Dolby και Universal συνεργάζονται!

A

amoustakas

Guest
Οι άλλοι δεν κάνουν πλάκα. Επιχειρηματολογούν πάνω σε ενα θέμα που δεν το κατέχουν.
Κι εγώ πλάκα κάνω. Έχω τα κέφια μου τελευταία. :)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.563
Reaction score
27.898
Υπαρχει και κατι παρηγορο. Αν λιγο σε βοηθαει ο χωρος, τον πολυκαναλο τον στηνεις και σταδιακα. Όπως γραφει και ο Dimifood "σταδιακη αναβαθμιση συστηματος" Βαζεις ιδια ηχεια. Είναι γεγονός ότι ο Κωστας ΕΑΡ μου τα ελεγε αυτά τουλάχιστον πριν 10 χρονια.

Δηλαδη από δικαναλο το κανεις τρικαναλο (προσθετεις ένα κεντρικο ιδιο με τα πλαινα). Μετα πας σε τρικαναλο συν ένα. Μετα τρικαναλο συν δυο (τα δυο γουφερ αριστερα και δεξια εμπρος). Μετα μπορεις να προσθεςεις δυο μαζεμένα πισω και το εκανες 5 συν δυο. Σταδιακα προσθετεις κανα δυο γουφερ. Αν καποτε βαλεις 4 ψηλα σε ατμος εισαι αρχοντας. Δηλαδη κι αν δεν το κανεις δεν θα παθεις κατι, αλλα εν πασει περιπτωσει αυτό που σιγα σιγα προσθετεις μοναδες σου κανει και πολύ ομορφη την διαδρομή σου και καταλαβαίνεις ακομη καλυτερα τις αναβαθμίσεις σου.

Ο προενισχυτης είναι ένα λεπτο σημειο, αλλα κι εδώ υπαρχουν διαφορες ενδιαφέρουσες εναλλακτικες.

Μπορούμε τωρα να κανουμε καποιες απλες σκεψεις. Εστω ότι εχω ένα στημενο δικαναλο. Πχ το πρωτο μου συστημα στηριζοταν σ ένα ζευγος B&W 704. To κάθε ηχειο ειχε από ένα γουφερ 6,5 ιντσων κι ένα αντιστοιχο midwoofer. Το ζευγος καινουριο κοστιζε περιπου 2.400 ευρω αν δεν με απαταει η μνημη μου.

Ένα πεντακαναλο με Adam Τ7 και 4 ακομη σε ρολο atmos συν δυο σαμπ Prisonus 10 templor εχουν συνολικα: 9 γουφερ 7 ιντσων σε ρολο μιντ!! Συν δυο σαμπ 10 ιντσων!! Τιμη συνολικα 2.500 ευρω (χωρις τα 4 ατμος 1750 ευρω). Αν δουμε το μέγεθος των μοναδων μονο καταλαβαινουμε ότι εχουμε μια συντριπτικη διαφορα υπερ του πολυκαναλου απ ολες τις αποψεις. Στην πρωτη περιπτωση θα χρειαστείς ένα δικαναλο ενισχυτή στην δευτερη περιπτωση θα χρειαστείς ένα πολυκαναλο προενισχυτη.

Το επαναλαμβάνω, μπορούμε να διανοηθούμε πως είναι να παιζουν 5 η 9 7ιντσα ενεργα ηχεια με παραλληλη ενισχυση των χαμηλων από δυο 10ιντσα γουφερ? Δηλαδη τα ενεργα θα παιζουν από 80 χερτζ και πανω και τα δυο δεκαιντσα θα παιζουν από 80 και κατω. Τι να συγκρινεις από την άλλη οχθη. Και όλα αυτά όχι όπως τα παρουσιαζουν οι EAR + Dimifood (με ακριβα σεταπ) αλλα με τιμες για τον απλο λαο. Οντως υπαρχει τετοια πολυκαναλη επιλογή και εξαιρετικα αξιολογη. Και μαλιστα αν καποιος το ψαξει στις ιδιες τιμες μπορει να βρει αξιολογα 8ιντσα ενεργα. Αν σ ένα σαλονι καθιστικο υπαρχει πρόβλημα στα πισω ηχεια και στα οροφης τοτε μπορει να στηθει ένα 3καναλο συν ένα εως δυο σαμπ. Ακομη και σ αυτή την περιπτωση υπαρχει πολύ μεγαλη αναβαθμιση.
Τα είπες όλα, και λύσεις υπάρχουν για όλα, φτάνει να θέλεις γιατί αν δεν θέλεις υπάρχουν οι δικαιολογίες. Για τα Atmos ας είναι καλά οι γυψοσανίδες. Για τους Genelecάδες η εταιρία έχει ενεργά in-ceiling. Βέβαια έχουν 1300€ το ένα :D, αλλά ΟΚ, βάλε παθητικά. Και Subs παθητικά μπαίνουν μέσα σε κολώνες γυψοσανίδας. Έχει ενεργά και εκεί η Genelec για σπίτια αλλά έχουν 10.000€. :D
Δεν έχεις χώρο για κολώνες. ΟΚ. Ταβάνι όμως έχεις, οπότε η γυψοσανίδα θα κρύψει εύκολα τα Atmos και 4 subs. Δεν χρειάζεται να ξεχάσουμε τίποτα. Όλα γίνονται φτάνει να υπάρχει θέληση.

Πόσα τεμάχια 4K/HDR discs εχουν πουλήσει οι κινηματογραφικές εταιρίες συγκριτικά με τα παλαιότερα φορμάτ; Ούτε τα VHS δεν θα περνάνε.
Και ούτε πρόκειται γιατί τότε υπήρχε μόνο αυτό και για τους πιο τρελούς το laserdisc. Τότε δεν υπήρχε ούτε downloading ούτε streaming.
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Η όλη ιστορία έχει πολύ μέλλον
Λύσεις παρά πολλές
Η πιο φθυνη πάρε ένα minidsp dirac 8*8 και φώναξε κάποιον να στο ρυθμίσει ...
Αργότερα προσθέτεις και άλλα ηχεία
Ξεκινάς σιγά σιγά ...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.563
Reaction score
27.898
Η όλη ιστορία έχει πολύ μέλλον
Λύσεις παρά πολλές
Η πιο φθυνη πάρε ένα minidsp dirac 8*8 και φώναξε κάποιον να στο ρυθμίσει ...
Αργότερα προσθέτεις και άλλα ηχεία
Ξεκινάς σιγά σιγά ...
Και βέβαια. Προσωπικά πιστεύω ότι το "δεν γίνεται" δεν υπάρχει. Σχεδόν πάντα το "δεν γίνεται" στέκεται πίσω από το "δεν θέλω, βαριέμαι, είναι πολύ δουλειά, που να τρέχω τώρα" ή βασίζεται σε πεποιθήσεις που δύσκολα αλλάζουν.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Φίλε μου αυτά που γράφεις έχουν να κάνουν με το μάρκετινκ της Dolby, σχετικά με την προώθηση του νέου της φορμά.
Αυτό που έγραψα εγώ αφορά τις απαιτήσεις σχετικά με την αναπαραγωγή πολυκάναλης μουσικής υψηλής πιστότητας.
Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.
Απαιτησεις , τι απαιτησεις ? Μονο η ακουστικη υπαρχει , η θεωρια της φυσικης δηλαδη και η πολιτικη επιστημη :D
Ο μερακλης ο πολιτικος μηχανηκος πχ, οταν θα παραδωσει το σχεδιο στο νεο ζευγαρι θα πρεπει να εχει προνοησει να υπαρχει ενα μπουντρουμοδωματιο (να χωραει 6 ατομα, δυο φιλικα ζευγαρια).Οχι 80 τετραγωνικα σαλονοτραπεζαρια και 4 μετρα ταβανι μπας και ερθουν μια φορα στην δεκαετια οι συγγενεις να φανε σοκολατακι και να δουν τον πολυελαιο.:D
Οταν βαζω λεει τον ταδε δισκο ''ανοιγει λεει η σκηνη'' , o ηχος βγαινει λεει αβιασα οπως στο Καλλιμαρμαρο :D
 
Last edited:

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.487
Reaction score
30.863
H AURO με ποιο στουντιο θα συνεργαστει ξερει κανεις ?
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Την καλή σειρά καημένε, όχι την δικιά μου.... σαν του makis Pol

Πάρα πολλά στούντιο με σοβαρά ηχεία όπως τα b&w και όχι ενεργά..
118607_3a1b7969b71a8ebaa002fe8598c0559a.jpg
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Την καλή σειρά καημένε, όχι την δικιά μου.... σαν του makis Pol

Πάρα πολλά στούντιο με σοβαρά ηχεία όπως τα b&w και όχι ενεργά..
View attachment 128639
Χμμ 801 κατω και 805 πανω. Αρα δεν μας κανουν.
ΟΛΑ ΙΔΙΑ, τελεια και παυλα.

Το σωστο, 7 σαλιγγαροι κατω και 4 πανω. Θα χρειαστούμε έναν γερανο για να τα σηκωσουμε :superman: αλλα όμως εχουμε ένα πραγματικα χαιενταδικο συστημα με πληρης ενεργα ηχεια (ξεχασα τα σαμπ, ποιος ακουει τον dimifoot)
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Ξεκινά κ εσύ καημένε με 11 ίδια βάσεως
Διάλεξε εσύ μοντέλο κ ίδιους ενισχυτές .
Η πάρε 11 ενεργά ίδια η 13 για auro
Πάρε και 11 Σάμπ
Εκεί θα κολλήσουμε ;
Ίδια εεεε
Όλα !
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Χμμ 801 κατω και 805 πανω. Αρα δεν μας κανουν.
ΟΛΑ ΙΔΙΑ, τελεια και παυλα.

Το σωστο, 7 σαλιγγαροι κατω και 4 πανω. Θα χρειαστούμε έναν γερανο για να τα σηκωσουμε :superman: αλλα όμως εχουμε ένα πραγματικα χαιενταδικο συστημα με πληρης ενεργα ηχεια (ξεχασα τα σαμπ, ποιος ακουει τον dimifoot)
εγω ιδια τα βλεπω ολα παντως.....

....ο αυτιας ειναι καταδικασμενος να ακουει auro3D ,ειτε σε upmix 2D η 3D.... η original auro :p
εκτος αν ακουει neo6 απο το sony ακομα :D

Δεν χρειαζονται ιδια ηχεια για πολυκαναλο, θελει ιδια σειρας ηχεια που να καλυπτουν ενα φασμα απο 80-90hz και πανω.....αυτο αρκει για να εχετε ενα πολυ ωραιο αποτελεσμα σαν setup ηχειων....
........ενεργα η παθητικα δεν εχει σημασια,οτι σας αρεσει και να καλυπτει τις εντασεις που θα παιζεται....
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
εγω ιδια τα βλεπω ολα παντως.....

....ο αυτιας ειναι καταδικασμενος να ακουει auro3D ,ειτε σε upmix 2D η 3D.... η original auro :p
εκτος αν ακουει neo6 απο το sony ακομα :D

Δεν χρειαζονται ιδια ηχεια για πολυκαναλο, θελει ιδια σειρας ηχεια που να καλυπτουν ενα φασμα απο 80-90hz και πανω.....αυτο αρκει για να εχετε ενα πολυ ωραιο αποτελεσμα σαν setup ηχειων....
........ενεργα η παθητικα δεν εχει σημασια,οτι σας αρεσει και να καλυπτει τις εντασεις που θα παιζεται....
Αυτό που γραφεις προφανως αφορα κινηματογραφο. Και ο λογος προφανης. Η πολύ πληροφορια είναι στα κυριως ηχεια το κεντρικο και σε αρκετες περιπτώσεις στα σαμπ. Οποτε οι εταιριες στην πλεοψηφια ακολουθησαν αυτό που γραφεις πιο πανω. Όχι ότι αν εβαζες ιδια δεν θ ακουγοταν καλα, αντιθέτως θ ακουγες καλυτερα, αλλα ανεβαζες πολύ τον πηχη στο οικονομικο για κατι που δεν ειχε τοσο μεγαλη πρακτικη αξια.

Στον πολυκαναλο ηχο πρεπει να παρεις υπ οψιν καποιες σημαντικες παραμέτρους.
Η πληροφορια είναι ιση παντου. Ακομη κι αν σε καποιες περιπτώσεις δεν είναι ιση δεν αποκλείεται να εχεις περισσοτερη πληροφορια σε ορισμένες περιπτώσεις πισω απ ότι μπροστα. Όμως το παρακατω εχει το ζουμι...

Εφόσον θελεις ν ακους πχ τον τραγουδιστη στη μεση το σαξ αριστερα τον μπασιστα δεξια σου, σ ενδιαφερουν οι ισομερεις αποστασεις ηχειων από τη θεση ακροασης (στον κινηματογραφο αυτό μεχρι πρότινος δεν ειχε ιδιαιτερη αξια) και να πετυχεις σωστη αναλογια στην ενταση των ηχειων κι εδώ εχει σημασια να είναι ιδια τα ηχεια διαφορετικα μπλέκεσαι σε πολύ συνθετα προβλήματα με τους διαφορετικούς χρονους ταχύτητας και διαφορετικο ογκο που φτανει από το κάθε διαφορετικο ηχειο στο αυτι σου.

Ετσι λοιπον εξηγειται όταν ακουμε στον Κωστα πολυκαναλη μουσικη παμε και στηνουμε αυτι στα πισω ηχεια να δουμε αν παιζουν, γιατι ενω παιζουν δεν καταλαβαίνεις τον ηχο από πισω. Δεν ακους βιολια πανω από το κεφαλι σου, κι εχεις μια απιστευτη στερεοφωνικη εικονα.

Πιστευω ότι κατι τετοιο δεν μπορεις να το πετυχεις με διαφορετικα ηχεια εστω κι αν είναι της ιδιας εταιριας. Ισως εξαιρεση ν αποτελει το κεντρικο ηχειο (πχ να είναι μεγαλυτερο) αλλα κι εδώ μαλλον το ιδανικο θα είναι να εχεις απολυτως ιδιο με τα υπολοιπα.

Νομιζω ότι το εγραψα οσο πιο απλα γινοταν.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Ξεκινά κ εσύ καημένε με 11 ίδια βάσεως
Διάλεξε εσύ μοντέλο κ ίδιους ενισχυτές .
Η πάρε 11 ενεργά ίδια η 13 για auro
Πάρε και 11 Σάμπ
Εκεί θα κολλήσουμε ;
Ίδια εεεε
Όλα !
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβως θελεις να υποστηριξεις με τα κειμενο σου. Διακρινω μια ειρωνεια και καχυποψια σ αυτά που γραφεις τελευταια. Ειλικρινα δεν εχω κανενα πρόβλημα αν εχεις διαφορετικες αποψεις για το θεμα που συζητάμε. Γραφεις επακριβως τους ενδιασμους τους συζητάμε και τελος. Δεν χρειαζεται απαραίτητα καποιος να πεισθει. Αλλα σε φορουμ είμαστε εκθέτουμε δημοσια αποψεις και οσοι διαβαζουν βγαζουν καποια συμπερασματα που ενδεχομένως θεωρουν χρήσιμα για τον εαυτο τους και τις μελλοντικες επιλογες τους.
Όμως αποφευγεις συνεχως να βαζεις επιχειρηματα.

Όταν μιλαμε για πολυκαναλη μουσικη είναι σαφως πιο απλα κατά την αποψη μου και πιο ενδεδειγμενο να πας με ενεργα. Αλλα αν καποιος θελει με παθητικα ας κανει ότι του αρεσει. Ένα ζητημα είναι ο προενισχυτης εφ οσον μιλαμε για ενεργα. Το πόσα καναλια δηλαδή υποστηριζει. Ενδεχομένως εκει μπαινουν και τα ορια (δεν αναφερω το οικονομικο - είναι προσωπικο πρόβλημα του καθενος ο καθενας βαδιζει συμφωνα με τις δυνατότητες του).

Εγω για παράδειγμα εχω μια μετρικ που σηκωνει 8 καναλια. Αρα το μάξιμουμ είναι 5 ηχεια (3 εμπρος δυο πισω) και 3 σαμπ. Άλλος μπορει να εχει ένα AV προ η ενισχυτή και να εχει την δυνατοτητα και την προθεση να κανει μεγαλυτερο συστημα. Με την ευκαιρια να θυμηθώ πως καποτε καποιος ειχε αγορασει για το home cinema στο σπιτι του 4 Β&W 800. Ειχε δωσει βαρυτητα στον κινηματογραφο κι ετσι απολαμβανε καλυτερα το χομπυ του. Με γεια του με χαρα του.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.328
Reaction score
79.253
ΟΛΑ ΙΔΙΑ, τελεια και παυλα.
Από τον Dr Toole:

Budget and space limits force many compromises, but if it is possible, the surround and elevation/immersive loudspeakers should be designed to the same sound quality standards as the front L, C, and R loudspeakers. The ideal situation is that the surround and immersive loudspeakers are smaller versions of the L, C and R loudspeakers, mounted so that the prime listening location receives direct sound radiated on axis or at least within the listening window of the loudspeaker (i.e., not more than 30 degrees off axis....

At this stage in the evolution of audio, listeners should be encouraged to embrace multichannel audio for music as well as movies. There is no reason why the L and R loudspeakers in a multichannel system cannot deliver state-of-the-art stereo. Having additional channels and loudspeakers in the room allows for the possibility of tasteful upmixing of stereo programs to enhance the sense of envelopment that only multiple channels can deliver persuasively.

Εφόσον ο Toole δεν είναι απόλυτος στο “όλα ίδια”, νομίζω πως μπορούμε να χαλαρώσουμε λίγο. :)
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.441
Reaction score
15.127
Από τον D. Toole:

Budget and space limits force many compromises, but if it is possible, the surround and elevation/immersive loudspeakers should be designed to the same sound quality standards as the front L, C, and R loudspeakers. The ideal situation is that the surround and immersive loudspeakers are smaller versions of the L, C and R loudspeakers, mounted so that the prime listening location receives direct sound radiated on axis or at least within the listening window of the loudspeaker (i.e., not more than 30 degrees off axis....

At this stage in the evolution of audio, listeners should be encouraged to embrace multichannel audio for music as well as movies. There is no reason why the L and R loudspeakers in a multichannel system cannot deliver state-of-the-art stereo. Having additional channels and loudspeakers in the room allows for the possibility of tasteful upmixing of stereo programs to enhance the sense of envelopment that only multiple channels can deliver persuasively.

Εφόσον ο Toole δεν είναι απόλυτος στο “όλα ίδια”, νομίζω πως μπορούμε να χαλαρώσουμε λίγο. :)
Οπότε με αυτά σαν L,R: https://www.skroutz.gr/s/4123738/KRK-Rokit-6-G3.html
μπορούμε φαντάζομαι να πάμε σε αυτά για surround: https://www.skroutz.gr/s/4123741/KRK-Rokit-5-G3.html
(εντάξει οικονομικά δεν έχουν καμιά σοβαρή διαφορά, κυρίως για πιο εύκολη τοποθέτηση)
 


Μηνύματα
27.196
Reaction score
25.145
Δεν εχω ιδέα, δεν με νοιάζει, δεν μου αρέσει καν η 2L.
Και τι σχέση έχει στο κάτω κάτω;

Πόσα τεμάχια 4K/HDR discs εχουν πουλήσει οι κινηματογραφικές εταιρίες συγκριτικά με τα παλαιότερα φορμάτ; Ούτε τα VHS δεν θα περνάνε.

Το αν σου αρέσει ή όχι είναι άλλο θέμα Δημήτρη μου.
Όμως η 2L πουλάει highj end recordings στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα. Ναι?
Τα τελευταία χρόνια Δημήτρη πουλάει τρίχες. Πέρα από τις ψαλμωδίες που εγγράφει στα ψηφιακά της αρχεία. Γιατί ?
Γιστί είναι ΓΤΠΚ τόσο απλά .
Και όλες οι υπόλοιπες που έρχεσαι και μου λές κάνουν ακριβώς την ίδια μαλακία , τα δικάναλα πολυκάναλα.
Ρε!!!! φέρε μου αμιγές πολυκάναλο να το βάλω να παίξει να γουστάρω.
Αλλά πούντο?
ΘΑ περιμένω όσο χρειαστεί.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.441
Reaction score
15.127
Προφανώς εννοείς L R C.

Ναι, είναι οκ, για σύστημα πολύ μικρών αποστάσεων.
Εντάξει, καλά τα λες εσύ για ...C, τα έχουμε ξαναπεί... αλλά δε χωράει...
Είναι και μια οθόνη 32'' ανάμεσα...

STud.jpg
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αυτό που γραφεις προφανως αφορα κινηματογραφο. Και ο λογος προφανης. Η πολύ πληροφορια είναι στα κυριως ηχεια το κεντρικο και σε αρκετες περιπτώσεις στα σαμπ. Οποτε οι εταιριες στην πλεοψηφια ακολουθησαν αυτό που γραφεις πιο πανω. Όχι ότι αν εβαζες ιδια δεν θ ακουγοταν καλα, αντιθέτως θ ακουγες καλυτερα, αλλα ανεβαζες πολύ τον πηχη στο οικονομικο για κατι που δεν ειχε τοσο μεγαλη πρακτικη αξια.

Στον πολυκαναλο ηχο πρεπει να παρεις υπ οψιν καποιες σημαντικες παραμέτρους.
Η πληροφορια είναι ιση παντου. Ακομη κι αν σε καποιες περιπτώσεις δεν είναι ιση δεν αποκλείεται να εχεις περισσοτερη πληροφορια σε ορισμένες περιπτώσεις πισω απ ότι μπροστα. Όμως το παρακατω εχει το ζουμι...

Εφόσον θελεις ν ακους πχ τον τραγουδιστη στη μεση το σαξ αριστερα τον μπασιστα δεξια σου, σ ενδιαφερουν οι ισομερεις αποστασεις ηχειων από τη θεση ακροασης (στον κινηματογραφο αυτό μεχρι πρότινος δεν ειχε ιδιαιτερη αξια) και να πετυχεις σωστη αναλογια στην ενταση των ηχειων κι εδώ εχει σημασια να είναι ιδια τα ηχεια διαφορετικα μπλέκεσαι σε πολύ συνθετα προβλήματα με τους διαφορετικούς χρονους ταχύτητας και διαφορετικο ογκο που φτανει από το κάθε διαφορετικο ηχειο στο αυτι σου.

Ετσι λοιπον εξηγειται όταν ακουμε στον Κωστα πολυκαναλη μουσικη παμε και στηνουμε αυτι στα πισω ηχεια να δουμε αν παιζουν, γιατι ενω παιζουν δεν καταλαβαίνεις τον ηχο από πισω. Δεν ακους βιολια πανω από το κεφαλι σου, κι εχεις μια απιστευτη στερεοφωνικη εικονα.

Πιστευω ότι κατι τετοιο δεν μπορεις να το πετυχεις με διαφορετικα ηχεια εστω κι αν είναι της ιδιας εταιριας. Ισως εξαιρεση ν αποτελει το κεντρικο ηχειο (πχ να είναι μεγαλυτερο) αλλα κι εδώ μαλλον το ιδανικο θα είναι να εχεις απολυτως ιδιο με τα υπολοιπα.

Νομιζω ότι το εγραψα οσο πιο απλα γινοταν.
Νομίζω ότι πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις σχετικά με την τοποθέτηση των ηχείων σε ένα πολυκάναλο σύστημα 5.1 ως 15.1
.... υπάρχουν ανοχές ως προς το ύψος και τις μοίρες τοποθέτησης τους.

Αυτό που δεν θα δεις πουθενά να αναφέρουν είναι το διαφορετικό ύψος κεντρικού σε σχέση με τα LR ηχεία.... δυστυχώς το διαφορετικό ύψος κεντρικού(στο πόση είναι η διαφορά με τα LR όπως και σε σχέση με την απόσταση ακρόασης) δίνει διαφορετικό αποτέλεσμα ανάλογα το προγραμμα που ακούς(ποπ κλασσική φωνητικά κλπ)... πχ.. Ειναι πιο αυστηρό να εχεις ίδιο υψος LCR από ότι την ιδια απόσταση σε όλα τα ηχεία.

και δεν μίλησα για ηχεία ίδιας εταιρίας όπως λες.... είπα ίδια σειρά ηχειων.... έχουν μεγάλη διαφορά αυτό που λες με αυτό που είπα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.328
Reaction score
79.253
φέρε μου αμιγές πολυκάναλο να το βάλω να παίξει να γουστάρω.
Αλλά πούντο?
Όλα (σχεδόν) αυτά που ανεβαίνουν στο νήμα https://www.avsite.gr/forum/threads/multichannel-music.172127/ είναι πολυκάναλα. Όχι up mix.
Εγώ πλησιάζω τα 100 κομμάτια, αγοράζοντας τα τελευταία ενάμιση-δύο χρόνια.
Όρεξη να χεις και λεφτά...
ΘΑ περιμένω όσο χρειαστεί.
Μην περιμένεις καθόλου, όρμα :)
[DOUBLEPOST=1559628645][/DOUBLEPOST]
Εντάξει, καλά τα λες εσύ για ...C, τα έχουμε ξαναπεί... αλλά δε χωράει...
Είναι και μια οθόνη 32'' ανάμεσα...

View attachment 128685
Αν δεν θες να βάλεις κεντρικό, άστο καλύτερα το πολυκάναλο.

Αν θες πολυκάναλο, βαλτο πάνω απο την οθόνη, ή σήκωσε την οθόνη λίγο σε βάση τοίχου.
 
Last edited:


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.552
Μηνύματα
2.864.078
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top