Πρόβλημα με κάρτα γραφικών σε Laptop

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Παλικάρια καλησπέρα, τα φώτα σας παρακαλώ.
Το μακρινό 2006 (νομίζω) αγόρασα το Fujitsu Siemens Amilo M3438G
Κάποια στιγμή χάλασε η κάρτα γραφικών του (Nvidia δε θυμάμαι ποια είχε)
και την αντικατέστησα με μια Ati Radeon (Rv410 λέει το cpuz) με τους drivers της την οποία
"δανείστηκα" απο άλλο laptop της συζύγου.
Εδώ και κανα χρόνο με το που πάει να ξεκινήσει, τραβάει κάτι οριζοντιοκάθετες ακανόνιστες γραμμές, freezαρει ή όθόνη και πάπαλα....πρέπει να του έχω κάνει ίσα με 15 format.
Κάποια στιγμή το παρόπλισα και δεν ασχολήθηκα....
Έλα μου όμως που τώρα είναι επιτακτική η ανάγκη (το χρειάζομαι σε εργοτάξιο λόγω xp windows) οπότε το ξαναέπιασα. Αντιλήφθηκα λοιπόν πως το πρόβλημα το κάνει όταν περνάω drivers (που να σας πώ την αλήθεια δεν ξέρω αν είναι οι σωστοί). Αν τους βγάλω, όλα καλά αλλά χάλια ανάλυση κλπ κλπ

Ερωτήσεις:
α. Πώς θα βρώ ακριβώς το μοντέλο της κάρτας γραφικών έτσι ώστε να κατεβάσω τους σωστούς drivers???
β. παίζει να βρώ να αγοράσω καμιά άλλη κάρτα γραφικών?
γ. Αναλαμβάνει κανένας σχετικός απο εδώ μέσα να το δεί???

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1347540-nvidia-ge-force-go-6800-256m-mxm-iii/

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΗΝ ΠΟΥΛΗΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΣΟ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΛΕΣ

ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ΗΤΑΝ ΕΛΑΤΩΜΑΤΙΚΕΣ.

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΘΕΡΜΑΛΠΑΝΤ ΚΑΙ ΟΧΙ

ΑΛΟΙΦΕΣ.

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕ ΠΜ.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Εδώ http://www.amd-drivers.com/amd-ati-graphics-drivers.html δείχνει συμβατούς drivers με την αρχιτεκτονική του chip σου τα Radeon X550 & Radeon X700. Διάλεξε driver για το λειτουργικό σου και δοκίμασε. Αν κάτι δεν πάει καλά, μπες από safe mode, κάνε uninstall και ξαναδοκίμασε.
Δοκίμασε να στείλεις ένα screenshot από το GPUZ.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Επειδή το παραπάνω site έχει unofficial drivers μπες εδώ και κατέβασε τους official σύμφωνα με την εικόνα:
 

Attachments


Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Καθυστερημένα πολλά ευχαριστώ σε όσους ενδιαφέρθηκαν.
Έπειτα απο πολλές προσπάθειες τελικά βρήκα drivers που κούμπωσαν καλά και το laptop πετάει!!!
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Απο την στιγμη που καταφερες να το κανεις να δουλεψει και ειναι εργαλειο δουλειας,οπωσδηποτε πρεπει να το καθαριζεις σχολαστικα,γιατι ολα τα laptop πασχουν στην ψυξη,και γι αυτο βγαζουν και προβληματα.Καλο θα ηταν καθε ενα με δυο χρονια να ανοιγεις την ψυχτρα του και να καθαριζεις την σκονη απο μεσα.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Έχεις απόλυτο δίκιο, ειδικά με τόση σκόνη που τρώει το laptop στα εργοτάξια.
Έχεις να προτείνεις κάποιον τρόπο καθαρίσματος, κάποιο ειδικό spray η το πλακώνω με το κοφλερ και αέρα?
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Χρειαζεται να ανοιξει για να γινει καθαρισμα καθως και αλλαγη της θερμοαγωγιμης παστας που υπαρχει στην επαφη του επεξεργαστη με την ψυκτρα δεν γινεται αλλιως.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Ευκολο το άνοιγμα. Το έχω κάνει καμία εικοσαριά φορες. Θερμοαγωγιμη τύπου αυτοκόλλητο η οδοντόκρεμα?
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Ποτέ αυτοκόλλητο πάνω σε chipset CPU ή GPU!!!!:o
Μόνο θερμοαγώγιμη πάστα με σωστό άπλωμα λίγη ποσότητα στο κέντρο (μέγεθος ρυζιού) ή λίγο μεγαλύτερο, ανάλογα το chipset συνήθως αρκεί.
Εκτός εάν μιλάμε για παλιότερα chipsets μεγαλύτερα.
Υπάρχουν δοκιμασμένοι πολλοί τρόποι απλώματος της "πάστας" αλλά συνήθως λίγη στο κέντρο αρκεί.
Αρκεί να σου είναι φιλική ή όλη διαδικασία κουμπώματος της ψύκτρας πάνω στο chipset ώστε να μην χρειαστεί να κάνει πρώτα λίγες βόλτες μέχρι να ευθυγραμμιστεί κ να κλειδώσει..;)

Από εμπειρία (πελατών) μου, αλλά κ από δική μου χρήση θα σου προτείνω την Arctic Cooling MX-4..
ΤOP από τις περισσότερες.
Εναλλακτικά η grizzly kryonaut
Αυτές οι δύο είναι οι κορυφαίες κ έχουν "σώσει" πολλά pc!
Αρκετή αντοχή κ διαφορά (πτώση) θερμοκρασίας μεγάλη!
Διάβασε τα σχόλια όσων την χρησιμοποίησαν κ θα δείς!
Τα thermalpads προτείνονται συνήθως στα περιφερειακά της κάρτας (μνήμες,τρανζίστορ κλπ) όπου μεσολαβεί μεγαλύτερη απόσταση ανάμεσα στο καπάκι / ψύκτρα.
Ακόμη καλύτερη λύση εάν το επιτρέπει ο χώρος είναι σε μητρική ή κάρτα να βάλεις πρόσθετες παθητικές ψύκτρες όπου δεν υπάρχει τίποτα ώστε να πετύχεις καλύτερη αποβολή της θερμότητας σε ζωτικά chips όπου λόγω οικονομίας ή κακού σχεδιασμού δεν υπάρχουν.

Ενδεικτικά σου αναφέρω για να δείς..
https://www.ebay.com/itm/12pcs-heat...m=202655445738&_trksid=p2047675.c100005.m1851

Φυσικά υπάρχουν για όλα τα μεγέθη..
 


Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Αν προλάβω αύριο θα το σφάξω για να δείτε πως είναι μέσα και να δώσετε οδηγίες!!!
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Τα τελευταια χρονια δουλευω με αυτην αλλα και αυτες που σου ειπε ο φιλος bobby ειναι πολυ καλες.
Οπου εχει thermal pads αφηνεις τα thermal pads και αν μπορεις τα αλλαζεις.Η παστα καλο ειναι να αλλαζει οποτε καθαριζεις την ψυχτρα σου,καλο καθαρισμα πρωτα με βιομηχανικο ασετον η καθαρο οινοπνευμα και χαρτι κουζινας,εναλλακτικα και μωρομαντιλα αλλα στο τελος θα περασεις με οινοπνευμα για να εξατμιστει η οποια υγρασια.
Η καλυτερη παστα που εχω δουλεψει ειναι αυτη αλλα εσβηνε τα γραμματα απο τους επεξεργαστες για καποιο λογο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top