Επιλογή Air Condition

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.352
Reaction score
125.302
Έχω ένα γκρι, ένα μιντεα, και 2 νταικιν.

Από τους -4 και κάτω, το μιντεα ένδειξη ερορ, το γκρι ακίνητο σα ψοφιο, μηδέν και τα δύο. Δεν δουλεύει λέμε.

Μέχρι όπου έφτασε με τα χιόνια και τα κρύα, σε μας έπιασε αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες, τα νταικιν ήταν τα μόνα που δουλεύανε. Κανονικά, ζέστη κανονική, ούτε ψοφια ούτε ερορ.

Μόνο νταικιν θα ξαναβάλω, όποτε χρειαστεί. Δε θα συζητηθεί καν άλλη μάρκα.

Οι αποδόσεις που δινουν (πρόκειται για αντλίες θερμότητας) είναι απίστευτες, αυτό το ουρουρου Σαχάρα πωσστοδιαλοτολενε, έχει εκνευριστικες αποδόσεις...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.597
Reaction score
27.942
Έχω ένα γκρι, ένα μιντεα, και 2 νταικιν.

Από τους -4 και κάτω, το μιντεα ένδειξη ερορ, το γκρι ακίνητο σα ψοφιο, μηδέν και τα δύο. Δεν δουλεύει λέμε.

Μέχρι όπου έφτασε με τα χιόνια και τα κρύα, σε μας έπιασε αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες, τα νταικιν ήταν τα μόνα που δουλεύανε. Κανονικά, ζέστη κανονική, ούτε ψοφια ούτε ερορ.

Μόνο νταικιν θα ξαναβάλω, όποτε χρειαστεί. Δε θα συζητηθεί καν άλλη μάρκα.

Οι αποδόσεις που δινουν (πρόκειται για αντλίες θερμότητας) είναι απίστευτες, αυτό το ουρουρου Σαχάρα πωσστοδιαλοτολενε, έχει εκνευριστικες αποδόσεις...
Ε καλά ΟΚ. Μιλάς για αντλίες θερμότητας Καμία σχέση με απλό AC. Και προφανώς έχεις και ότι καλύτερο. Daikin Altherma. Εννοείται καμία σχέση σε απόδοση. Αλλά και τιμή.
 

Μηνύματα
14.981
Reaction score
20.647
απλα πραμματα

18αρι αν θελεις να δουλευει μια δυο ωριτσες να σπασει η ζεστη , οποτε δε σε νοιαζει να ειναι και σουπερ εξτρα σπεσιαλ απο αποψη eer/cop

14αρι με υψηλα cop/eer αν θελεις να δουλευει ολη μερα και να καιει οσο θα καψει για 2 ωρες το παραπανω

δεν υπερδιαστασιολογουμε ποτε τα a/c , δεν ειναι κεντρικη θερμανση να βαζουμε οτι μας κατεβει στο κεφαλι για να ζεσταθουμε.

να βαλεις οσο μικροτερο μπορεις σε αυτον τον χωρο. θα εχει λιγοτερο θορυβο , μεγαλυτερα eer/cop και θα δουλευει σε καλυτερο σημειο λειτουργιας απο το υπερδιαστασιολογημενο. Επισης μπορεις να παρεις κλιματιστικο απο ανωτερη κατηγορια. δε θα εχεις ομως την απαιτηση να μπεις μεσιμερι σπιτι σου με 42 βαθμους εξωτερικη 33 εσωτερικη χωρις σκιαση στα ανοιγματα και σε μια ωρα να σου κατεβασει 4 βαθμους. αν θες κατι τετοιο παρε το 18αρι που λεγαμε να σου βγει και φθηνοτερο.

σε συστηματα με αντλιες θερμοτητας οι υπερδιαστασιολογησεις οδηγουν σε ασυμετρα αυξημενη καταναλωση (δηλαδη μεγαλυτερη μοναδα κατα 15% μπορει να φτασει να καιει 25% παραπανω ρευμα)

απο εταιριες για μενα πρεπει να μιλα ιαπωνεζικα. τιποτα αλλο.
σε μεγαλυτερη υποληψη εχω την mitsubishi (heavy και electric , διαφορετικες εταιριες και προιοντα αλλα εξισου καλα)
στα pdf τα παει πολυ καλυτερα απο daikin και ζηταει λιγοτερα λεφτα.

μετα toshiba και daikin.

ξεκιναω παντα απο το ακριβοτερο μοντελο - ειδικα αν προκειται για συνεχομενη χρηση - και μετα κανω τις απαραιτητες περικοπες
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Έ

Μόνο νταικιν θα ξαναβάλω, όποτε χρειαστεί. Δε θα συζητηθεί καν άλλη μάρκα.

Οι αποδόσεις που δινουν (πρόκειται για αντλίες θερμότητας) είναι απίστευτες, αυτό το ουρουρου Σαχάρα πωσστοδιαλοτολενε, έχει εκνευριστικες αποδόσεις...
Το ururu πώς το λένε ξεκινάει απο 2κ
https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter.html?from=catspan&keyphrase=ururu

Ναί, είναι απο τα λίγα made in japan που έχουν μείνει, δέν λέω όχι. 2 χιλιάρικα για 9άρι???

Παρόλα αυτά ναι, είναι κορυφαίο. Δέν το ανοίγω καν να το δώ.

Δυστυχώς όμως αν πάς σήμερα στον Κωτσόβολο και πείς "καλησπέρα θέλω daikin" θα σου βγάλουν στα 500 ευρώ 9άρι Κινεζιά φασόν... Μήν τρελένεστε δηλαδή με το όνομα ντε και καλά.

Σχετικά με το πρόβλημα σου με τις χαμηλές θερμοκρασίες το toshiba έχει ειδικά συστήματα γι αυτό.

Εσένα που σου αρέσουν τα pdf δές λίγο αυτή τη σειρά...
[DOUBLEPOST=1559059762][/DOUBLEPOST]
18αρι αν θελεις να δουλευει μια δυο ωριτσες να σπασει η ζεστη , οποτε δε σε νοιαζει να ειναι και σουπερ εξτρα σπεσιαλ απο αποψη eer/cop

14αρι με υψηλα cop/eer αν θελεις να δουλευει ολη μερα και να καιει οσο θα καψει για 2 ωρες το παραπανω

δεν υπερδιαστασιολογουμε ποτε τα a/c , δεν ειναι κεντρικη θερμανση να βαζουμε οτι μας κατεβει στο κεφαλι για να ζεσταθουμε.

να βαλεις οσο μικροτερο μπορεις σε αυτον τον χωρο. θα εχει λιγοτερο θορυβο , μεγαλυτερα eer/cop και θα δουλευει σε καλυτερο σημειο λειτουργιας απο το υπερδιαστασιολογημενο. Επισης μπορεις να παρεις κλιματιστικο απο ανωτερη κατηγορια. δε θα εχεις ομως την απαιτηση να μπεις μεσιμερι σπιτι σου με 42 βαθμους εξωτερικη 33 εσωτερικη χωρις σκιαση στα ανοιγματα και σε μια ωρα να σου κατεβασει 4 βαθμους. αν θες κατι τετοιο παρε το 18αρι που λεγαμε να σου βγει και φθηνοτερο.

σε συστηματα με αντλιες θερμοτητας οι υπερδιαστασιολογησεις οδηγουν σε ασυμετρα αυξημενη καταναλωση (δηλαδη μεγαλυτερη μοναδα κατα 15% μπορει να φτασει να καιει 25% παραπανω ρευμα)

απο εταιριες για μενα πρεπει να μιλα ιαπωνεζικα. τιποτα αλλο.
σε μεγαλυτερη υποληψη εχω την mitsubishi (heavy και electric , διαφορετικες εταιριες και προιοντα αλλα εξισου καλα)
στα pdf τα παει πολυ καλυτερα απο daikin και ζηταει λιγοτερα λεφτα.

μετα toshiba και daikin.

ξεκιναω παντα απο το ακριβοτερο μοντελο - ειδικα αν προκειται για συνεχομενη χρηση - και μετα κανω τις απαραιτητες περικοπες
Μέσες άκρες συμφωνώ με μερικές διορθώσει.
Τα inverter κλιματιστικά όπως λέγονται δέν λειτουργούν με τη λογική βάλε να έχουμε. Πρέπει να "δένουν" με το χώρο. Το 18άρι σε μικρό χώρο θα δουλεύει σαν ένα κακό μικρό κλιματιστικό. Θα ρίχνει συνέχεια τη λειτουργία του και εσύ θα βλέπεις απόδοση μηχανήματος που έχει "κακή" απόδοση για μικρό.

Δεύτερον, υπάρχει σήμερα κλιματιστικό που είναι made in japan? H μιτσουμπίσι είναι Ταυλάνδη, η daikin με μικρές και ακριβές εξαιρέσεις Τουρκία, Μαλαισία κτλ.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.882
Reaction score
41.109
Για χαμηλό θόρυβο θα πρέπει να το δουλεύεις στη χαμηλότερη δυνατή ταχύτητα ανεμιστήρα που συνεπάγεται τη χαμηλότερη παροχή αέρα που σημαίνει ότι το μηχάνημα θα δουλεύει στη χαμηλότερη βαθμίδα ισχύος που μπορεί να αποδώσει.
Κοντολογίς, στο χώρο αυτό παίρνεις ~18άρι αν και στα χαρτιά σού κάνει και το ~12άρι. Οι μεγαλύτερες διαστάσεις του ψυκτικού στοιχείου θα σου δώσουν την απόδοση που θα χρειαστείς για τη χαμηλή ταχύτητα αέρα και επίπεδο θορύβου που θέλεις. Λόγω inverter στο συμπιεστή πρακτικά θα καταναλώσεις περίπου το ίδιο ρεύμα ότι από τα δύο πάρεις.
Daikin, Mitsubishi Heavy, Samsung, με αυτή τη σειρά.
50 ευρώ.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Επειδή τα κλιματιστικά δεν έχουν γραμμική απόδοση, αν μπορείς να βρεις καμπύλες ισχύος, με βασικές γνώσεις, θα συγκρίνεις τα κλιματιστικά που θέλεις. Θα δεις στις χαμηλές στροφές, τί watt απαιτεί και πόσο θόρυβο και παρατήρησε και στις μεσαίες στροφές τί απαιτήσεις έχει. Θα δεις οτι τα ακριβά έχουν φοβερή απόδοση ακόμη και στη χαμηλότερη σκάλα, αυτό πληρώνεις κυρίως.

Είναι λίγο αστείο, διότι και στον ήχο τις χαμηλές συχνότητες πληρώνεις...

Επίσης και Mitsu και Daikin είναι πάρα πολύ καλές, εφόσον πας σε μοντέλα made in japan, με το ανάλογο κόστος. Δυστυχώς θέλει ψάξιμο.
 


Μηνύματα
444
Reaction score
292
Παιδιά εσείς το έχετε πιο πολύ με τα κλιματιστικά παρά με τα στερεοφωνικά.:)

Ευχαριστώ πολύ όλους. Βέβαια ψιλιμπερδεύτηκα για να πω την αλήθεια γιατί όλοι έχουν γνώσεις και εμπειρία, αλλά ο ένας λέει 12000btu ο άλλος 18000 κάποιος άλλος φίλος λέει να κοιτάξω καμπύλες ισχύος, κλπ , κλπ ...

Θα ήθελα με πάνω όριο τα 1200 ευρώ να μου προτείνετε ένα και μόνο ένα μοντέλο από daikin, mitsubishi και fujitsu που να κάνει στην περίπτωση μου και για ψύξη και για θέρμανση. Ένα απ' τα καλά θέλω.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Έχω 3 Daikin (20,12,12) και 3 Panasonic 12, που λειτουργούν 24 ώρες επι 6 μήνες τον χειμώνα και περιστασιακά το καλοκαίρι (εκτός του υπνοδωματίου που λειτουργεί κάθε νύχτα, όλη νύχτα).
Κανένα δεν είναι τόσο αθόρυβο όσο ένα Mitsubishi 18 που έχει φίλος στο σαλόνι του. Τάφος. :geek:


Θα ήθελα με πάνω όριο τα 1200 ευρώ να μου προτείνετε ένα και μόνο ένα μοντέλο από daikin, mitsubishi και fujitsu που να κάνει στην περίπτωση μου και για ψύξη και για θέρμανση. Ένα απ' τα καλά θέλω.
Να μη δώσεις τόσα μόνο για θερινή χρήση. :p
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Παιδιά εσείς το έχετε πιο πολύ με τα κλιματιστικά παρά με τα στερεοφωνικά.:)

Ευχαριστώ πολύ όλους. Βέβαια ψιλιμπερδεύτηκα για να πω την αλήθεια γιατί όλοι έχουν γνώσεις και εμπειρία, αλλά ο ένας λέει 12000btu ο άλλος 18000 κάποιος άλλος φίλος λέει να κοιτάξω καμπύλες ισχύος, κλπ , κλπ ...

Θα ήθελα με πάνω όριο τα 1200 ευρώ να μου προτείνετε ένα και μόνο ένα μοντέλο από daikin, mitsubishi και fujitsu που να κάνει στην περίπτωση μου και για ψύξη και για θέρμανση. Ένα απ' τα καλά θέλω.
Ποιά εταιρεία απο τις 3 προτιμάς ή γουστάρεις? Σε daikin δέν βρίσκω λόγο να ξεπεράσεις το 1000άρικο.

Και φουτζίτσου
https://www.mediamarkt.gr/el/produc..._B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

με 20% επιστροφή απο eurobank.
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Daikin, Mitsubishi Heavy, Samsung, με αυτή τη σειρά.
Δούλευα μια εικοσαετία στη λιανική σε μεγάλη αλυσίδα ηλεκτρικών ειδών (Ηλεκτρονική) και οι εμπειρίες μου από after sales προβλήματα με κλιματιστικά Samsung είναι τραυματικές.....
Λείπω από τον χώρο τρία χρόνια πλέον. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.352
Reaction score
125.302
Θα δεις οτι τα ακριβά έχουν φοβερή απόδοση ακόμη και στη χαμηλότερη σκάλα, αυτό πληρώνεις κυρίως.
Γενικά, την υψηλή απόδοση πληρώνεις.

Και θα αποσβέσεις τα αυξημένα λεφτά τους σύντομα, ενώ στη συνέχεια θα σου μένει κέρδος από την χαμηλή κατανάλωση.

Θα ήθελα με πάνω όριο τα 1200 ευρώ να μου προτείνετε ένα και μόνο ένα μοντέλο από daikin,
Προσωπικά συμφωνώ με το ποστ #10.
Στο λέει και άνθρωπος της δουλειάς..
Είναι αντλία θερμότητας, στα λεφτά σου.
Καίει μισό κιλοβάτ, αστεία κατανάλωση..

Επαναλαμβάνω, είναι αντλία θερμότητας.
Και γω αυτό έχω, από αυτό το μαγαζί το πήρα, το μαγαζί στο λινκ. Σε αυτήν την τιμή.

Αν χρειαστεί κι άλλο, ίδιο θα πάρω. ;)
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Προσωπικά συμφωνώ με το ποστ #10.
Στο λέει και άνθρωπος της δουλειάς..
Είναι αντλία θερμότητας, στα λεφτά σου.
Καίει μισό κιλοβάτ, αστεία κατανάλωση..

Επαναλαμβάνω, είναι αντλία θερμότητας.
Και γω αυτό έχω, από αυτό το μαγαζί το πήρα, το μαγαζί στο λινκ. Σε αυτήν την τιμή.

Αν χρειαστεί κι άλλο, ίδιο θα πάρω. ;)
Βρε σύ ίαρ σε είχα για άνθρωπο που κοιτάς τα pdf.
Σε 26 τετραγωνικά μηχάνημα που φτάνει μέγιστη ισχύ τα 11800 btu και ενεργειακή κλάση Α+.

Γιατί?
Τί έχει δηλαδή τόσο διαφορετικό απο ένα επιτοίχιο daikin που είναι φθηνότερο και είναι Α++? Και τί σημαίνει "αντλία θερμότητας". Η αντλία θερμότητας στην βιβλιογραφία είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με το κλιματιστικό. Είναι ένα μηχάνημα που αντλεί θερμότητα, δέν έχει κάποια διαφορά απο το κλιματιστικό της πιάτσας.

Δηλαδή, οκ, το γράφει και το μαγαζί, το προτείνει για μικρότερους χώρους.
 

Μηνύματα
14.981
Reaction score
20.647
Δεύτερον, υπάρχει σήμερα κλιματιστικό που είναι made in japan? H μιτσουμπίσι είναι Ταυλάνδη, η daikin με μικρές και ακριβές εξαιρέσεις Τουρκία, Μαλαισία κτλ
μου ειναι αδιαφορο το που κατασκευαζεται ενα mitsubishi
δεν εχω ιδεα που φτιαχτηκαν τα δικα μου που ηταν οι κορυφαιες σειρες και της heavy (το καλυτερο 18αρι μακραν το 2012) και της electric (multy split με 9αρια εσωτερικα απο την ακριβοτερη σειρα - 20db , δεν μπορω να τα μετρησω ο περιβαλλον ηχος ακομα και το βραδυ τα καλυπτει) και δεν με ενδιαφερει.

επισης περι θορυβου , αθορυβοι ανεμιστηρες συνηθως ειναι αυτοι που δεν χρειαζεται να γυρνανε σε πολλες στροφες.
αυτο σημαινει οτι εχουν μεγαλο μηκος αλλα κυριως μεγαλη διαμετρο (και φυσικα παιζει το σχημα στα πτερυγια)
αρα ενας εμπειρικος κανονας ειναι να μην περιμενεις χαμηλο θορυβο απο κλιματιστικο με εσωτερικη μοναδα στενη η λεπτη, σιγουρα ακουγεται αρκετα ενα τετοιο.

Κοντολογίς, στο χώρο αυτό παίρνεις ~18άρι αν και στα χαρτιά σού κάνει και το ~12άρι. Οι μεγαλύτερες διαστάσεις του ψυκτικού στοιχείου θα σου δώσουν την απόδοση που θα χρειαστείς για τη χαμηλή ταχύτητα αέρα και επίπεδο θορύβου που θέλεις. Λόγω inverter στο συμπιεστή πρακτικά θα καταναλώσεις περίπου το ίδιο ρεύμα ότι από τα δύο πάρεις.
το προβλημα σε αυτην την σκεψη ειναι το εξης
το μεγαλο στοιχειο δεν μπορει απλα να ειναι μακρυτερο η/και με μεγαλυτερη διαμετρο. ειναι επισης παχυτερο.
το αποτελεσμα ειναι ο ανεμηστηρας να ειναι σχεδιασμενος για να ρουφαει αερα απο το στοιχειο με μεγαλυτερη πτωση πιεσης απο αυτο -------> θα κανει περισσοτερο θορυβο και πιθανοτατα δεν αντισταθμιζεται αυτη η κατασταση πηγαινοντας στη χαμηλοτερη σκαλα.
δεν ειναι τυχαιο που τα μοντελα με το χαμηλοτερο θορυβο ειναι συνηθως μεχρι τα 12000 btu/h και μετα αλλαζει ο ανεμιστηρας και το κελυφος.
επιπλεον η λειτουργεια inverter δεν ειναι κατι το μαγικο. το θερμικο φορτιο του χωρου δεν ειναι σταθερο στη διαρκεια της μερας, ενω τα inverter εχουν ορια λειτουργιας.
ενας χωρος λοιπον που το μεσιμερι στα ζορια θελει 13000btu/h 3 ωρες αργοτερα μπορει να θελει 7000 και μετα απο αλλες 3 4000.
ενα και γαμω τα inverter 14000αρι θα μπορει να δουλεψει χωρις να σβησει συμπιεστη απο 2500 μεχρι 16000 , ενα λιγοτερο καλο μπορει απλα να "κατεβαινει" μεχρι τα 6000 και πιο κατω να σβηνει και ενα οτι ναναι ινβερτε με 200 ευρω να σβηνει ηδη απο τα 9000.
αν το πας ενα βημα παραπανω και παρεις υπερδιαστασιολογημενο μηχανημα θα το βγαλεις πολυ ευκολα εκτος οριων λειτουργιας και θα καψεις δυσανολογα περισσοτερο ρευμα απο οτι με το μικροτερο.
(*τα νουμερα ειναι τραβηγμενα χαρην παραδειγματος)

επισης απο τα pdf παλι βλεπει κανεις οτι οσο μικροτερο μηχανημα παρεις τοσο πιο αθορυβο θα ειναι αλλα με καλυτερους δεικτες eer/cop συνεπως το 18αρι σε χωρο του 14αριου ειναι πεταμενα λεφτα απο καθε αποψη (θορυβου/οικονομιας/κοστους αγορας/μεγεθους κλπ)

ειναι σημαντικο να βαλεις ακριβως αυτο που πρεπει και να σπρωξεις τα λεφτα που κερδιζεις απο το χαμηλοτερο κοστος σε ανωτερη κατηγορια μηχανημα.

φυσικα υπαρχει και ο πεθερος μου
ειχε ενα daikin 20ετιας κρεβατοκαμαρα και ενα μιτσουμπισι σαλονι.
κλανει το μιτσουμπισι (μετα απο 25 χρονια) ,φερνει τον κοκκωτα βαλε μου ενα ωραιο πραμμα , τον κοβει απο τη συζητηση οτι θα του πρηξει τα @@ (ξερεις εδω ειναι βορινο, παλιο το σπιτι, πιλοτη απο κατω κρυο πατωμα κλπ) του βαζει 24αρι σε χωρο 35 τμ
φονικο , σε μιση ωρα ανεβαζει το χειμωνα απο 17 σε 20 , ανεμιστηρας που κανονικα στελνει αερα στα 15 μετρα αποσταση κλπ. το αναβει 2 ωρες και το σβηνει
κλανει και το νταικιν με λεει τι να βαλω, μιτσουμπισι του λεω αλλα ακριβο . μεσα μου λεει .
του λεω multisplit με 9αρι και 7αρι στα δυο υπνοδωματια (πριν ειχε μονο το ενα) μα μου λεει θα φτασει; και θα περισσεψει του λεω αλλα δε θα το σβησεις.
δηλαδη ; το αναβεις οκτωβρη το σβηνεις μαιο
μα θα δουλευει συνεχεια; ναι
ρευμα ; μονο οσο θα χρειαζεται;
και αν αναψει η κεντρικη; θα χαμηλωνει μονο του
μα θα φευγω απο το σπιτι και θα δουλευει; ναι λεμε
καλα να το βαλουμε.
το βαζει (το αστειο ειναι οτι εξωτερικη μοναδα ηταν σχεδον διπλασιας ισχυως απο την παλια αλλα ηθελε 3χ1.5 καλωδιο και 10Α ασφαλεια , οταν το αλλο εριχνε 16αρα)

καθε χειμωνα η ιδια συζητηση, να αυτο το σαλονι ειναι πολυ δυνατο, στην κρεβατοκαμαρα παλι πρεπει να δουλευει πολυ ωρα
τα παμε αυτα, δε θα το σβηνεις . μα ποτε; (επαναληψη του παραπανω διαλογου)

αν εισαι σαν τον πεθερο μου , παρε 18αρι!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.352
Reaction score
125.302
Βρε σύ ίαρ σε είχα για άνθρωπο που κοιτάς τα pdf.
Αυτό ακριβώς έκανα, τα κοίταξα πάρα πολύ.
Όλα τα pdf.
Ώρες ολόκληρες, πολλές.
Με σημειώσεις...
Και αυτά τα pdf που δεν έβρισκα, τα ζήτησα και τα παρέλαβα από την daikin.
Μελέτη κανονική, σε επίπεδο βλαμμένου, καμία σχέση με τυπικό αγοραστή.
Σημειώσεις με αριθμούς στροφών και κυβικά αέρα, μέχρι καταναλώσεων σε κάθε βαθμίδα. Πίνακες ολόκληρους έγραψα, δεν βγαίνει αλλιώς άκρη, για να καταλάβεις τις επιλογές του σχεδιασμού.
Λύνονται πολλές απορίες έτσι.
Και όσα δεν καταλάβαινα τι έλεγαν, πήγα στην daikin και μίλησα με μηχανικό. Τα κατάλαβα.
Και επέλεξα αυτό.
Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, ούτε χρειάζεται να ψάξω τις σημειώσεις μου από τα pdf των daikin.

Αλλά όντως πάω με τα pdf, αφού με ξέρεις βρε..
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
.
του λεω multisplit με 9αρι και 7αρι στα δυο υπνοδωματια (πριν ειχε μονο το ενα) μα μου λεει θα φτασει; και θα περισσεψει του λεω αλλα δε θα το σβησεις.
δηλαδη ; το αναβεις οκτωβρη το σβηνεις μαιο
μα θα δουλευει συνεχεια; ναι
ρευμα ; μονο οσο θα χρειαζεται;
και αν αναψει η κεντρικη; θα χαμηλωνει μονο του
μα θα φευγω απο το σπιτι και θα δουλευει; ναι λεμε
καλα να το βαλουμε.
Κρατάω τα παραπάνω για τον πεθερό σου...
Και αν καταλαβαίνω καλά είναι σωστή η διαστασιολόγηση.
9άρι στο ένα δωμάτιο 7άρι στο δεύτερο δωμάτιο. Δέν τα κλείνει ποτέ, αυτή είναι η σωστή λογική. Ουσιαστικά αυτά ακολουθούν τέλεια το θερμικό φορτίο του χώρου, ο κινητήρας τους λειτουργεί συνέχεια σε χαμηλές καταναλώσεις, όλα καλά.

Θα διαφωνούσα αν έβαζες ένα 9άρι και για τα δύο δωμάτια μαζί. Δηλαδή στο ένα δωμάτιο ένα 9άρι και στο άλλο τίποτα. Ή ένα 18άρι στο ένα δωμάτιο και στα δύο τίποτα.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Αυτό ακριβώς έκανα, τα κοίταξα πάρα πολύ.
Όλα τα pdf.
Ώρες ολόκληρες, πολλές.
Με σημειώσεις...
Και αυτά τα pdf που δεν έβρισκα, τα ζήτησα και τα παρέλαβα από την daikin.
Μελέτη κανονική, σε επίπεδο βλαμμένου, καμία σχέση με τυπικό αγοραστή.
Σημειώσεις με αριθμούς στροφών και κυβικά αέρα, μέχρι καταναλώσεων σε κάθε βαθμίδα. Πίνακες ολόκληρους έγραψα, δεν βγαίνει αλλιώς άκρη, για να καταλάβεις τις επιλογές του σχεδιασμού.
Λύνονται πολλές απορίες έτσι.
Και όσα δεν καταλάβαινα τι έλεγαν, πήγα στην daikin και μίλησα με μηχανικό. Τα κατάλαβα.
Και επέλεξα αυτό.
Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, ούτε χρειάζεται να ψάξω τις σημειώσεις μου από τα pdf των daikin.

Αλλά όντως πάω με τα pdf, αφού με ξέρεις βρε..
Οκ και αφού διάβασες και έκανες, που το ξέρω οτι το κάνεις επιτυχώς, κατέληξες ας πούμε σε ένα μεγάλο σαλόνι να βάλεις ένα κλιματιστικό με μικρή ισχύ.

Και να φανταστώ οτι αυτό τώρα λειτουργεί συνέχεια στο φούλ όλη την ώρα για να ακολουθεί τον χώρο. Και φυσικά συμφώνησε και ο μηχανικός της εταιρείας οτι αυτό είναι το σωστό. Άρα όοοοολα τα μαγαζιά που λένε οτι πχ αυτό είναι για χώρο μέχρι 23 τετραγωνικά γράφουν λάθος. Άρα ας πούμε οι της daikin είναι λαμόγια που τους έχουν ως επίσημους μεταπωλητές και δέν τους διορθώνουν να τους πούνε "ρε ανόητοι αλλάξτε εκεί τα τετραγωνικά βάλτε οτι το 9άρι πρέπει να είναι μέχρι πχ 30 τετραγωνικά και μετά πάτε στο επόμενο".

Τί να σου πώ μπορεί να έχεις δίκαιο, εμένα δέν μου βγαίνει λογικά το παραπάνω σενάριο... Δηλαδή ρε παιδί μου θα ήθελα να διαβάσω κανα τέτοιο αρθράκι καλό να μάθω και εγώ δεδομένου οτι μερικά που διαβάζω λένε τα ακριβώς αντίθετα.
https://www.eurovent-certification.com/en/dimensioning-of-heat-pump-systems

Εντωμεταξύ στο πόστ10 ο φίλος προτείνει 18.000btu και βάζει λίνκ απο 9άρι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.352
Reaction score
125.302
Εντωμεταξύ στο πόστ10 ο φίλος προτείνει 18.000btu
Όχι...:gotcha:

Και να φανταστώ οτι αυτό τώρα λειτουργεί συνέχεια στο φούλ όλη την ώρα για να ακολουθεί τον χώρο.
Ούτε..:gotcha:

Και φυσικά συμφώνησε και ο μηχανικός της εταιρείας οτι αυτό είναι το σωστό
Μπα, δε συμφώνησε.:gotcha:
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Καλημέρα παίδες, επειδή σκέφτομαι και εγώ να βάλω ένα κλιματιστικό στο σαλόνι για να ακούω την μουσικούλα μου δροσερός, σας παραθέτω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα του ενιαίου χώρου που πρέπει να καλυφθεί. Το σαλόνι επικοινωνεί με την κουζίνα (παλιά ήταν ξεχωριστά δωμάτια με πόρτα στην κουζίνα, αλλά χρόνια τώρα την έχω βγάλει την πόρτα). Και υπάρχει και ένας διάδρομος. Τι προδιαγραφές πιστεύετε ότι πρέπει να έχει το κλιματιστικό; (BTU κ.λ.π). Στην αρχή σκεφτόμουνα για 24άρι, αλλά τώρα που διαβάζω εδώ αναθεώρησα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 
Last edited:


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.413
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top