Βιβλία

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Can Reading Make You Happier?

“Bibliotherapy is…a new science,”

„A book may be a stimulant or a sedative or an irritant or a soporific.“


„You must read more novels. Not pleasant stories that make you forget yourself. They must be searching, drastic, stinging, relentless novels.”


https://www.newyorker.com/culture/cultural-comment/can-reading-make-you-happiger


As for the day-to-day benefits of reading, one study found that it can reduce stress levels by 68%, and works better and faster than listening to music or going for a walk. While plenty of research has shown that cuddling up with a book before bed improves sleep. Some doctors in the UK even prescribe books to treat depression!


The Best New Books Coming Out Winter 2019
https://www.southernliving.com/culture/best-new-winter-books-2018?

0279822D-C2B8-4966-81ED-43A18009B933.jpeg
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Ξεκίνησα τυχαία από την τελευταία του υπόθεση - έρευνα για φόνο - του επιθεωρητή Φαν Βετερεν.

Δεν θα είναι τυχαίο όμως πως θα συνεχίσω με : Το σημείο του Μπόρκμαν.


6DC5A9B8-70DD-4812-BBAE-1AC46A03D69B.jpeg
A50751EC-68F6-4D2E-96D9-BB69A431C8B0.jpeg


The G File — Η τελευταία του ( επιθεωρητής Van Veeteren) υπόθεση - Håkan Nesser 2003

Nesser's enduring detective, Chief Inspector Van Veeteren of the Maardam Police, is noted for always "getting his man", but there is always the exception to the rule and in The G File, Van Veeteren pursues "the only case he had failed to solve in over 30 years of police work".


G. This was about case G., nothing else, he decided. No woolly personal motives, no euphemisms, just the same old question that has haunted him for fifteen years. Who killed Barbara Clarissa Hennan? Or rather: how on earth did G go about killing her?"

A murdered woman in an empty swimming pool. A murderer with an alibi which seems watertight. Case G. It is only fifteen years later that Van Veeteren finds the answer to this long running riddle. And perhaps it might have been better if he had never found it? A long story is coming to an end. Case G is the first and last chapter in Håkan Nesser’s series of ten novels about Superintendent Van Veeteren in Maardam somewhere in Europe...
http://www.nesser.se/en/books/the-g-file



Ο Χόκαν Νέσσερ γεννήθηκε στις 21 Φεβρουαρίου 1950 στο αγρόκτημα 'Ελβεστα, 200 χμ. δυτικά της Στοκχόλμης. Ο πατέρας του, Σβεν Άουγκουστ, ήταν αγρότης και η μητέρα του, Μαρία, ιδιωτικός υπάλληλος. Ο Χόκαν ήταν το μοναδικό παιδί της οικογένειας. Αποφοίτησε από το Γυμνάσιο Αλλέ το 1968. Σπούδασε στο Πανεπιστήμιο της Ουψάλας αγγλικά, ιστορία λογοτεχνίας, σκανδιναβικές γλώσσες, ιστορία και φιλοσοφία. Δίδαξε σε γυμνάσια της Στοκχόλμης και της Ουψάλας μέχρι το 1998, οπότε και άρχισε να ασχολείται επαγγελματικά με τη συγγραφή βιβλίων.

Έκανε το ντεμπούτο του με τον "Χορογράφο" (1988). Σχεδόν πέντε χρόνια αργότερα, εκδόθηκε το πρώτο του αστυνομικό μυθιστόρημα "Το αραιό δίχτυ" (1993) το οποίο πήρε το πρώτο βραβείο της Σουηδικής Ακαδημίας Αστυνομικής Λογοτεχνίας ως το καλύτερο αστυνομικό μυθιστόρημα πρωτοεμφανιζόμενου συγγραφέα. Το βιβλίο αυτό ήταν και η αρχή μιας σειράς δέκα βιβλίων - με κεντρικούς ήρωες τον επιθεωρητή Φαν Βέετερεν και τους συνεργάτες του στη φανταστική πόλη Μάαρνταμ, κάπου στη βόρεια Ευρώπη.

Τα βιβλία του έχουν μεταφραστεί σε 25 γλώσσες και οι πωλήσεις ξεπερνούν τα 10.000.000 αντίτυπα. Εννέα από τα δέκα βιβλία έχουν μεταφερθεί στον κινηματογράφο και την τηλεόραση.
Το 2000 παντρεύτηκε με την Έλκε, έχοντας δύο παιδιά από τον πρώτο του γάμο. Το καλοκαίρι του 2006 μετακόμισαν στη Νέα Υόρκη και κατοικούν μόνιμα στο Greenwich Village.
https://www.skroutz.gr/books/a.74820.nesser-hakan.html


Stieg Larsson, Henning Mankell, Jo Nesbø, Håkan Nesser και Åke Edwardson :Σκανδιναβοί πρωταθλητές στο αστυνομικό μυθιστόρημα.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Το πηρα προχθες δεν το εχω ξεκινησει ακομα...η συνοψη με τραβηξε σαν μαγνήτης..

Σύνοψη του βιβλίου "Το δέμα"
Η ψυχίατρος Έμα Στάιν πέφτει θύμα βιασμού. Από τότε νιώθει ασφαλής μόνο στο σπίτι της. Μέχρι τη στιγμή που ο ταχυδρόμος την παρακαλά να παραλάβει ένα δέμα για τον γείτονά της.

Ένα μοναδικά εθιστικό ψυχολογικό θρίλερ που εξετάζει τα όρια του ανθρώπινου μυαλού.

Τους τελευταίους μήνες, μετά το απαίσιο εκείνο γεγονός, μένεις κλεισμένη στο σπίτι σου.
Θέλεις να το αφήσεις πίσω σου.
Ένα πρωί, ο ταχυδρόμος σού αφήνει ένα δέμα για τον γείτονα που λείπει.
Δεν έχεις ακούσει ποτέ ξανά το όνομά του.
Κοιτάζεις από τον φράχτη, και ο κήπος του φαίνεται παρατημένος. Δείχνει σαν να μη ζει κάποιος εκεί καιρό τώρα.
Κάτι σε σπρώχνει να ανοίξεις το δέμα.
Ξεκινάει ο χειρότερος εφιάλτης της ζωής σου.

29 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ ΤΩΝ BEST SELLERS ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ

Ευρωπαϊκό Βραβείο Αστυνομικής Λογοτεχνίας 2016

071b77861f44afcc587692b9a1bb9060.png.jpg
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Το αγόρασα το 2007 όταν μεταφράστηκε από τα αγγλικά,ήταν διαφημισμένο best seller.

Το άρχισα πριν λίγες μέρες σαν τεστ για τις διακοπές μου: Ξεκινησα τρία θλιρελ,για να δω ποιο είναι το συναρπαστικότερο για τη βαλίτσα μου.Ηταν λάθος μου.

Δεν μπόρεσα να το αφήσω,πραγματικό page- turner!


Η χημεία του Θανάτου The chemistry of Death — Simon Beckett

Κάτι θα ξέρει και η εξπερ του είδους Τες Γκεριτσεν ....





FAF92757-491A-4F23-B273-5A0BC1C8B234.jpeg
2E99F7D8-836E-49DF-B90D-9AB2BA793796.jpeg



Το ανθρώπινο σώμα αρχίζει να αποσυντίθεται τέσσερα λεπτά μετά το θάνατο. Αυτό που κάποτε έκλεινε μέσα του τη ζωή, τώρα περνάει από τις τελευταίες του μεταμορφώσεις. Αρχίζει να διαλύεται. Τα κύτταρα λιώνουν από μέσα προς τα έξω. Ο ιστός ρευστοποιείται, και στη συνέχεια εξατμίζεται. Άψυχο πλέον, το ακινητοποιημένο σώμα μετατρέπεται σ' ένα μεγάλο φαγοπότι για άλλους οργανισμούς. Πρώτα για τα βακτήρια, κι ύστερα για τα έντομα. Όπως οι μύγες. Αφήνουν επάνω του τα αβγά τους, τα οποία εκκολάπτονται.

Οι προνύμφες τρέφονται από τον θρεπτικό ζωμό, και στη συνέχεια αποδημούν. Εγκαταλείπουν το σώμα με τάξη, ακολουθώντας η μία την άλλη σε μια πειθαρχημένη πομπή που κατευθύνεται πάντοτε νότια. Νοτιοανατολικά ή νοτιοδυτικά ενίοτε, αλλά ποτέ βόρεια. Κανείς δεν ξέρει γιατί. Εν τω μεταξύ, η μυϊκή πρωτεΐνη του σώματος έχει διασπαστεί, παράγοντας ένα ισχυρό χημικό μίγμα. Φονικό για τη χλωρίδα, σκοτώνει το χορτάρι όσο σέρνονται μέσα του οι προνύμφες, σχηματίζοντας έναν ομφάλιο λώρο θανάτου, ο οποίος εκτείνεται μέχρι το σημείο απ' το οποίο ξεκίνησαν. Στις κατάλληλες συνθήκες -δηλαδή σε ζεστή και ξηρή ατμόσφαιρα, χωρίς βροχή- μπορεί να εκταθεί σε μήκος πολλών μέτρων· μια ταλαντευόμενη, καφετιά, φιδίσια γραμμή από παχιές, κίτρινες προνύμφες.

Είναι περίεργο θέαμα και, αν είσαι περίεργος, τι πιο φυσικό απ' το να ακολουθήσεις αυτό το φαινόμενο μέχρι την πηγή του; Έτσι ανακάλυψαν τα αδέρφια Γιέητ ό,τι είχε απομείνει από τη Σάλλυ Πάλμερ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
Το αγόρασα το 2007 όταν μεταφράστηκε από τα αγγλικά,ήταν διαφημισμένο best seller.

Το άρχισα πριν λίγες μέρες σαν τεστ για τις διακοπές μου: Ξεκινησα τρία θλιρελ,για να δω ποιο είναι το συναρπαστικότερο για τη βαλίτσα μου.Ηταν λάθος μου.

Δεν μπόρεσα να το αφήσω,πραγματικό page- turner!


Η χημεία του Θανάτου The chemistry of Death — Simon Beckett

Κάτι θα ξέρει και η εξπερ του είδους Τες Γκεριτσεν ....
View attachment 127091 View attachment 127090
Το είχα διαβάσει όταν εκδόθηκε στα Ελληνικά (πωωωωωωωωω, πόσα χρόνια πριν) και θα συμφωνήσω με όλα όσα αναφέρεις! Πολύ καλό thriller, μου άρεσε τόσο πολύ που έψαξα κι άλλα βιβλία του ίδιου συγγραφέα στα Ελληνικά. Δυστυχώς, από τότε μέχρι σήμερα δεν έχει μεταφραστεί κάποιο άλλο.

Επίσης, στις 2 Μαΐου 2019, κυκλοφόρησε το δεύτεορο μέρος της αυτοβιογραφίας του Moby, "Then it fell apart" στο οποίο εξιστορεί τη ζωή του από το 1999 μέχρι το 2009. Αναμένω την μετάφραση στα Ελληνικά για να το διαβάσω!
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
EB72C9AF-F635-4DC9-9D0A-EED39D929E5B.jpeg


Retribution 2004 η Cupido η Σανελ νο 5 είναι το πρώτο βιβλίο της Χόφμαν ( η ίδια όπως και η ηρωίδα της Κλοε,βοηθός εισαγγελέα στο Μαϊάμι της Φλόριντα.)

https://www.politeianet.gr/books/9789601411453-hoffman-jilliane-libanis-chanel-no-5-69996

Όταν μια κορυφαία δημόσια κατήγορος έρχεται αντιμέτωπη με το πιο άγριο αρπακτικό που συνάντησε ποτέ, η υπόθεση καταλήγει αναπόφευκτα σε ένα σκληρό δίλημμα: την επιλογή ανάμεσα στην απονομή δικαιοσύνης και στην ανταπόδοση. (. . .) Εμπνευσμένο από την εμπειρία της συγγραφέα ως βοηθού εισαγγελέα στο Μαϊάμι, το βιβλίο "Chanel No 5" είναι ένα από τα πιο συναρπαστικά αστυνομικά μυθιστορήματα των τελευταίων χρόνων. ( Aπο το οπισθόφυλλο )

After being published in January 2004 it became a top-three bestseller in the USA and top 10 in Europe. This graphic serial killer/courtroom thriller puts its readers in a situation of choice between justice and retribution in its hardest form.https://en.wikipedia.org/wiki/Retribution_(novel)

Jilliane P. Hoffman began her professional career as an Assistant State Attorney prosecuting felonies in Florida from 1992 to 1996 with special assignments to the Domestic Violence and the Legal Extradition Units. Originally from Long Island, she currently lives in South Florida .

Το δεύτερο μέρος η κατά κάποιον τρόπο η συνέχεια έχει τον τίτλο : The Last Witness

016F7262-0276-4E95-9971-390783AADECE.jpeg
E0023DCF-5640-407E-BA8D-7A247F45B3DC.jpeg
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- από τον συγγραφέα του Δράκουλα . . . είμαι ακόμα στην αρχή , όπου από ''απλό'' αστυνομικό ( ? ) , μεταβάλλεται σε σκοτεινό αποκρυφιστικό . . . είδομεν . . . δεν ήξερα πως ο Μπράμ Στόουκερ ήταν μέλος της Golden Dawn του Άλιστερ Κρόουλυ


DSC_0177.JPG
DSC_0178.JPG
DSC_0179.JPG
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Το αγαπημένο λογοτεχνικό βιβλίο κάθε χώρας



ενδεικτικά μερικές μεγάλες χώρες και τα αγαπημένα τους βιβλία:

ΗΠΑ: Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια (Χάρπερ Λι)
ΡΩΣΙΑ: Πόλεμος και Ειρήνη (Λέων Τολστόι)
ΚΙΝΑ: Το όνειρο του κόκκινου δωματίου (Τζιν Γι)
ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Μεγάλες Προσδοκίες (Κάρολος Ντίκενς)
ΓΑΛΛΙΑ: Ο κόμης Μόντε Κρίστο (Αλέξανδρος Δουμάς)
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Οι Μπούντενμπροκ (Τόμας Μαν)
ΙΣΠΑΝΙΑ: Δον Κιχώτης (Μιγκέλ ντε Θερβάντες)
ΙΤΑΛΙΑ: Θεία Κωμωδία (Δάντης Αλιγκέρι)
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Μυθοπλασίες (Χόρχε Λουίς Μπόρχες)
ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Dom Casmurro (Ζουακίμ Μαρία Μασάντου ντε Ασσίς)
ΚΑΝΑΔΑΣ: Η Άννα της χαράς (Λούσι Μοντ Μοντγκόμερι)
ΜΕΞΙΚΟ: Πέδρο Πάραμο (Χουάν Ρούλφο)
ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ: Ατίμωση (Τζον Μάξγουελ Κούτσι)
ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Ο δρόμος κοντά στο παλάτι (Ναγκίμπ Μαχφούζ)
ΝΙΓΗΡΙΑ: Τα πάντα γίνονται κομμάτια (Τσινούα Ατσέμπε)
ΤΟΥΡΚΙΑ: Με λένε Κόκκινο (Ορχάν Παμούκ)
ΙΡΑΝ: Βιβλίο των Βασιλέων (Φερντοσί)
ΙΝΔΙΑ: Ο Θεός των μικρών πραγμάτων (Αρουντάτι Ρόι)
ΙΑΠΩΝΙΑ: Kokoro (Νατσούμε Σοσέκι)
ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ: Ο Φυτοφάγος (Χαν Κάνγκ)

https://perierga.gr/2019/01/to-agapimeno-logotechniko-vivlio-kathe-choras-chartis/
 


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Σπύρο,ευτυχώς διάβασα τα βιβλία πριν πάω διακοπές...

Στην παραλία δεν με άφησαν οι περισπασμοί να διαβάσω ούτε δυο σελίδες του βιβλίου της Peter Ellis μεσαιωνικού μυστηρίου που πήρα μαζί μου .
 



Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Το πηρα προχθες δεν το εχω ξεκινησει ακομα...η συνοψη με τραβηξε σαν μαγνήτης..

Σύνοψη του βιβλίου "Το δέμα"
Η ψυχίατρος Έμα Στάιν πέφτει θύμα βιασμού. Από τότε νιώθει ασφαλής μόνο στο σπίτι της. Μέχρι τη στιγμή που ο ταχυδρόμος την παρακαλά να παραλάβει ένα δέμα για τον γείτονά της.

Ένα μοναδικά εθιστικό ψυχολογικό θρίλερ που εξετάζει τα όρια του ανθρώπινου μυαλού.

Τους τελευταίους μήνες, μετά το απαίσιο εκείνο γεγονός, μένεις κλεισμένη στο σπίτι σου.
Θέλεις να το αφήσεις πίσω σου.
Ένα πρωί, ο ταχυδρόμος σού αφήνει ένα δέμα για τον γείτονα που λείπει.
Δεν έχεις ακούσει ποτέ ξανά το όνομά του.
Κοιτάζεις από τον φράχτη, και ο κήπος του φαίνεται παρατημένος. Δείχνει σαν να μη ζει κάποιος εκεί καιρό τώρα.
Κάτι σε σπρώχνει να ανοίξεις το δέμα.
Ξεκινάει ο χειρότερος εφιάλτης της ζωής σου.

29 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ ΤΩΝ BEST SELLERS ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ

Ευρωπαϊκό Βραβείο Αστυνομικής Λογοτεχνίας 2016

View attachment 126091
Το τελείωσες το βιβλίο?

Από τότε που το έβαλες εδώ...μου συμβαίνει η ίδια ιστορία με το νέο γείτονα μου και τα πακέτα του.

Θα με κανείς να το διαβάσω πριν από σένα....Σε ποια σελίδα είσαι?
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Το τελείωσες το βιβλίο?

Από τότε που το έβαλες εδώ...μου συμβαίνει η ίδια ιστορία με το νέο γείτονα μου και τα πακέτα του.

Θα με κανείς να το διαβάσω πριν από σένα....Σε ποια σελίδα είσαι?
Χαχα, όχι δεν το εχω αρχισει ακομα το ξεκιναω σε 15 μερες που αρχιζει η αδεια.
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
Έχω καιρό να αναφέρω πρόοδο γιατί έχω κολλήσει στο Discworld.
Είμαι στο 28ο από τα 33 βιβλία ("The Amazing Maurice and His Educated Rodents") και έχω να πω ότι ο Πράτσετ ήταν φοβερή πένα με απίστευτη αίσθηση του χιούμορ.
Είχα διαβάσει στα 80s τα πρώτα βιβλία στα Ελληνικά από την Ars Longa (και τα είχα αγαπήσει) αλλά μετά τα είχα παρατήσει γιατί δεν μεταφράζονταν αρκετά γρήγορα για το ρυθμό ανάγνωσής μου.
Όταν μετά το 2001, άρχισα να διαβάζω Αγγλικά στο πρωτοτύπο, έπεσα σε άλλα αναγνώσματα και δεν ξαναγύρισα στον Πράτσετ μέχρι τα μέσα του '18 (το θρυλικό Good Omens ήταν η εξαίρεση). Τότε μου έπεσαν μαζεμένα σε ηλεκτρονική μορφή σχεδόν όλα τα βιβλία του Δισκόκοσμου και ξανακόλλησα.

Δεν έχει κακά βιβλία η σειρά για έναν τόσο πολυγραφότατο συγγραφέα. Το χειρότερο ήταν μέτριο προς καλό και μιλάμε για το πολύ 2-3 βιβλία. Όλα μα όλα τα υπόλοιπα είναι άψογα.

1000/100 κύριε Πράτσετ. Με μελαγχολεί ότι τελικά σας πρόδωσε αυτός ο υπέροχος εγκέφαλός σας αλλά αφήσατε πίσω σας λαμπερή παρακαταθήκη. Respect.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370


-ο κύβος ερρίφθη , το εικονιζόμενο θα με συντροφεύσει στις διακοπές μου ( από Ελληνική μετάφραση ) . . . το έχει διαβάσει κάποιος ; . . . άλλες γνώσεις , φήμες κλπ ;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370


Το Βιβλιοπωλείο που δημιούργησαν 3 άστεγοι στην καρδιά της Αθήνας. Όλα τα βιβλία κοστίζουν δύο ευρώ. 20.000 βιβλία από τα σκουπίδια και τα αζήτητα, που άλλαξαν τη ζωή τους...



Το πιο παλιό βιβλίο είναι του 1854...







http://www.mixanitouxronou.gr/to-vi...&utm_medium=boi&utm_campaign=best_of_internet
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386


-ο κύβος ερρίφθη , το εικονιζόμενο θα με συντροφεύσει στις διακοπές μου ( από Ελληνική μετάφραση ) . . . το έχει διαβάσει κάποιος ; . . . άλλες γνώσεις , φήμες κλπ ;
Κλειστοφοβικό και δυστοπικό ωστόσο με ατελείωτο σασπενς μεχρι την τελευταία στιγμή. Πιστεύω θα σ'αρεσει. Θα πρότεινα να πάρεις και κανένα εξτραδάκι γιατι αμα κολλήσεις με το συγκεκριμένο θα το τελειώσεις σε 2 μέρες
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top