Ρυθμίσεις κάρτας ήχου σε pc 16 vs 24bit

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Όσοι χρησιμοποιείτε σαν και εμένα σαν πηγή το pc τι ρυθμίσεις είναι προτιμότερες στην έξοδο της κάρτας ήχου - Γραφικών (HDMI)?

η δική μου πχ υποστηρίζει μέχρι 24bit 192Khz

έχω παρατηρήσει το αντίθετο από αυτό που θα περίμενε κανείς.
Όσο ανεβάζω τη ποιότητα σαν να χάνω διαύγεια. και μου κάνει εντύπωση που πχ ένα πρόγραμμα σαν το rew χρησιμοποιεί 16 bit και όχι 24bit

σύμφωνα με το παρακάτω άρθρο οι διαφορές δεν είναι δυνατόν να εντοπιστούν κάτι σαν τα καλώδια ένα πράγμα. άλλοι ακούνε διαφορές άλλοι όχι. εγώ πχ στη περίπτωση του pc ακούω αλλά προς το χειρότερο όσο ανεβάζω την ποιότητα.

http://tweakheadz.com/16-bit-vs-24-bit-audio/


Χωρίς τίτλο.png

[DOUBLEPOST=1537285007][/DOUBLEPOST]πχ το 24bit 88.2 μου ακούγεται πολύ καλύτερο από το 24/96
 


Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.572
Πρεπει να αναπαραγεις υλικο αντιστοιχο για να ακουσεις την διαφορα.
Το οτι ρυθμιζεις 88 η 192 αν παιζεις 44.1 υλικο δεν εχει νοημα,μπορει να ακουγεται και χειροτερα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Από DAC ακούς; Ή αναφέρεσαι τώρα στα ηχεία του υπολογιστή;
Pc σε marantz sr7012
[DOUBLEPOST=1537288394][/DOUBLEPOST]
Πρεπει να αναπαραγεις υλικο αντιστοιχο για να ακουσεις την διαφορα.
Το οτι ρυθμιζεις 88 η 192 αν παιζεις 44.1 υλικο δεν εχει νοημα,μπορει να ακουγεται και χειροτερα.
Αυτό ακριβώς. Και flac πχ αν ανεβάσω βάθος και δειγματοληψία ακούγεται ποιο μουντό αν το αρχείο είναι 44100
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Με λίγα λόγια,το ν'ανεβάζεις την <<ποιότητα>>,σε θεωρητικό επίπεδο,δεν εξυπηρετεί,αν και τ'αρχεία σου δεν υποστηρίζουν την ανάλογη δειγματοληψία.Το να βαζεις ζάντες φεράρι σε φιατ,δεν θα εχεις καλυτερα κρατήματα,μάλλον το αντίθετο
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Η θεωρία λέει ότι θέλεις να αναπαράγεις τους ήχους στη συχνότητα δειγματοληψίας που είναι αποθηκευμένοι.
Εξαρτάται και από τους οδηγούς της κάρτας ήχου και από το πρόγραμμα αναπαραγωγής, αλλά όταν αυξήσεις την δειγματοληψία: στην καλύτερη περίπτωση δεν αλλάζει τίποτα, στην χειρότερη δημιουργούνται ήχοι που δεν υπάρχουν στην ηχογράφηση για να καλύψουν το κενό.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Οπότε στη περίπτωση που έχουμε σαν κέντρο για τη μουσική μας αλλά και για τις ταινίες το pc δεν έχει νόημα να βάλουμε πάνω από 16 bit 44100.
το λέω αυτό γιατί:
1. οι ταινίες περνάνε bitstream στον av. ότι και να έχεις διαλέξει στο pc παρακάμπτεται και πάει το σήμα αυτούσιο στον av να κάνει το decode.
2. η περισσότερη μουσική θα είναι από κάποιο spotify - youtube - mp3 και λίγα flac.
 


Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.572
Αν εχεις αρχεια υψηλης αναλυσης τοτε κανε μια δοκιμη αναποδα και θα καταλαβεις την διαφορα.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Ποια λοιπόν η γνώμη κάποιου ειδικού?
Απλά, για να ακούσεις την διαφορά ενός αρχείου 24bit, πρέπει να έχεις το κατάλληλο αρχείο (24bit/...KHz), γιατί μην νομίζεις ότι όλα ακούγονται καλύτερα από το αντίστοιχο CD και προφανώς σύστημα ικανό να αναδεικνύει τις διαφορές...
 

Μηνύματα
156
Reaction score
22
Το ιδανικό θα ήταν, βέβαια, να μπορεί το όποιο player να βλέπει την ποιότητα δειγματοληψίας του αρχείου (16, 24, κλπ) και να το στέλνει αυτούσιο στον όποιο δέκτη.

Την ίδια απορία έχω και εγώ - και ο τρόπο που το έλυσα είναι με 2 κάρτες ήχου. Μια για ταινίες (HDMI bitstream) και μια για το Foobar2000 που στέλνει στο DAC ανάλογα με την πηγη... μπέρδεμα λίγο, αλλά λειτουργεί!
 

P

panag 505

Guest
Είναι η απουσία του dac προφανώς, όπως ανέφεραν και οι ανωτέρω όσο ανώτερη είναι η δειγματοληψία τόσο καλύτερη η ποιότητα με την προϋπόθεση ότι δεν παίζουν τα windows.

Foobar 2000 + components ρύθμιση wasapi, ή asio, για την πλήρη παράκαμψη των windows.

Η διαφορά είναι μεγάλη.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Στα αυτιά μου η διαφορά 16/44.1 και 24/44.1 είναι διακριτή. Η διαφορά 24/44.1 και 24/88.2 ή 24/96 είναι ελάχιστη στα όρια του placebo. Η διαφορά 24/96 και 24/192 απλά ανύπαρκτη. Ακόμα και σήμερα μία καλή ηχογράφηση και καλή παραγωγή στα 16/44.1 αρκεί.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.002
Σε ενα καλο συστημα οι διαφορες φαινονται περισσοτερο
Ανεβαζοντας την συχνοτητα μπορει και να ακουσεις χειροτερα αναλογα το dac
 

Μηνύματα
31
Reaction score
16
Με την σειρά μου και εγω αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Περνάω την μουσική μου απο το laptop στο dac του advance xi 125. Αυτό που παρακάμπτει τελείως την κάρτα ήχου του υπολογιστή ειναι το tidal μιας και στο foobar δεν το εχω βρει ακόμα. Επειδή ομως δεν ξέρω αν θα συνεχίσω με να ακούω μουσική με tidal θα γυρίσω στο spotify. Εκεί λοιπόν τι θα ήταν καλύτερο να επιλέξω στην κάρτα ήχου; Νομίζω οτι στα 24/192 που εχω ως προεπιλογή ειναι ανούσιο. Για flac αρχεία και spotify τι ρύθμιση μου προτείνετε; Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Λοιπόν το πρόβλημα με το spotify είναι ο player του. Υπάρχει plug in στο foobar και κάνεις το στριμ μέσω αυτού, foo_input_spotify λέγεται θα το βρεις. Με αυτή τη διαδικασία τα mp3 που έχω τοπικά δεν έχουν διαφορές από τα mp3 του spotify (έκανα κάποιες γρήγορες δοκιμές). Εννοείται πως έχεις ρυθμίσει το foobar ώστε να βλέπει απευθείας στην έξοδό του το dac σου μέσω των οδηγών που δίνει ο κατασκευαστής. Αν δεν δίνει τότε με wasapi. Δεν ασχολείσαι με ρυθμίσεις ήχου των windows.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
16
Λοιπόν το πρόβλημα με το spotify είναι ο player του. Υπάρχει plug in στο foobar και κάνεις το στριμ μέσω αυτού, foo_input_spotify λέγεται θα το βρεις. Με αυτή τη διαδικασία τα mp3 που έχω τοπικά δεν έχουν διαφορές από τα mp3 του spotify (έκανα κάποιες γρήγορες δοκιμές). Εννοείται πως έχεις ρυθμίσει το foobar ώστε να βλέπει απευθείας στην έξοδό του το dac σου μέσω των οδηγών που δίνει ο κατασκευαστής. Αν δεν δίνει τότε με wasapi. Δεν ασχολείσαι με ρυθμίσεις ήχου των windows.
Βλέπει το dac του ενισχυτή αλλα δεν έχει παρακάμψει τα Windows γιατί εξακολουθεί να μου δείχνει οτι khz του έχω επιλέξει απο την κάρτα ηχου. Ποιό να κατεβάσω; wapasi η asio αν θυμάμαι καλά; Μετά στο out του foobar εξακολουθώ να έχω το dac σαν επιλογή έτσι;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ναι γιατί πρέπει να παρακάμψεις το λειτουργικό. Αυτό θα γίνει με asio ή wasapi. Και τα δύο plug in τα κατεβάζεις από το επίσημο site του foobar αλλά το πρώτο χρειάζεται οδηγούς άρα αν το dac σου δεν παρέχει καλύτερα να χρησιμοποιήσεις το wasapi. Όταν το εγκαταστήσεις το πρόσθετο, πας στο output του player και επιλέγεις wasapi (push) και το dac σου.

Και για το spotify σου είπα τι πρέπει να κάνεις, όχι αναπαραγωγή μέσω της εφαρμογής. Αν δεν τα καταφέρεις σε κάποιο από τα δύο πες μου να σου τα πω αναλυτικά βήμα βήμα.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
16
Ναι γιατί πρέπει να παρακάμψεις το λειτουργικό. Αυτό θα γίνει με asio ή wasapi. Και τα δύο plug in τα κατεβάζεις από το επίσημο site του foobar αλλά το πρώτο χρειάζεται οδηγούς άρα αν το dac σου δεν παρέχει καλύτερα να χρησιμοποιήσεις το wasapi. Όταν το εγκαταστήσεις το πρόσθετο, πας στο output του player και επιλέγεις wasapi (push) και το dac σου.

Και για το spotify σου είπα τι πρέπει να κάνεις, όχι αναπαραγωγή μέσω της εφαρμογής. Αν δεν τα καταφέρεις σε κάποιο από τα δύο πες μου να σου τα πω αναλυτικά βήμα βήμα.
Οκ σε ευχαριστώ. Θα το ψάξω και αν δε τα καταφερω θα σε ξανά ενοχλήσω
 

Μηνύματα
31
Reaction score
16
Λοιπόν. Το κατάφερα με push wapasi και xmos όπως είπες. Το bit με αφήνει μόνο με wapasi να το ρυθμίσω και οχι με asio. Μέχρι 16 bit δειγματοληψία με αφήνει να τικαρω το dither. Στο 24 δεν με αφήνει οπότε το αφήνω 16; Επίσης δεν κατάφερα να βρω το input για το spotify
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.328
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top