Βάψιμο Ξύλου

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Μιας που αν το επιτρέψουν οι συνθήκες και βρεθεί χρόνος προβλέπονται ακροάσεις από το sub σχετικά άμεσα, σκέφτηκα να καταπιαστώ λίγο με το κομμάτι βάψιμο.
Το αποτέλεσμα από την άλλη ήταν στη καλύτερη μέτριο:





Γενικώς έχει αποκτήσει μια όψη πορτοκαλιού που δεν έστρωσε ούτε με γυαλόχαρτο (240) και δεύτερο χέρι.
Έβαψα 3 χέρια με βελατούρα νερού με γυαλοχαρτάρισμα (140-240) ανάμεσα και μετά δυο χέρια ρηπολίνη νερού. Η διαδικασία έγινε με συνθετικό smooth ρολάκι από το Λερόι (με κόστος ~3Ε).
Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να πήγε τόσο στραβά ? Διορθώνεται ή να το τρίψω μέχρι να βγω αστάρι ?

ΥΓ: Αν υπάρχει ήδη θέμα ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη που δε το βρήκα, ας γίνει συγχώνευση η το αναρτώ εκ νέου.
 




Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Η αντί ριπολινη, μπορείς να βάλεις ασταρι μετάλλου ελάχιστα αραιωμένο. Κάνει ποιο πολλες ημέρες να στεγνώσει καλά, αλλά σκεπάζει απίστευτα πράγματα και ατέλειες. Στα όρια του εφικτού βέβαια αλλά από ριπολινη καμια σχέση, εννοείται πως για τα χοντρά θες στόκο. Όχι ξυλοστοκο θα πρότεινα (εκτός από μικρές διορθώσεις) γιατί μετά από κάποια χρόνια εμαθα μέσω τις εμπειρίας ότι ¨καθετε¨ λίγο.

Δες εδώ να πάρεις μια ιδέα για τα στάδια με αυτό το τρόπο.
https://www.avsite.gr/forum/threads/diy-jl-audio-13-5”-subwoofer-x2.168785/
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
MDF είναι παιδιά 19mm
Χρειάζεται να περάσω με στόκο πριν το αστάρι όλη την επιφάνεια?
Είχα πάρει ξυλόστοκο αλλά πίστευα πως είναι μόνο για γέμισμα και "ζημιές"...
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Περίεργο, πολλοί θα το ήθελαν να είναι έτσι. Σας θυμίζω την ανάγλυφη βαφή (wrinkle) των καπακιών των συσκευών. Αν θέλεις βαφή Piano (άσχετο αν είναι gloss, satine, mat) τότε θα πρέπει να κλείσουν ΟΛΟΙ οι πόροι του ξύλου, με κατάλληλο sealer. Τα χρώματα νερού αν και οικολογικά, δεν είναι σκληρά και δεν κατεργάζονται εύκολα (δεν κόβουν τα γυαλόχαρτα).
Ακόμα, το τέλειο αποτέλεσμα απαιτεί πιστόλι. Το πινέλο ή το ρολλό δεν κάνει τέλεια δουλειά, τελεία και παύλα!
Στο προκείμενο, τρίψιμο με 180 και 320, ώστε να φτάσεις στο ξύλο (ή paint remover), αστάρωμα με αστάρι λάκας (2-3 χέρια με ενδιάμεσο τρίψιμο με 320), τρίψιμο με 600 για να γίνει τέλεια λεία η επιφάνεια και 2-3 χέρια μπογιά (κατά προτίμηση λάκα ή άλλο σκληρό χρώμα για ξύλο) ανάλογα με το επιθυμητή γυαλάδα.
Γιάννης.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Περίεργο, πολλοί θα το ήθελαν να είναι έτσι. Σας θυμίζω την ανάγλυφη βαφή (wrinkle) των καπακιών των συσκευών. Αν θέλεις βαφή Piano (άσχετο αν είναι gloss, satine, mat) τότε θα πρέπει να κλείσουν ΟΛΟΙ οι πόροι του ξύλου, με κατάλληλο sealer. Τα χρώματα νερού αν και οικολογικά, δεν είναι σκληρά και δεν κατεργάζονται εύκολα (δεν κόβουν τα γυαλόχαρτα).
Ακόμα, το τέλειο αποτέλεσμα απαιτεί πιστόλι. Το πινέλο ή το ρολλό δεν κάνει τέλεια δουλειά.
Στο προκείμενο, τρίψιμο με 180 και 320, ώστε να φτάσεις στο ξύλο (ή paint remover), αστάρωμα με αστάρι λάκας, τρίψιμο με 600 για να γίνει τέλεια λεία η επιφάνεια και 2-3 χέρια μπογιά ανάλογα με το επιθυμητή γυαλάδα.
Γιάννης.
Χμμ, άρα υποθέτω καλύτερα να πιάσω ένα άλλο δείγμα από το να φτάσω ξύλο σε αυτό.
Επίσης στην αφή είναι πραγματικά smooth δε πιάνεται (εύκολα) αυτό που φαίνεται στις φωτός απλά πιστεύω στη μεγάλη επιφάνεια του Sub θα φαίνεται άσχημο γιατί όπως και να το κάνεις είναι ατέλεια...
Το αστάρι λάκας είναι αυτό που λέμε διαλύτη ? Και αντίστοιχα χρώματα με ρολά και πινέλα φυσικής τρίχας ? Θα χρειαστώ και βερνίκι φαντάζομαι μετά το χρώμα ?
Γενικά δεν υπάρχει άγχος χρόνου μ' αρέσει η διαδικασία και οι δοκιμές (αν εξαιρέσεις το κόστος λολ). Βλέπω δλδ και το αποτέλεσμα του @Diylover κάθεται σαλόνι άνετα από ότι μπορώ να δω από δω. Το δικό μου δε το έβαζα με τίποτα λολ...
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Το αστάρι και η μπογιά θα πρέπει να είναι διαλύτη. Προτιμάμε πολυουρεθάνης (επιπλοποιίας). Το είπα, το πινέλο και το ρολό φυσικής ή τεχνιτής ή ανθρώπινης τρίχας ΔΕΝ θα έχει το αποτέλεσμα του πιστολιού. Ή του έτοιμου spray (μπορείτε να βρείτε σε ειδικά χρωματοπωλεία που εμφιαλώνουν).
Γιάννης
 


Μηνύματα
85
Reaction score
120
Μια και το αναφέρατε, πως γίνεται το εφέ με την ανάγλυφη βαφή (wrinkle)? Το πέτυχα κατά λάθος όταν κάποια στιγμή μου έφτιαξαν χρώμα και συσκευάστηκε σε σπρέι αλλά με μάπα βαλβίδα ψεκασμού (έφτυνε και πιο χαντρά σταγονίδια)... Μου άρεσε τόσο πολύ σε σχέση με το επίπεδο βαρετό χρώμα..!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Περίεργο, πολλοί θα το ήθελαν να είναι έτσι. Σας θυμίζω την ανάγλυφη βαφή (wrinkle) των καπακιών των συσκευών.
Ισχύει... εμένα μου φαίνεται όμορφο, ειδικά για subwoofer το κάνει πιο... Brutal να το πω;;;
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Αν το θες λείο θέλει στοκάρισμα...εξαρτάται το είδος ξύλου τα νερά κλπ.....εγώ θα το έβαφα με πιστόλι αλλά μια χαρά το βλέπω για βάψιμο με ρολό.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μια και το αναφέρατε, πως γίνεται το εφέ με την ανάγλυφη βαφή (wrinkle)? Το πέτυχα κατά λάθος όταν κάποια στιγμή μου έφτιαξαν χρώμα και συσκευάστηκε σε σπρέι αλλά με μάπα βαλβίδα ψεκασμού (έφτυνε και πιο χαντρά σταγονίδια)... Μου άρεσε τόσο πολύ σε σχέση με το επίπεδο βαρετό χρώμα..!
Είναι ειδική βαφή που το δημιουργεί. Θα πρέπει να την φέρεις από το εξωτερικό, καθότι δεν είναι διαθέσιμη εδώ.
Είναι βαφή εξαιρετικά σκληρή, γιαυτό και την χρησιμοποιούν στα επαγγελματικά ηχεία, με τις συχνές μετακινήσεις και την ταλαιπωρία.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Μια και το αναφέρατε, πως γίνεται το εφέ με την ανάγλυφη βαφή (wrinkle)? Το πέτυχα κατά λάθος όταν κάποια στιγμή μου έφτιαξαν χρώμα και συσκευάστηκε σε σπρέι αλλά με μάπα βαλβίδα ψεκασμού (έφτυνε και πιο χαντρά σταγονίδια)... Μου άρεσε τόσο πολύ σε σχέση με το επίπεδο βαρετό χρώμα..!
https://www.ebay.co.uk/itm/Acry-Tec...757169&hash=item4ae7eb3713:g:3woAAOSwBLlVI~5L
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Το mdf ρουφάει για χρόνια
Θέλει πολύ καλό σφράγισμα γιατί μπορεί να σου βγει τέλειο σήμερα και σε ένα χρόνο να έχουν ανοίξει όλες οι ραφές.
Ένα άλλο που δουλεύει αλλά δεν ξέρω για πόσο είναι βερνικωμα πολλά χέρια και λείανση με 400 αρι και πάνω, βάψιμο και ξανά το τελικό βερνίκι με αρκετά χέρια για να έχει πάχος
Μετά πάλι λείανση αναλόγως γούστου (σατινε η γυαλαδα)
Αυτό παίζει και με ρόλο αλλά και πιστόλι να είχες το γυάλισμα δεν το γλυτώνεις
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Δοκίμασα χτες πριν τη βελατούρα ένα ψέκασμα με νερό και γυαλοχαρτάρισμα για να στρώσω το υποτίθεται ήδη στρωμένο και λείο MDF (αλήθεια τι συμβαίνει με τα MDF του λερόι πρέπει να είναι χειρότερη ποιότητα και από νοβοπάν...).
Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στη βελατούρα, θέλει πραγματικά άψογη επιφάνεια, δε καλύπτει τίποτα. Δε ξέρω τώρα τι θα γίνει αν περνάω χέρια για καμιά βδομάδα... :D:D:D
Λέω να δώσω άλλη μια ευκαιρία με αστάρι μετάλλου ή κανένα διαλύτη να δω αν καλύπτουν καλύτερα.
Εντωμεταξύ τη πρόσοψη ήθελα να τη κάνω κόκκινη γιατί το λογότυπο του μεγαφώνου είναι επίσης κόκκινο (DD γαρ) και εκεί πιστεύω το αποτέλεσμα θα είναι ακόμα χειρότερο :cry:
Η περίπτωση του (μ)πιστολιού προς το παρόν δεν βολεύει ούτε οικονομικώς ούτε χωροταξικώς, οπότε τη ξεχνάμε.
Βλέπω να το πάω και αυτό στον Αντρέα να το ντύσει με κανένα δέρμα να ξεμπερδεύω :laugh:
[DOUBLEPOST=1560838332][/DOUBLEPOST]
Ο τύπος εδω χρησιμοποιεί duratex
Και εδώ κάνει επισκευή.
Αυτός έβγαλε ωραίο αποτέλεσμα


Αυτό από την άλλη όταν το είδα μου σηκώθηκε η τρίχα!!! :roflmao:
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Κανένα αστάρι δεν καλύπτει τέλεια πόρους του ξύλου ή του mdf, χρειάζεται οπωσδήποτε στοκάρισμα για να φτιάξεις λεία επιφάνεια, μετά την επεξεργασία που έχεις ήδη κάνει για γρήγορο και σωστό αποτέλεσμα δοκίμασε αυτόν το στόκο https://www.durostick.gr/proioda/up...s-oplismoi-xiras-domisis/durostick-afrostokos και θα έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Κανένα αστάρι δεν καλύπτει τέλεια πόρους του ξύλου ή του mdf, χρειάζεται οπωσδήποτε στοκάρισμα για να φτιάξεις λεία επιφάνεια, μετά την επεξεργασία που έχεις ήδη κάνει για γρήγορο και σωστό αποτέλεσμα δοκίμασε αυτόν το στόκο https://www.durostick.gr/proioda/up...s-oplismoi-xiras-domisis/durostick-afrostokos και θα έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς.
Μετά από αυτό, χρειάζομαι αστάρι ή πάω κατευθείαν σε χρώμα ?
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Βάφεται κατευθείαν χωρίς αστάρωμα, το αστάρωμα του mdf είναι απαραίτητο όταν αυτό είναι εντελώς γυμνό για να δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες πρόσφυσης για τα υλικά που θα μπούν πάνω του, μετά το πρώτο αστάρωμα δε χρειάζεται άλλο ξανά.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top