Audio Analogue Bellini and Donizetti

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371


Από την σειρά Anniversary η Audio Analogue παρουσιάζει τον προενισχυτή Bellini και τον τελικό ενισχυτή Donizetti.

Το 2016 η Ιταλική Audio Analogue για να γιορτάσει τα 20 χρόνια της λάνσαρε την σειρά ‘Anniversary’ με τους ολοκληρωμένους ενισχυτές Puccini και Maestro. Τώρα φέρνει τον προενισχυτή Bellini που είναι πλήρως differential με μηδενική ανάδραση και βασίζεται στον στάδιο προενίσχυσης του ολοκληρωμένου Maestro Anniversary.

Το τροφοδοτικό έχει φίλτρο inductive-capacitive για περιορισμό των θορύβων της ΔΕΗ, ενώ η dual-mono πλήρως ισορροπημένη σχεδίασή του χρησιμοποιεί SeGeSTA (single gain stage transconductance amplifier) για λιγότερους θορύβους.

Η πλακέτα είναι τεσσάρων επιπέδων, τα υλικά audiophile και το ποτενσιόμετρο είναι τύπου ladder. H συσκευή έρχεται με αλουμινένιο τηλεχειριστήριο.

Ο τελικός ενισχυτής Donizetti δεν έχει καθόλου ανάδραση και είναι μια εντελώς ισορροπημένη σχεδίαση. Ο ενισχυτής παρέχει 250W στα 8Ω και έχει τροφοδοτικό με δύο ξεχωριστούς toroidal μετασχηματιστές 1200VA ο καθένας. Στην έξοδο υπάρχουν 12 διπολικά τρανζίστορ ανά κανάλι. Ο Donizetti μπορεί να λειτουργήσει και ως μονοφωνικός (μονομπλοκ) παρέχοντας ισχύ 1ΚW στα 8Ω.



http://www.hxoseikona.gr/nea/7229-audio-analogue-bellini-and-donizetti.html






- λίγο από Nelson Pass το design ?


 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα

Έχω μια απορία. Πολύ καλά τα watt σε στέρεο. Στο mono που φτάνει το 1KW για τι ηχεία αναφέρεται και σε τι χώρο αυτά τα ηχεία θα αποδώσουν το βέλτιστο; Εγώ έχω σαλόνι 60 τετραγωνικά και τα 1000W μου φαίνονται τρελά λες και είναι για χώρο συναυλιακό και όχι σπιτιού.. Ζητώ συγνώμη αν η απορία μου είναι κάπως αλλά ήθελα να την εκφράσω :).

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Καλησπέρα

Έχω μια απορία. Πολύ καλά τα watt σε στέρεο. Στο mono που φτάνει το 1KW για τι ηχεία αναφέρεται και σε τι χώρο αυτά τα ηχεία θα αποδώσουν το βέλτιστο; Εγώ έχω σαλόνι 60 τετραγωνικά και τα 1000W μου φαίνονται τρελά λες και είναι για χώρο συναυλιακό και όχι σπιτιού.. Ζητώ συγνώμη αν η απορία μου είναι κάπως αλλά ήθελα να την εκφράσω :).

Φιλικά Κωνσταντίνος
Μεγάλα παθητικά sub (και μπορεί να φτάσει κιόλας).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Εγώ έχω σαλόνι 60 τετραγωνικά και τα 1000W μου φαίνονται τρελά
Σωστά. Τρελό.
Δε φτάνουν με τίποτα για 60τμ μόνο ένα κιλοβάτ, ψίχουλα.
Μόνο για τις 2 πρώτες οκτάβες, θες κάτι κοντά στα 4 κιλοβάτ, οριακά να σε καλύψει.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τί θα πει απαραίτητα! Ποτέ δεν είναι θετικό κάτι τέτοιο.
Άσε μας ρε ανάρχα.
Εδώ σε λένε ότι έχει λαντερ ποτενσιόμετρο, υλικά οντιοφιλ και αλουμινένιο τηλεκοντρόλ, και δε βαράς προσ'χή; πλάκα μας κάνεις;

Και δηλαδή τι; Θα μας βγάλεις καλύτερο τον ενισχυτή του Μπρούνο, με τα 500 κιλά ανάδρασης, χωρίς λαντερ και χωρίς οντιοφιλ υλικά στην πλακέτα; Ρε άντε παενε αποδώ.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
Καλησπέρα

Έχω μια απορία. Πολύ καλά τα watt σε στέρεο. Στο mono που φτάνει το 1KW για τι ηχεία αναφέρεται και σε τι χώρο αυτά τα ηχεία θα αποδώσουν το βέλτιστο; Εγώ έχω σαλόνι 60 τετραγωνικά και τα 1000W μου φαίνονται τρελά λες και είναι για χώρο συναυλιακό και όχι σπιτιού.. Ζητώ συγνώμη αν η απορία μου είναι κάπως αλλά ήθελα να την εκφράσω :).

Φιλικά Κωνσταντίνος
- τι 1 kw είναι απλά 250 w ( τα βασικά δηλ. ) + 6db headroom ( και πάλι το βασικό )
 


Μηνύματα
681
Reaction score
1
Καλησπέρα

Έχω μια απορία. Πολύ καλά τα watt σε στέρεο. Στο mono που φτάνει το 1KW για τι ηχεία αναφέρεται και σε τι χώρο αυτά τα ηχεία θα αποδώσουν το βέλτιστο; Εγώ έχω σαλόνι 60 τετραγωνικά και τα 1000W μου φαίνονται τρελά λες και είναι για χώρο συναυλιακό και όχι σπιτιού.. Ζητώ συγνώμη αν η απορία μου είναι κάπως αλλά ήθελα να την εκφράσω :).

Φιλικά Κωνσταντίνος
upload_2019-6-6_18-52-55.png
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top