Xiaomi 4K Ultra Short Throw Laser -- Επιλογη πανιου

Μηνύματα
20
Reaction score
10
Καλησπερα σε ολους!
Προσφατα εκανα μια αγορα που περιμενα πολυ καιρο, που δεν ειναι κατι αλλο απο τον προτζεκτορα του τιτλου.

Το προβλημα ομως ερχεται στο θεμα επιλογης πανιου οπου λογω χαμηλου budget επελεξα ενα brateck 135" 16:9 χειροκινητο.

Απο οταν το παρελαβα ομως εκανε ζαρες σε μεγαλο βαθμο οπως βλεπετε στις φωτογραφιες το οποιο φυσικα στο βιντεο ειναι πολυ χειροτερο.

Προς τιμην του το καταστημα δεχτηκε πισω το πανι και μου δινει επιλογη αγορας νεου, αγορας αλλου ή επιστροφης χρηματων.

Θα ηθελα να εχω την πολυτιμη γνωμη σας στο παραπανω θεμα.

1) Θα αξιζε να δοκιμαζα παλι το ιδιο μηπως αυτο που ειχα ηταν ελλατωματικο? (πως σας φαινεται αυτο στην φωτογραφια?)
2) Θα αξιζε να δοκιμαζα το ιδιο σε ηλεκτροκινητο μηπως εχει καλυτερα στηριγματα εσωτερικα και αρα ομοιομορφες δυναμεις αρα λιγοτερες ζαρες/παραμορφωσεις πανιου?
3) Επειση ειναι ultra short throw και επηρεαζεται ευκολα απο ατελειες του πανιου και επειδη ειναι 135'' το πανι, μηπως δεν θα βγαλω ακρη και πρεπει να παω σε πιο ακριβο τυπου tab tension?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Σπυρος
 

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
2) Θα αξιζε να δοκιμαζα το ιδιο σε ηλεκτροκινητο μηπως εχει καλυτερα στηριγματα εσωτερικα και αρα ομοιομορφες δυναμεις αρα λιγοτερες ζαρες/παραμορφωσεις πανιου?
Αυτές οι ζάρες δείχνουν να προέρχονται απο κάμψη του πλαισίου στο κέντρο. Δεν νομίζω να αλλάξει κάτι ούτε με ηλεκτρικό ούτε με άλλο, η οθόνη είναι πολύ μεγάλη.

Κατ' αρχήν θα κρατούσα την υπάρχουσα και θα πρόσθετα αλυσίδα στη μέση για να δω αν διορθώνεται.

Ή ακόμα καλύτερα, θα έπαιρνα σταθερή να ησυχάσω. :p
 

Μηνύματα
20
Reaction score
10
Καλησπερα! Κατανοητα ολα αλλα εχω ηδη δωσει το πανι πισω.
Δηλαδη οποια οθονη 135'' και να παρω θα κανει τετοιες ζαρες?

Η αλυσιδα στη μεση που προτεινεις να μπει καθετα η οριζοντια?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Κάθετα βέβαια, παράλληλα με τις άλλες και να υπάρχει δυνατότητα μικρορύθμισης.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
256
Reaction score
98
Το πρόβλημα που αντιμετωπιζεις έχει να κάνει με τον τρόπο προβολής, λόγω της καθετοτητας της προβολής την ελάχιστη τσάκιση θα την δεις ως τεράστια.
Προφανως ένα καλύτερο πανί ποιοτικά θα είναι καλύτερο ως προς τις ζάρες αλλά κανεις δεν σου εγγυάται πως θα παραμείνει ετσι, προτείνω μόνο σταθερό για την φύση του προτζεκτορ που επέλεξες.
 


P

PMC

Guest
Κατ' αρχήν θα κρατούσα την υπάρχουσα και θα πρόσθετα αλυσίδα στη μέση για να δω αν διορθώνεται.
Νομίζω , με βάση το πως έχουν δημιουργηθεί οι ζάρες ότι το βάρος το θέλει στις άκρες...
[DOUBLEPOST=1561216257][/DOUBLEPOST]Είναι μεγάλο το πανί γιαυτο και εκανε ζάρες.
Σταθερό η με προεντατηρες είναι η λύση .
Ισως και ένα ακριβότερο άρα καλύτερο πανί να είναι αρκετό.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
και αφού τελειώσεις με τις ζάρες και τις αλυσίδες και τα μαστίγια...:p
πες μας και 2 λόγια για τον xiaomi :)

καλοθέατος :drinks:
[DOUBLEPOST=1561225831][/DOUBLEPOST]
Νομίζω , με βάση το πως έχουν δημιουργηθεί οι ζάρες ότι το βάρος το θέλει στις άκρες...
[DOUBLEPOST=1561216257][/DOUBLEPOST]Είναι μεγάλο το πανί γιαυτο και εκανε ζάρες.
Σταθερό η με προεντατηρες είναι η λύση .
Ισως και ένα ακριβότερο άρα καλύτερο πανί να είναι αρκετό.
Θέλει λίγο σήκωμα το κέντρο του πλαισίου. Δεν ήμουν κατανοητός;
σαν μοδίστρες μιλάτε :lol::lolsign:
 


P

PMC

Guest
Θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη. Μεγάλες οθόνες έχουν πρόβλημα καμψης παλισίου στην μέση και θέλει ή καλύτερα επιβάλλετε ενίσχυση.
Ουσιαστικά έχει κάνει καμπύλη το ρόλο εσωτερικά της θήκης ,καλύμματος ....σωστά ?
[DOUBLEPOST=1561233907][/DOUBLEPOST]Που θέλει ενυσχιση ?
 

P

PMC

Guest
Το ρωτάω όχι για τον φιλο spiros323 ( που την έχει επιστρέψει ) αλλά για μένα γιατί έχω παρόμοιο πρόβλημα...
Η γυναίκα μου βέβαια με έχει φάει να πάρουμε Stewart !!!
 


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Ουσιαστικά έχει κάνει καμπύλη το ρόλο εσωτερικά της θήκης ,καλύμματος ....σωστά ?
[DOUBLEPOST=1561233907][/DOUBLEPOST]Που θέλει ενυσχιση ?
Η οθόνη κρέμεται από το ταβάνι με δύο αλυσίδες στις άκρες, και λόγο μεγέθους κάνει κοιλιά. Μία τρίτη αλυσίδα στο κέντρο πιθανότατα θα έλυνε το πρόβλημα.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
.... επίσης όλες μα όλες οι χειροκίνητες οθόνες προβολής, όσο καλές και εαν είναι, λόγω ότι ακείτε δύναμη σε ένα μόνο σημείο, και αυτό είναι το κέντρο, αυτό το τύπου ¨V¨ δεν θα αργήσει να έρθει.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Εχω κι εγώ μια χειροκίνητη 135’’ για εξωτερικό χωρο. Νομίζω την ίδια που έχει κι εσύ. Δεν έχει κανενα προβλημα....
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
.... επίσης όλες μα όλες οι χειροκίνητες οθόνες προβολής, όσο καλές και εαν είναι, λόγω ότι ακείτε δύναμη σε ένα μόνο σημείο, και αυτό είναι το κέντρο, αυτό το τύπου ¨V¨ δεν θα αργήσει να έρθει.
Οπότε όλες οι οθόνες που κατεβαίνουν (ή ανεβαίνουν) πρέπει να είναι ηλεκτρικές για future proof use. Σωστά ;
 

P

PMC

Guest
Η οθόνη κρέμεται από το ταβάνι με δύο αλυσίδες στις άκρες, και λόγο μεγέθους κάνει κοιλιά. Μία τρίτη αλυσίδα στο κέντρο πιθανότατα θα έλυνε το πρόβλημα.
Δεν κάνει κοιλιά η θήκη αλλά ο άξονας που είναι ρολαρισμενο το πανί.
Δεν είναι εύκολο να φτιαχτεί αυτό.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Δεν κάνει κοιλιά η θήκη αλλά ο άξονας που είναι ρολαρισμενο το πανί.
Δεν είναι εύκολο να φτιαχτεί αυτό.
Καλά τα λες.
Εμένα είναι 106" χειροκίνητη και το πρόβλημα το εμφάνισε νωρίς.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
20
Reaction score
10
Αρα το γεγονος οτι ειναι μεγαλο + βαρυ σε συνδυασμο με το οτι η στηριξη του ειναι "λιγη" απο τις δυο ακρες ειναι αρκετο για να κανει ζαρες.
Και αν δεν κανει απ την αρχη θα κανει αργοτερα.

Εδω να σημειωσω οτι ετσι ερχεται με δυο βασεις στις ακρες και θα χρειαζοταν καποια ιδιαιτερη πατεντα για να μπει στηριγμα στη μεση.

Σε μενα βεβαια το θεμα ειναι κιολας οτι ειναι short throw και η παραμικρη "ανωμαλια" του πανιου φαινεται και με το παραπανω.

Εν τω μεταξυ απο πισω αν δει κανεις τη μαυρη μερια, τα κυματα που κανει ειναι παρα πολλα και ειναι παντου.

Τωρα στις λυσεις που αναφερατε:
1) Να μπει σε σταθερο σημειο δε γινεται γιατι απο πισω ο τοιχος ειναι με εσοχη με τηλεοραση και εχει προεξοχες "αρχιτεκτονικης φυσεως".
2) Η ενισχυση φαινεται η μονη λυση εδω για το υπαρχων πανι.
3) Εχετε καμμια προταση για πανι με προεγκατεστημενες ενισχυσεις τυπου tab tension πχ?
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top