Επιλογή Air Condition

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
παιδια δεν θελω να το παιξω εξυπνος...εκει που ξερω μιλαω...δουλευω 17 χρονια σε βιομηχανικο κλιματισμο και κυριως σε κλιματιστισκες μοναδες απολυτου ελενχου σε data centers.
ο ανθρωπος λεει οτι ειναι ταρατσα απο πανω και βαραει μεσημερι -απογευμα ηλιος...κανεις δεν εδωσε σημασια σε αυτο:wink:..
Συν παραθυρα....ειναι πολυ σημαντικό...
οκ και μικροτερο κανει δουλεια αλλα οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα...σαν τον ηχο ενα πραμα!
 

gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
ο ανθρωπος λεει οτι ειναι ταρατσα απο πανω και βαραει μεσημερι -απογευμα ηλιος...κανεις δεν εδωσε σημασια σε αυτο:wink:..
Προφανώς δεν έχεις διαβάσει το νήμα φίλε.... ;)

Τα 24 είναι περισσότερα από το απαιτιούμενο (έγραψα πριν για 18 ως βασική πρόταση) αλλά δεν είναι και πρόβλημα, θα φέρνει αποτέλεσμα πολύ γρήγορα και όταν φτάνει τη θερμοκρασία στόχου θα σταματάει, απλά. Και με το μηχανισμό inverter θα δουλεύει χαλαρά και έτσι θα κρατήσει και πολλά χρόνια ο συμπιεστής. Επίσης ναι τα τ.μ. είναι 26 αλλά εκτεθιμένα στο λιοπύρι και με ταράτσα από πάνω, όχι άλλο σπίτι, οπότε πρόκειται για "βαρύ" σενάριο. Δεν είναι όλα τα δωμάτια 26τμ ίδια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Με συγχωρείτε, αλλά το σκεπτικό να βάλουμε τέρας κλιματιστικό γιατί η ταράτσα είναι χωρίς μόνωση, είναι λάθος σενάριο..

Βάζουμε μόνωση στην ταράτσα και τζάμια ενεργειακά στα παράθυρα, και γλυτώνουμε τη συνεχή ενεργειακή αιμορραγία του σπιτιού.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
παιδια δεν θελω να το παιξω εξυπνος...εκει που ξερω μιλαω...δουλευω 17 χρονια σε βιομηχανικο κλιματισμο και κυριως σε κλιματιστισκες μοναδες απολυτου ελενχου σε data centers.
ο ανθρωπος λεει οτι ειναι ταρατσα απο πανω και βαραει μεσημερι -απογευμα ηλιος...κανεις δεν εδωσε σημασια σε αυτο:wink:..
Συν παραθυρα....ειναι πολυ σημαντικό...
οκ και μικροτερο κανει δουλεια αλλα οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα...σαν τον ηχο ενα πραμα!
Οκ, στο πόστ10 προτείνεις όμως 9άρι daikin επιδαπέδιο σε 26 τετραγωνικά λιοπύρι...

Όχι?
 

gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
Με συγχωρείτε, αλλά το σκεπτικό να βάλουμε τέρας κλιματιστικό γιατί η ταράτσα είναι χωρίς μόνωση, είναι λάθος σενάριο..

Βάζουμε μόνωση στην ταράτσα και τζάμια ενεργειακά στα παράθυρα, και γλυτώνουμε τη συνεχή ενεργειακή αιμορραγία του σπιτιού.
Ο νηματοθέτης έχει γράψει εξαρχής πως η ταράτσα έχει μόνωση. Ωστόσο και έτσι, δεν έχει την "προστασία" από τον ήλιο που έχει ένα σπίτι που από πάνω έχει άλλο όροφο.

Το 18άρι που εγώ πρότεινα σε καμία περίπτωση δεν είναι "τέρας" για 26τμ δωμάτιο που το βαράει ο ήλιος μεσημέρι και απόγευμα. Το online calculator που πόσταρε φίλος χθες μου έβγαλε περίπου 15.500.

Κάνοντας ένα βήμα πίσω και βλέποντας τη συνολική εικόνα που δίνει αυτή η κουβέντα.... Σε ένα φόρουμ όπου ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα ηχεία είναι πολύ απαιτητικά σε ρεύμα ρε παιδάκι μου, θέλουν 200 βατ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για να παίξουν "καλά", ΑΚΟΜΗ και τα Κλιπς :D , το ότι καθόμαστε και ψειρίζουμε αν πρέπει να βάλουμε 9άρι σε χώρο 26τμ μου φαίνεται ειλικρινά ΑΣΤΕΙΟ....
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Πάντως το αμέσως επόμενο μοντέλο επιδαπέδιο που φτάνει σε ισχύ γύρω στα 16.000 btu κοστίζει 120 ευρώ παραπάνω....
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
18άρι.
Όταν θα πιάνει πολύ πιο εύκολα την επιθυμητή θερμοκρασία θα κόβει στροφές και θα γίνεται 9άρι.
Inverter είναι τα ρημάδια.

Στα 26τμ θα το ξεπατώσει το 9άρι.
 

Μηνύματα
12.848
Reaction score
10.064
Και να φανταστώ οτι αυτό τώρα λειτουργεί συνέχεια στο φούλ όλη την ώρα για να ακολουθεί τον χώρο. Και φυσικά συμφώνησε και ο μηχανικός της εταιρείας οτι αυτό είναι το σωστό. Άρα όοοοολα τα μαγαζιά που λένε οτι πχ αυτό είναι για χώρο μέχρι 23 τετραγωνικά γράφουν λάθος. Άρα ας πούμε οι της daikin είναι λαμόγια που τους έχουν ως επίσημους μεταπωλητές και δέν τους διορθώνουν να τους πούνε "ρε ανόητοι αλλάξτε εκεί τα τετραγωνικά βάλτε οτι το 9άρι πρέπει να είναι μέχρι πχ 30 τετραγωνικά και μετά πάτε στο επόμενο".

Τί να σου πώ μπορεί να έχεις δίκαιο, εμένα δέν μου βγαίνει λογικά το παραπάνω σενάριο... Δηλαδή ρε παιδί μου θα ήθελα να διαβάσω κανα τέτοιο αρθράκι καλό να μάθω και εγώ δεδομένου οτι μερικά που διαβάζω λένε τα ακριβώς αντίθετα.
https://www.eurovent-certification.com/en/dimensioning-of-heat-pump-systems
Κάνοντας ένα βήμα πίσω και βλέποντας τη συνολική εικόνα που δίνει αυτή η κουβέντα.... Σε ένα φόρουμ όπου ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα ηχεία είναι πολύ απαιτητικά σε ρεύμα ρε παιδάκι μου, θέλουν 200 βατ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για να παίξουν "καλά", ΑΚΟΜΗ και τα Κλιπς :D , το ότι καθόμαστε και ψειρίζουμε αν πρέπει να βάλουμε 9άρι σε χώρο 26τμ μου φαίνεται ειλικρινά ΑΣΤΕΙΟ....
Α, τί ωραία! Μετά από τα στερεοφωνικά θα μαλώνουμε και για τα ερκοντίσια! :spiteful:

παλιά ήταν ξεχωριστά δωμάτια με πόρτα στην κουζίνα, αλλά χρόνια τώρα την έχω βγάλει την πόρτα
Και όταν μαγειρεύει κάποιος να βρωμοκοπάει όοοολο το σπίτι! Γιατί κάνετε τέτοια λάθη;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Κάνοντας ένα βήμα πίσω και βλέποντας τη συνολική εικόνα που δίνει αυτή η κουβέντα.... Σε ένα φόρουμ όπου ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα ηχεία είναι πολύ απαιτητικά σε ρεύμα ρε παιδάκι μου, θέλουν 200 βατ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για να παίξουν "καλά", ΑΚΟΜΗ και τα Κλιπς :D , το ότι καθόμαστε και ψειρίζουμε αν πρέπει να βάλουμε 9άρι σε χώρο 26τμ μου φαίνεται ειλικρινά ΑΣΤΕΙΟ....
Φυσικά είναι αστείο!
Πάρε ενεργά!
Έλεος κάπου δηλαδή...

:lolsign:


Στην χρήση κλιματιστικών, υπάρχουν διαφορετικές ας πούμε "κατηγορίες" χρήσης και αυτές έχουν διαφορετικούς στόχους, άρα θα ικανοποιηθούν από διαφορετικό εξοπλισμό.

Τι εννοώ;

Άλλος θέλει να μπαίνει στο καραπαγωμενο σπίτι με θερμοκρασία στους -5 βαθμούς με εξωτερική -15, και να ανάβει το λέβητα και να ζεσταίνεται σε 1 ώρα στους 25. Ενταξει, θα πάρει τριπλάσιο λέβητα από τον απαραίτητο.

Άλλος μπαίνει στο σπίτι φούρνο, στους σαρανταφευγα, και θέλει να δροσίσει σε μισή ωρίτσα. Ε, θέλει διπλάσιοτριπλάσια btu από τα απαραίτητα.

Γενικά, πολλοί επιθυμούν να δροσίζει το κλιματιστικό ένα πολύ ζεστό χώρο σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Ε, θέλουν δυνατό μηχάνημα.

Αν όμως η χρήση είναι μόνιμη, και η θερμοκρασία των δομικών στοιχείων διατηρείται σε μια λογική κατάσταση νύχτα μέρα, και εφόσον το σπίτι δεν έχει σημαντικές ενεργειακές τρύπες να φεύγει ενέργεια το χειμώνα και να μπαίνει το καλοκαίρι, τότε χρειάζεται ήπια χρήση κλιματισμού, σε χαμηλή μέση στάθμη, που φυσικά θα έχει κάποιες διακυμάνσεις στη διάρκεια της ημέρας, με πιο χαμηλή λειτουργία τη δροσερή νύχτα και πιο έντονη στις μεσημεριανές ώρες.

Οι απαιτήσεις χρήσης, καθώς και οι στόχοι που βάζει ο καθένας, μπορεί να διαφέρουν, πχ για άλλον να είναι πιο σημαντικό να έχει την ελάχιστη δυνατή κατανάλωση, ενώ για άλλον πιο σημαντικό η αμεσότητα στην αλλαγή θερμοκρασίας.

Ακόμα και η διαφορά θερμοκρασίας που θέλει ο ιδιοκτήτης να επιτευχθεί σε σχέση με την εξωτερική, μπορεί να διαφέρει πολύ, δηλαδή άλλος στο καλοκαίρι με τους 36 βαθμούς έξω να θέλει εσωτερική 19 βαθμούς, κι άλλος 30. Δεν είναι το ίδιο...

Μια λύση που να τα κάνει όλα τέλεια, είτε δεν υπάρχει, είτε είναι πολύ ακριβή. ;)

Δηλαδή, τι είναι ας πούμε πιο "αποδοτικό"; να βάλεις σε ένα μεγάλο χώρο ένα κλιματιστικό 27.000 btu, να τα δίνει από μια γωνιά, ή να βάλεις 3 τεμάχια των 9.000btu, μοιρασμένα στο χώρο; Σημειώνεται ότι τα 3 μπορούν να είναι σε σύστημα multi, με μια εξωτερική μονάδα.

Βλέπετε δηλαδή, ότι τα λεφτά μπορούν να γίνουν αρκετά πολλά σε μια μεγάλη και συνθέτη εγκατάσταση που θα δώσει όμως σημαντικά ωφέλη στη συνέχεια, και η λύση "βάζω το μεγαλύτερο για να είμαι σίγουρος" δεν είναι πάντα η καλύτερη.

Προφανώς όλα θέλουν ψάξιμο, και οι θερμικές απώλειες ενός χώρου είναι μετρήσιμο μέγεθος, έρχεται ένας μηχανικός με μηχάνημα υπέρυθρων και βλέπει τα αποτυπώματα των δομικών στοιχείων και όλα μετριούνται στην ακρίβεια, δεν υπάρχει "άποψη" αν το κάνεις εντελώς by the book, αλλά να, το ερώτημα είναι όπως στον ήχο: ποιος θα το κάνει εντελώς by the book και με την συμβολή ειδικών; Μήπως είναι πιο εύκολο (και πιο φτηνό) να μαζέψει απλά γνώμες από κατόχους ... χαρμπεθ; :p
[DOUBLEPOST=1559116688][/DOUBLEPOST]
Πάντως το αμέσως επόμενο μοντέλο επιδαπέδιο που φτάνει σε ισχύ γύρω στα 16.000 btu κοστίζει 120 ευρώ παραπάνω....
Και είναι η πρόταση που θα δώσει ο μηχανικός της daikin. ;)

Το μόνο μειονέκτημα της αμέσως μεγαλύτερης μονάδας, ειναι η μεγαλύτερη φασαρία (υψηλότερος αριθμός στροφών του ανεμιστήρα σε όλες τις σκάλες) και λίγο χειρότεροι δείκτες απόδοσης.
Βασικά πρόκειται για το ίδιο ακριβώς μηχάνημα, με λίγο διαφορετικές ρυθμίσεις στο bios, και εικάζω ότι ο όγκος του αέρα που βγάζει το κλιματιστικό είναι η κυρίως διαφορά τους. :)

Τα πολλά btu χωρίς σημαντικό όγκο διερχόμενου αέρα, δεν υπάρχουν, δε γίνεται.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Ο νηματοθέτης έχει γράψει εξαρχής πως η ταράτσα έχει μόνωση. Ωστόσο και έτσι, δεν έχει την "προστασία" από τον ήλιο που έχει ένα σπίτι που από πάνω έχει άλλο όροφο.

Το 18άρι που εγώ πρότεινα σε καμία περίπτωση δεν είναι "τέρας" για 26τμ δωμάτιο που το βαράει ο ήλιος μεσημέρι και απόγευμα. Το online calculator που πόσταρε φίλος χθες μου έβγαλε περίπου 15.500.

Κάνοντας ένα βήμα πίσω και βλέποντας τη συνολική εικόνα που δίνει αυτή η κουβέντα.... Σε ένα φόρουμ όπου ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα ηχεία είναι πολύ απαιτητικά σε ρεύμα ρε παιδάκι μου, θέλουν 200 βατ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για να παίξουν "καλά", ΑΚΟΜΗ και τα Κλιπς :D , το ότι καθόμαστε και ψειρίζουμε αν πρέπει να βάλουμε 9άρι σε χώρο 26τμ μου φαίνεται ειλικρινά ΑΣΤΕΙΟ....
Προσωπικά θεωρώ το 18αρι σε 26m2 πολύ.
Όλο το σπίτι μου είναι με ξύλινη στέγη και κεραμοσκεπή με μόνωση με τον ήλιο να βαράει από 08:00 μέχρι 20:00 το συγκεκριμένο χώρο. Τα παράθυρα δεν είναι ενεργειακά, ακόμα. Στα 50m2 έχω 2 x 12.000btu. Είναι σίγουρο ότι αν θέλω 18 βαθμούς με εξωτερική 35 θα ανάψω και τα 2 και θα βάλω μπουφάν. Αλλά στους 22-23 που είναι όλα τα κλιματιστικά το καλοκαίρι εκτός της κρεβατοκάμαρας που είναι 25, θα βάλω το ένα 12αρι και θα είμαι μια χαρά και δεν θα δουλεύει φουλ συνέχεια γιατί το καταλαβαίνεις από το θόρυβο. Δεν καταλαβαίνω καν ότι δουλεύει μερικές φορές.
 

gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
Αλλά στους 22-23 που είναι όλα τα κλιματιστικά το καλοκαίρι εκτός της κρεβατοκάμαρας που είναι 25,
Δεν έχω ακόμιη γνωρίσει άνθρωπο που να ζεσταίνεται όσο εγώ. Ορισμένοι το έχουν ισχυριστεί, αλλά έρχεται η στιγμή που με βλέπουν κάθιδρο και με ρωτούν "μα τι έπαθες;", και τότε καταλαβαίνουν. Στο σπίτι μου τα μηχανήματα δουλεύουν κάθε μέρα, από τέλη Μαϊου ως τέλη Σεπτεμβρίου.

Το λέω αυτό ως εισαγωγή για να σου πω ότι 22-23 βαθμοί σετάρισμα στο κλιματιστικό είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ χαμηλό.

Η χαμηλότερη θερμοκρασία που εγώ σετάρω είναι 25, σε χώρο όπου μπαίνω για να κάνω διάδρομο. Διαφορετικά τα έχω στους 27.

Μήπως έχεις περιθώρια να μειώσεις σημαντικά το λογαριασμό της ΔΕΗ;;;
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
η αποψη μου ειναι να μπει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που οριζει η μελετη με βαση τις απαιτησεις του ιδιοκτητη
τελειως εμπειρικα πιστευω οτι το 14αρι ειναι κοντινοτερο στις απαιτησεις αυτες αλλα δεν μπορω να κανω υπολογισμο εξ αποστασεως ουτε ειναι αυτη η ενασχοληση μου.

παντως σε 45τμ (50τμ εκτεθημενη τοιχοποιια ,9τμ "ενεργειακους" υαλοπινακες) 2ο οροφος οχι ρετιρε, εχω 18αρι.
απο την καταναλωση που βλεπω στο ρολογακι δεν καταφερα ποτε να το ζορισω σε συνεχωμενη λειτουργια, παρα μονο σε εκκινηση σε καυσωνες κλπ που γκαζωνει για κανα 2ωρο. πιθανοτατα 14αρι μου περισσευει σε αυτην την επιφανεια αν δεν ηθελα να το ξεκινησω με 42 βαθμους εξωτερικη

το συγκεκριμενο 14αρι μαλιστα της ιδιας σειρας diamond , το εβαλε συναδελφος σε ρετιρε σχεδον ιδιο με την κατοψη του @musicfanatic και εχει παθει την πλακα του (ειναι και καραβισιος , εχει θεματα με τα αρκουδισια)

εχουν περιθωρια τα συγχρονα καλα κλιματιστικα, στα pdf θα δεις οτι τα γκαζια που χρειαζεσαι πανω απο την ονομαστικη τους ισχυ τα δινουν.
σημαντικο ειναι να γινει σωστη τοποθετηση
το εσωτερικο πρεπει να μπορει να στειλει αερα μακρυα και προφανως δεν μπορεις να εχεις την απαιτηση να το βαλεις σε διαδρομο περιμενοντας να ψυξει 3 μικρα δωματια οταν δεν μπορει να στειλει αερα σε αυτα.
ειθισται να μπαινει σε εξωτερικο τοιχο για να μπορει να αποχετευσει τα συμπυκνωματα , αυτα ομως μπορουν να καταληξουν και σε μια οποιαδηποτε αποχετευση πχ του μπανιου, της κουζινας κλπ - θελει περισσοτερη δουλεια και μερεμετι , δεν το κανει κανενας.
εγω το εβαλα σε τοιχο του μπανιου γιατι ηταν η καλυτερη θεση για να στειλει αερα σε ολο το χωρο.

το εξωτερικο οταν μπει εχει καποιες ελαχιστες αποστασεις απο τοιχους.
πρεπει να τηρουνται , ειναι το σημαντικοτερο πραγμα.
ο ανεμιστηρας του τραβαει αερα απο πισω , αν δεν εχει ικανο χωρο δε θα περασει ο απαιτουμενος αερας απο ολη την επιφανεια του στοιχειου και αυτο εχει την σοβαροτερη επιπτωση την αποδοση. ο μιτσουμπισης μου εγραφε ελαχιστη αποσταση 160 χιλιοστα , του αφησα 180, αλλοι το κολλανε στον τοιχο στα 80 και 90 , τι σκατα αερα να παρει να δουλεψει; ουτε την ισχυ βγαζει ουτε βαθμο αποδοσης
[DOUBLEPOST=1559119361][/DOUBLEPOST]
Δεν έχω ακόμιη γνωρίσει άνθρωπο που να ζεσταίνεται όσο εγώ. Ορισμένοι το έχουν ισχυριστεί, αλλά έρχεται η στιγμή που με βλέπουν κάθιδρο και με ρωτούν "μα τι έπαθες;", και τότε καταλαβαίνουν. Στο σπίτι μου τα μηχανήματα δουλεύουν κάθε μέρα, από τέλη Μαϊου ως τέλη Σεπτεμβρίου.

Το λέω αυτό ως εισαγωγή για να σου πω ότι 22-23 βαθμοί σετάρισμα στο κλιματιστικό είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ χαμηλό.

Η χαμηλότερη θερμοκρασία που εγώ σετάρω είναι 25, σε χώρο όπου μπαίνω για να κάνω διάδρομο. Διαφορετικά τα έχω στους 27.

Μήπως έχεις περιθώρια να μειώσεις σημαντικά το λογαριασμό της ΔΕΗ;;;
ενα αλλο γνωρισμα του καλου (και αναγκαστικα ακριβου) κλιματιστικου , ειναι η δυνατοτητα ρυθμισης θερμοκρασιας.
στο μιτσουμπισι , αν θελω 27 βαζω 27 και δουλευει για να παει 27 και το αφηνω εκει απο την αρχη μεχρι το τελος.
στον inventor που βαλανε στο γραφειο (δε θα σχολιασω, ασταναπασταδιαλα) αν θελω 27 βαζω 22 στην αρχη ισως και παρακατω γιατι αλλιως κανει 2 μερες να πιασει θερμοκρασια (κατι εξαιρετικα χαζο, ειναι καθαρα θεμα pid/software)
για αυτο βλεπεις κατι νουμερα στα κλιματιστικα τυπου 20-22-23 ενω στον χωρο δεν πανε ποτε κατω απο 25. αν το εβαζες 25 δε θα το φτανανε ποτε και καπως ετσι δημιουργουνται παρεξηγησεις και αντιληψεις που δεν εχουν σχεση με το αντικειμενο.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Δεν έχω ακόμιη γνωρίσει άνθρωπο που να ζεσταίνεται όσο εγώ. Ορισμένοι το έχουν ισχυριστεί, αλλά έρχεται η στιγμή που με βλέπουν κάθιδρο και με ρωτούν "μα τι έπαθες;", και τότε καταλαβαίνουν. Στο σπίτι μου τα μηχανήματα δουλεύουν κάθε μέρα, από τέλη Μαϊου ως τέλη Σεπτεμβρίου.

Το λέω αυτό ως εισαγωγή για να σου πω ότι 22-23 βαθμοί σετάρισμα στο κλιματιστικό είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ χαμηλό.

Η χαμηλότερη θερμοκρασία που εγώ σετάρω είναι 25, σε χώρο όπου μπαίνω για να κάνω διάδρομο. Διαφορετικά τα έχω στους 27.

Μήπως έχεις περιθώρια να μειώσεις σημαντικά το λογαριασμό της ΔΕΗ;;;
Και πάρα πολύ σωστά κάνεις. 25 είναι πολύ χαμηλά για καλοκαίρι, θα υπάρχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας εσωτερικού εξωτερικού. Ιδίως αν είσαι πολλές ώρες στον κλιματιζόμενο χώρο, 26 με 27 είναι τέλεια, αν ζοριστείς λόγω μεγάλης ζέστης να το βάλεις και 25 για λίγο μήπως και δεν την παλεύει το μηχάνημα. 22-23 μπορεί να το βάζουν κάποιοι σε ζεστό χώρο μπας και πιάσει πιο γρήγορα το κρύο. Μετά μόλις συνηθίσουν, ανεβαίνει.
[DOUBLEPOST=1559120438][/DOUBLEPOST]@musicfanatic για πες και επίπλωση σαλονιού, διότι σκέφτομαι να σου προτείνω να μπει δίπλα απ την μπαλκονόπορτα, να δούμε αν θα σε χτυπάει ο αέρας.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Τί θα έπρεπε να πάρω και κυρίως τι να προσέξω;
Το επίπεδο και τη χροιά του θορύβου της εξωτ. μονάδας, εφ' όσον εν προκειμένω αυτή θα λειτουργεί πάνω από τα κεφάλια σας, στο μπαλκόνι. Επίσης, τη θερμική χωρητικότητα, τα BTU. Για να είστε σίγουρος, τσιγγουνευτείτε λίγο τα BTU, μην πάρετε μεγαλύτερο από 12άρι, ώστε ο συμπιεστής να λειτουργεί εκ των πραγμάτων στην ωφέλιμη περιοχή της ισχύος του, επιτυγχάνοντας συντελεστή ισχύος ακόμη και άνω του 95%.

Επιπροσθέτως, προσωπικά προτείνω επιτοίχια συσκευή, ώστε να διαχέει τον ψυχρό αέρα πιο αποτελεσματικά. Επειδή ο ψυχρός αέρας είναι συνεσταλμένος, είναι πυκνότερος και επομένως βαρύτερος από τον θερμό, οπότε "κάθεται" χαμηλά, εκτοπίζοντας το θερμό αέρα στο άνω 1/3 του ύψους του δωματίου. Γι' αυτόν το λόγο, και υπό ιδανικές οικονομοτεχνικές συνθήκες, η ψύξη πρέπει να έρχεται από "πάνω", και η θέρμανση από "κάτω", (προφανώς από ενδοδαπέδια εγκατάσταση).

Τέλος, καθοριστικό ρόλο παίζει ο εγκαταστάτης, πόσο ικανός και πόσο σωστός είναι στη δουλειά του. Το καλύτερο κλιματιστικό να πάρετε, αν οι σωληνώσεις του δεν γεμίσουν σωστά ή "πάρουν" αέρα, βράστα κι άστα...
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Το επίπεδο και τη χροιά του θορύβου της εξωτ. μονάδας, εφ' όσον εν προκειμένω αυτή θα λειτουργεί πάνω από τα κεφάλια σας, στο μπαλκόνι. Επίσης, τη θερμική χωρητικότητα, τα BTU. Για να είστε σίγουρος, τσιγγουνευτείτε λίγο τα BTU, μην πάρετε μεγαλύτερο από 12άρι, ώστε ο συμπιεστής να λειτουργεί εκ των πραγμάτων στην ωφέλιμη περιοχή της ισχύος του, επιτυγχάνοντας συντελεστή ισχύος ακόμη και άνω του 95%.
..
Έτσι ακριβώς. Η σημασία του inverter είναι ο έλεγχος του θερμικού φορτίου μέσω ελέγχου του κινητήρα. Με το να βάλεις κάτι μικρό ουσιαστικά το λειτουργείς ως ένα παλιό κλιματιστικό, καταργείς τον όποιο αυτοματισμό έχει με ότι συνεπάγεται αυτό στην απόδοση του.
Με το να βάλεις κάτι μεγάλο επίσης θα έχεις κάποιο σχετικό πρόβλημα δεδομένου οτι θα είσαι εκτός της βέλτιστης απόδοσης του κινητήρα.
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Οκ, στο πόστ10 προτείνεις όμως 9άρι daikin επιδαπέδιο σε 26 τετραγωνικά λιοπύρι...

Όχι?
εβαλα το λινκ για το μοντελο...το ξερω οτι ειναι μικρο αυτο...ποστ 15
[DOUBLEPOST=1559125890][/DOUBLEPOST]
Προφανώς δεν έχεις διαβάσει το νήμα φίλε.... ;)
Προφανώς ;)
 



Μηνύματα
4.104
Reaction score
3.606
Μήπως γνωρίζετε ποια η διαφορά μεταξύ Daikin-FTXF35A-RXF35A και Daikin-FTXM35M-RXM35M διότι έχουν και 400 ευρώ διαφορά παρακαλώ.
Στην ουσία βγάζει 4.000 btw σε θέρμανση παραπάνω το ακριβό και φυσικά πιο οικονομικο σε κατανάλωση , εκτός και του ότι είναι πιο premium μοντέλο σε ποιότητα κατασκευής.

Τρομερά νούμερα .....
SEER Ψύξης
8,51 W/W
SCOP Θέρμανσης
5,1 W/W


vs

SEER Ψύξης
6,21 W/W
SCOP Θέρμανσης
4,06 W/W
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Δεν είναι τυχαία η κοστολόγηση...

Καλώς ή κακώς, τα αξίζουν τα παραπάνω λεφτά τους.

8.5 seer είναι τρομερό νούμερο!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.185
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top