Νέος Mac Pro & 32" 6K Pro Display XDR

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Για όσους δεν είδαν εχθές την WWDC τα μοναδικά hardwares που παρουσιάστηκαν ήταν το νέο Mac Pro και η νέα οθόνη 32" 6Κ Pro Display XDR.

MAC PRO:
- Intel Xeon processor μέχρι και 28 cores
- 12 slots 2933 MHz ECC RAM μέχρι 1.5 terra
- 8 PCI-E slots
- 2 Thunderbolt 3 ports, 2 USB-A ports, 3.5mm headphone jack
- Νέα κάρτα Afterburner για video editing. Το μηχάνημα είναι ικανό να παίζει ταυτόχρονα 3 videos of 8K ProRes RAW ή 12 streams of 4K. Έγινε live demo σε 8Κ ασυμπίεστο υλικό που έκαναν real time color correction.
Στο Logic Pro έγινε live playback 300 audio tracks ταυτόχρονα.
- Δυνατότητα 2 dual GPUs για 4 AMD Radeon Pro Vega II Duo GPUs με 56 Teraflops και 128GB HBM2 μνήμη.
- Ξεκινάει με 8core στα $5999 και αν γίνει τούμπανο φτάνει $45.000

PRO DISPLAY XDR:
- Retina 6K 32-inch LCD display 6016 x 3384
- Factory Calibrated
- 10-bit color
- 1,000 nits of brightness, peak at 1,600 nits.
- Νανοτεχνολογία στο γυαλί ώστε ο περιβάλλον φωτισμός να μην επηρεάζει με ανακλάσεις την εικόνα και τα μάτια του χρήστη.
- $4999 χωρίς βάση.
- $5999 χωρίς βάση με το γυαλί νανοτεχνολογίας.
- $999 για τη βάση γραφείου. Horizontal & vertical feature.
- $99 για την βάση τοίχου.

To MacPro είναι ένα πραγματικό τέρας σε δύναμη αλλά και σε τιμή. Ήδη έχει πάρει και ονομασία στα forums ως τρίφτης τυριών. Προσωπικά το βρίσκω πολύ όμορφο και απεχθάνομαι τα κουτιά που βλέπεις μέσα με τα leds να το κάνουν disco και όλη αυτή την κακογουστιά.
Η οθόνη πρέπει να είναι απίστευτη αλλά τα $999 για τη βάση έφεραν αρνητικά επιφωνήματα ακόμα και στο Live μέσα στην αίθουσα.

Εννοείται ότι το setup είναι καθαρά επαγγελματικό και δεν έχει καμία απολύτως χρησιμότητά σε περιβάλλον σπιτιού. Μόνο αν είσαι καμένος και ταυτόχρονα έχεις λεφτά για πέταμα. Λέω για πέταμα γιατί δεν θα κάνεις απόσβεση ΠΟΤΕ.

31362-52367-190603-MacPro-2-l.jpg
dims.jpeg
new-mac-pro-fcpdotco-01.jpg
IMG_20190604_095132.jpg

[DOUBLEPOST=1559631356][/DOUBLEPOST]
 






alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Δυστυχώς η νέα οθόνη πανάκριβη. Από design χάλια.
Το design είναι προσωπική υπόθεση. Εξαιρετικό για εμένα.

Αν η εικόνα που θα δώσει είναι κατηγορίας Sony Reference Monitor $43000 στα 6Κ με 32" η τιμή είναι απίστευτη. Το λέω γιατί με το monitor της Sony έχω δουλέψει πολλά χρόνια.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Το design είναι προσωπική υπόθεση. Εξαιρετικό για εμένα.

Αν η εικόνα που θα δώσει είναι κατηγορίας Sony Reference Monitor $43000 στα 6Κ με 32" η τιμή είναι απίστευτη. Το λέω γιατί με το monitor της Sony έχω δουλέψει πολλά χρόνια.
Να υπολογίσουμε επίσης ότι το Apple monitor όπως και το Sony έρχονται έτοιμα calibrated από το εργοστάσιο. Δεν χρειάζεται τίποτα. Βάζεις τη πρίζα, ανάβει, δουλεύεις. Ξέρεις πόσο σημαντικό είναι αυτό για τους επαγγελματίες της εικόνας;
Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια είχα πάει στο Studio του Κουτάγιαρ στην Καισαριανή. Για monitor είχε ένα από τα πρώτα LCD της Apple. Δεν θυμάμαι πόσες φορές ήρθαν τότε από Αγγλία να ρυθμίσουν το monitor ώστε να βλέπει σωστά και ότι κάνει να το βλέπει όπως πρέπει και στο χαρτί.
Μεγάλο πακέτο το μόνιτορ άστα. Να έχεις μπροστά σου Monitor χιλιάδων €€€ και να στέλνεις στον πελάτη για έγκριση και να σου λέει πολύ καφέ είναι ρεσυ. Ποιο καφέ λες εσύ πορτοκαλί είναι. Και αντε να καταλάβει τώρα ο πελάτης τη διαφορά EIZO - Turbo X.
Άσε τη τραβάνε οι γραφίστες με τις διαφορές από Monitor σε εκτύπωση από εκτυπωτή να το δει ο πελάτης. Κλάμα.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Ότι περιγράφεις, πέρα για πέρα αληθινό.

Τα monitor τα καλιμπράραμε σύμφωνα με τις μηχανές που θα βγάζαμε τα δοκίμια. Μετά παίζανε και τα προφίλ για κάθε τυπογραφική... βράστα.
Επίσης επαναλαμβάναμε τη διαδικασία κάθε 6μηνο σχεδόν.

Να πληρώσει ο πελάτης δοκίμιο αν θέλει πιστότητα, να αφήσει τα Turbo-X μονιτορ και τις εκτυπώσεις στον inkjet.
Σιγά τα 100/200 ευρώ που θα ξοδευτεί πανάθεμά τον.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
η ρυθμιση και το καλιμπραρισμα της οθονης, ειναι ενα, συμφωνα με τα στανταρ. Δεν καλιμπραρεσαι συμφωνα με τον καθεναν η το καθε μηχανημα η δοκιμιο η η η.
Στανταρεις / καλιμπραρεις την οθονη σου και την σεταρεις συμφωνα με το στανταρ και μετα αν θελεις να δεις αποτελεσμα σε διαφορετικους προορισμους, αλλαζεις proof η print η color profile.

Eπισης φυσικα κι ειναι πολυ καλο που ναι προ-καλιμπραρισμενη, αλλα που?
με τι φωτεινοτητα? επισης σε ποσα κελβιν, 5000 D50 η 6500 ?

αναλογως χρησης λοιπον.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Το Sony πάντως που έλεγε η Apple μπορώ να πω επειδή το είχα μπροστά μου ότι ανάλογα το τελικό προϊόν άλλαζε profile, LUT. Αλλά ήταν έτοιμο out of the box.
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Το design είναι προσωπική υπόθεση. Εξαιρετικό για εμένα.

Αν η εικόνα που θα δώσει είναι κατηγορίας Sony Reference Monitor $43000 στα 6Κ με 32" η τιμή είναι απίστευτη. Το λέω γιατί με το monitor της Sony έχω δουλέψει πολλά χρόνια.
Άσε με να πιστέψω ότι είναι μάπα... οκ μάλλον κορυφαίο μόνιτορ ίσως και να του πάει το λουκ τρίφτη, είναι πίσω άλλωστε δεν φαίνεται, γουστάρω μεταλλικό φινίρισμα, τα πάντα όλα. Ψάχνουμε τα 6,5κ.
Στο θέμα του νέου κυτίου το προηγούμενο (trash can) που έχω μου αρέσει πιο πολύ. Η μπροστινή όψη πάντως θα αντιγραφεί σίγουρα φούλ.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Για το πεντοχίλιαρο καλό είναι.
Best pro δεν είναι.
Καλό είναι για την τιμή του, όχι για ότι το διαφήμιζουν.
Αν και θα είχε ενδιαφέρον να δούμε πως μετράνε τα EIZO πχ αντίστοιχης αξίας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top