα για τον calibrator.
Δεν έχετε δικαιολογίες. Sorry.
Καλα και αγια οσα λες ντοχτορ μεν - δεν εχουμε ολοι την ιδια οικονομικη επιφανεια δε ... εγω μιλω για βελτιωση με τσι προδιαγραφες που θετεις - αλλα οχι με τα λεφτα που διαθετεις ... γινεται ?
καταλαβαινω πως οχι ... αλλα παλι ρωτω ... :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Μη παιρνεις 1 σαμπ <16", θα ακούς χειρότερα λόγω χώρου και σε πιο χαμηλή στάθμη.
Να φανταστώ αναφέρεσαι στα rp280f? Αν μπεις πχ στο site της svs για τα συγκεκριμένα ηχεία προτείνει τα 16αρια
Τυχαίο; :rofl:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αρα, μηπως δεν ειναι δοκιμη η χρηση σαμπ για μας τους απλους χρηστες ? τους χωρις χρημα γνωση διαθεση ?
Τον ίδιο ακριβώς προβληματισμό έχω και του λόγου μου και δεν προχωρώ στην αγορά σαμπ. Δύο κομμάτια αντίστοιχα του συστήματος κοστίζουν 1800€. Αν προσθέσεις τις εργατώρες να τα ρυθμίσω ή το κόστος του επαγγελματία (που δε θα είναι εφ' άπαξ πάλι μπορεί να χρειαστεί αργότερα) ξεφεύγει το πράγμα. Σε αντιστοιχία τα χρήματα αυτά αρκούν για πάνω από 250 άλμπουμ μουσικής ή για ένα μουσικό event (συναυλία, θέατρο, παράσταση κτλ) την εβδομάδα για 2-3 χρόνια.

Ακόμα το ζυγίζω στο μυαλό μου :idk:
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Τον ίδιο ακριβώς προβληματισμό έχω και του λόγου μου και δεν προχωρώ στην αγορά σαμπ. Δύο κομμάτια αντίστοιχα του συστήματος κοστίζουν 1800€. Αν προσθέσεις τις εργατώρες να τα ρυθμίσω ή το κόστος του επαγγελματία (που δε θα είναι εφ' άπαξ πάλι μπορεί να χρειαστεί αργότερα) ξεφεύγει το πράγμα. Σε αντιστοιχία τα χρήματα αυτά αρκούν για πάνω από 250 άλμπουμ μουσικής ή για ένα μουσικό event (συναυλία, θέατρο, παράσταση κτλ) την εβδομάδα για 2-3 χρόνια.

Ακόμα το ζυγίζω στο μυαλό μου :idk:
..καποια στιγμη θα στερεψουν τα δακρυα και θα το ξεπερασουμε!
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Κάπου είχα γράψει ότι το σαλόνι θα είναι περίπου 3,30Χ5-5,50 μέτρα. Δυο 12’’ θα ήταν ιδανικό και για εμένα αλλά τα svs αγγίζουν τα 50 εκατοστά, δεν χωράνε αν συνυπολογίσουμε ότι θα μπει μια τηλεόραση 65’’. Εκτός και αν τα βάλω και τα δυο κάτω από την τηλεόραση κάτι το οποίο θεωρώ θα τα καταστρέψει από θέμα απόδοσης. Ίσως να μελετούσα την περίπτωση των δυο 10’’ αλλά θα είναι αρκετά; Αν εστιάσω σε κάποια άλλη εταιρεία (πχ τα 12’’ της Klipsch είναι λίγο πιο μαζεμένα σε διαστάσεις και τιμή από τα svs) αλλά με τα Δευτέρα εγώ διαβάσει παρα πολλές κριτικές
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.865.202
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top