Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Εντάξει, φτάνει.

Τώρα γύρνα το και άκουγε μόνο δικάναλο.

Πούλα τα 3, μείνε με 2. Φτάνουν μωρέ, καλά είναι.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Άλλος ένας με 5 ίδια ηχεία. Αναμένουμε εντυπώσεις!!! Και κάνε κι εσύ το πείραμα, εκεί που ακούς πολυκάναλο, γύρνα το λίγο δικάναλο να δεις πόσο φτωχό ακούγεται, σχετικά.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.953
Reaction score
20.471
Δεν θα έπρεπε να είναι όλα στο ίδιο ύψος;
 



Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.823
Λοιπόν, έχουμε και λέμε...θα προσπαθήσω να περιγράψω την κατάσταση με δικά μου λόγια, χωρίς τεχνικούς όρους & συναφή μιας και δεν το κατέχω το άθλημα:


Ο ενισχυτής έχει 2 πολυκάναλα preset για μουσική από στερεοφωνική πηγή (Dolby Prologic II Music & Neo: X Music). Και τα δύο ακούγονται το ίδιο σ’ εμένα, οπότε στο εξής όταν λέω πολυκάναλο δεν έχει σημασία σε ποιο από τα δύο αναφέρομαι. Σε ακρόαση στερεοφωνικού μουσικού υλικού (flac) λοιπόν με ενεργοποιημένο πολυκάναλο preset, σε σχέση με την ακρόαση από τα δύο ηχεία (στέρεο) τα συμπεράσματά μου είναι τα εξής:

- Στο πολυκάναλο, η σκηνή είναι σαφώς διευρυμένη στο πλάτος, αλλά κυρίως στο βάθος, με τα όργανα να έχουν μεγαλύτερες και περισσότερο διακριτές αποστάσεις μεταξύ τους.

- Στο πολυκάναλο, η αίσθηση είναι αυτή της πρώτης σειράς σε μια μικρή μουσική σκηνή (όχι συναυλία) περισσότερο, ενώ σε στερεοφωνική ακρόαση η αίσθηση είναι αυτή του στούντιο που έγινε η ηχογράφηση, μπροστά στους μουσικούς και τα όργανα.

- Στο πολυκάναλο το μπάσο είναι σαφώς πιο έντονο αλλά όχι τόσο σφιχτό και με έλεγχο όσο στο δικάναλο, με αποτέλεσμα να μπουμάρει ελαφρά έως αρκετά ανάλογα με την ηχογράφηση, οπότε χαλάει και τη γενικότερη εικόνα.

- Στο πολυκάναλο πάλι, η γενικότερη στάθμη (τουλάχιστον αυτή την αίσθηση μου δίνει) της μουσικής μειώνεται λίγο, ενώ μου δημιουργεί την αίσθηση ενός ελαφρού μεν, αλλά υπαρκτού πέπλου. Δηλαδή, ενώ σε στερεοφωνική ακρόαση τα όργανα και οι φωνές είναι «ξυράφι» με απόλυτη σαφήνεια, άρθρωση και έλεγχο, στο πολυκάναλο ακούω ένα στρογγύλεμα και μια ωραιοποίηση, αντί για τον απόλυτο «στουντιακό» ήχο του στερεοφωνικού.

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, πιθανόν να είναι ατέλεια του αλγόριθμου, ο οποίος επεμβαίνει στο σήμα και αλλοιώνει τα χαρακτηριστικά του, πιθανόν να είναι ατέλεια του συστήματος ισοστάθμισης ή/και του χώρου, πιθανόν να παίζει ρόλο του περισσότερο μπουμάρισμα το οποίο δημιουργεί πέπλο το οποίο σκεπάζει και αλλοιώνει τον ήχο, δεν ξέρω δεν απαντώ…


Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι κατά την ακρόαση πολυκάναλης μουσικής (με στερεοφωνικό σήμα), τα surround νομίζεις ότι δεν παίζουν καθόλου. Σηκώθηκα κι εγώ αρκετές φορές για να σιγουρευτώ ότι τελικά βγάζουν ήχο…


Εν κατακλείδι, στο τέλος της ημέρας θα προτιμήσω τη στερεοφωνική ακρόαση για τη μουσική μου και θ’ αφήσω τον πολυκάναλο ήχο για τις αμιγώς πολυκάναλες ηχογραφήσεις και φυσικά τις ταινίες.


Τέλος, ακόμα μια φορά θα δηλώσω πόσο ενθουσιασμένος έχω μείνει από τα συγκεκριμένα Adam, δεν το περίμενα με τίποτα ότι θα πάρω τέτοια ποιότητα από τόσο φθηνά και τόσο μικρά ηχεία…



ΥΓ. και μια τελευταία πινελιά: Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon (5.1 SACD vs Stereo Flac) --> απ' όσο γνωρίζω το άλμπουμ γράφτηκε στερεοφωνικά και έγινε remastered σε 5.1 στο δισκάκι. Έχω το ίδιο και σε στερεοφωνική εγγραφή (μάλλον η αρχική), οπότε έκανα ένα Α/Β τεστ.

Στο πολυκάναλο δισκάκι, πολλοί ήχοι έρχονται διακριτά από τα πλαϊνά ηχεία όπως επέλεξε ο παραγωγός και στην ουσία σε περιβάλλει η μουσική σαν θόλος, ενώ όταν επιλέξω κάποιο πολυκάναλο preset για την ακρόαση του ίδιου δίσκου σε στεροφωνική μορφή (flac), αυτό δεν υφίσταται και «βλέπεις» την ορχήστρα μπροστά σου χωρίς διακριτούς ήχους από τα surround.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Οι αλγόριθμοι που χρησιμοποιείς είναι τρεις κατηγορίες κάτω, παλαιολιθικοί . Δεν συνιστώνται.
Βρες πολυκάναλο υλικό.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Μπορείς να μας γράψεις Δημήτρη σε ποια λάθη υποπίπτουν οι παλιοί αλγόριθμοι; με λίγα λόγια.. ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
27.226
Reaction score
25.199
Οι αλγόριθμοι που χρησιμοποιείς είναι τρεις κατηγορίες κάτω, παλαιολιθικοί . Δεν συνιστώνται.
Βρες πολυκάναλο υλικό.
Ναι , δλδ τι αλγόριθμους να βρεί ρε Δημήτρη?
Να αλλάξει AV?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Μπορείς να μας γράψεις Δημήτρη σε ποια λάθη υποπίπτουν οι παλιοί αλγόριθμοι; με λίγα λόγια.. ευχαριστώ.
Είναι «θολοί» και μερικές φορές έχεις την αίσθηση πως τονίζουν το κεντρικό.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Ναι , δλδ τι αλγόριθμους να βρεί ρε Δημήτρη?
Να αλλάξει AV?
Ας μην έχουμε υπερβολικές απαιτήσεις απο τους AV.

Δηλαδή τι; Περιμένουμε με 800€ να έχουν 9-11 κανάλια ενίσχυσης, 11 κανάλια ποιοτικά dacs, dsp/cross, AirPlay, WiFi, Spotify, δικαιώματα στην Dolby+ dts, ισοστάθμιση, εξόδους προενίσχυσης...και όλα αυτά με 70€ ανά κανάλι; :gotcha:

Αν θέλει να ακούσει καλύτερο upmix δικάναλου ίσως να πρέπει να πάρει κάποιον πιο σύγχρονο AV.

Αλλιώς, ας ακούσει πολυκάναλο υλικό, θα είναι πιο ικανοποιητικό για τις συγκεκριμένες συνθήκες.
 


Μηνύματα
27.226
Reaction score
25.199
Ας μην έχουμε υπερβολικές απαιτήσεις απο τους AV.

Δηλαδή τι; Περιμένουμε με 800€ να έχουν 9-11 κανάλια ενίσχυσης, 11 κανάλια ποιοτικά dacs, dsp/cross, AirPlay, WiFi, Spotify, δικαιώματα στην Dolby+ dts, ισοστάθμιση, εξόδους προενίσχυσης...και όλα αυτά με 70€ ανά κανάλι; :gotcha:

Αν θέλει να ακούσει καλύτερο upmix δικάναλου ίσως να πρέπει να πάρει κάποιον πιο σύγχρονο AV.

Αλλιώς, ας ακούσει πολυκάναλο υλικό, θα είναι πιο ικανοποιητικό για τις συγκεκριμένες συνθήκες.

Τι να σου πώ?
Εγώ πάντως που έδωσα 5500e χοντρική το 2009 , παίρνοντας ότι καλύτερο υπήρχε τότε σε prepro , δεν μπορώ να πω ότι συμμερίζομαι τις απόψεις σου.
Και δεν εννοώ ότι μου φταίει αυτός , αλλά ούτε και τα προγράμματά του.
Θεωρώ ότι το Upmix δεν είναι κάτι το τόσο εύκολα πραγματοποιήσιμο , μόνο και μόνο , επειδή δεν υπάρχουν τα κατάλληλα flags να το ταϊσουν και να το καθοδηγήσουν από το δικάναλο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Έχω δώσει λύση οικονομική, με το σύγχρονο blue ray της sony των 100-κατι ευρώ, που κάνει upmixing σε dts neo 6 και δουλεύει αξιοπρεπέστατα.

Είναι πολύπλοκο το θέμα, και δεν έχει ενδιαφέρον να αναλυθεί. Πάντως οι εξελίξεις των φορμά σε upmixing είναι σημαντικές, και η υλοποίηση δεν είναι ίδια με ένα τσιπακι σε όλα τα consumer av μηχανήματα του εμπορίου. Αλλά δυστυχώς, κάθε νέο μηχάνημα, έχει σημαντικές ελπίδες να είναι πολύ καλύτερο των παλαιότερων, καθώς η επεξεργαστική ισχύς συνεχώς φτηναινει, όπως και γενικά η τεχνολογία.

2 διαφορετικά upmixing πάντως να ακούγονται το ίδιο, είναι εξαιρετικά λάθος. Δεν έχει σημασία ποιο προτιμάς, ή ποιο τυχαίνει να ταιριάζει περισσότερο με τις συνθήκες του σεταπ, σημασία έχει ότι έχουν σημαντικές ακουστες διαφορές.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
έδωσα 5500e χοντρική το 2009
Από το 2009 έχουν περάσει 10 χρόνια..
Ούτε θυμάμαι τι κινητά είχαμε τότε...

Πόσο μάλλον οι av τι δυνατότητες ισοστάθμισης είχαν τότε!

Έχει αλλάξει τρομερά η τεχνολογία από τότε, δυστυχώς τα κορυφαία μηχανήματα εκείνης της εποχής, πλέον δεν μπορούν να σταθούν δίπλα στα σύγχρονα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.850
Reaction score
77.442
μπράβο Αντον...να τα χαίρεσαι...:party:
ήμουν στο παρά τσακ να στήσω αντίστοιχο...
αλλά με κέρδισε άλλη σχολή...

άντε και με subs τώρα...λίγο ρουμ τριτμεντ...και μπόλικη μαύρη μπογιά :D
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Από το 2009 έχουν περάσει 10 χρόνια..
Ούτε θυμάμαι τι κινητά είχαμε τότε...

Πόσο μάλλον οι av τι δυνατότητες ισοστάθμισης είχαν τότε!

Έχει αλλάξει τρομερά η τεχνολογία από τότε, δυστυχώς τα κορυφαία μηχανήματα εκείνης της εποχής, πλέον δεν μπορούν να σταθούν δίπλα στα σύγχρονα.
Και τα σημερινά το ίδιο απέναντι στα μελλοντικά, σωστά; ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Και τα σημερινά το ίδιο απέναντι στα μελλοντικά, σωστά; ;)
Σωστά.
Το futureproof είναι ένα από τα πιο σημαντικά ζητήματα σε σύγχρονες αγορές, και πάλι με αμφίβολα αποτελέσματα σε βάθος χρόνου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.748
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top