Είπα και εγώ να ρίξω μια πρώτη ματιά...

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Είπα να ρίξω μια πρώτη ματιά μπας και ανανεώσω σιγούλια αιγούλια την 42άρα LG που την έχω πάνω απο 5 χρόνια....ίσως και 6. Και μιας και είμαι ευχαριστημένος με την εταιρεία είπα να ψάξω πάλι για LG.
Οι ίντσες 49-50 μιας και υπάρχει και ο προβολέας οπότε είμαστε καλυμένοι.


Και βάζω τα παραπάνω στοιχεία στο σκρούτζ και τι να δώ...37 προιόντα.....ρε μπράβο ποικιλία..
Άντε να περιορίσω το εύρως....βάζω και UHD....πέσαμε στα 30.......άντε τώρα να διαλέξεις....

Λέω να επιλέξω και τα 100 Hz.....όπα....πέσαμε στα 4 μοντέλα με το πιο φθηνό να ξεκινάει στα 750Ευρώ....Δεν είμαστε για τέτοιο ποσό....γεία σας...

Βάζω λοιπόν επιλογή στην τιμή 400-500 Ευρώ και μου βγάζει αυτές εδώ τις επιλογές...
Έλα που όλες μου φαίνονται πάνω κάτω ίδιες; Ποιά στο καλό να επιλέξω; Ότι να'ναι.....

Η μόνη εμφανείς διαφορά που βλέπω είναι ότι κάποιες είναι direct led και κάποιες edge led.....
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.692
Εγώ θα διάβαζα πολύ προσεκτικά τα σχόλια αγοραστών. Κι επειδή βλέπω μόνο μία εταιρία επιλεγμένη, θα πω τούτο: πιστεύω πως ιδιαίτερα σημαντικό κριτήριο είναι η συμπεριφορά και υποστήριξη (αχρείαστη να 'ναι...) μετά την αγορά.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Είπα να ρίξω μια πρώτη ματιά μπας και ανανεώσω σιγούλια αιγούλια την 42άρα LG που την έχω πάνω απο 5 χρόνια....ίσως και 6. Και μιας και είμαι ευχαριστημένος με την εταιρεία είπα να ψάξω πάλι για LG.
Οι ίντσες 49-50 μιας και υπάρχει και ο προβολέας οπότε είμαστε καλυμένοι.


Και βάζω τα παραπάνω στοιχεία στο σκρούτζ και τι να δώ...37 προιόντα.....ρε μπράβο ποικιλία..
Άντε να περιορίσω το εύρως....βάζω και UHD....πέσαμε στα 30.......άντε τώρα να διαλέξεις....

Λέω να επιλέξω και τα 100 Hz.....όπα....πέσαμε στα 4 μοντέλα με το πιο φθηνό να ξεκινάει στα 750Ευρώ....Δεν είμαστε για τέτοιο ποσό....γεία σας...

Βάζω λοιπόν επιλογή στην τιμή 400-500 Ευρώ και μου βγάζει αυτές εδώ τις επιλογές...
Έλα που όλες μου φαίνονται πάνω κάτω ίδιες; Ποιά στο καλό να επιλέξω; Ότι να'ναι.....

Η μόνη εμφανείς διαφορά που βλέπω είναι ότι κάποιες είναι direct led και κάποιες edge led.....
Το μόνο σίγουρο ( από ότι κατάλαβα ) είναι ότι θα πάρεις LG:p:D:D
Μια χαρά είναι φίλε :) ( έχω και εγώ μία 55άρα αρκετό καιρό ).
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Δεν νομιζω να εχουν και συγκλονιστικες διαφορες στην εικoνα.Αλλα οι λεπτομερειες κανουν την διαφορα.Καποια που να ειναι νεο μοντελο με νεωτερο (ντε και καλα ) επεξεργαστη, η οποια να υποστηριζει , αν ειναι δυνατον, τα <καινουργια > κολπα, dolby vision , dobly atmos για netflix (5.1 ε ) Ναι netflix απο την tv, να πατας το κουμπι και να βγαινει η χοντρη.Chromecast built in δυσκολο , αλλα ποτε δεν ξερεις.Εκτος απο θετικες , στην πλειοψηφια , κριτικες γκουγκλαρουμε και για τυχον ουσιαστικα προβληματα και λαικη αγανακτηση.:D
 



Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Oled δεν ....ανεβαινει πολύ το κόστος.

Η LG σαν εταιρεία έχει σέρβις άνω του μέσου ορου στην αγορά.

Επειδή επικειται αγορά σε είδος άσχετο με το ΑV Διάφορα (αυτοκίνητο-μοτοσικλέτα) η όποια αγορά θα γίνει με την χρήση πιστωτικής (δόσεις ο θεοδόσης κλπ).

Θα δω λίγο το θέμα της πενταετούς εγγύησης.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Eννοειται φουλ 5 χρονια εγγυηση .Αν δεν εχει , που δεν ..σε αυτο το κοστος , πληρωσε την εξτρα . Ανησυχουμε για τα υπολοιπα μπλιμπλικια , συχνα μεταχειρισμενα, αν ειναι και για την τηλεοραση, ανεβαινει πολυ το ψυχολογικο κοστος.
 

Μηνύματα
365
Reaction score
382
Είπα να ρίξω μια πρώτη ματιά μπας και ανανεώσω σιγούλια αιγούλια την 42άρα LG που την έχω πάνω απο 5 χρόνια....ίσως και 6. Και μιας και είμαι ευχαριστημένος με την εταιρεία είπα να ψάξω πάλι για LG.
Οι ίντσες 49-50 μιας και υπάρχει και ο προβολέας οπότε είμαστε καλυμένοι.


Και βάζω τα παραπάνω στοιχεία στο σκρούτζ και τι να δώ...37 προιόντα.....ρε μπράβο ποικιλία..
Άντε να περιορίσω το εύρως....βάζω και UHD....πέσαμε στα 30.......άντε τώρα να διαλέξεις....

Λέω να επιλέξω και τα 100 Hz.....όπα....πέσαμε στα 4 μοντέλα με το πιο φθηνό να ξεκινάει στα 750Ευρώ....Δεν είμαστε για τέτοιο ποσό....γεία σας...

Βάζω λοιπόν επιλογή στην τιμή 400-500 Ευρώ και μου βγάζει αυτές εδώ τις επιλογές...
Έλα που όλες μου φαίνονται πάνω κάτω ίδιες; Ποιά στο καλό να επιλέξω; Ότι να'ναι.....

Η μόνη εμφανείς διαφορά που βλέπω είναι ότι κάποιες είναι direct led και κάποιες edge led.....
Φίλε μου το μάτι δεν χορταίνει, λογικοί περιορισμοί δεν ισχύουν, πάρε την μεγαλύτερη τηλεόραση αποδεκτής ποιότητας που μπορείς, αρχίζοντας από τις 65". Έχω προβολέα και τηλεόραση και μετάνιωσα που δεν πήρα 75". Άλλωστε αφού δεν έχεις την μια τηλεόραση δίπλα στην άλλη για να τις συγκρίνεις, τότε και η ελαφρά χαμηλότερη ποιότητα συνηθίζεται.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Και πάλι θα ζητήσω τη διόρθωση του κοινού, αλλά αν είναι να πάρεις ips panel, ξέχνα το. Είναι αυτές που άμα ξεχάσεις την οθόνη να δείχνει κάτι σταθερό, καίγονται τα στοιχεία της και αφήνουν το γνωστό ίχνος. Επίσης, πρέπει να δεις και τη τεχνολογία φωτισμού του panel. Αν είναι τίποτα με led στα πλάγια, ξέχνα τα δυνατά μαύρα και θα έχεις light bleeding σε εμφανή σημεία της οθόνης ( τη πάτησα με την MLS που πήρα, αλλά οκ, τη πήρα σε ξεφτίλα τιμή και δεν το κάνω ζήτημα )
[DOUBLEPOST=1559025602][/DOUBLEPOST]Υποθέτω ότι για τους παραπάνω λόγους σου προτάθηκε η oled.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Φίλε μου το μάτι δεν χορταίνει, λογικοί περιορισμοί δεν ισχύουν, πάρε την μεγαλύτερη τηλεόραση αποδεκτής ποιότητας που μπορείς, αρχίζοντας από τις 65". Έχω προβολέα και τηλεόραση και μετάνιωσα που δεν πήρα 75". Άλλωστε αφού δεν έχεις την μια τηλεόραση δίπλα στην άλλη για να τις συγκρίνεις, τότε και η ελαφρά χαμηλότερη ποιότητα συνηθίζεται.
Μεχρι τις 50'' φίλε μου είμαι μια χαρά. Αν δεν είχα προβολέα θα κοίταγα/μάζευα για παραπάνω ίντσες.
Ταινίες δεν βλέπω στην τηλεόραση. Μόνο στον προβολέα με το 5.1. Η χρήση της περιλαμβάνει παιδικά προγράμματα (50%), ντοκυμαντέρ για μικρούς και μεγάλους, σειρές απο Netflix και κανά παιχνίδι απο το HTPC.
Αν είχα τα ευρώ αυτή την στιγμή ίσως κοίταγα για παραπάνω. Αλλά όπως εξήγησα δεν γίνεται....
Και με αυτά που (καλώς) μου λέτε για πάνελ κλπ ήδη έχω αρχίσει να το ξανασκέφτομαι, μιας και δεν υπάρχει άμεση ανάγκη για αγορά (δεν χαλάει η ρημάδα η LG με τίποτα λεμε....:D:p:D:p)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Μεχρι τις 50'' φίλε μου είμαι μια χαρά. Αν δεν είχα προβολέα θα κοίταγα/μάζευα για παραπάνω ίντσες.
Ταινίες δεν βλέπω στην τηλεόραση. Μόνο στον προβολέα με το 5.1. Η χρήση της περιλαμβάνει παιδικά προγράμματα (50%), ντοκυμαντέρ για μικρούς και μεγάλους, σειρές απο Netflix και κανά παιχνίδι απο το HTPC.
Αν είχα τα ευρώ αυτή την στιγμή ίσως κοίταγα για παραπάνω. Αλλά όπως εξήγησα δεν γίνεται....
Και με αυτά που (καλώς) μου λέτε για πάνελ κλπ ήδη έχω αρχίσει να το ξανασκέφτομαι, μιας και δεν υπάρχει άμεση ανάγκη για αγορά (δεν χαλάει η ρημάδα η LG με τίποτα λεμε....:D:p:D:p)
Περίμενε και πάρε του χρόνου μεγαλύτερη.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Μεχρι τις 50'' φίλε μου είμαι μια χαρά. Αν δεν είχα προβολέα θα κοίταγα/μάζευα για παραπάνω ίντσες.
Ταινίες δεν βλέπω στην τηλεόραση. Μόνο στον προβολέα με το 5.1. Η χρήση της περιλαμβάνει παιδικά προγράμματα (50%), ντοκυμαντέρ για μικρούς και μεγάλους, σειρές απο Netflix και κανά παιχνίδι απο το HTPC.
Αν είχα τα ευρώ αυτή την στιγμή ίσως κοίταγα για παραπάνω. Αλλά όπως εξήγησα δεν γίνεται....
Και με αυτά που (καλώς) μου λέτε για πάνελ κλπ ήδη έχω αρχίσει να το ξανασκέφτομαι, μιας και δεν υπάρχει άμεση ανάγκη για αγορά (δεν χαλάει η ρημάδα η LG με τίποτα λεμε....:D:p:D:p)
Αυτό:
Περίμενε και πάρε του χρόνου μεγαλύτερη.
Πήρα πριν κανά 5μηνο την 6470 επειδή χάλασε η προηγούμενη Samsung (10 χρόνια άντεξε, καλά ήταν).
Το μαύρο είναι το τυπικό των led, χρωματικά μπορεί να έρθει σε πολύ καλό επίπεδο, υπεραρκετή φωτεινότητα ακόμα και σε συνθήκες έντονου φωτισμού, δεν έχω edge bleeding (τυχερός;), ο ήχος είναι ο αναιμικός σε ''μπάσο''*, έχει ένα ελαφρύ judder στα αθλητικά και άριστο web os. Σε 4Κ υλικό είναι εντυπωσιακή-δεν ξέρω αν είναι σωστή γιατί δεν έχω σημείο αναφοράς, ρυθμισμένο κατά Καστρουνή ευαγγέλιο.
Και επειδή μάλλον θα τη χειρίζονται και παιδιά,με έχει εντυπωσιάσει η εμβέλεια του τηλεκοντρόλ και η απλότητα του. Πιάνει και από τις πιό απίθανες γωνίες ακόμα και με φορά ανάποδα από την τηλεόραση.

*Δε νομίζω να υπάρχει πλέον τηλεόραση slim που να προσφέρει έστω και υποτυπώδη απόδοση στον ήχο κάτω από τα 200-250Hz. Που να μπεί μεγάγωνο ικανό για τέτοιες συχνότητες; Παρόλα αυτά η φωνή είναι αρκούντως καθαρή ακόμα και σε σχετικά μεγάλες εντάσεις.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
*Δε νομίζω να υπάρχει πλέον τηλεόραση slim που να προσφέρει έστω και υποτυπώδη απόδοση στον ήχο κάτω από τα 200-250Hz. Που να μπεί μεγάγωνο ικανό για τέτοιες συχνότητες; Παρόλα αυτά η φωνή είναι αρκούντως καθαρή ακόμα και σε σχετικά μεγάλες εντάσεις.
Ετσι, να πουλάμε και καμιά soundbar ρε φίλε!
 

Μηνύματα
365
Reaction score
382
Μεχρι τις 50'' φίλε μου είμαι μια χαρά. Αν δεν είχα προβολέα θα κοίταγα/μάζευα για παραπάνω ίντσες.
Ταινίες δεν βλέπω στην τηλεόραση. Μόνο στον προβολέα με το 5.1. Η χρήση της περιλαμβάνει παιδικά προγράμματα (50%), ντοκυμαντέρ για μικρούς και μεγάλους, σειρές απο Netflix και κανά παιχνίδι απο το HTPC.
Αν είχα τα ευρώ αυτή την στιγμή ίσως κοίταγα για παραπάνω. Αλλά όπως εξήγησα δεν γίνεται....
Και με αυτά που (καλώς) μου λέτε για πάνελ κλπ ήδη έχω αρχίσει να το ξανασκέφτομαι, μιας και δεν υπάρχει άμεση ανάγκη για αγορά (δεν χαλάει η ρημάδα η LG με τίποτα λεμε....:D:p:D:p)
Και πάλι κάνεις ευρύτατη χρήση της λογικής.
Αλλά εάν κοιτάξεις τις αγγελίες του site, θα διαπιστώσεις ότι όλοι πουλάνε την παλιά μικρότερη τηλεόραση για να πάρουν μεγαλύτερη και όχι το αντίθετο. Δεν μπορεί να μην έκαναν όλοι αυτοί λάθος.
Τρεις είναι οι παράγοντες που επηρεάζουν γενικότερα την αγορά των ανδρικών παιγνιδιών. Η θέση τοποθέτησης, η συμβία και τα χρήματα. Τα δύο πρώτοι αλλάζουν, για τον τρίτο απλώς περιμένεις.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Έχουν βάση τα λεγόμενα σου.......αλλά αν είναι να περιμένω προκειμένου να μαζέψω χρήμα τότε θα πάω για αλλαγή του προβολέα.....:drinks::drinks::drinks:

Αν το μπάτζετ μου ήταν στα πλαίσια μιας καλής ΤιΒι απο 55-65'' (δλδ +/- 1,5Κ) τότε θα πήγαινα σε έναν μεταχείρο Epson για να ανέβω επίπεδο στο προβολικό. Αλλά αυτό είναι άλλο μεγάλο θέμα......
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Εγώ λέω παιδικά στην TV που ήδη έχεις και όλα τα άλλα στον προβολέα που ήδη έχεις. Win-Win και γλυτώνεις τα χρήματα!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Έχουν βάση τα λεγόμενα σου.......αλλά αν είναι να περιμένω προκειμένου να μαζέψω χρήμα τότε θα πάω για αλλαγή του προβολέα.....:drinks::drinks::drinks:

Αν το μπάτζετ μου ήταν στα πλαίσια μιας καλής ΤιΒι απο 55-65'' (δλδ +/- 1,5Κ) τότε θα πήγαινα σε έναν μεταχείρο Epson για να ανέβω επίπεδο στο προβολικό. Αλλά αυτό είναι άλλο μεγάλο θέμα......
Αγαπητέ συντοπίτη και συναγωνιστή με την πρόοδο που αυξάνονται οι ίντσες των τηλεοράσεων είμαι σχεδόν βέβαιος ότι όταν έρθει η ώρα για τεράστια εικόνα και εσύ και εγώ και άλλοι θα το πάμε για κάποια τέτοιου τύπου τβ. Οπότε προχώρα σε κάτι οικονομικό να κάνεις τη δουλειά σου και κάνε κουμπαρά για 130 ίντσες:D:D
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top