Παρουσίαση συστήματος... PMC

P

PMC

Guest
Κάποιος με Κουκούτσι μυαλό.
Συμβαίνει, και στις καλύτερες οικογένειες.
:lolsign:
Ζυγίζει περίπου 90 κιλά :o
Ποσό όμορφη βάση μπορεί να φτιάξει κάποιος ( ας είναι και ο Μελίδης )???
 


P

PMC

Guest
Κάποιος με Κουκούτσι μυαλό.
Συμβαίνει, και στις καλύτερες οικογένειες.
:lolsign:

Αυτό το ηχείο πρώτα είναι σαμπγουφερ και κατά όλα τα αλλά....
[DOUBLEPOST=1560531180][/DOUBLEPOST]....μετά....
 


Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
βαλε και εσυ καμια φατσουλα ντε
Τι να σου πω,ισως εχεις δικιο.Βεβαια δεν ξερω αν το υφος των δυο ποστ που ακολουθουν (273,274) συναδει με το δικο μου εστω και με την ελλειψη φατσουλας. Ενι γουεϊ.Σιγουρα δεν ειναι εγκλημα το να μην ξερεις ιστιοπλοϊα.Το να μη σου κοβει ας πουμε,ειναι πολυ χειροτερο....
 

Μηνύματα
6.552
Reaction score
5.122
Την φωτογραφία την έβαλα για να δείτε ότι κάποιος το χει βάλει και πάτωμα το κεντρικό.;)

[Για surround πώς και δεν σκέφτηκες τα wafers της εταιρείας στον πίσω τοίχο;]

Τo wafer δεν έχει καμία σχέση με τα δεξί-αριστερό . Είναι πολύ μικρότερο . Για ατμός θα το σκευτομουν ισως....

Το titan 3D αναφέρεται στον ήχο του συστήματος με τα μεγάλα( τεράστια ) BB5 XBD.
Καμία σχέση με 3d animation που δεν κατάλαβα και γιατί το έγραψες o_O
Ναι, από την τοποθέτηση πάνω σε ρακ μηχανημάτων υπάρχει και χειρότερη θέση, στο πάτωμα.

Για surround τα wafer θα σου επέτρεπαν τοποθέτηση στον πίσω τοίχο όμως.
Τώρα που αραχτός στον καναπέ τα surround θα ακτινοβολούν ένα μέτρο μπροστά θα είναι καλύτερα;

Η φωτογραφία μου φάνηκε ψεύτικη, φτιαγμένη με 3D modeling software.
Μήπως τέτοια είναι η εικόνα του αντιπροσώπου PMC της Ταϋλάνδης (Titan 3D).
Τέτοια επωνυμία εταιρίας κι αυτός που διάλεξε!
http://pmc-speakers.com/news/pmc-signs-titan-3d-distribution-thailand
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Είναι λίγο θέμα γενικά η τοποθέτηση του κεντρικού...
Ξεκινώντας από το ότι πρέπει να είναι στο ίδιο ύψος με τα υπόλοιπα... συνήθως πέφτει πάνω στην ...οθόνη, οπότε εκεί αρχίζουν οι συμβιβασμοί...
Εγώ έχω κάνει τον μεγαλύτερο (συμβιβασμό...) όταν που και που χαζολογάω με τα πολυκάναλα... δεν έχω καθόλου, παίζει phantom από τα L,R... και ας φωνάζουν (δικαίως μάλλον) οι ειδικοί εδώ μέσα!
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.691
Μιας και τα τελευταία σχόλια περιστρέφονται πέριξ κεντρικού και οθόνης, λέω να ρωτήσω κι εγώ τη χαζομάρα μου. Παίζει άραγε ζεύγος ένθεν κακείθεν της οθόνης το ίδιο κεντρικό κανάλι (μονοφωνικά σε ρόλο ενός κεντρικού)?
 
  • Like
Reactions: PMC

P

PMC

Guest
Ναι, από την τοποθέτηση πάνω σε ρακ μηχανημάτων υπάρχει και χειρότερη θέση, στο πάτωμα.

Κάποιοι το βάζουν εκει που πρέπει !
Κάποιοι το βάζουν εκει που τους αρέσει !
Εσυ βάλτο όπου θελεις ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μιας και τα τελευταία σχόλια περιστρέφονται πέριξ κεντρικού και οθόνης, λέω να ρωτήσω κι εγώ τη χαζομάρα μου. Παίζει άραγε ζεύγος ένθεν κακείθεν της οθόνης το ίδιο κεντρικό κανάλι (μονοφωνικά σε ρόλο ενός κεντρικού)?
Floyd Toole:

In movies and television programs the center channel does most of the work. It is arguably the most important loudspeaker in a home theater. But it is frequently a problem to find a place to put it. Virtually all manufacturers offer horizontal versions of left and right loudspeakers for center use. Timbre matching can be excellent.
Still, the matter of where to put the center channel is a problem that won’t go away. With direct view displays the common options are: above or below. Whichever option is chosen, all listeners should have line-of-sight contact with the center channel. It is fortunate that:
• The positioning of the ears means that human localization in the vertical plane is not at all precise, so the fact that the sound is not coming from the mouths of the actors or newscasters is less obvious.
• We are very susceptible to the ventriloquism effect in which we are more attracted to the moving lips, flashing gun, or slamming door, than to the actual source of the sound. In many movies most of the on-screen sounds emerge from the center channel and that includes sounds other than dialog, yet audiences at home or in cinemas don’t seem to notice the discrepancy even in the horizontal plane where we are very sensitive to directional cues. Visual cues dominate.
• Humans adapt. Even if one may notice a directional discrepancy upon first exposure, most listeners quickly
adapt, compensating for the situation.

The possibility of placing center loudspeakers both above and below the display is sometimes suggested. It is not recommended. As explained in Section 15.12.1, p. 430, elevation cues are at very high frequencies, so if one wishes to attempt to elevate the apparent location of a below-screen loudspeaker all that should be needed is a tweeter radiating sound above 5–6 kHz or so located above the screen. It would make an interesting experiment.
 

Μηνύματα
6.552
Reaction score
5.122
Κάποιοι το βάζουν εκει που πρέπει !
Κάποιοι το βάζουν εκει που τους αρέσει !
Εσυ βάλτο όπου θελεις ;)
Εγώ το έβαλα εκεί που θέλω το κεντρικό σου, αλλά δεν κατάλαβα τους λόγους που προσπερνάς τέτοια τοποθέτηση. Αισθητικοί είναι οι λόγοι; Παντόφλας; Ή κρίνεις ότι δεν είναι σωστή τέτοια τοποθέτηση για το σύστημά σου;
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542


οπως δειχνει εικονα αυτη με ενα lift ........που θα κραταει το ηχειο και μια οθονη ηχοπερατη(υφασμα) μπροστα ...ετσι μπορεις να εχεις την TV και το κεντρικο ψηλα και οταν εχεις την μεγαλη οθονη να κατεβαινει το κεντρικο στην μεση της οθονης ....εξαιρετικο αποτελεσμα ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Παίζει άραγε ζεύγος ένθεν κακείθεν της οθόνης το ίδιο κεντρικό κανάλι (μονοφωνικά σε ρόλο ενός κεντρικού)?
Γενικά, είναι κακή ιδέα.

Μπλέκεις με λοβούς όμοιους με αυτούς της στερεοφωνιας, αλλά στον κάθετο άξονα. Και αντί για πλαϊνούς τοίχους πρώτης ανάκλασης, έχεις ταβάνι και δάπεδο. Αισχρός συνδυασμός...

Δεν έχει καμία σχέση με τον λοβό ενός αρεϊ, που θα πιάσει όλο το ύψος της οθόνης και ίσως και πέρα από αυτό.

Με την παρούσα μορφή του 3d ήχου, όπου έχουμε ηχητικό περιεχόμενο να μας έρχεται από το ταβάνι, νομίζω πως είναι πιο δελεαστική πρόταση να είναι χαμηλότερα της οθόνης το κεντρικό, παρά ψηλότερα αυτής.

Αν δεν υπάρχουν (και δε πρόκειται να υπάρξουν) ηχεία στο ταβάνι, τότε η απόφαση τοποθέτησης του κεντρικού καλό είναι να συσχετιστεί με το ύψος της μουσικής εικόνας που δίνουν τα υπόλοιπα ηχεία, κυρίως τα main, ώστε να "δέσει" το ένα με το άλλο.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.691
Floyd Toole:

In movies and television programs the center channel does most of the work. It is arguably the most important loudspeaker in a home theater. But it is frequently a problem to find a place to put it. Virtually all manufacturers offer horizontal versions of left and right loudspeakers for center use. Timbre matching can be excellent.
Still, the matter of where to put the center channel is a problem that won’t go away. With direct view displays the common options are: above or below. Whichever option is chosen, all listeners should have line-of-sight contact with the center channel. It is fortunate that:
• The positioning of the ears means that human localization in the vertical plane is not at all precise, so the fact that the sound is not coming from the mouths of the actors or newscasters is less obvious.
• We are very susceptible to the ventriloquism effect in which we are more attracted to the moving lips, flashing gun, or slamming door, than to the actual source of the sound. In many movies most of the on-screen sounds emerge from the center channel and that includes sounds other than dialog, yet audiences at home or in cinemas don’t seem to notice the discrepancy even in the horizontal plane where we are very sensitive to directional cues. Visual cues dominate.
• Humans adapt. Even if one may notice a directional discrepancy upon first exposure, most listeners quickly
adapt, compensating for the situation.

The possibility of placing center loudspeakers both above and below the display is sometimes suggested. It is not recommended. As explained in Section 15.12.1, p. 430, elevation cues are at very high frequencies, so if one wishes to attempt to elevate the apparent location of a below-screen loudspeaker all that should be needed is a tweeter radiating sound above 5–6 kHz or so located above the screen. It would make an interesting experiment.
Γενικά, είναι κακή ιδέα.

Μπλέκεις με λοβούς όμοιους με αυτούς της στερεοφωνιας, αλλά στον κάθετο άξονα. Και αντί για πλαϊνούς τοίχους πρώτης ανάκλασης, έχεις ταβάνι και δάπεδο. Αισχρός συνδυασμός...

Δεν έχει καμία σχέση με τον λοβό ενός αρεϊ, που θα πιάσει όλο το ύψος της οθόνης και ίσως και πέρα από αυτό.

Με την παρούσα μορφή του 3d ήχου, όπου έχουμε ηχητικό περιεχόμενο να μας έρχεται από το ταβάνι, νομίζω πως είναι πιο δελεαστική πρόταση να είναι χαμηλότερα της οθόνης το κεντρικό, παρά ψηλότερα αυτής.

Αν δεν υπάρχουν (και δε πρόκειται να υπάρξουν) ηχεία στο ταβάνι, τότε η απόφαση τοποθέτησης του κεντρικού καλό είναι να συσχετιστεί με το ύψος της μουσικής εικόνας που δίνουν τα υπόλοιπα ηχεία, κυρίως τα main, ώστε να "δέσει" το ένα με το άλλο.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αναρωτιέμαι όμως μήπως δεν έγινα σαφώς κατανοητός (αν και είναι πιθανό να μην έχω καταλάβει εγώ κάτι). Αυτό που εννοούσα ήταν αριστερά και δεξιά της οθόνης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Ναι, αυτό δεν έγινε κατανοητό.

Σχολιασαμε τα ηχεία άνω και κάτω της οθόνης, στο κέντρο αυτης.

Αριστερά και δεξιά είναι τα κυρίως ηχεία, δε βάζεις άλλα ηχεία εκεί για κεντρικό, απλώς κάνεις "φάντομ" το κεντρικό και βγαίνει από τα κυρίως. Αυτό όταν δεν διαθέτεις κεντρικό ηχείο. Σα τη στερεοφωνια ένα πράμα.:p
 

P

PMC

Guest
Εγώ το έβαλα εκεί που θέλω το κεντρικό σου, αλλά δεν κατάλαβα τους λόγους που προσπερνάς τέτοια τοποθέτηση. Αισθητικοί είναι οι λόγοι; Παντόφλας; Ή κρίνεις ότι δεν είναι σωστή τέτοια τοποθέτηση για το σύστημά σου;
Ειναι θέμα αισθητικής . Δεν μου αρέσει εκει. Ευχαριστω πολυ για την πρόταση .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Ειναι θέμα αισθητικής . Δεν μου αρέσει εκει. Ευχαριστω πολυ για την πρόταση .
Συμφωνώ, πολύ πιο όμορφο κάτω, σε μια λιτή βάση να έχει κλίση προς τα πάνω.

Απλώς κάτω έχεις το έπιπλο με τα μηχανήματα... Αν φύγει το έπιπλο από κει, θα είναι τέλεια. Η τιβι με βάση στον τοίχο, και το πανί ελεύθερα να κατεβαίνει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αναρωτιέμαι όμως μήπως δεν έγινα σαφώς κατανοητός (αν και είναι πιθανό να μην έχω καταλάβει εγώ κάτι). Αυτό που εννοούσα ήταν αριστερά και δεξιά της οθόνης.
Οταν δεν έχεις κεντρικό, δεν έχεις πολυκάναλο.
 

P

PMC

Guest
Συμφωνώ, πολύ πιο όμορφο κάτω, σε μια λιτή βάση να έχει κλίση προς τα πάνω.

Απλώς κάτω έχεις το έπιπλο με τα μηχανήματα... Αν φύγει το έπιπλο από κει, θα είναι τέλεια.

Το κεντρικό ψηλότερο κομμάτι του επιπλου ειναι ακουμπισμένο πανω στο κυρίως έπιπλο . Αυτο θα φύγει και στη θέση του θα μπει το κεντρικό .
Θα μπει ακριβώς κάτω απο την τηλεόραση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top