Κατευθυντικότητα καλωδίων

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Έχω ανοίξει king size πατατάκια και φέρνω και παγωμένη μπίρα !
:D:D Καλό!!

Πάντως εγώ την πάτησα με την φορά και με φθηνά καλώδια και ας κοροϊδεύετε:p:p
 




Μηνύματα
28
Reaction score
13
Όλα τα καλώδια που συνδέουν ένα ηχοσύστημα (ρεύματος, ηχείων, interconnect) μεταφέρουν Εναλλασσόμενο ρεύμα (AC Current)
Το Εναλλασσόμενο ρεύμα αλλάζει κατεύθυνση δυο φορές σε κάθε κύκλο, εξ'ου και η ονομασία του, ΕΝΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟ...
Συγκεκριμένη φορά έχει το Συνεχές ρεύμα, (DC Current).

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.595
Reaction score
27.938
την περίπτωση να γράφουν στα π@πάρια τους τον Έθαν βασισμένοι σε επιστημονικές μετρήσεις σε επίπεδο ερευνητικού έργου Πολυτεχνείου με μηχανήματα αξίας δεκάδων χιλιάδων και όχι με θεωρίες του κάθε ψευτο-γκουρού την έχεις υπόψιν σου ας πούμε??
Την οποία ο Ethan ζήτησε για να αναθεωρήσει και ποτέ δεν ήρθε. Αντίθετα αυτό που ήρθε ήταν οι γνώμες και οι ξερόλες.
Κάποιες αναφορές στον τρόπο μετρήσεων γύρισαν πίσω από τον Ethan λέγοντας ότι είναι αδιάφορο το αποτέλεσμα γιατί ο τρόπος είναι εντελώς λάθος. Αυτό δείχνει και την άγνοια στο θέμα.
Είναι άλλο να μετρήσεις τις διαφορές και άλλο να ψάχνουμε τρόπο να μετρήσουμε "διαφορές".

Όσο αφορά τώρα τον συγκεκριμένο (Ethan Winer), ζητάει πάντα, αν τον παρακολουθήσεις, στοιχεία ή μελέτες ή μετρήσεις που να τον βοηθήσουν να αναθεωρήσει αλλά ποτέ δεν του έστειλαν κάτι. Μόνο λόγια και χλευασμός.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Όλα τα καλώδια που συνδέουν ένα ηχοσύστημα (ρεύματος, ηχείων, interconnect) μεταφέρουν Εναλλασσόμενο ρεύμα (AC Current)
Το Εναλλασσόμενο ρεύμα αλλάζει κατεύθυνση δυο φορές σε κάθε κύκλο, εξ'ου και η ονομασία του, ΕΝΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟ...
Συγκεκριμένη φορά έχει το Συνεχές ρεύμα, (DC Current).

Τί θες να πεις Βίρνα; Μίλα καθαρά Βίρνα! Δηλαδή το αγνό το ρεύμα το εναλλασσόμενο πάει κι έρχεται; Και μετά έρχεται και πάει; Έγια μόλα έγια λέσα;
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Τα ψευδοbalanced καλώδια όμως προς τη μια κατεύθυνση έχουν έναν επιπλέον αγωγό στη γείωση, ο οποίος δεν καταλήγει πουθενά. Αυτό και απο μόνο του σαν χαρακτηριστικό, σηματοδοτεί μια διαφορά προς τη μια κατεύθυνση ( η οποία είναι αυτή που ορίζει ο κατασκευαστής ως "σωστή" τοποθέτηση του καλωδίου ). Δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και με τα balanced καλώδια, καθώς δεν έχω κάτσει να μελετήσω τη συνδεσμολογία τους. Για τα καθαρά single ended καλώδια, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη καθώς ομολογώ ότι δεν έχω ακούσει διαφορές.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.595
Reaction score
27.938
Τα ψευδοbalanced καλώδια όμως προς τη μια κατεύθυνση έχουν έναν επιπλέον αγωγό στη γείωση, ο οποίος δεν καταλήγει πουθενά. Αυτό και απο μόνο του σαν χαρακτηριστικό, σηματοδοτεί μια διαφορά προς τη μια κατεύθυνση ( η οποία είναι αυτή που ορίζει ο κατασκευαστής ως "σωστή" τοποθέτηση του καλωδίου ). Δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και με τα balanced καλώδια, καθώς δεν έχω κάτσει να μελετήσω τη συνδεσμολογία τους. Για τα καθαρά single ended καλώδια, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη καθώς ομολογώ ότι δεν έχω ακούσει διαφορές.
Balanced καλώδια μπορούν να είναι μόνο με XLR από όσο γνωρίζω τόσα χρόνια στην Pro κατηγορία. Οπότε είναι απολύτα βέβαιο ότι η κατεύθυνση υπάρχει λόγο των 2 διαφορετικών connectors και όχι του καλωδίου.
Τωρα έχω δει κάτι balanced RCA και αυτό πραγματικά είναι όχι απλά για γέλια αλλά χειρότερο και από το directionality του καλωδίου. Μέχρι και μήνυση σηκώνει μη σου πω.
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τί θες να πεις Βίρνα; Μίλα καθαρά Βίρνα! Δηλαδή το αγνό το ρεύμα το εναλλασσόμενο πάει κι έρχεται; Και μετά έρχεται και πάει; Έγια μόλα έγια λέσα;
Τι θες να πεις Γιάγκο; Mίλα καθαρά! Δηλαδή τα καλώδια μεταφέρουν ρεύμα; όχι σφιχτά μπάσσα ,μεταξένια πρίμα και βελούδινες χροιές;:D
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τα ψευδοbalanced καλώδια όμως προς τη μια κατεύθυνση έχουν έναν επιπλέον αγωγό στη γείωση, ο οποίος δεν καταλήγει πουθενά. Αυτό και απο μόνο του σαν χαρακτηριστικό, σηματοδοτεί μια διαφορά προς τη μια κατεύθυνση ( η οποία είναι αυτή που ορίζει ο κατασκευαστής ως "σωστή" τοποθέτηση του καλωδίου ). Δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και με τα balanced καλώδια, καθώς δεν έχω κάτσει να μελετήσω τη συνδεσμολογία τους. Για τα καθαρά single ended καλώδια, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη καθώς ομολογώ ότι δεν έχω ακούσει διαφορές.
Το σίγουρο είναι πως με το Kimber το ηρωικό ,έχεις ακούσει δγιαφορές..:p:p

Αν δεν είχα ακούσει το σύστημά μου με τα 8TC, μια χαρά θα έκανα τη δουλειά μου με τα QED ( ξεκίνησα την αναζήτηση επειδή ένιωθα σκληρό τον ήχο εκείνη τη περίοδο, αλλά τελικά τσίριζε το kimber hero που το είχα βάλει ανάποδα ).
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.869
Reaction score
28.534
Κύριοι .
Δέν έχετε καταλάβει τίποτα !
Τά βελάκια δεν έχουν μπει γιά εμάs !
Kαί συγκεκριμένα . Έχουν μπει γιά τον ζωντανό οργανισμό που λέγετε εναλλασσόμενο ρεύμα .
Κάποια στιγμή από τό πολύ περα δώθε ζαλίζονται καί φτάνουν στό σημείο να μην ξέρουν πρός τα που να πάνε !
Τότε σε χρόνο ντέ τέ βγαίνει ένα ηλεκτρόνιο απόξω , βλέπει την φόρα που του έχει προκαθορίσει έναs άλλος ζωντανός οργανισμός , δηλαδή "εγώ" , πού τους λέει πρός τα που να πάνε .....τσεκάρει , ενημερώνει τους άλλους ούλους και όλα καλά ! :beach:

Πιστεύω να βόη θησα .
-
......................
nswe.gif




-
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.538
Φυσικά έχουν.
Ο,τι λέει το βελάκι.

Αν τα βάλεις ανάποδα, θάνατος.
- εξ΄άλλου είναι και παράβαση της high end τροχαίας . . . άσε που μπορεί να έχουμε σύγκρουση ηλεκτρονίων που επιφέρει αναστάτωση νετρονίων και πρωτονίων , που επιφέρει σχάση του πυρήνα των , έκκληση ραδιενέργειας κλπ . . . και στο Τσερνομπίλ παίζανε με τις πολικότητες και είδαμε τι έγινε
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Εγώ τα βάζω με τη φορά του κατασκευαστή και δεν πολυασχολούμαι, δεν έχω επιλέξει ούτε απορρίψει καλώδια επειδή έχουν φορά ή όχι.
Επίσης μου αρέσουν οι αθλητικές κάλτσες που έχουν αριστερό / δεξί (άσχετο)
 


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Τα ψευδοbalanced καλώδια όμως προς τη μια κατεύθυνση έχουν έναν επιπλέον αγωγό στη γείωση, ο οποίος δεν καταλήγει πουθενά. Αυτό και απο μόνο του σαν χαρακτηριστικό, σηματοδοτεί μια διαφορά προς τη μια κατεύθυνση ( η οποία είναι αυτή που ορίζει ο κατασκευαστής ως "σωστή" τοποθέτηση του καλωδίου ). Δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και με τα balanced καλώδια, καθώς δεν έχω κάτσει να μελετήσω τη συνδεσμολογία τους. Για τα καθαρά single ended καλώδια, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη καθώς ομολογώ ότι δεν έχω ακούσει διαφορές.
Συμφωνώ,το μπλεντάζ,συνήθως
 

ika

News
Μηνύματα
13.979
Reaction score
12.965
Φυσικά έχουν.
Ο,τι λέει το βελάκι.

Αν τα βάλεις ανάποδα, θάνατος.


ΥΓ. Λεπτομέρειες, ξέρει ο Κογιας. Ρώτα τον, απαντάει αυτός.
Κε Costas Coyias μπορείτε να απαντήσετε στο αν τα shielded RCA έχουν θεωρητικά κατευθυντικότητα?
Για την θωράκιση, όχι για τον ήχο.
Από όσα διαβάζω, όλα αυτά ενώνουν τη θωράκιση στη γείωση, εκεί από που φεύγει το ρεύμα.
Το αυτό και για τα shielded ρεύματος νομίζω.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
13
Κε Costas Coyias μπορείτε να απαντήσετε στο αν τα shielded RCA έχουν θεωρητικά κατευθυντικότητα?
Για την θωράκιση, όχι για τον ήχο.
Από όσα διαβάζω, όλα αυτά ενώνουν τη θωράκιση στη γείωση, εκεί από που φεύγει το ρεύμα.
Το αυτό και για τα shielded ρεύματος νομίζω.
Όχι, δεν έχουν, ούτε θεωρητικά ούτε πρακτικά.
Όποιος υποστηρίζει το αντίθετο ας ανοίξει το βιβλίο Φυσικής της Γ' Γυμνσιίου.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.306
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top