Γενικά θέματα περί ταινιών





Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546
15 περίπλοκες ταινίες που ή είναι για πολύ έξυπνους ή απλά υποτιμούν τη νοημοσύνη μας. . .

Αν σου αρέσουν οι ταινίες με σύνθετο σενάριο και βαθιά νοήματα, τότε εδώ θα βρεις 15 ταινίες που θα πρέπει να δεις οπωσδήποτε

1569311630201.png



Ο David Lynch είναι ένας από τους σκηνοθέτες, του οποίου το στιλ είναι τόσο αυθεντικό και ξεχωριστό, που το επίθετό του έχει γίνει επίθετο. Ο συγγραφέας David Foster Wallace όρισε τον όρο Lynchian ως «το ιδιαίτερο είδος ειρωνείας όπου το ακραία μακάβριο και το εξαιρετικά τετριμμένο συνδυάζονται με τρόπο που αποκαλύπτει την αέναη αναχαίτιση του πρώτου από το δεύτερο». Με άλλα λόγια, όταν βλέπετε μία ταινία του David Lynch, υπάρχει πάντα ένα πιο αφηρημένο νόημα από την επιφάνεια αυτού που εμφανίζεται στην οθόνη. Η ιστορία της ταινίας δημιουργήθηκε αρχικά με σκοπό να παρουσιαστεί ως τηλεοπτική σειρά, ωστόσο απορρίφθηκε από τηλεοπτικούς διευθυντές. Ο Lynch δεν το έβαλε κάτω και μετέτρεψε την ιστορία του σε κινηματογραφικό σενάριο. Το τελευταίο συνδυάζει την μυστηριώδη ομορφιά του Hollywood και την τυπική «ονειρική» λογική του Lynch, κάνοντας τους περισσότερους θεατές της ταινίας να σπαζοκεφαλιάζουν μόλις την δουν για πρώτη φορά. Το φινάλε της ταινίας δεν εξηγεί τι από ό,τι παρουσιάζεται είναι αληθινό και τι όνειρο, αφήνοντας έτσι στον σινεφίλ μεγάλα περιθώρια για ανάλυση και εξερεύνηση του πραγματικού νοήματος της.






- εμμένω στην άποψη πως ο Lynch πρωτίστως βιώνεται και ει δυνατόν ερμηνεύεται



.
 


ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969

Αν δεν κάνω λάθος, η LOTUS ανατινάζεται όταν πάει κάποιος τρίτος να την ανοίξει, μετά και από σχετική ηχητική προειδοποίηση που ακούγεται από το αυτοκίνητο.
Σωστά θυμάμαι?

Δεν πρέπει να μας τα λέει και πολύ καλά εδώ:
 
Last edited:

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.506

Μηνύματα
865
Reaction score
2.992
Odeon cuts all ties with Universal in row over Trolls World Tour

"In a strongly worded letter to Universal Studios chairwoman Donna Langley he said: ‘Accordingly, we want to be absolutely clear, so that there is no ambiguity of any kind. AMC believes that with this proposed action to go to the home and theatres simultaneously, Universal is breaking the business model and dealings between our two companies."
 


Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
"Ένδοξες" στιγμές του ελληνικού κινηματογράφου.
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.
Από τη γαλλική τηλεόραση.

 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.506
Η Τζάνετ Λι μάλιστα δήλωνε αργότερα σε συνεντεύξεις της ότι τόσο πολύ είχε επηρεαστεί από τη σκηνή που για πολύν καιρό απέφευγε τις καμπίνες των ντους. Ο σκηνοθέτης Αλεξάντρ Φιλίπ έφτιαξε μάλιστα δικό του ντοκιμαντέρ πάνω σε αυτήν ακριβώς τη σκηνή με τον τίτλο «78/52». Ο τίτλος αναφέρεται στις 78 λήψεις της κάμερας και στα 52 γρήγορα κοψίματα. Περίπου τρία λεπτά διαρκούσε ο τρόμος στο μπάνιο.

 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546
1597045795588.png


Το κόστος της ταινίας ήταν υψηλό, καθώς τα περισσότερα γυρίσματα ήταν εξωτερικά. Ο Αλεξανδράκης και η Γεωργούλη κατάφεραν να ξεπεράσουν τις οικονομικές δυσκολίες, αλλά βρήκαν μπροστά τους το τέρας της λογοκρισίας.

Η συμμετοχή του Μάνου Κατράκη και η μουσική του Μίκη Θεοδωράκη δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο τα πράγματα, καθώς ήταν στιγματισμένοι από τη λογοκρισία. Αλέκος Αλεξανδράκης και Μάνος Κατράκης Το πρόβλημα ήταν ότι η ρεαλιστική ταινία του Αλεξανδράκη έδειχνε πολλή φτώχεια, γεγονός που ενόχλησε. Σύμφωνα με τους επικριτές, την περίοδο εκείνη, η κυβέρνηση Καραμανλή προσπαθούσε να ανορθώσει την ελληνική οικονομία και να κάνει ελκυστική τη χώρα στους ξένους τουρίστες και επενδυτές και η ταινία εμπόδιζε το έργο της.

Έτσι η επιτροπή λογοκρισίας την έκοψε. Οι αρμόδιοι αστυνομικοί ψαλίδισαν το φιλμ με τις ενοχλητικές σκηνές και το έκαψαν, ώστε να εξαφανιστεί για πάντα. Μάλιστα είχαν καλέσει και τον ίδιο τον Αλεξανδράκη να παρευρεθεί και να δει την ταινία του να καίγεται στην πυρά. Ο σκηνοθέτης όχι μόνο δεν πήγε, αλλά όταν ήρθε η ώρα να βγει η ταινία (πετσοκομμένη) στις αίθουσες δήλωσε: «Από τη στιγμή που κόπηκε, δεν με αφορά». Αφού η αστυνομία έκοψε και έραψε το φιλμ, δόθηκε στην ταινία άδεια προβολής. Παρ’ ολ’ αυτά όμως, η πρεμιέρα διεκόπη βίαια από αστυνομικούς, που εισέβαλαν στην κινηματογραφική αίθουσα και κατέβασαν τον γενικό διακόπτη, μπροστά στα έκπληκτα μάτια των επίσημων καλεσμένων....



http://www.mixanitouxronou.gr/giati...to-xechasmeno-paraskinio-mias-ekpliktikis-te/
 



Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601
Εγώ τον μόνο που βλέπω να "φανατίζεται" είσαι εσύ.

Οι υπόλοιποι (μέχρι να έρθεις εσύ) κάναμε μια χαλαρή συζήτηση για μια ωραία ταινιούλα που για διάφορους λόγους (τεράστιο budget, καθυστέρηση λόγω covid, τελευταία της σειράς με Daniel Craig κλπ.) δίνει αφορμές για κουβέντα.

Μετά μας έβαλες στη θέση μας με τον Βερντμύλλερ (όποιος κι αν είναι αυτός, εκτός αν εννοείς τη Βερτμίλερ) και σταματήσαμε. Οπότε εσύ γιατί συνεχίζεις να ασχολείσαι;
Για να επανορθώσω χά χά. Ηρέμησε βρε φίλε.

Όχι τον Βερντμύλλερ εννοώ, είναι αυτός που θήτευσε με την Φελίνι (Φιλίνη). Δεν υπάρχει η Βερντμύλλερ :)
 
Last edited:

Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601
Έγραψες όλα τα σπόιλερ!Εμάς μας αφαιρέθηκε ο λόγος επ αόριστον…….:biggrin:


Λεγεται Βερτμιουλερ Wertmüller όμως και κάποια στιγμή θα δω κι αυτήν.:)
Ναι βρε Snow Whitty, λές να μη το ξέρω ? χα χα. Είχα δει όλα τα έργα της ήδη απο το 1986, το σωστό το έχω γραψει σε άλλο νήμα, εχω μεινει και 4 χρόνια Γερμανία και γενικά ούτε και - ιού- είναι σωστό. . Το να πεις σωστά το "u" με umlaute προφορά δε μπορεί να αποτυπωθεί γραπτά. Είναι να λες "ee" ενω τα χείλια είναι σε ειδική θέση. Βέβαια η Wertmüller παρόλο το Γερμανικό όνομά της επειδή μεγάλωσε Ιταλία , οι Ιταλοί την λένε όντως μιούλερ και όταν το προφέρουν, γιατι και αυτοί δε μπορούν να το προφέρουν σωστά. Αυτό μάλλον θα διάβασες . Την τυπολατρεία εμμονής της γραφής στα Ελληνικά και να στέκεται κάποιος σε αυτήν (ειδικά και ιδίως σε αυτό το συγκεκριμένο όνομα), ήθελα να ειρωνευτώ. Και εαν δεις ΄λλα όνοματα Muller γραφονται μύλλερ. Η γενιά μου έτσι το "ηξερε" και είναι και σωστό. Ο Συμος και εσυ διαβάζετε απο wiki. Ψαξτο μεχρι και σε ονόματα σε δρόμους της Αθηνας και θα το βρείς. Παλιά η μεταγραση γινοτανε ιδια με το ξενο ονομα ωστε να τιμηθεί. Τωρα με το μονοτονικό και τις αλλαγές , δε τα εχω παρακλουθησει όλα.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601



και πολλά άλλα.... εξου καο το Μυλλερος και η οδος Μυλλέρου


Κρίνετε λοιπόν, εαν εγω το γραφω σωστά στα Ελληνικά ή η Βικιπαιδεία.
 


Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.497
Ναι βρε Snow Whitty, λές να μη το ξέρω ? χα χα. Είχα δει όλα τα έργα της ήδη απο το 1986, το σωστό το έχω γραψει σε άλλο νήμα, εχω μεινει και 4 χρόνια Γερμανία και γενικά ούτε και - ιού- είναι σωστό. . Το να πεις σωστά το "u" με umlaute προφορά δε μπορεί να αποτυπωθεί γραπτά. Είναι να λες "ee" ενω τα χείλια είναι σε ειδική θέση. Βέβαια η Wertmüller παρόλο το Γερμανικό όνομά της επειδή μεγάλωσε Ιταλία , οι Ιταλοί την λένε όντως μιούλερ και όταν το προφέρουν, γιατι και αυτοί δε μπορούν να το προφέρουν σωστά. Αυτό μάλλον θα διάβασες . Την τυπολατρεία εμμονής της γραφής στα Ελληνικά και να στέκεται κάποιος σε αυτήν (ειδικά και ιδίως σε αυτό το συγκεκριμένο όνομα), ήθελα να ειρωνευτώ. Και εαν δεις ΄λλα όνοματα Muller γραφονται μύλλερ. Η γενιά μου έτσι το "ηξερε" και είναι και σωστό. Ο Συμος και εσυ διαβάζετε απο wiki. Ψαξτο μεχρι και σε ονόματα σε δρόμους της Αθηνας και θα το βρείς. Παλιά η μεταγραση γινοτανε ιδια με το ξενο ονομα ωστε να τιμηθεί. Τωρα με το μονοτονικό και τις αλλαγές , δε τα εχω παρακλουθησει όλα.
Sorry,δεν ήθελα να κάνουμε φωνητική γραπτά.Θυμήθηκα όμως την Καθηγήτρια Γαλλικών μου που μας έλεγε και μας το έδειχνε κιόλας (αφήστε τη φαντασία σας ελευθερη ): » το ‘ ου ‘ fermez ! Να έτσι !»

Τον Möller ( κι αυτό επίθετο είναι )πως τον λέτε στα ελληνικά?Αν λέτε τον Müller Μυλλερ?
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top