Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Αν το συνδέσεις μέσω HDMI θα πάρεις bitstream που θα πρέπει να αποκωδικοποιήσει μετά ο ενισχυτής. Αν δεν έχει τους νέους αλγόριθμους δεν πρόκειται να το ακούσεις. Χρειάζεται πολυκάναλη αναλογική έξοδο από το Player προς την πολυκάναλη αναλογική του ενισχυτή για να το ακούσεις.
Όχι.

Το sony μετά το upmixing μπορεί και βγάζει πολυκάναλο σε PCM streams και μπορεί να τα βγάζει από τη δεύτερη HDMI έξοδο.

Και τα νέα dolby τα βγάζει σε 7.1 PCM.

Οποιοσδήποτε παλιός av θα παίξει τα strems αυτά, χωρίς καμία αποκωδικοποίηση εκ μέρους του.
 


Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.530
Όχι.

Το sony μετά το upmixing μπορεί και βγάζει πολυκάναλο σε PCM streams και μπορεί να τα βγάζει από τη δεύτερη HDMI έξοδο.

Και τα νέα dolby τα βγάζει σε 7.1 PCM.

Οποιοσδήποτε παλιός av θα παίξει τα strems αυτά, χωρίς καμία αποκωδικοποίηση εκ μέρους του.
Πολύ ωραία...άρα κλείσαμε για το Χ800, περιμένω νέα σου μόλις πάρεις το καινούργιο για να μου στείλεις το παλιό...:D:dance2::laugh:

@Dimifoot ευχαριστώ για τις προτάσεις αλλά προς το παρόν αποκλείεται, αργότερα βλέπουμε...;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Άστον να πληρώσει το παλιό, και βλέπουμε πότε θα βρεθεί διαθέσιμο το καινούριο.
 



Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Ο Nad 758v3, κάπου μεταξύ 1000-1500€ είναι μάλλον το ελάχιστο, και θα χρειαστούν και τελικοί αν μιλάμε για παθητικά ηχεία.
Το “προσιτές” είναι απολύτως σεβαστό, αλλά θα δεχτούμε τους περιορισμούς που επιβάλλει. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα, και φτηνά.

Η μόνη μου πρόταση σε οικονομικές κατηγορίες ειναι ο Nad 758v3 που άγραφα πιο πάνω, και ας μην εχει Auro. Εχει όμως Dolby+neuro x, συν το EARS, τον αλγόριθμο της NAD που λέγεται πως είναι πολυ καλός.

Μηχανήματα Marantz-Denon-Pioneer-Yamaha δεν προτείνω με τίποτα σε αυτήν την κατηγορία, θεωρώ υποφερτά μόνο το Yamaha 5200 και το Marantz 8805 σε υψηλότερη κατηγορία τιμής, αλλά με απενεργοποιημένη την αυτόματη ισοστάθμιση τους η οποία είναι απαράδεκτη.
Επισης ο ΝΑD εχει και DIRAC. Περιμενω μεχρι τελους του μηνα να μου παραδωθει ενα τεμαχιο και να το συνδεσω στους τελικους που εχω. Θα τον βαλω αυστηρα σαν προ. Σκεφτομουν το dirac και για να παρεις ενα αντιστοιχο mini dsp θες 1300+ευρα, βαλε και τις εξτρα μετατροπες A--->D dirac ---> A παλι.

Μου τον προτεινατε σφοδρα, ειδικα ο dimi τον αγαπησε. Οποτε πιστευω να μην το μετανιωσω!! :D


(atm εχω εναν 7008 Marantz)
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Και με τα bags του NAD τι γίνεται?
Το τελευταίο ζωντανό bug ήταν εκεινο με την πλακέτα του Atmos.
Ελπίζω πως στις νέες παρτίδες που κυκλοφορούν εχει λυθεί, πρέπει να φορούν την καινούργια πλακέτα.
Μια ερώτηση πριν την αγορά επιβάλλεται.
 

Μηνύματα
90
Reaction score
195
Κάτοχος και εγώ του μηχανήματος εδώ και ένα μήνα έχω να πω ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα δουλεύει άψογα. Και για τα χρήματα του είναι μια εξαιρετική αγορά. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα.
 


Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.530
Λοιπόν,

Πριν από λίγες ώρες έφτασε στα χέρια μου το Sony Χ800 του Κώστα, οπότε αφού έγιναν οι απαραίτητες συνδέσεις και αφού πρώτα μου έσπασε τα νεύρα ένα κωλοκαλώδιο HDMI το οποίο δεν έκανε καλή επαφή και μου έκανε διαλείμματα η μουσική (το είχα πληρώσει και για "καλό" πανάθεμά το), έφτασε η ώρα της αλήθειας...

Από κλασική μουσική, jazz, blues, hard rock, heavy metal, progressive rock και πολλά μπρός-πίσω (δικάναλο & Neo 6), τελικά όντως θα πρέπει να παραδεχτώ ότι έχουν απόλυτο δίκιο όσοι γράφουν για την υπεροχή του δικάναλου upmixing έναντι του στέρεο, δηλαδή καμία σχέση, άλλο πράγμα...

Δεν ξέρω πως ακριβώς να το περιγράψω, αλλά με το Neo 6 τουλάχιστον που άκουσα, η μουσική σκηνή αποκτά μια ομοιογένεια και πληρότητα, μια αίσθηση φυσικής παρουσίας και τρισδιάστατης απεικόνισης, σε αντίθεση με την "κλινική" εικόνα του στέρεο, η οποία παρουσιάζει "ξεκομμένα" τα όργανα μεταξύ τους (και τα φωνητικά) το ένα από το άλλο...

Πάλι πρέπει να ανεβάσεις λίγο τη στάθμη για να ακούσεις με την ίδια ένταση, αλλά δεν υπάρχει πλέον κανένα "πέπλο" και καμία "θολούρα" όπως με το προηγούμενο φορμά του ενισχυτή, πράγμα που σημαίνει ότι όντως έχει γίνει καλή δουλειά, κάτι απολύτως φυσιολογικό μιας και μιλάμε για μια καινούργια σχετικά τεχνολογία που είναι φυσικό να βελτιώνεται συνεχώς...

Επίσης, όντως ο ήχος δεν ακούγεται να έρχεται από τα πλαϊνά ηχεία, τα οποία νομίζεις ότι δεν παίζουν (σηκώθηκα αρκετές φορές κι εγώ κλασικά)...

Δεν έχω να συμπληρώσω τίποτε άλλο προς το παρόν, τέρμα και για εμένα η δικάναλη ακρόαση πλέον !!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Told you so. 8-)

Τώρα θα λένε πως έχω μετοχές στη sony....:D

Ε, δεν έχω. Πάτε πάρτε ένα ρημαδι sony blue ray player 800M2, που είναι και πολύ οικονομική αγορά, κι ακούστε τη δικάναλη μουσική σας σε ωραιότατο 7.1 με όντως πολύ καλό upmixing.

Το έπαιξα το Sony πολλές ώρες, σε πολλές μουσικές, με πολύ σοβαρά ηχεία, σε πολύ σοβαρό χώρο. Αν είχε κάποιο θέμα, πρώτος εγώ θα το αντιλαμβανόμουν. Ε, δεν έχει. Τέλος συζήτησης.

Φυσικά, υπάρχει ακόμα καλύτερο upmixing. Αυτό που συμπεριλαμβάνει και τα ηχεία οροφής. Η διαφορά είναι επίσης θεαματική.

ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΉ.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Πάλι πρέπει να ανεβάσεις λίγο τη στάθμη για να ακούσεις με την ίδια ένταση
Αυτό δεν ισχύει.

Απλώς σου κάνει upmixing για 7.1 και συ δε διαθέτεις 7.1 σύστημα, ακούς "τμήμα" του upmixing που φτιάχνει το sony, διότι σου λείπουν ηχεία.

Δυστυχώς, για να το ακούσεις πλήρως και σωστά το neo6 music του sony, θέλει πλήρες και σωστά στημένο 7.1 σύστημα.

Η βασική αρχή των σύγχρονων μεθόδων upmixing, είναι η διατήρηση στο ακέραιο του ενεργειακού περιεχομένου της ηχογράφησης. ;)
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Φυσικά, υπάρχει ακόμα καλύτερο upmixing. Αυτό που συμπεριλαμβάνει και τα ηχεία οροφής. Η διαφορά είναι επίσης θεαματική.
Δηλαδή, το Sony δεν κάνει 11.1 ή κατάλαβα λάθος, από αυτό?

Απλώς σου κάνει upmixing για 7.1
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Το sony κάνει upmixing το δικάναλο σε 7.1 και όχι σε immersive 3d format's.

Δεν κάνει upmixing τα δικάναλα αρχεία δειγματοληψίας 24/192. Μέχρι 24/96 τα κάνει.

Επίσης το sony:

- παίζει οτιδήποτε είναι ασημένιο (τα πάντα όλα, sacd, dvd audio, blue ray audio, όλα, universal player τελείως)

- παίζει όλα τα γνωστά αρχεία ήχου είτε μέσω usb, είτε διαδικτυακά (ethernet)

- παίζει ταινίες από σκληρό ή μέσω δικτύου, αλλά όχι ατμος (μέχρι 7.1 τα παίζει όλα)

- παίζει Netflix 4k και hdr, Spotify, YouTube, και κάποιες ακόμα εφαρμογές

- το χειρίζεσαι μέσω κινητού ή τάμπλετ, με εφαρμογή που λέγεται sony music center (app store)

- κοστίζει κάτω από 350€

- δεν έχει αποσπώμενο καλώδιο ρεύματος και δεν υπάρχει τρόπος να βάλετε χοντρό χαιεντάδικο καλώδιο

- έχει 2 hdmi εξόδους, και μπορεί από τη μια να βγάζει εικόνα και από την άλλη ήχο.

- βγάζει από την hdmi ήχου σε pcm όλα τα φορμάτ ήχου, δηλαδή κάνει decoding 7.1 (όχι atmos)

- έχει μόνο ψηφιακές εξόδους (καθαρόαιμο transport)

- έχει WiFi και ενσύρματο ethernet, αλλά και Bluetooth

- υποστηρίζει dolby vision, hdr10, dts x, 3d, και ότι υπάρχει.

- κάνει και εξαιρετικό upscaling σε 4κ



Πρόταση:

Ένα sony για πηγή, και:
8-καναλο dac με hdmi είσοδο
σαμπ με 7.1 bass management και volume control (Κλάιν Μάιν)
7 δορυφόρους με ρυθμιστικά τονικότητας στην πλάτη.
Προβολέα ή τηλεόραση
Ψεκαστε σκουπίστε τελειώσατε.
Πιο οικονομική λύση, δεν υπάρχει.
 
Last edited:




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top