MAZDA ξανα στην Ελλαδα !

D

Deleted member 23222

Guest
Ως απλός καθημερινός οδηγός που έχω ένα Mazda 6 του 2004 (1800 cc), μπορώ να πω ότι πηγαίνει σαν τραίνο, είναι ήσυχο, άνετο, δεν βγάζει ζημιές, αλλά καίει αρκετά έως πολύ.
Σύμφωνοι.
Θα έδινες αυτά τα λεφτά που ζητούνται για να ξαναπάρεις;;
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Σύμφωνοι.
Θα έδινες αυτά τα λεφτά που ζητούνται για να ξαναπάρεις;;
Όχι. Είναι πολλά τα χρήματα. Πριν σχολίασα μόνο την ποιότητα κι όχι την τιμή.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Μπορει να μου εξηγησει καποιος τι σχεση εχει η ικανοτητα ενος αυτοκινητου να στριβει σωστα, με το ντριφταρισμα; Ειναι δυνατον να λετε ο,τι να' ναι; Καθε πισωκινητο αυτοκινητο μπορει να ντριφταρει, ιδιως με καποια αξιοπρεπη ιπποδυναμη. Αυτο του δινει τη δυνατοτητα να στριβει σωστα; Ο ανθρωπος μιλησε για ευθειες, προφανως επειδη απο τα παλια ιαπωνικα αυτοκινητα, σχεδον κανενα δεν μπορουσε να στριψει. Οι Ιαπωνες εφτιαχναν εξαιρετα αυτοκινητα αλλα στις στροφες δεν το ''ειχαν''. Το ντριφταρισμα που καλλάει;
 

D

Deleted member 23222

Guest
Mazda 3 από 27000?
WTF?
Έχουμε χάσει κάποια εξέλιξη τα τελευταία χρόνια που δεν υπήρχε αντιπρόσωπος?
Έτσι τιμολογουν σε όλη την Ευρώπη?
Τελικά , αν και δεν έχω πληροφόρηση, η απάντηση ίσως να κρύβεται στο γιατί τόσο καιρό κανείς δεν έπαιρνε την αντιπροσωπεία.

Η Μάζνα ζητούσε πολλά λεφτά σε στοκ αυτοκινήτων και ανταλλακτικών από κάθε υποψήφιο επιχειρηματία.
Δεν ξέρω αν ο Συγγελίδης ενέδωσε, ή τελικά από τη Μάζντα έβαλαν νερό στο κρασί τους.

Υποθέτω το δεύτερο, αλλά κοπάνησαν ίσως τις τιμές από το εργοστάσιο.
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Μπορει να μου εξηγησει καποιος τι σχεση εχει η ικανοτητα ενος αυτοκινητου να στριβει σωστα, με το ντριφταρισμα; Ειναι δυνατον να λετε ο,τι να' ναι; Καθε πισωκινητο αυτοκινητο μπορει να ντριφταρει, ιδιως με καποια αξιοπρεπη ιπποδυναμη. Αυτο του δινει τη δυνατοτητα να στριβει σωστα; Ο ανθρωπος μιλησε για ευθειες, προφανως επειδη απο τα παλια ιαπωνικα αυτοκινητα, σχεδον κανενα δεν μπορουσε να στριψει. Οι Ιαπωνες εφτιαχναν εξαιρετα αυτοκινητα αλλα στις στροφες δεν το ''ειχαν''. Το ντριφταρισμα που καλλάει;
αυτοκινητα ευθειας χαρακτηριζονται αυτα που ανοιγουν σε φαναρια και 400αρια.
αυτοκινητα που στριβουν η αυτοκινητα που ειναι η χαρα του drift ΔΕΝ ειναι αυτοκινητα ευθειας.
θεμα ορισμου.

το αν το εχουν τα ιαπωνικα αυτοκινητα με τις στροφες ειναι κατι που με τον καιρο εχει αλλαξει σημαντικα.
υπαρχουν αρκετα ιαπωνικα που το εχουν και το επιδεικνυουν. απο τα Mazda Που πουληθηκαν στην ελλαδα (δηλαδη μεχρι 2012) , στην κατηγορια τους σχεδον ολα εχουν απο ευχαριστη εως χαρισματικη οδικη συμπεριφορα στις στροφες

υπαρχουν πλεον και κορεατικα που κανουν το ιδιο
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
...... Οι Ιαπωνες εφτιαχναν εξαιρετα αυτοκινητα αλλα στις στροφες δεν το ''ειχαν''....
Γενικά.. σε σχέση με τα Ευρωπαϊκά ακόμα και σήμερα (αν εξαιρέσεις 2-3 περιπτώσεις ) με τους τροχούς υπό γωνία... δεν το ΄χουν.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.417
Reaction score
27.704
H Μazda είχα ακούσει ότι έψαχνε να γυρίσει Ελλάδα, και η αλλαγή αντιπροσωπείας της Jeep άφησε τον Συγγελίδη στο - 1. Δεν φαντάζομαι να έχει βέβαια πρόβλημα με Citroën - Peugeot - DS και Opel. No5 η Mazda.

Το πρόβλημα τώρα το έχει η Jeep γιατί η Fiat θέλει μαγαζιά των +100.000€ μόνο design-κατασκευή, και βέβαια έχει φάει τρελή πόρτα από τους εδώ dealers.
 

D

Deleted member 23222

Guest
H Μazda είχα ακούσει ότι έψαχνε να γυρίσει Ελλάδα, και η αλλαγή αντιπροσωπείας της Jeep άφησε τον Συγγελίδη στο - 1. Δεν φαντάζομαι να έχει βέβαια πρόβλημα με Citroën - Peugeot - DS και Opel. No5 η Mazda.

Το πρόβλημα τώρα το έχει η Jeep γιατί η Fiat θέλει μαγαζιά των +100.000€ μόνο design-κατασκευή, και βέβαια έχει φάει τρελή πόρτα από τους εδώ dealers.
Γενικά πάντως, η DS δεν πάει καλά παγκοσμίως.
Την Opel δεν τη «βλέπω» τριγύρω όπως παλιότερα, αλλά Citroen και Peugeot μάλλον πάνε πολύ καλά στην Ελλάδα.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
mazda rx8 καινουργιο (παρελαβα 23/12/2004 τα καλυτερα χριστουγεννα μου ever) 2004 προερχομενος απο m3 e46 μεταχειρισμενο
mazda mx5 1.6 του 2003 μεταχειρισμενο το 2007...ακομα υπαρχει
ιδιαιτερη εταιρεια η mazda στα ματια μου με την πολυ καλη εννοια
εκπληκτικα αυτοκινητα και original sport για οσους ξερουν :)

το drive εκεινα τα χρονια σε ενα συγκριτικο για το πιο διασκεδαστικο αυτοκινητο μεταξυ των m3 e92 911 997 πρωτη γενια τοτε διαφορα hot hatches κτλ ειχε βγαλει διασκεδαστικοτερο το rx8 ;) γιατι σημασια δεν εχει ποσα πιανει κ ποσο παει αλλα πως παει και η mazda κατεχει....για οσους ξερουν ,μερικοι φιλοι παραπανω δεν ξερουν :D
 
Last edited:

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Ο Συγγελίδης είχε κλείσει τη συμφωνία από αρχές του χρόνου.
Το θέμα με την fca ειναι μεταγενέστερο
 

TGD

Μηνύματα
6.986
Reaction score
7.077
Από τη στιγμή που η Chrysler ανήκει στην Fiat είναι λογικό να είναι στον ίδιο αντιπρόσωπο. Ο Συγγελίδης ή θα έπαιρνε και Fiat και Alfa Romeo, ή θα άφηνε την Jeep. Καταπώς φαίνεται διάλεξε το δεύτερο.
Τα DS είναι πολυτελή Citroen. Αξίζουν τη διαφορά τιμής από τα Cχ;
Και απ' ότι βλέπω στον κατάλογο της PSA, οι επιλογές κινητήρων και εξοπλισμού είναι σχετικά περιορισμένες. Πχ, για να πάρεις τους 170 ίππους πρέπει να πας στο πιο υψηλό επίπεδο εξοπλισμού, αλλιώς δεν έχει... Αν πάρεις το καφέ αυτοκίνητο δεν μπορείς να έχεις το καφέ σαλόνι, το οποίο διατίθεται μόνο με ένα συγκεκριμένο επίπεδο εξοπλισμού (ακόμα κι αν πάρεις το αυτοκίνητο σε μπλε).
Δεν καταλαβαίνω αυτή την τάση των εταιρειών να βγάζουν νεες "μάρκες" (πχ DS, Cupra, κλπ).
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Δεν καταλαβαίνω αυτή την τάση των εταιρειών να βγάζουν νεες "μάρκες" (πχ DS, Cupra, κλπ).
Αυτά ξεκίνησαν από παλιά με Lexus και Infiniti.
 

TGD

Μηνύματα
6.986
Reaction score
7.077
Ναι, αλλά τα Lexus είναι σαφώς διαφορετικά από τα Toyota. Ποια είναι η διαφορά των DS και των Cupra;
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
................. για το πιο διασκεδαστικο αυτοκινητο μεταξυ των m3 e92 911 997 πρωτη γενια τοτε διαφορα hot hatches κτλ ειχε βγαλει διασκεδαστικοτερο το rx8 ;) γιατι σημασια δεν εχει ποσα πιανει κ ποσο παει αλλα πως παει και η mazda κατεχει....για οσους ξερουν ,μερικοι φιλοι παραπανω δεν ξερουν :D
Αγαπητέ θα μου επιτρέψεις να πω ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ RX-8 απ΄τη μια
και Μ-3 E46 / E92 καθώς και 911 / 997 απ΄την άλλη,
είπαμε Mazda... αλλά μην το χοντραίνουμε. :)
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Το πρόβλημα που θα έχει η Mazda στη χώρα μας θα είναι να πείσει τον Έλληνα ότι θα πρέπει να πληρώσει το Mazda 3 όσο και ένα Audi A3.
Ασχέτως αν τα Mazda είναι όντως αναβαθμισμένα και premium.
To DNA του Έλληνα δεν αλλάζει εύκολα.
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
ισχυει, παντως στην κεντρικη ευρωπη πειθει ειναι η αληθεια, κυκλοφορουν αρκετα περισσοτερα απο οσα θα πιστευε κανεις ζωντας στην ελλαδα
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.417
Reaction score
27.704
Το πρόβλημα που θα έχει η Mazda στη χώρα μας θα είναι να πείσει τον Έλληνα ότι θα πρέπει να πληρώσει το Mazda 3 όσο και ένα Audi A3.
Ασχέτως αν τα Mazda είναι όντως αναβαθμισμένα και premium.
To DNA του Έλληνα δεν αλλάζει εύκολα.
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. To καταλαβαίνεις εύκολα όταν βλέπεις να έχουν 2 VAG στην οικογένεια μόνο προβλήματα και πάει το τέκνο και παίρνει Golf.

Το CX5 το είδα το πέρσι το καλοκαίρι που ήρθε φίλος από Γερμανία. Εξαιρετικό. Αμαξάρα. Δεν της το είχα είναι η αλήθεια.

Προσωπικά δεν τίθεται θέμα AUDI A3 ή Mazda 3. Αν και θεωρώ κοροϊδία την αγορά οχήματος, ούτε € στη VAG. Μόνο με leasing VAG, και ότι άλλο. Και ας βγάλει ότι θέλει και ας έχει όσο θέλει.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Αγαπητέ θα μου επιτρέψεις να πω ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ RX-8 απ΄τη μια
και Μ-3 E46 / E92 καθώς και 911 / 997 απ΄την άλλη,
είπαμε Mazda... αλλά μην το χοντραίνουμε. :)
Ναι?γιατί?
Διασκεδαστικοτερο αυτοκίνητο σύγκρινε το τεστ


στο περιοδικό Drive ειναι ασχετοι εντελώς μάλλον :D
 
Last edited:

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Ναι?γιατί?
Διασκεδαστικοτερο αυτοκίνητο σύγκρινε το τεστ


στο περιοδικό Drive ειναι ασχετοι εντελώς μάλλον :D
Σίγουρα θα είχε στο μυαλό του ο δημοσιογράφος και το παράγοντα κόστος μέσα δεν εξηγείται αλλιώς.
Καλό , χρύσο και άγιο το 8άρι αλλά Μ3 Ε46 δεν είναι (το 92 ήταν λίγο πιο "αποστειρωμένο" από το 46άρι αλλά και πάλι μόνο το βάρος να είχε στο μυαλό του... δε ξέρω, για Πόρσε δεν έχω άποψη λολ).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.512
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top