Ηχομονωση....καθρεπτων

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Μετα σχεδον ενα χρονο το waf εχει παρει την ανιουσα και βλεποντας αυτα
https://www.athensproaudio.gr/el/acousonics-classic-panel-60.html
Σκεφτομουν μηπως να βαλω καποια τετοια πανελ να καλυψουν σημεια απο τους καθρεπτες και σε συνδιασμο με καποιες αναλογες μπασοπαγιδες να εχω ενα καλυτερο αποτελεσμα .
Τα ηχεια θα πεσουν στην αριστερη πλευρα του σχεδιαγραμματος και οι μπασοπαγιδες στις αντιστοιχες γωνιες.
Στοχος μου ειναι η μειωση του μπουμαρισματος και οι τρομερες ανακλασεις των καθρεπτων
Δεν εχω φοβερες απαιτησεις . Η θεση ακροασης δεν ειναι σταθερη
Καποια βασικα θεματα θελω να επιλυθουν .
Υπαρχει περιπτωση να εχω χειροτερο αποτελεσμα ?
Καποια προταση για μπασοπαγιδες οικονομικες χρωματιστες να ταιριαζουν με τα πανελ που ανεφερα παραπανω θα ηταν ευπροσδεκτη
Σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.267
Reaction score
93.666
Μετα σχεδον ενα χρονο το waf εχει παρει την ανιουσα και βλεποντας αυτα
https://www.athensproaudio.gr/el/acousonics-classic-panel-60.html
Σκεφτομουν μηπως να βαλω καποια τετοια πανελ να καλυψουν σημεια απο τους καθρεπτες και σε συνδιασμο με καποιες αναλογες μπασοπαγιδες να εχω ενα καλυτερο αποτελεσμα .
Τα ηχεια θα πεσουν στην αριστερη πλευρα του σχεδιαγραμματος και οι μπασοπαγιδες στις αντιστοιχες γωνιες.
Στοχος μου ειναι η μειωση του μπουμαρισματος και οι τρομερες ανακλασεις των καθρεπτων
Δεν εχω φοβερες απαιτησεις . Η θεση ακροασης δεν ειναι σταθερη
Καποια βασικα θεματα θελω να επιλυθουν .
Υπαρχει περιπτωση να εχω χειροτερο αποτελεσμα ?
Καποια προταση για μπασοπαγιδες οικονομικες χρωματιστες να ταιριαζουν με τα πανελ που ανεφερα παραπανω θα ηταν ευπροσδεκτη
Σας ευχαριστω εκ των προτερων
Αυτό που έβαλες παραπάει σε τιμή.

Πάρε από τον Λαζαράκη τα Ariflex και ζήτησέ του πλαίσιο και επένδυσή του με Echo Fabric στο χρώμα της επιλογής σου.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.111
Reaction score
18.823
- ίσως συνδυασμός από κουρτίνες να καλύπτουν εν μέρει τους καθρέπτες στα κρίσιμα ανακλαστικά σημεία . . . δώσε μας και άλλες πληροφορείς εάν γίνεται

+1 για την φτηνη και λογικη προταση, +1000 για την επιλογή της εικονας-σκηνικου.... :hi:
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.267
Reaction score
93.666
Σωστά, αλλά τα αντίστοιχα 6 σε κόστος υλικών πάνε στα 60€.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Σωστά, αλλά τα αντίστοιχα 6 σε κόστος υλικών πάνε στα 60€.
Θα παρω τηλ στον Λαζαρακη να μαθω ποσο θα πανε τα airflex με την επενδυση.
Θελει ψαξιμο γιατι χρειαζομαι ενα συνδιασμο οικονομιας και αισθητικης .
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Σκεφτομαι οτι θα καταληξω στα Acousonics ISOfon BT . Διαβασα οτι μπορεις να το στηριξεις σε βαση χωρις να χρειαστεις να το κολλησεις. Το υψος του δωματιου ειναι 2 μ . Αυτα ειναι 50cm .Με 2 σε καθε γωνια θα ειμαι οκ ? Πρεπει να ειναι τελειως κολλημενα στη γωνια του τοιχου?
Ψηλα δεν μπορω να βαλω, υπαρχουν ηχεια εκει.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Αυτό που έβαλες παραπάει σε τιμή.

Πάρε από τον Λαζαράκη τα Ariflex και ζήτησέ του πλαίσιο και επένδυσή του με Echo Fabric στο χρώμα της επιλογής σου.
Γνωριζουμε αυτα τα υλικα, κολλες ποσο ανθυγιεινα ? Λογω παιδιων με προβληματιζει και αυτο .
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.267
Reaction score
93.666
Αν τα κάνεις κρεμαστά με πλαίσιο και επένδυση Echo Fabric, δεν χρειάζονται κόλλες. Τα κάνεις με καρφωτικό και τα κρεμάς σαν κάδρα.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Αν τα κάνεις κρεμαστά με πλαίσιο και επένδυση Echo Fabric, δεν χρειάζονται κόλλες. Τα κάνεις με καρφωτικό και τα κρεμάς σαν κάδρα.
Το κρεμασμα στο καθρεπτη πως θα γινει? Επισης δεν γνωριζω και τις αντοχες του καθρεπτη
Πρεπει τα πλαισια να ειναι οσο γινεται πιο ελαφρια!
 


Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Εφτιαξα ενα σχεδιακι να μ πειτε την γνωμη σας παρακαλω
εχοντας κανει αλλαγη στη τοποθετηση των ηχειων
Σκεφτομαι για ηχεια δαπεδου αλλα δισταζω λογω χωρου η να παω σε ραφιου η σε τιποτα. Ευχαριστω
View attachment 76004
...και όμως, ο χώρος δε δείχνει άσχημος, παρ' όλο που είναι γεμάτος καθρέπτες.
Ο καθρέπτης πίσω από τα ηχεία λειτουργεί ως διάχυση, χρειάζεται απόσβεση η οροφή, όχι ολόκληρη γιατί θα "χάσεις" το μεγαλύτερο μέρος της διάχυσης που λειτουργεί ως... "αέρας" από τον καθρέφτη.
Αριστερά, στον καθρέφτη των 3,5 μέτρων, χρησιμοποίησε διάχυση ή απορρόφηση και στον τοίχο, πίσω και πλάι σου, αριστερά, απορρόφηση ή διάχυση (ανάλογα με το τι χρησιμοποίησες στον πλαϊνό, αντίθετα πάντως). Απορρόφηση στη γωνία με το έπιπλο.
Άγνωστο το υλικό του παραβάν.
Το έπιπλο πίσω από τη θέση ακρόασης, αν είναι ανοιχτό (χωρίς πόρτα) χρησιμοποίησέ το ως βιβλιοθήκη, τοποθέτησε "παιχνιδιάρικα" τα βιβλία (μέσα-έξω) και θα επιτύχεις -ανάλογα το είδος- διάχυση και απορρόφηση ταυτόχρονα.

Πρακτικά τώρα, για τη μείωση κόστους:
Στον πλαϊνό τοίχο των 3,5 μέτρων, κουρτινόξυλο που να καλύπτει τα 3/5 του καθρέπτη με έναρξη τον πίσω τοίχο (συνήθως φτάνουν τα 2,10 μέτρα μήκος και η κουρτίνα που δέχονται είναι έως 1,90 μέτρα, σχεδόν τριπλασιο μήκος αν θέλεις πτυχές). Έτσι, όποτε θέλεις τον τοίχο με τον καθρέφτη σου "κλέβει" μόνο το χώρο της μαζεμένης κουρτίνας.
Παρόμοια πράττεις και για τον πίσω τοίχο, ξεκινώντας το κουρτινόξυλο από το έπιπλο πίσω σου.
Στην οροφή τώρα δε γλυτώνεις κάποια αγορά αποσβεστικού, όμορφη λύση χωρίς "τρελλό" κόστος είναι αυτή, καλύπτει, όπως γράφει ο κατασκευαστής, 2,16 τ.μ. Με ασύμμετρη τοποθέτηση θα πετύχεις όμορφο αποτέλεσμα, το έχω δει σε κάποιο χώρο ακροάσεων.
Θα προτιμούσα αρχικά τη δοκιμή των 4 τεμαχίων (1,2 x 1,2) και ανάλογα το υλικό του παραβάν, να χρησιμοποιούσα τα άλλα 2 τεμάχια γι' αυτά που "βλέπει" το αριστερό ηχείο ή αν έχω επιλέξει διάχυση στον πλαϊνό τοίχο των 3,5 μέτρων, στην οροφή, περίπου ένα μέτρο προς το χώρο, από το σημείο διάχυσης.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
...και όμως, ο χώρος δε δείχνει άσχημος, παρ' όλο που είναι γεμάτος καθρέπτες.
Ο καθρέπτης πίσω από τα ηχεία λειτουργεί ως διάχυση, χρειάζεται απόσβεση η οροφή, όχι ολόκληρη γιατί θα "χάσεις" το μεγαλύτερο μέρος της διάχυσης που λειτουργεί ως... "αέρας" από τον καθρέφτη.
Αριστερά, στον καθρέφτη των 3,5 μέτρων, χρησιμοποίησε διάχυση ή απορρόφηση και στον τοίχο, πίσω και πλάι σου, αριστερά, απορρόφηση ή διάχυση (ανάλογα με το τι χρησιμοποίησες στον πλαϊνό, αντίθετα πάντως). Απορρόφηση στη γωνία με το έπιπλο.
Άγνωστο το υλικό του παραβάν.
Το έπιπλο πίσω από τη θέση ακρόασης, αν είναι ανοιχτό (χωρίς πόρτα) χρησιμοποίησέ το ως βιβλιοθήκη, τοποθέτησε "παιχνιδιάρικα" τα βιβλία (μέσα-έξω) και θα επιτύχεις -ανάλογα το είδος- διάχυση και απορρόφηση ταυτόχρονα.

Πρακτικά τώρα, για τη μείωση κόστους:
Στον πλαϊνό τοίχο των 3,5 μέτρων, κουρτινόξυλο που να καλύπτει τα 3/5 του καθρέπτη με έναρξη τον πίσω τοίχο (συνήθως φτάνουν τα 2,10 μέτρα μήκος και η κουρτίνα που δέχονται είναι έως 1,90 μέτρα, σχεδόν τριπλασιο μήκος αν θέλεις πτυχές). Έτσι, όποτε θέλεις τον τοίχο με τον καθρέφτη σου "κλέβει" μόνο το χώρο της μαζεμένης κουρτίνας.
Παρόμοια πράττεις και για τον πίσω τοίχο, ξεκινώντας το κουρτινόξυλο από το έπιπλο πίσω σου.
Στην οροφή τώρα δε γλυτώνεις κάποια αγορά αποσβεστικού, όμορφη λύση χωρίς "τρελλό" κόστος είναι αυτή, καλύπτει, όπως γράφει ο κατασκευαστής, 2,16 τ.μ. Με ασύμμετρη τοποθέτηση θα πετύχεις όμορφο αποτέλεσμα, το έχω δει σε κάποιο χώρο ακροάσεων.
Θα προτιμούσα αρχικά τη δοκιμή των 4 τεμαχίων (1,2 x 1,2) και ανάλογα το υλικό του παραβάν, να χρησιμοποιούσα τα άλλα 2 τεμάχια γι' αυτά που "βλέπει" το αριστερό ηχείο ή αν έχω επιλέξει διάχυση στον πλαϊνό τοίχο των 3,5 μέτρων, στην οροφή, περίπου ένα μέτρο προς το χώρο, από το σημείο διάχυσης.
Ευχαριστω για τις προτασεις . Το ταβανι δεν μπορω να το πειραξω . Για τους καθρεπτες και το παραβαν σκεφτομαι την αγορα πανελ τυπου aritherm ή / και αφρωδη υλικων . Απλα εκτος απο την δυσκολια τοποθετησης ειναι και αισθητικο το προβλημα οπου χρειαζεται το WAF . Για το παραβαν δεν με ενδιαφερει τοσο αλλα για τους καθρεπτες ειναι μειζον το θεμα της αισθητικης!
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.432
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top