Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear






wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Η φροντίδα του χώρου πρέπει να γίνεται από πριν η μετα που θα αγοραστεί και στηθεί το σύστημα;
Επειδή ο χώρος επιλέγει τα ηχεία, φροντίζεις πρώτα το χώρο και μετά αγοράζεις ηχεία. Αυτό θα έπρεπε να γίνεται, αλλά τις περισσότερες φορές γίνεται ακριβώς το αντίθετο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.348
Reaction score
125.292
Ti υλικό έχεις βάλει για απορρόφηση; Τι πάχος;
Πετροβάμβακα. 10 πόντους.

Μια αντανάκλαση σε τυπικό ίσιο κενό ταβάνι, χτυπάει στο μπετό του ταβανιού και σου'ρχεται στα μούτρα.

Σε μένα χτυπάει στο δυαχυτη από φελιζολ, κάποιο ποσοστό ανακλάται με σκατερινγκ και κάποιο ποσοστό τον διαπερνάει τον διαχυτή, μετά περνάει στη γυψοσανίδα, και κει κάποιο ανακλάται και κάποιο τη διαπερνάει, μετά περνάει την στρώση πετροβάμβακα, μετά χτυπάει στο μπετο κι ανακλάται, μετά θα ξαναπεράσει τον πετροβάμβακα, μετά ξαναπερναει τη γυψοσανίδα ενώ τμήμα ξαναανακλαται πίσω στον πετροβάμβακα, μετά κάποιο ανακλάται στο φελιζολ πίσω στη γυψοσανίδα, και κάποιο ξαναπερναει το φελιζολενιο διαχυτη, και μπαίνει ξανά στο χώρο.

Ε, έχει μια διαφορά, όσο να'ναι.. αυτή, ακούγεται. Πολύ.

Παρόμοιες τέτοιες επιφάνειες (μεγάλες) έχω σε κάθε τοίχο, καλύπτοντας τις θέσεις πρώτων ανακλάσεων πλήρως.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Πετροβάμβακα. 10 πόντους.

Μια αντανάκλαση σε τυπικό ίσιο κενό ταβάνι, χτυπάει στο μπετό του ταβανιού και σου'ρχεται στα μούτρα.

Σε μένα χτυπάει στο δυαχυτη από φελιζολ, κάποιο ποσοστό ανακλάται με σκατερινγκ και κάποιο ποσοστό τον διαπερνάει τον διαχυτή, μετά περνάει στη γυψοσανίδα, και κει κάποιο ανακλάται και κάποιο τη διαπερνάει, μετά περνάει την στρώση πετροβάμβακα, μετά χτυπάει στο μπετο κι ανακλάται, μετά θα ξαναπεράσει τον πετροβάμβακα, μετά ξαναπερναει τη γυψοσανίδα ενώ τμήμα ξαναανακλαται πίσω στον πετροβάμβακα, μετά κάποιο ανακλάται στο φελιζολ πίσω στη γυψοσανίδα, και κάποιο ξαναπερναει το φελιζολενιο διαχυτη, και μπαίνει ξανά στο χώρο.

Ε, έχει μια διαφορά, όσο να'ναι.. αυτή, ακούγεται. Πολύ.

Παρόμοιες τέτοιες επιφάνειες (μεγάλες) έχω σε κάθε τοίχο, καλύπτοντας τις θέσεις πρώτων ανακλάσεων πλήρως.
Κώστα αυτό το φελιζόλ στο ταβάνι πόσο στοιχίζει το τμ; Και μία άλλη ερώτηση. Στους τοίχους δεν έβαλες το ίδιο για θέμα κοστολογίου ή αισθητικής;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.348
Reaction score
125.292
Δεν έχει σημασία πόσο το αγόρασα εγώ, σημασία έχει πόσο θα το βρεις εσύ. ;)

Δεν έχει σημασία ποιο θα βάλεις που, σημασία έχει να βάλεις και να μην αφήσεις σκέτο τον τοίχο.
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Θα ήταν προτιμότερο το copropen (σe kapoio site διαβασα τον χαρακτηρισμό "μαζα-ελατήριο")? Ανεβαίνει το κοστολόγιο βεβαια... Πετροβάμβακα τι πυκνότητας; Υποθέτω όσο πιο βαρύ, τόσο καλύτερα;

(ετοιμάζομαι για κάτι ανάλογο στο ταβάνι κι είμαι σε φάση ψαξίματος, συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός)
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.348
Reaction score
125.292
Εμένα μου κόστισε κάτω από 20 το τεμάχιο.

Δε σε βοηθάει...

Οι διαφορές ανάμεσα στα υλικά, πχ κοποπρεν και δεξερωγωτι, ναι, υπάρχουν, αλλά δε σας ενδιαφέρει.

Οι διαφορές ανάμεσα στα διαχυτικα από φελιζολ του Λαζαράκη με τα πιο ακριβά της τάδε φίρμας, ναι, υπάρχουν, αλλά δε σας ενδιαφέρει.

Αυτό που σας ενδιαφέρει είναι να υπάρχει σκατερινγκ στις πρώτες ανακλάσεις, και κάτι από πίσω για να πιάσει και πιο χαμηλά.

Το κουνούπι και την καμήλα, το δέντρο και το δάσος...

Μου θυμίζει συζήτηση για καλώδια...
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Εμένα μου κόστισε κάτω από 20 το τεμάχιο.

Δε σε βοηθάει...

Οι διαφορές ανάμεσα στα υλικά, πχ κοποπρεν και δεξερωγωτι, ναι, υπάρχουν, αλλά δε σας ενδιαφέρει.

Οι διαφορές ανάμεσα στα διαχυτικα από φελιζολ του Λαζαράκη με τα πιο ακριβά της τάδε φίρμας, ναι, υπάρχουν, αλλά δε σας ενδιαφέρει.

Αυτό που σας ενδιαφέρει είναι να υπάρχει σκατερινγκ στις πρώτες ανακλάσεις, και κάτι από πίσω για να πιάσει και πιο χαμηλά.

Το κουνούπι και την καμήλα, το δέντρο και το δάσος...

Μου θυμίζει συζήτηση για καλώδια...
Φαντάσου ομως να συνδιάσεις τα καλά καλώδια με το δεξερωγωτι!!!!! Χαμός!!!

ΥΓ Πλάκα κάνω! Ευχαρισώ/ευχαριστούμε που απαντάς πάντα στις ερωτήσεις (έστω κι αν ειναι χαζές) και που μοιράζεσαι τη γνώση απλόχερα!
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.348
Reaction score
125.292
Οι εξελίξεις τρέχουν για ολόκληρη του συστήματος, αλλά με χαλαρούς ρυθμούς. Σπεύδε βραδέως...:p

Έχει γίνει μασκινγκ με ματ μαύρο βελούδο, και έχει κοπεί τελείως η αντανάκλαση πέριξ της οθόνης προβολής.

Ήρθε και τοποθετήθηκε στη θέση του ο σέρβερ που θα τρέχει roon, αφού ετοιμάστηκε καθωσπρέπει από τον rose.athens.

Ο τρινοβ είναι certified roon ready, οπότε μένει να αγοράσω μια άδεια roon και να περάσω τους σκληρούς δίσκους μουσικής στην database του roon, και στον νέο 4-τερο σκληρό στον σέρβερ.

Θα ανανεωθεί και ο λογαριασμός μου στο τινταλ επί της ευκαιρίας.

Επίσης αναμένεται η παράδοση στο χώρο μου του νέου σαμπ, του γνωστού genelec, που θα αντικαταστήσει το JBL.

Αναμένεται χαμηλότερο επίπεδο συνολικών αρμονικών παραμορφώσεων στις χαμηλές συχνότητες, καθώς το genelec, με το στουντιακο του χαρακτήρα, μετράται στο 3% THD.

Το JBL, λόγω της PA κατεύθυνσης, δεν φτάνει τόσο χαμηλές ολικές παραμορφώσεις, και φυσικά είναι ένα πολύ οικονομικότερο σαμπ, αν και υψηλότερων δυνατοτήτων σε στάθμες. Ωστόσο, το genelec έχει πιο εκτεταμένη απόκριση στην αρχή της πρώτης οκταβας από το JBL.

Μικροδιαφορές ίσως, αλλά ήταν τόσο χαμηλή η τιμή απόκτησης του genelec, που δεν μπόρεσα να το προσπεράσω αδιάφορα..

Όσον αφορά την κρούση, μου φαίνεται πιο ελκυστικό πακέτο τα 2 τεμάχια των 12", από το ένα 18". Θα δείξει..

Ελπίζω μέχρι το τέλος της εβδομάδας να έχει γίνει η τελική τοποθέτηση στο χώρο, και να μπούμε στην ευθεία του καλιμπραρισματος.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.336
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top