Και το δικό μου Home cinema




Μηνύματα
41
Reaction score
30
Ωραίος χώρος με μεγάλες δυνατότητες και φαντάζομαι με πολύ ωράια αίσθηση φυσικά να τα χάιρεσαι. Μπορείς να κάνεις κάποιες βελτιώσεις και σε σχέσει με τις αποστάσεις και σε σχέσει με το κεντρικό, με την πρώτη ευκαιρία κανε κάποιες δοκιμές να δείς διαφορές.
 

Μηνύματα
95
Reaction score
86
Οπως μου είπαν εδώ θα σηκώσω λίγο το κεντρικό λιγο πιο πάνω κοντά στην Tv ...Η απόσταση απο την ακρόαση ειναι 3 μέτρα...
 
  • Like
Reactions: PMC

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.555
Reaction score
37.819
γιατι δεν το προσανατολησες με πλατη στην μπαλκονοπορτα?
γραψε λαθος... δεν ειδα τη τιβι..
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Καλοάκουστα και καλοθέατα. Τα μηχανήματα, γιατί τα τιμωρείς; Γιατί τα έχεις κάτω στο πάτωμα; Βρες ένα απλό rack και βάλτα εκεί, το αξίζουν.
Γιάννης
 

Μηνύματα
95
Reaction score
86
Θέλω να φτίαξω ενα μεγάλο ξύλινο μασίφ ράφι για αυτό δεν το έχω βάλει κάπου ακόμα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Η απόσταση απο την ακρόαση ειναι 3 μέτρα...
Απο το αυτί σου όταν κάθεσαι, στο κάθε μπροστινό ηχείο; μου φαίνεται για αρκετά περισσότερο, κάνε εναν κόπο και μέτρα το.
 

Μηνύματα
95
Reaction score
86
Η απόσταση απο τον καναπέ είναι 3.30 ...μπορεί να είναι λιγο αρκετή...το μόνο πρόβλημα μου είναι που δεν εχω τηλεχειριστήριο για τον rxv 657 και δεν μπορώ να κάνω τις απαιτούμενες ρυθμίσης ..Οπότε κάποια στιγμή μπορεί να πώ για ένα Marantz.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Η απόσταση απο τον καναπέ είναι 3.30 ...μπορεί να είναι λιγο αρκετή...το μόνο πρόβλημα μου είναι που δεν εχω τηλεχειριστήριο για τον rxv 657 και δεν μπορώ να κάνω τις απαιτούμενες ρυθμίσης ..Οπότε κάποια στιγμή μπορεί να πώ για ένα Marantz.
Το συστημα σου για να το ακουσεις σωστα πρεπει να τοποθετησεις τα ηχεια σου το πολυ στα 2.50 μετρα μεταξυ τους αποσταση ,και τουλαχιστον 50 ποντους απο τον πισω τοιχο(τον τοιχο που εχεις την τηλεοραση),αναφερομαι σε πρωτη φαση στο σωστο στησιμο για δικαναλη ακροαση. Το κεντρικο σου ειναι πολυ μικρο καταρχην,με ηχεια δαπεδου εμπρος πηρες κεντρικο που ειναι νανος μπροστα τους,αν ειχες παρει το μεγαλο κατι θα γινοταν.
 

Μηνύματα
95
Reaction score
86
Ναι το γνωρίζω θα ψάξω να βρω κάποιο μεγαλύτερο κεντρικό εαν και θα προτιμούσα chario...
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.616
Εννοείται ότι πρέπει να επιλέξεις chario κεντρικό
Το ιδανικό είναι ίδια σειρά με τα main σου
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Μπράβο ωραίο σετ απ' και χώρος.
Καλά μηχανήματα .
Όλα τα άλλα εν καιρό και ψυχραιμια.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.849
Reaction score
77.436
και επειδή σας άφησα...σας άφησα....και δεν βλέπω κανέναν να κάνει την αρχή

πούλα τα!
δώσ'τα δρόμο...είναι μικρά...δεν κάνουν για την απόσταση που κάθεσαι
ή τα φέρνεις πιο κοντά για να τα ακουσεις σωστά....ή αλλιώς πας για ηχομπάρα
και subs...πολλά subs....4-5 για αρχή και βλέπουμε



Υ.Γ.Ωραίος χώρος φιλαράκ...να τον χαίρεσαι...:thumbsup: :party:
τα surround γιατί τα έχεις με τέτοια κλίση...προς τα κάτω?
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.636
Reaction score
27.983
Τα χρώματα που επέλεξες είναι πολύ ήρεμα. Στην ίδια κατηγορία είμαι και εγώ.
Ωραίος χώρος.

Εγώ θα σου πω για την εικόνα. Στην απόσταση που είσαι στις 65" δεν βλέπεις διαφορά FullHD vs 4K. Πρέπει να πας στις 95" minimum. Οπότε βάλε στα σχέδια και οθόνη + projector.
 


Μηνύματα
95
Reaction score
86
Μετά από καιρό μπήκε στο σύστημα μου ένα επιπλο γιατί τελικά στο πάτωμα δεν γινόταν 😂😂😂 αλλά και ένα Dali e12f subwoofer το οποίο αντικαταστήσει το crystal audio 10..

Η διαφορά είναι εκπληκτικη αφού έχει ένα βαθύ μπάσο αλλά και αρκετή δύναμη... Μαζί ήταν και ένα καλώδιο 2rcain 1 rca της inakustic excellence...

Τώρα μένει νε στρωθεί και να ρυθμιστή σωστά
 

Attachments


Μηνύματα
95
Reaction score
86
Σκέφτομαι να αλλάξω και τιςVogels βάσεις από τα surround γιατί έχουν μια κλίση προς τα κάτω λόγω βάρους του ηχείου...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.486
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top