Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.149
Δε το θέλω, έχει μωρέ μικροφωνική, θα κάτσω να κάνω μόνος μου μια ισοστάθμιση Ρία αν δε την φτιάξουν. Βαριέμαι...
Θα πρέπει να παιδευομαι μέχρι να βγάλει φλατ το τρακ με ροζ θόρυβο...
 

A

AKARL

Guest
Hi Antoine
I wonder if it is acceptable for the distance measurements to be about 70cm off -longer than the actual distance
.....
Hi Dimipied,
This can be due to yours chrepia semi-actif speakers and yours amplifiers. They are adding a small latency due to the inner electronic circuits. So it's like putain-tout because it's impossible for to determine exactly the distance as we are using the delay to calculate it . I strongly advise you to exchange yours speakers for real activs like the Klein Mein that yours friend Costas I' Oreille has. Or you can buy some actif Geipraide speakers and drive him crazzee.
Best
Antoine
:acute: :rofl:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.316

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.333
Reaction score
79.270
τα λες σε αλλους και για παρτη σου δεν το κανεις .....
...μες τα εξοδα βαλε και του καλιμπρατορα και πηγαινε για τα μπανια σου εσυ...;)
Δεν αποκλείεται. Το σκέφτηκα να φέρω άνθρωπο απο Γαλλία.

Αλλά τώρα πια είναι λιγότερο πιθανό, διότι στο μεταξύ το έχω μάθει κατά ένα σημαντικό ποσοστό, αρκετά για να μπορώ να βγάλω άκρη για τα βασικά. Ετσι κι αλλιώς δεν με νοιάζει αν φεύγουν δυο μοίρες τα objects αριστερά, πάνω ή κάτω, ή έχω μια τρύπα 3db στο LFE, ή όπου αλλού.

Ξεκόλλα λίγο , θα σου κάνει καλό.
 
Last edited:





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.149
Αυτά δεν είναι ηχεία Hi-End, είναι άσχημα και επαγγελματικά.

Μείνετε μακριά.

Βεβαίως, το άξιον κλάματος, είναι ότι ο χώρος κόστισε τα 2/3 της αξίας του συστήματος, μαζί με τα ακριβά προβολικά.

Αν το πάμε σε πιο βατό κοστολογιο, είναι ας πούμε 7,5 χιλιάρικα για 13 ηχεία και σαμπ και av και πηγή και καλώδια και προβολέα και αναμορφικο και πανί και ups και τα πάντα όλα, και 4,5 χιλιάρικα στην ηχητική περιποίηση του χώρου.

Εκεί είναι το κλάμα. Και η επιτυχία του εν λόγω σεταπ. ;)

Το μάθημα της ημέρας, είναι η αναλογία κόστους. Από αυτό το παράδειγμα, βγαίνει ότι ~40% του συνολικού μπάτζετ πάει στο χώρο, και το ~60% σε μηχανήματα.

Εγγύηση...

Καλημέρα.
 
Last edited:





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.149
Αγαπημενη εγκατάσταση, φουλ ομοαξονική και μπροστά ντανλει με προσεγμένη ινγουολ διάταξη σαμπ. :hi:
ετσι οπως το πανε το πραγμα βλεπω οτι μονο με ομοαξονικα μπορει να γινει δουλεια ...
Θα θυμάστε και την δική μου προτροπή σε όλο τον κόσμο για τα ομοαξονικά πρισονους με το 8" γουφερ.

Που είναι και βολικά στην τοποθέτηση, λόγω μεγέθους, και σε πολύ προσιτή τιμή.

Αλλά που μυαλό...

Ακόμα και τα Κλάιν Μάιν, εγώ τα λέω, εγώ τ'ακούω, άντε κι άλλοι 2-3 τώρα τελευταία, που σχεδόν μαζί με μένα, πήρανε τα ίδια ηχεία.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Καλά, και γω λέω για infinite baffle σαν αυτό που έφτιαξε υποδειγματικά ο τύπος στο λινκ , αλλά δε βλέπω να ακολουθεί κανένας. Όλοι παλιο-κουτιά πάτε και παίρνετε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.149
Είναι πολύ δύσκολη η υλοποίηση ib σε οικιακό χώρο, δεν είναι μια απλή γυψοσανίδα υπόθεση με 10 πόντους πετροβάμβακα και λίγους διαχυτες από πάνω..

Φυσικά, αν μπορείς, είναι μια επιλογή, όπως και τα εντοιχισμένα της atc που μια χαρά θα σου αρεζαν κι ας είναι μπας ριφλεξ :p, ή εντοιχισμένα αρει.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Επισης δειτε οτι το τυπακι χρησιμοποιησε τρια ιδια ηχεια για lcr και διαφορετικα, "μικροτερα" ηχεια για τα υπολοιπα καναλια. Το οποιο ειναι απολυτως αποδεκτο σε συστήματα αναπαραγωγης λεω εγω...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.149
Επισης δειτε οτι το τυπακι χρησιμοποιησε τρια ιδια ηχεια για lcr και διαφορετικα, "μικροτερα" ηχεια για τα υπολοιπα καναλια. Το οποιο ειναι απολυτως αποδεκτο σε συστήματα αναπαραγωγης λεω εγω...
Φυσικά είναι αποδεκτό.

Ωστόσο, έχουμε δει κατ'επαναληψιν τα pdf, που δεν διαφοροποιούν σε τίποτα απολύτως τις προδιαγραφές μέγιστης στάθμης και δυναμικού εύρους ή συχνοτικου εύρους των λοιπών δορυφόρων, με τα 3 εμπρός ηχεία.

Επίσης, έχουμε δει στημένα συστήματα με όμοια ηχεία, όπως και την προτροπή σε pdf για όμοια ηχεία.

Οπότε, εκτιμώ ότι είναι μια επιλογή συνήθης να είναι μεγαλύτερα τα 3 εμπρός, είτε λόγω αδράνειας του δικαναλου παρελθόντος, είτε λόγω οικονομίας κλίμακας, καθώς το κόστος εκτοξεύεται με όμοια ηχεία.

Και τυπικά, τα 3 εμπρός τραβάνε όλο το κουπί, οπότε στην πράξη, δικαιώνεται αυτή η επιλογή.
Τώρα η μία εξαίρεση που θα γίνει ο χαμός από ένα περιφερειακό ηχείο, ας περάσει κι έτσι, σιγά τα ωα.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.286
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top