Ποδήλατο

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
@bretsos Το νου σου Χρήστο όταν ξαναμπείς Σαλαμίνα και πας απο την Φανερωμένη....
Το Σάββατο που έκανα βόλτα έσκασαν μύτη μέσα πο το δασάκι, αρκετά πριν το μοναστήρι, 6 σκυλάκια και έκατσαν καταμεσής του δρόμου για να με περιμένουν. Πριν κάνω αναστροφή μέτρησα και άλλα 2 παραδίπλα.....
Φίλος που αλωνίζει όλη την Σαλαμίνα καθημερινά μου είπε ότι η αγέλη εκεί αριθμοί 12 κομμάτια.....
Το νου σου λοιπόν...!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.216
Reaction score
41.812
Γιώργο τα συναντάω συνέχεια στο δασάκι πριν το μοναστήρι.
Είναι 6-7 μεγαλόσωμα αλλά δεν με έχουν πειράξει ποτέ, και πριν λίγο τα συνάντησα.
Λες καμία μέρα να με φάνε??
Βασικά βλέποντάς τα από μακριά τους μιλάω και κάνω διαφορά οπότε θα με έχουν αγαπήσει...:o
Πάντως είναι τερατάκια κάποια αρσενικά μέσα στη αγέλη.
 


Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Με ενδιαφέρει η σχετικά άνετη θέση οδήγησης μιας και δεν είμαι και πολύ γυμνασμένος στον κορμό και έχω και μια δισκοκοίλη και θαρρώ πως με πολύ σκυφτό ποδήλατο θα ταλαιπωρηθώ περισσότερο
Σκέφτομαι να κάνω αρκετά χλμ, όταν ο καιρός το επιτρέπει.....
Με βάση αυτόν τον περιορισμό, θα σου πρότεινα Fitness bike.
Ενδεικτικά.... https://www.tsirikosbikes.gr/bikes/on-road/fitness-bikes/kona-phd.html
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
Με βάση αυτόν τον περιορισμό, θα σου πρότεινα Fitness bike.
Ενδεικτικά.... https://www.tsirikosbikes.gr/bikes/on-road/fitness-bikes/kona-phd.html
καταλαβαίνω την πρόταση, αλλά κλίνω περισσότερο προς την κούρσα.

Σχετικά με τη δισκοκοίλη δεν έχω κάνει εγχείριση, αλλά θέλω να λειτουργώ
χωρίς να νιώθω ότι με περιορίζει (η κοίλη) σε μεγάλο βαθμό στη ζωή μου.
Γι'αυτό το λόγο δεν έχω διακόψει και το τρέξιμο σε άσφαλτο και βουνό που είναι νομίζω περισσότερο επιβαρυντικό για τη μέση μου.

Σχετικά με το ποδήλατο μετά από αρκετό κοίταγμα στο ίντερνετ και βάση το τι υπάρχει στην περιοχή μου,
μου φαίνονται καλά αυτά:

1) BIANCHI Via Nirone 7 Tiagra 700c (2019)
https://www.action-bikes.gr/shop/po...dhlata/bianchi-via-nirone-7-tiagra-700c-2019/

2) CANNONDALE SYNAPSE 6 TIAGRA ALLOY (2014)
http://bike-center.gr/product_info.php?cPath=180_230&products_id=6157

3) specialized allez
https://www.marathonbikes.gr/specialized-allez-elite-2019-strmgry-rktred

ή με διαφορετικό εξοπλισμό https://www.tsirikosbikes.gr/specialized-allez-e5-2019.html

4) CUBE ΠΟΔΗΛΑΤΟ ATTAIN RACE 28 BLACK'N'WHITE 2019
https://www.bikemall.gr/cube-podilato-attain-race-28-blacknwhite-2019.html

Μια γνώμη γι'αυτά?
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Να παρεις αυτο που αρεσει περισσοτερο στο ματι :)

Υποψιν, τα κατηγοριας "road race" ειναι λιγοτερο ανετα (κυριως στην σταση του σωματος κατα την διαρκεια του riding) σε σχεση με τα της κατηγοριας "endurance". Ας με διορθώσουν οι φιλοι κουρσάδες αν κανω λαθος

πχ, το specialized allez ειναι road race, το cannondale synapse είναι "endurance"

Δεν ξέρω, μήπως λόγω δισκοκηλης, θα ήταν σωστοτερο να πάρεις καποιο κατηγοριας "endurance"

Αν θες κατι απο Specialized, εχουμε καλο "μεσον" (στειλε πμ) :)

Υγ. Ειχα synapse, και ηταν πολυ καλο (αλλά δεν ειχα συγκριτικο με κατι αλλο, ήταν η πρωτη και μοναδικη "κουρσα" που είχα

25745803534_1284403b31_b.jpg
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
ευχαριστώ!

και 'γω για το μάτι με βλέπω, μιας και δε νομίζω να καταλάβω τις μεταξύ τους διαφορές
και αν το οικονομικό δεν ήταν θέμα θα κυκλοφορούσα με ένα specialized roubaix !! αχχ! :)

ευχαριστώ και για την βοήθειά :hi:, αν και τα specialized είναι πλεόν στη στρατόσφαιρα

υγ: πω, πω, την "σκότωσα" την κήλη!:)
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
ΜΗΠΩΣ να δεις και το θεμα "μεταχειρισμένο" ?
Κυκλοφορουν πολλες "κουρσες" οι οποιες ειναι πραγματικα αριστες, (γενικώς οι κουρσαδες και τα προσεχουν, αλλα και δεν ταλαιπωρουνται τα ποδηλατα στην ασφαλτο)

Δεν ξερω ποσο ορεξατος εισαι για ποδηλατο, αλλα στις περισσοτεροτερες των περιπτωσεων συμβαινουν τα παρακατω:

Σεναριο Α. Σου αρεσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Βρισκεις παρεες κανεις μεγαλες βολτες, το ευχαριστιεσαι. Βλεπεις τα ποδηλατα των γυρω, ορεγεσαι αναβαθμισεις, τα ποδηλατα αρχιζουν να σου τρωνε τα λεφτα. Τα δινεις, επειδη σου αρεσει πολυ

Σεναριο Β. Η δοκιμη απετυχε. Το παλεψες, μια, δυο, πεντε, τελικα το ποδηλατο καταντησε κρεμαστρα, ή το "σκοτωσες" (στην πωληση)

ΑΝ δωσεις λιγα χρηματα αυτη την στιγμη, (600-700) αντι για τα πολυ περισσοτερα που κοστιζουν μερικα απο τα παραπανω τοτε:

Στο σεναριο Α, προχωρας σε αγορα καλυτερου ποδηλατου, πουλωντας αυτο που πηρες σε καλη τιμη, και εχεις χασει λιγα χρηματα (πολυ λιγοτερα απο το αναβαθμιστεις απο ενα ακριβοτερο. Ειναι σχεδον δεδομενο οτι θα σου συμβει :D )

Στο σεναριο Β εχεις χασει επισης τα λιγοτερα, αν το παρεις πχ 600-700, σε 2-3-4 μηνες που θα ξερεις οτι δεν σου κουμπωσε το σπορ, το δινεις (αν οχι το ιδιο) 500-600,

Δεν ξερω αν σου εδωσα να καταλαβεις τι εννοω, αλλα ετσι πανε τα πραγματα με τα παλιοποδηλατα :D
[DOUBLEPOST=1559570717][/DOUBLEPOST]πχ, στα πολυ βιαστικα και γρηγορα

https://www.tsirikosbikes.gr/specialized-allez-e5-2019.html

την ιδια ωρα...
https://www.car.gr/22859711-specialized-allez#modal

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΜΟΝΟ!
(Γενικως αν καταληξεις σε μεταχειρισμενο)
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
Σήμερα μου προτάθηκε και ένα μτχ scott cr1 του 2009, carbon πλαισιο, ultegra ταχύτητες (10άρα, παλιά), χωρίς πετάλια,
αρκετά οικονομικό (700) και το σκέφτομαι κι αυτό για να πω την αλήθεια(πολύ).

Το είχαν πριν από μένα 2 αθλητές και έχει μαλακώσει το carbon (με ότι συνεπάγεται αυτό)
και είναι σχετικά καλό (απ'ότι μου είπε τουλάχιστον ο ίδιος).

είναι της προηγούμενης χρονιάς από αυτό του link
https://www.malatestasbikes.gr/shop/scott-cr1-comp-2010/

είναι όμως endurance?
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Σήμερα μου προτάθηκε και ένα μτχ scott cr1 του 2009, carbon πλαισιο, ultegra ταχύτητες (10άρα, παλιά), χωρίς πετάλια,
αρκετά οικονομικό (700) και το σκέφτομαι κι αυτό για να πω την αλήθεια(πολύ).

Το είχαν πριν από μένα 2 αθλητές και έχει μαλακώσει το carbon (με ότι συνεπάγεται αυτό)
και είναι σχετικά καλό (απ'ότι μου είπε τουλάχιστον ο ίδιος).

είναι της προηγούμενης χρονιάς από αυτό του link
https://www.malatestasbikes.gr/shop/scott-cr1-comp-2010/

είναι όμως endurance?
Συγγνωμη αν θα στην "σπασω" (επειδη λες οτι το σκεφτεσαι και πολυ), αλλά ...
Προσωπικως,,,, αν δεν κοιμαμαι με τον πωλητη ενος carbon, και δη αρχαιου (10ετιας) οπως το συγκεκριμενο, δεν θα το καβαλαγα με τιποτα.

(τι υψος έχεις?)
 
Last edited:

Μηνύματα
397
Reaction score
446
too good to be true ε? ουφ :errwhat:

1,75m

καθαρά από περιέργεια, γιατί (πέραν της παλαιότητας) είναι πρόβλημα το ότι είναι από cαrbon;
Δηλαδή τι παραπάνω πρόβλημα μπορεί να προκύψει σε σχέση π.χ. με ένα ποδήλατο 10ετίας από αλουμίνιο;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.216
Reaction score
41.812
Και εγώ αυτής της άποψης είμαι να πάρεις ότι σου κάτσει στο μάτι.
Τα road race εχουν συνηθως πιο επιθετική γεωμετρία σκελετού, η στάση του σώματος είναι και αυτη σε επιθετική-σκυφτη στάση πανω στο ποδήλατο.
Οσο πιο comfort είναι η γεωμετρία του σκελετού τόσο περισσότερο βάρος πέφτει πάνω στη σέλα, δεδομένου του προβλήματος στη μέση προφανώς θα είναι ένα πρόβλημα σε βάθος χρόνου πάνω στο ποδήλατο.
Η κατηγορία που κοιτάς πιστεύω πως είναι αυτή που θα σε φιλοξενήσει αρκετή ώρα πάνω στο ποδήλατο.
Το τιμόνι της κούρσας έχει πολλά σημεία που μπορείς να κρατήσεις, να πατήσεις, να τραβήξεις, δουλεύοντας όλα τα σημεία ανάλογα τις συνθήκες και σε συνδυασμό με το ότι πρέπει να σηκώνεσαι συχνά από τη σέλα θα σου προσφέρουν μια άνεση και ανακούφιση σε χέρια, πλάτη κλπ.
Το specialized είναι μια καλή πρόταση, η περιφέρεια σε αυτή τη κατηγορία είναι αρκετά φτωχή, αυτό δεν είναι κακό στη περίπτωσή σου.
Αν όμως πάνε όλα καλά και σου αρέσει αυτό το χόμπι, και όσο οι χιλιομετρικες αποστάσεις θα αυξάνονται θα αναγκαστείς να αλλάξεις ποδήλατο σύντομα ή να προικίσεις αυτό που θα πάρεις με ένα καλύτερο group.
too good to be true ε? ουφ :errwhat:

1,75m
52cm, το 54cm πάει προς το μεγάλο.
Εγώ είμαι 1.74 και έχω κάτσει κουτί πάνω σε επιθετικό 52cm σκελετό.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
@gonzo: Πάντως, προτίμησε να πάρεις ποδήλατο με carbon σκελετό και μέτρια περιφερειακά, από το να πάρεις αλουμινένιο σκελετό και πολύ καλά περιφερειακά.

Τα περιφερειακά αλλάζουν/αναβαθμίζονται, ο σκελετός όχι - όχι τόσο εύκολα, συγκριτικά με τα περιφερειακά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.216
Reaction score
41.812
καθαρά από περιέργεια, γιατί (πέραν της παλαιότητας) είναι πρόβλημα το ότι είναι από cαrbon;
Δηλαδή τι παραπάνω πρόβλημα μπορεί να προκύψει σε σχέση π.χ. με ένα ποδήλατο 10ετίας από αλουμίνιο;
Με το καρπον σκελετό πρέπει γενικότερα να είναι κανείς πιο προσεκτικός.
Ανάλογα τη ζημιά στις περισσότερες των περιπτώσεων ένας carbon σκελετός δεν μπορεί να επισκευαστεί.
Το αλουμίνιο επισκευάζεται εύκολα σε όποιο σημείο γίνει ζημιά.
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
too good to be true ε? ουφ :errwhat:

1,75m

καθαρά από περιέργεια, γιατί (πέραν της παλαιότητας) είναι πρόβλημα το ότι είναι από cαrbon;
Δηλαδή τι παραπάνω πρόβλημα μπορεί να προκύψει σε σχέση π.χ. με ένα ποδήλατο 10ετίας από αλουμίνιο;
Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα εχει προβλημα, αλλά αλλη η τεχνολογια του καρμπον πριν 10 χρονια, αλλη σημερα. Ενα "υφασμα" με ρυτινες που το κανουν σκληρο ειναι πολυ χονδρικα, μεσα σε 10 χρονια τι "κοπωση" εχει υποστει αυτο το υφασμα (ετρεχε και σε αγωνες...) Και αν εχει αλλαξει και 2-3 χερια, ΑΝ υπηρχε κανα σπασιμο, μπορει και να χαθηκε η πληροφορια απο χερι σε χερι...

Επισης, δεν εχω ιδεα ποσο εχει εξελιχθει (προφανεστατα προς το καλυτερο) η γεωμετρια των ποδηλατων...

Δες καποιο με λιγοτερα του αρχικου σου μπατζετ, (θα παρεις κρανος, τρομπα, σαμπρελα, κολαν, λαμπακι --> 100 ευρω στην καλυτερη) και μακαρι να κολλησεις. Το δευτερο ποδηλατο μας ειναι παντα καλυτερο. Μην χρησοπληρωσεις το πρωτο "δοκιμαστικο"... :)
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Σκεφτόμουν να βάλω κάποια εφαρμογή σε παλιό android κινητό (oneplus one) για να το έχω σχεδόν μόνιμα πάνω στο ποδήλατο. To κινητό δε θα έχει καρτα. Θα δουλεύει μόνο gps. Υπάρχει κάτι τέτοιο ή τζάμα ονειρεύομαι? Η διαδρομή είναι στάνταρ καθημερινά 9χλμ μεθ επιστροφής εντός Θεσσαλονίκης. Επίσης έχει κανείς πείρα με βάσεις στήριξης τηλεφώνου? Θα ήθελα να μη χάνω πρόσβαση στη θύρα ακουστικών αλλά να έχω και σοβαρή ασφάλεια. Ειδικά αν δε βγαίνει δουλειά με το παλιό κινητό και πρέπει να έχω "το καλό" με την κάρτα επάνω. Θα μου πείτε πάρε δεύτερη κάρτα και ανοιγόκλεινε, αλλά θέλω να αποφύγω τις επιπλέον κινήσεις καθώς πρόκειται για καθημερινή διαδικασία πήγαινε έλα στη δουλειά και δε θέλω να χάνω χρόνο.
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Σκεφτόμουν να βάλω κάποια εφαρμογή σε παλιό android κινητό (oneplus one) για να το έχω σχεδόν μόνιμα πάνω στο ποδήλατο. To κινητό δε θα έχει καρτα. Θα δουλεύει μόνο gps. Υπάρχει κάτι τέτοιο ή τζάμα ονειρεύομαι? Η διαδρομή είναι στάνταρ καθημερινά 9χλμ μεθ επιστροφής εντός Θεσσαλονίκης. Επίσης έχει κανείς πείρα με βάσεις στήριξης τηλεφώνου? Θα ήθελα να μη χάνω πρόσβαση στη θύρα ακουστικών αλλά να έχω και σοβαρή ασφάλεια. Ειδικά αν δε βγαίνει δουλειά με το παλιό κινητό και πρέπει να έχω "το καλό" με την κάρτα επάνω. Θα μου πείτε πάρε δεύτερη κάρτα και ανοιγόκλεινε, αλλά θέλω να αποφύγω τις επιπλέον κινήσεις καθώς πρόκειται για καθημερινή διαδικασία πήγαινε έλα στη δουλειά και δε θέλω να χάνω χρόνο.
Strava ? Endomodo ?
Δεν ξερω αν θελουν τηλεφωνο με καρτα :-/ )
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Η Free έκδοση Strava.
Μόνο GPS χρειάζεται. Όταν γυρίσεις σπίτι συνδέεσαι με WI Fi και συγχρονίζεται με το λογαριασμό σου για να σώσεις τις διαδρομές.
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Χρήστο......στην Φανερωμένη τα σκυλιά έχουν καταξεσκίσει άνθρωπο στο πρόσφατο παρελθόν (όχι αυτά που συναντάς...μερικά χρόνια πρίν) και πρόσφατα σχετικά την έπεσαν σε κοπέλα που έκανε τρέξιμο και την έσωσε περαστικός......αυτά......
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.557
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top