Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εγώ πάντως παίδες εδώ και μία ωρίτσα έχω βάλει βινύλιο και την έχω καταβρεί....
Μη ρωτήσει κανείς τι σχέση έχει με το θέμα.
Αν το βινύλιο δεν είναι "καθαρόαιμο" τι είναι τότε;; :D:D
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.878
Reaction score
34.258
Αυτο που κολλαει; Το "γιατι" ομως δεν το ρωτησες!
Και γιατι να το ρωτησω αλλωστε? εχει ουσια?
μπορει κατι να "κατσει" καλα, μπορει να μην κατσει κιολας, το πιο πιθανο κιολας, αναλογως τι θα βρεθει σην αγορα κλπ, δεν βλεπω και ουσια στο να ρωτησω και να ψαξω..
οτι κι οπως κατσει, με το καλο.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Και γιατι να το ρωτησω αλλωστε? εχει ουσια?
μπορει κατι να "κατσει" καλα, μπορει να μην κατσει κιολας, το πιο πιθανο κιολας, αναλογως τι θα βρεθει σην αγορα κλπ, δεν βλεπω και ουσια στο να ρωτησω και να ψαξω..
οτι κι οπως κατσει, με το καλο.
Αν δεν εχει ουσια γιατί το σχολιαζεις, μονο για την πλακα;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εγώ πάντως παίδες εδώ και μία ωρίτσα έχω βάλει βινύλιο και την έχω καταβρεί....
Μη ρωτήσει κανείς τι σχέση έχει με το θέμα.
Αν το βινύλιο δεν είναι "καθαρόαιμο" τι είναι τότε;; :D:D
Καθαρόαιμον...Ζόμπι.:lolsign:
Αυτη ειναι η σωστη και λογικη τοποθετηση επι του θεματος η οποια ομως .....αργησε.
Και πολλοι εχουν εντυπωσει την ηδη ξεχειλωμενη λαθος αποψη
Οτι ενα συστημα που παραπεμπει σε ζωντανη μουσικη - τοσο καλο
μπορει να απαξιωθει εντελως, χανει τον λογο υπαρξης
αν δεν εχεις επαγγελματικα φροντισμενο dedicated χωρο.

Οσο για την τυχη του παροντος νηματος, μη σε απασχολει.
Εγω και ο Λακης αναλαμβανουμε να το κραταμε ζωντανο ο,τι και να γινει.
Με όλη τη συμπάθεια που έχω για τον editor - και τον lakiss - υπενθυμίζεται ότι οι τοποθετήσεις δεν υπάγονται ούτε σε χρονοδιάγραμμα ούτε σε...οφειλές.

Από τη στιγμή όμως που δημοσιεύθηκε στην κρίση και...ανταπόκριση του κοινού, οφείλεται να συμπληρωθεί διατυπώνοντας ότι μπορεί μεν να μη χάνει το λόγο ύπαρξης,αλλά χάνει το λόγο...απαιτητικής ακρόασης κι εκτιμήσεων έχοντας αυτό ως γνώμονα.

Επειδή μια παρεμβατική ανταπόκριση δεδομένου χώρου από τη ζώνη Schroeder και κάτω καθιστά αδύνατη την άρση της δυσπιστίας ως προς την αληθοφάνεια.Η έκτοπη ενέργεια από ιδιορρυθμούς συντονισμού στο δωμάτιο ακρόασης γίνεται ακόμα πιο διακριτή έξω από εκείνο,αφού οι χαμηλές συχνότητες διαδίδονται χωρίς οίκτο μέσα από στερεές δομές σε τυπικούς οικιακούς χώρους που δεν θα τύγχαναν ηχομονωμένοι.Και οι διακριτές συνιστώσες μονοτονικότητας κατά την απόδοση των πρώτων οκτάβων καταστρέφουν οποιαδήποτε αληθοφάνεια από την απόδοση των ανωτέρων.Facts of Life...and it sucks by the way.

Με χαροποιεί πάντως η αποφασιστικότητα των εμπλεκόμενων μελών για τη διαιώνιση του νήματος.Θα ήταν βαρετό να γινόταν με αποκλειστική πρωτοβουλία του γράφοντος,άσε δε που θα μπορούσαν να τον...παρεξηγήσουν κιόλας.
Ας αφήσουμε το δάκρυ να τρέχει ελεύθερα και...κορόμηλο.
View attachment 130177

Πολύ όμορφα φαίνονται εδώ πάντως...
Ας προσέξουμε στην ανωτέρω φωτογραφία πόσο ΄΄μακριά και αγαπημένα΄΄ μένουν τα ηχεία σε σχέση με τις τοιχωματικές επιφάνειες όπως και την ύπαρξη συντονιστών HelmHoltz στα όρια του δωματίου.

- ΄΄Άσε ρε φίλε,άκουσα αυτά τα καθαρόαιμα Harbeth και μου έφυγε το καφάσι!΄΄
- Καφάσι;! Μη λες καφάσιιι !
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.878
Reaction score
34.258
Αν δεν εχει ουσια γιατί το σχολιαζεις, μονο για την πλακα;
Ακριβως επειδη δεν εχει ουσια.
Προσπαθουμε με τον τροπο μας να βοηθησουμε, αλλα τελικα καταληγουμε στο ιδιο, οπως κατσει η τραμπα. αν κατσει.
 
  • Like
Reactions: PMC

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.380
Ας προσέξουμε στην ανωτέρω φωτογραφία πόσο ΄΄μακριά και αγαπημένα΄΄ μένουν τα ηχεία σε σχέση με τις τοιχωματικές επιφάνειες όπως και την ύπαρξη συντονιστών HelmHoltz στα όρια του δωματίου.
Όοοοοχι κύριέ μου, τα καλώδια ηχείων προσέχει ο κόζμος ο σωστός.

Αυτά που λες είναι σιχαμερά pdf του σατανά.
Δεν είναι χριστιανικά τελοσπαντων.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Όοοοοχι κύριέ μου, τα καλώδια ηχείων προσέχει ο κόζμος ο σωστός.

Αυτά που λες είναι σιχαμερά pdf του σατανά.
Δεν είναι χριστιανικά τελοσπαντων.
Θα σου πω πού έγκειται η ΄΄ζαβολιά΄΄ στην προκειμένη περίπτωση:
Στο ότι ο αξιότιμος χρήστης του εν λόγω setup διαθέτει ωραίους μονομπλόκ τελικούς - έστω και λυχνιακής τοπολογίας - αλλά τους κρατά κι εκείνους μακριά,συνδεδεμένους με καλώδιο ηχείων που πρέπει να είναι άνω των τριών μέτρων όπως φαίνεται.Και ύστερα λένε φταίνε οι...ζηλιάρηδες με τα ΄΄σατανικά΄΄ εργαλεία.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
διαθέτει ωραίους μονομπλόκ τελικούς - έστω και λυχνιακής τοπολογίας - αλλά τους κρατά κι εκείνους μακριά,συνδεδεμένους με καλώδιο ηχείων που πρέπει να είναι άνω των τριών μέτρων όπως φαίνεται.
Ναι ,αλλά έτσι "γράφουν" καλύτερα στη φωτογραφία..;)
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Ναι ,αλλά έτσι "γράφουν" καλύτερα στη φωτογραφία..;)
Διαφωνώ, θα "έδειχναν" καλύτερα με τα μονομπλόκ πιο μπροστά από το ρακ, κοντά στα ηχεία και σχεδόν καταγής (για να γειώνονται...) σε ειδικές αντικραδασμικές βάσεις. Τώρα είναι πολύ ψηλά στα ρακ τους για να θεωρηθεί hi end. Άσε που έχει και ένα γλαστράκι στο κάτω ράφι του ενός ρακ και όχι στο άλλο....
Επίσης αυτό το ξύλινο τρίγωνο μπροστά από το ρακ τι ρόλο παίζει;
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
΄΄ζαβολιά΄΄ ......
διαθέτει μονομπλόκ τελικούς αλλά τους κρατά μακριά συνδεδεμένους
Εξαρτάται, ο χρήστης του εν λόψω setup μπορεί να εκτίμησε ότι η μεγαλύτερη “χασούρα” έρχεται
όταν ο τελικός απομακρυνθεί απ΄τον... “προ”.
 


Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
μας έδειξε ο άνθρωπος τον (γ@μάτο και με άριστα μηχανήματα) χώρο/σύστημά του και πλην του Γιάννη ούτε ένα μπράβο ούτε μια καλή κουβέντα.. θυμήθηκα αυτά που έγραφα για το σύστημα του Λουκά πριν μερικά χρόνια..

.... υπολογίζοντας την παράμετρο ότι οι άνθρωποι είμαστε ανταγωνιστικά όντα, (και αυτό είναι θεμιτό), βλέποντας και ακούγοντας αυτό το σύστημα εγείρονται συναισθήματα ανταγωνιστικότητας, υλιστικών σκέψεων και στερητικών συνειρμών, σκέψεις που οδηγούν τους απαίδευτους σε ατυχείς και μεροληπτικές κριτικές, καθώς και σε προτάσεις αλλαγών και επεμβάσεων πάνω σε κάτι που δεν κατέχουν, ήθελαν να κατέχουν και σίγουρα δεν μπορούν να κατέχουν....
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
μας έδειξε ο άνθρωπος τον (γ@μάτο και με άριστα μηχανήματα) χώρο/σύστημά του και πλην του Γιάννη ούτε ένα μπράβο ούτε μια καλή κουβέντα.. θυμήθηκα αυτά που έγραφα για το σύστημα του Λουκά πριν μερικά χρόνια..

.... υπολογίζοντας την παράμετρο ότι οι άνθρωποι είμαστε ανταγωνιστικά όντα, (και αυτό είναι θεμιτό), βλέποντας και ακούγοντας αυτό το σύστημα εγείρονται συναισθήματα ανταγωνιστικότητας, υλιστικών σκέψεων και στερητικών συνειρμών, σκέψεις που οδηγούν τους απαίδευτους σε ατυχείς και μεροληπτικές κριτικές, καθώς και σε προτάσεις αλλαγών και επεμβάσεων πάνω σε κάτι που δεν κατέχουν, ήθελαν να κατέχουν και σίγουρα δεν μπορούν να κατέχουν....
Είναι κρίμα που δεν θυμήθηκες να προμηθευτείς κι ένα...κολάν,καθότι υποψιάζομαι ότι το έρμο το καλσόν τα χει παίξει από το πολύ...σκίσιμο ύστερα από τόσον καιρό.:laugh:
Εκτός απ'όσους δεν ΄΄μπορούν΄΄,υπάρχουν και όσοι μπορεί να μην...αντέχουν να κατέχουν ορισμένα πράγματα.

Και είναι προφανές ότι δεν θέλουν...κολαούζο.:sneaky:
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.584
Μηνύματα
2.866.430
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top