Κατευθυντικότητα καλωδίων

Μηνύματα
28
Reaction score
13
Ζωγράφισαν κάποιες εταιρίες ένα βελάκι πάνω στα καλώδια για να τα δείξουν ότι και καλά έχουν προσέξει και αυτή τη λεπτομέρεια (με το ανάλογο αντίτιμο βεβαίως, βεβαίως), βγήκαν και κάποιοι φωστήρες "Reviewers" στον Ήχο και έγραψαν για κατευθυντικότητα στα καλώδια, τρίζουν τα κοκαλάκια του φουκαρά του Νικολάκη του Τέσλα και εμείς κοντεύουμε να ξεχάσουμε αυτά που είναι γνωστά για την κίνηση του Εναλλασσόμενου Ρεύματος στους αγωγούς από το 1880.
Τι να πει κανείς....
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Εχω κι εγω δυο-τρια τεθια (του πενηνταρικου ας πουμε) με βελακι.
Αλλα και και τα χαϊεντ μου - κατι αρτζι59 των 60 σεντς - εχουν σημαδι στην ακρα που παει στην επομενη συσκευη (κατι εχω κολλησει στη μια μπαντα που δε το 'χω κολλησει στην αλλη ) ...
:drinks:
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Παντως ο ιδιος ο Τεσλα εχει ισχυριστει πολυ πιο παραδοξα πραγματα
οποτε ατυχες το παραδειγμα.

Δεν θα προτεινα σε κανενα να ξεκινησει απο την κατευθυντικοτητα καλωδιων
Δεν θα τον παει πολυ μακρια.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Εγώ έχω μάθει να τα βάζω με την φορά τους όλα κανονικά πάντα.
Τώρα δουλεύουν η όχι δεν με νοιάζει.
 




Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Και που να δεις για "τεσταδόρους" που μιλάνε στα forums για measurable differences in directionality. :focus:

:roflmao:
Εντάξει, audible το καταλαβαίνω.. Είναι εύκολο να είσαι παπατζης άλλωστε..
Αλλά measurable?
Συνοδεύεται ο ισχυρισμός από measurements ή είναι του τύπου ναχαμεναλεγαμε?
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Και που να δεις για "τεσταδόρους" που μιλάνε στα forums για measurable differences in directionality. :focus:

:roflmao:
Αν έλεγε "perceptible" θα το δεχόμουν, ο καθένας μπορεί να αντιλαμβάνεται ότι θέλει. Αν κάποιος πραγματικά γράφει "measurable" (δηλαδή τεκμηριώνεται με αξιόπιστες μετρήσεις), τότε να του βγάλουμε το καπέλο και να το φάμε, μην πω να τον προτείνουμε και για το επόμενο Nobel...

edit: Οι δύσπιστοι γράφαμε μαζί :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
Μνημόνια. Επάλληλα. Μέχρι να πεθάνει ο γαλαξίας.
Δηλαδή άμα πάμε σε άλλους γαλαξίες είμαστε χωρίς μνημόνια και θα μπορούμε να μιλάμε για κατευθυντικότητα καλωδίων μόλις πεθάνει ο δικός μας;

Αφήνεις χαράδρες για να χωράει καλωδιοσυζητηση στο μέλλον...

Κλείσε τις τρύπες. Πες "μνημόνια μέχρι το επόμενο μπιγκ μπανγκ".

:p
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
Εντάξει, audible το καταλαβαίνω.. Είναι εύκολο να είσαι παπατζης άλλωστε..
Αλλά measurable?
Συνοδεύεται ο ισχυρισμός από measurements ή είναι του τύπου ναχαμεναλεγαμε?
Το δεύτερο.
Εδώ τους μιλάει ο Ethan με στοιχεία και αυτοί λένε τα δικά τους. Εκεί να δεις γέλιο.
 


Μηνύματα
948
Reaction score
2.990
Ζωγράφισαν κάποιες εταιρίες ένα βελάκι πάνω στα καλώδια για να τα δείξουν ότι και καλά έχουν προσέξει και αυτή τη λεπτομέρεια (με το ανάλογο αντίτιμο βεβαίως, βεβαίως), βγήκαν και κάποιοι φωστήρες "Reviewers" στον Ήχο και έγραψαν για κατευθυντικότητα στα καλώδια, τρίζουν τα κοκαλάκια του φουκαρά του Νικολάκη του Τέσλα και εμείς κοντεύουμε να ξεχάσουμε αυτά που είναι γνωστά για την κίνηση του Εναλλασσόμενου Ρεύματος στους αγωγούς από το 1880.
Τι να πει κανείς....

Εφόσον έχεις τόσο "σοβαρά σχόλια" γιατί δεν τα υποβάλεις απευθείας στις εν λόγω εταιρείες έτσι ώστε να έχεις μια υπεύθυνη απάντηση ?



Το λέω διότι βλέπω πολλές π@π@ριές σε αγγελίες σου όπως.... https://www.avsite.gr/forum/threads/bat-vk-d5-balanced-cd-player.157177/ (.... και όχι μόνο).


Πάντα Φιλικά ! :)
.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
Τα shielded RCA I/C, δεν έχουν κατευθυντικότητα?
Φυσικά έχουν.
Ο,τι λέει το βελάκι.

Αν τα βάλεις ανάποδα, θάνατος.


ΥΓ. Λεπτομέρειες, ξέρει ο Κογιας. Ρώτα τον, απαντάει αυτός.
 


I

iason

Guest
Ζωγράφισαν κάποιες εταιρίες ένα βελάκι πάνω στα καλώδια για να τα δείξουν ότι και καλά έχουν προσέξει και αυτή τη λεπτομέρεια (με το ανάλογο αντίτιμο βεβαίως, βεβαίως), βγήκαν και κάποιοι φωστήρες "Reviewers" στον Ήχο και έγραψαν για κατευθυντικότητα στα καλώδια, τρίζουν τα κοκαλάκια του φουκαρά του Νικολάκη του Τέσλα και εμείς κοντεύουμε να ξεχάσουμε αυτά που είναι γνωστά για την κίνηση του Εναλλασσόμενου Ρεύματος στους αγωγούς από το 1880.
Τι να πει κανείς....
Έλα ντε Τι να πει κανείς ?????
Εδω σε θέλω ......
Άσε να μην πούμε τίποτα.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Το δεύτερο.
Εδώ τους μιλάει ο Ethan με στοιχεία και αυτοί λένε τα δικά τους. Εκεί να δεις γέλιο.
την περίπτωση να γράφουν στα π@πάρια τους τον Έθαν βασισμένοι σε επιστημονικές μετρήσεις σε επίπεδο ερευνητικού έργου Πολυτεχνείου με μηχανήματα αξίας δεκάδων χιλιάδων και όχι με θεωρίες του κάθε ψευτο-γκουρού την έχεις υπόψιν σου ας πούμε??
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.456
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top