Ακούω προτάσεις για ενισχυτή

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Αν μπορεί να μικρύνει;
Φαντάζομαι μιλάς για τα κυρίως .
Και τα πλαϊνά ηχεία τόσο μακριά θα είναι;
 

Μηνύματα
10
Reaction score
9
Αν μπορείς να γίνεις λίγο πιο ακριβής, γιατί η απόσταση είναι μεγάλης σημασίας.
Δεν είχα ιδέα ότι παίζει τόσο μεγάλο ρόλο...:dance::dance::dance::)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αν μπορεί να μικρύνει;
Φαντάζομαι μιλάς για τα κυρίως .
Και τα πλαϊνά ηχεία τόσο μακριά θα είναι;
Center και front στα 1,70-1,80 με αλλαγή διαρύθμισης του χώρου. Τα surround λογικά γύρω στο 1 μέτρο πάνω κάτω. Δεν είναι σίγουρο ακόμα ποια θα είναι η τελική τους θέση(ακριβώς δεξια και αριστερά ή λίγο προς τα πίσω)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Εντάξει, μπορείς να βολευτεις και με 6" όλα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι "κακή ιδέα" να πάρεις το 8" κλιψ.

Απλώς είναι πιο απαιτητικό σε βατ το 8", και "αντέχει" να το έχεις στα 2μ απόσταση ακρόασης ανετως, και λίγο παραπάνω.

Αν όμως είναι όλα κάτω του 1,8μ, μια χαρά βολεύεται το θέμα με τα 6" που είναι και πιο εύκολα στην οδήγηση, και πιο βολικά στην τοποθέτηση.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εγώ θα πήγαινα σίγουρα στην rp σειρά και συγκεκριμένα σε αυτά

https://www.skroutz.gr/s/16256785/Klipsch-RP-600M.html
https://www.skroutz.gr/s/16256385/Klipsch-RP-504C.html
Sr θα έβαζα όλα τα rp 600 η αν δεν βγαίνεις οικονομικά στήσε 5 ηχεία για τώρα και τα κανεις 7 αργότερα.
Για ατμος πάλι τα ίδια με τα sr όταν μπορέσεις. Μοναδική διαφορά το κεντρικό ηχείο με κάποιο μεγαλύτερο ηχείο μιας και αυτό τρώει όλο το ζόρι στις ταινίες. Σημαντικό επισης κατ εμέ να εχεις και τα 3 μπροστινά ηχεία στο ίδιο ύψος.
Για σαμπ θέλεις τουλάχιστον δύο, ένα minidsp και κάποιον να στα ρυθμίσει, το κόστος του οποίου πρέπει να το υπολογίσεις στην αγορά.
Αυτά από εμένα και καλές αγορές ;)
 

Μηνύματα
10
Reaction score
9
Εγώ θα πήγαινα σίγουρα στην rp σειρά και συγκεκριμένα σε αυτά

https://www.skroutz.gr/s/16256785/Klipsch-RP-600M.html
https://www.skroutz.gr/s/16256385/Klipsch-RP-504C.html
Sr θα έβαζα όλα τα rp 600 η αν δεν βγαίνεις οικονομικά στήσε 5 ηχεία για τώρα και τα κανεις 7 αργότερα.
Για ατμος πάλι τα ίδια με τα sr όταν μπορέσεις. Μοναδική διαφορά το κεντρικό ηχείο με κάποιο μεγαλύτερο ηχείο μιας και αυτό τρώει όλο το ζόρι στις ταινίες. Σημαντικό επισης κατ εμέ να εχεις και τα 3 μπροστινά ηχεία στο ίδιο ύψος.
Για σαμπ θέλεις τουλάχιστον δύο, ένα minidsp και κάποιον να στα ρυθμίσει, το κόστος του οποίου πρέπει να το υπολογίσεις στην αγορά.
Αυτά από εμένα και καλές αγορές ;)
Την χαλβάδιαζα πάρα πολύ τη συγκεκριμένη σειρά, αλλά κατέληξα να επιλέξω την reference, γιατί μου φαίνεται αδικαιολόγητα μεγάλη διαφορά οικονομικά. Πχ τα rp600m σε σχέση με τα r51m. Ελπίζω να μην έχουν τόσο τεράστια διαφορά ποιοτικά. Στην τελική θα δω ότι αν μου ταιριάζει το χόμπυ και δεν το βαρεθώ, θα επενδύσω αργότερα σε καλύτερο υλικό.
Για sub έχω σκοπό να αγοράσω και 2ο αλλά λίγο αργότερα. Όσο για το minidsp νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολή για αυτό που θέλω να φτιάξω.(Άσε που δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε κάτι τέτοιο) Αν αργότερα κατανοήσω πως λειτουργεί γενικά το σύστημα και δω ότι χρειάζομαι, μπορεί να αποκτήσω κάτι τέτοιο.
Αρχικά όμως θα ξεκινήσω με ένα setup 5.1, με σκοπό να αναβαθμίσω σύντομα σε 5.2.4
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Μια χαρά τότε ξεκινα έτσι αλλά πάρε τα rp από τώρα γιατί η διαφορά είναι όντως πολύ μεγάλη :p
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δοκιμασμένα ή το λές θεωρητικά ότι πρέπει να είναι μεγάλη η διαφορά;;;
Φίλε μου έχω όλη την rp σειρά όπως φαίνεται και στην υπογραφή μου εκτός από τα back surround που έχω βάλει τη reference (r15m) δλδ τα r51m πριν το facelift. Είναι ακουστή η διαφορά, όχι όμως ότι δε παίζουν για τα λεφτά τους ωραία.

Και τα έχω και σε αγγελία αν σε ενδιαφέρει.
 



Μηνύματα
10
Reaction score
9
Στα 2,5 μετρα θελεις 15ιντσο και στα 3 μετρα από 21 ιντσες και πανω. Διαφορετικα :banned: και προστιμο 100 ευρω :lol:
Χαχαχαχ οχι εντάξει. Άλλο κατάλαβα. Λιγότερο ειναι
 

Μηνύματα
10
Reaction score
9
Τοτε εδω:
https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/6223262_-vsx-lx503-schwarz-pioneer.html
Οτι πιο VFM κυκλοφορει αυτη την στιγμη στα 600 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.
Δεν βλέπω να γράφει για απόδοση στα 8 ohm. Μόνο στα 6.
Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα αν χρησιμοποιήσω τον συγκεκριμένο με τα ηχεία που έχω γράψει επάνω. Όλα είναι στα 8 ohm.

Επίσης μπορείς να μου πεις πως βλέπεις το κόστος των μεταφορικών; Προσπαθώ να κάνω εγγραφή με ελληνική διεύθυνση ΕΔΩ και κολάει στον ταχυδρομικό κώδικα. Παίζει να μην στέλνουν καν Ελλάδα και τζάμπα παιδεύομαι;
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Δεν βλέπω να γράφει για απόδοση στα 8 ohm. Μόνο στα 6.
Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα αν χρησιμοποιήσω τον συγκεκριμένο με τα ηχεία που έχω γράψει επάνω. Όλα είναι στα 8 ohm.

Επίσης μπορείς να μου πεις πως βλέπεις το κόστος των μεταφορικών; Προσπαθώ να κάνω εγγραφή με ελληνική διεύθυνση ΕΔΩ και κολάει στον ταχυδρομικό κώδικα. Παίζει να μην στέλνουν καν Ελλάδα και τζάμπα παιδεύομαι;
δεν υπαρχει προβλημα με τα ohm .
στον συγκεκριμμενο θα πρεπει να στειλεις mail για να μαθεις .
αν δεν βγαλεις ακρη προσπαθησε μεσω amazon αλλα θα βγει γυρω στα 600
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Δεν βλέπω να γράφει για απόδοση στα 8 ohm. Μόνο στα 6.
Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα αν χρησιμοποιήσω τον συγκεκριμένο με τα ηχεία που έχω γράψει επάνω. Όλα είναι στα 8 ohm.

Επίσης μπορείς να μου πεις πως βλέπεις το κόστος των μεταφορικών; Προσπαθώ να κάνω εγγραφή με ελληνική διεύθυνση ΕΔΩ και κολάει στον ταχυδρομικό κώδικα. Παίζει να μην στέλνουν καν Ελλάδα και τζάμπα παιδεύομαι;
53 ευρω λεει μεταφορικα.
στον κωδικα να τον βαλεις με κενο μετα τα 3 ψηφια Π.Χ 570 09
 

Μηνύματα
10
Reaction score
9
53 ευρω λεει μεταφορικα.
στον κωδικα να τον βαλεις με κενο μετα τα 3 ψηφια Π.Χ 570 09

Αυτό που είπες ήταν. Ήθελε το κενό μετά τα πρώτα 3 ψηφία. Λογικά θα το πάρω από αυτό το cyberport. Αν δεν μπορέσω τότε θα το πάρω από amazon.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top