Multichannel Music



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Εγώ από το sony που παίζει sacd, δε κάνει pcm και δείχνει dsd στην έξοδο.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Δεν αποκωδικοποιεί dsd, εγώ έτσι κι αλλιώς όλα αυτά τα μετατρέπω σε pcm μέσω του player.
εξαιρετικο απο ...σε pcm
...δεν εχω δει καποιο αλλο player να κανει pcm το auro3D που ειναι δυσκολο...θελει ναναι ακριβες στην αποκωδικοποιηση για να περασει.....το προηγουμενο oppo δεν μου το εκανε, οπως και το 103 δεν το κανει μου ειπε η melina ...
[DOUBLEPOST=1559755776][/DOUBLEPOST]https://www.areadvd.de/news/prince-sign-o-the-times-mit-dolby-atmos-auro-3d-auf-blu-ray-disc/

Blu-ray Disc με ήχο stereo + Dolby Atmos και Auro-3D 11.1

 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Hdmi.

Στην οθόνη του προβολέα βλέπω το sony να λέει 5-καναλο ή 7-καναλο dsd με κάτι υψηλά νούμερα...

Σίγουρα δε το έχω να κάνει pcm, κι ούτε μπορεί να το κάνει μάλλον. Άλλωστε η δεύτερη hdmi είναι αυτή για audio όπου βγάζει σε pcm τα ντολμπι, και έχω καταργήσει τη δεύτερη, και έχω δηλώσει στις ρυθμίσεις του να βγάζει native dsd.

Από τη χρήση που κάνω, καταλαβαίνω ότι ο τρινοβ παίρνει dsd πολυκάναλο μέσω hdmi και παίζει κανονικά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ο Emotiva αν τον ταϊσεις DSD, δεν το περνάει απο το Dirac, το αφήνει παρθένο και αμόλυντο :p.

Οπότε και γω έβαλα απο τότε το oppo να το μετατρέπει σε pcm, για να έχω ισοστάθμιση.
Με μπέρδεψε τώρα ο Εαρ, δεν καταλαβαίνω αν ο Trinnov το παίζει πράγματι ως dsd, ή το μετατρέπει αυτός. Και αν το παίζει ως dsd, λειτουργεί το Optimizer?

Να γράψει mail ο @TERMATOGAZI στον κολλητό του τον Αντουάν να μάθουμε απο έγκυρη πηγή.

(Οχι πως με νοιάζει κιόλας, μια χαρά είναι το pcm, κουβέντα να γίνεται)
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Ο Emotiva αν τον ταϊσεις DSD, δεν το περνάει απο το Dirac, το αφήνει παρθένο και αμόλυντο :p.

Οπότε και γω έβαλα απο τότε το oppo να το μετατρέπει σε pcm, για να έχω ισοστάθμιση.
Με μπέρδεψε τώρα ο Εαρ, δεν καταλαβαίνω αν ο Trinnov το παίζει πράγματι ως dsd, ή το μετατρέπει αυτός. Και αν το παίζει ως dsd, λειτουργεί το Optimizer?

Να γράψει mail ο @TERMATOGAZI στον κολλητό του τον Αντουάν να μάθουμε απο έγκυρη πηγή.

(Οχι πως με νοιάζει κιόλας, μια χαρά είναι το pcm, κουβέντα να γίνεται)
δεν περναει dsd
 

A

amoustakas

Guest
Ο Emotiva αν τον ταϊσεις DSD, δεν το περνάει απο το Dirac, το αφήνει παρθένο και αμόλυντο :p.
Και το RME ADI-2 DAC δεν κάνει ισοστάθμιση το σήμα DSD. Αυτό γίνεται λόγω τεχνικής αδυναμίας (ή αύξησης κόστους λόγου χάριν με προσθήκη κάποιου chip) ή άποψης;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Και το RME ADI-2 DAC δεν κάνει ισοστάθμιση το σήμα DSD. Αυτό γίνεται λόγω τεχνικής αδυναμίας (ή αύξησης κόστους λόγου χάριν με προσθήκη κάποιου chip) ή άποψης;
Δεν ξέρω :idk:
 


Μηνύματα
853
Reaction score
2.952
Καλησπερα.Απο εδω εχει παρει κανεις τιποτα;
Εχω κανει μια παραγγελια και ενω ηταν διαθεσιμα τα αλμπουμ με 2-3 μερες για αποστολη,μετα την παραγγελεια τα δειχνει με 1-2 βδομαδες χρονο αποστολης.
Εστειλα και δυο μαιλ να δω τι γινεται,αλλα δεν εχω παρει απαντηση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Καλησπερα.Απο εδω εχει παρει κανεις τιποτα;
Εχω κανει μια παραγγελια και ενω ηταν διαθεσιμα τα αλμπουμ με 2-3 μερες για αποστολη,μετα την παραγγελεια τα δειχνει με 1-2 βδομαδες χρονο αποστολης.
Εστειλα και δυο μαιλ να δω τι γινεται,αλλα δεν εχω παρει απαντηση.
Δεν το έχω ξαναδεί
 





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Από την Pentatone, remasters από πολυκάναλες ηχογραφήσεις του παρελθόντος της Deutsche Grammophon
http://www.pentatonemusic.com/series/4
View attachment 128014 View attachment 128015 View attachment 128016 View attachment 128017 View attachment 128018

Although recorded in multi-channel sound, these unmissable performances have previously been available only in the conventional two-channel stereo format. Using state of the art technology which avoids the need for re-mixing, PENTATONE’s engineers have remastered the original studio tapes to bring the performances to life as originally intended: in compelling and pristine multi-channel sound.

:thumbsup:
Επανέρχομαι με μια προειδοποίηση για τα δισκάκια της Pentatone: Μπορεί να έχουν σημαντική καλλιτεχνική αξία, και να ακούγονται εξαιρετικά, αλλά είναι τετρακάναλα (το γράφουν αλλά το αγνόησα :headbang:) και όχι πεντακάναλα.

Ωραία είναι, δεν θα πάρω άλλα.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top